PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak letos na vánoční úklid domácnosti? Snadno a rychle, sami nebo s profíky. Čtěte 6. díl seriálu Akademie domácí práce

Rychlým tempem se blíží Vánoce a vás ještě čeká nepopulární domácí práce. Jak nejlépe zvládnout vánoční úklid a neonemocnět z toho? Objednejte si firmu. V Akademii domácí práce si přečtěte i tip na 7 bodový úklidový checklist.
Vydáno: 04.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3988x

Vánoční nálada se pomalu, ale jistě blíží do každé domácnosti. Abyste mohli v klidu zapálit další svíčku na adventním věnci, měli byte se pustit do málo populárního předvánočního úklidu. Jak jej zvládnout, abyste z toho neonemocněli? Nemusíte najednou všechno vydrhnout, stačí jen základní očista. Delegujte uklízecí pravomoci a zapojte do práce nejlépe celou rodinu.

Využijte o víkendu světlo přes den, kdy uvidíte na všechny nečistoty

Využijte třeba o víkendu krátký sluneční den, kdy v místnostech uvidíte všechny případné šmouhy a zapomenutý prach. Úklid vám také půjde lépe od ruky. Pokuste se „zasáhnout“ i místa v obývacích pokojích či ložnicích, kam se při běžném uklízení nedostanete. Krátce si promyslete plán, který vám úklid zrychlí. Neodbíhejte od jednoho úkolu k druhému a už jednou umytá okna si nezašpiňte prachem ze zametané podlahy.

<p>Nedřete se zbytečně a delegujte pravomoci. Zapojte do úklidu celou rodinu. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim</p>

Nedřete se zbytečně a delegujte pravomoci. Zapojte do úklidu celou rodinu. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

S urychleným úklidem začněte odshora a od věcí v dosahu očí. Stáhněte horní plochy nábytku, police a níže uložené věci. Výborným pomocníkem na prach je utěrka z mikrovlákna nebo mírně vlhký hadřík. Nezapomeňte ani na pavučiny, které mohou zůstat v rozích. Na závěr pak stáhněte podlahu. Jiný postup není příliš efektivní a je to vlastně zbytečná práce.

      7 tipů na rozumný úklidový postup před Vánoci:

  • Když půjdete od vstupních dveří, nezapomeňte přeleštit zrcadlo a sklidit boty
  • V koupelně ukliďte kosmetiku, vyleštěte zrcadlo i vodovodní baterie, umyjte toaletu
  • Umyjte a suchým ručníkem přeleštěte umyvadlo, vanu a sanitární keramiku
  • V kuchyni přeleštěte dvířka linky, setřete pracovní desku, vyleštěte baterii a dejte čistý ubrus na stůl
  • V obýváku ukliďte a přeleštěte stolek i dvířka nábytku, srovnejte polštáře na pohovce
  • Setřete prach na televizi, počítači a veškeré další audiovizuální technice, co máte doma
  • Koberce vyluxujte, dejte na konferenční stolek vánoční ubrus a v klidu si uvařte kafe

V předsíni nezapomeňte na boty, srovnejte je a ukliďte do botníku. Podlahu na vlhko setřete a myslete na to především při sněhových přeháňkách. Vyběhnutí ze suchých bot rovnou do louže na zemi je velice nepříjemné. Přichystejte si také pár igelitových pytlů, kam bez milosti vyhoďte vše nepotřebné, na co při své uklízecí cestě bytem přijdete.

<p>Vysavač je před Vánoci doma nepostradatelný pomocník. Zbavte se prachu a nečistot. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan</p>

Vysavač je před Vánoci doma nepostradatelný pomocník. Zbavte se prachu a nečistot. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan

Ani při gruntování před Vánoci nemusíte nějak mohutně uklízet. Dejte si ale pozor na místa, která jsou hned na očích. Od viditelného prachu otřete obrazovky a monitory, hadr pak obraťte a věnujte se rovným plochám nábytku. Zkontrolujte také pokojové rostliny a zbavte je oschnutých a ovadlých listů. Zlikvidujte i suché řezané květiny z vázy na stole.

V koupelně ukliďte rozházenou kosmetiku, naleštěte zrcadlo a vodovodní baterie.

Koupelnu a toaletu zpravidla uklízíte pravidelně. Špinavé prádlo ale naložte do koše nebo látkových válců, dejte dohromady rozházenou kosmetiku i kartáčky na zuby a poskládejte ručníky na topení. Nezapomeňte naleštit zrcadlo a také vodovodní baterie. Toaletu zbavte volně pohozených časopisů, nalijte do ní bělicí přípravek a do vzduchu nastříkejte deodoranty.Úklid dětského pokoje bývá často během krátké doby nemožný, ale sesbírejte alespoň poházené svršky a hračky. Totéž v celém bytě. Sušíte prádlo? Seskládejte je do koše, dejte jej mimo zorné pole a s žehlením počkejte, až bude vše hotovo. Ukliďte ze země pohozené tašky, z opěradel svetry a uložte rozečtené knihy, noviny a časopisy.

Konferenční stolek v obýváku překryjte ubrusem s vánočním motivem

V obývacím pokoji ukliďte a naleštěte konferenční stůl, případně jej překryjte pěkným ubrusem s vánoční dekorací. Vysavačem přeluxujte koberec i místa kolem sedačky, dlažbu smeťte a vytřete. Namočte hadr a zlikvidujte lepivé skvrny, kapky a šmouhy, které u vás možná zůstaly po předcházejících oslavách narozenin a hodování.

<p>Čeká vás předvánoční úklid? Nebojte se jej, hlavně všechno v klidu a bez stresu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Čeká vás předvánoční úklid? Nebojte se jej, hlavně všechno v klidu a bez stresu. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

V kuchyni zbavte všech drobečků frekventované prostory pod stolem a kolem kuchyňské linky, stejně tak „vypucujte“ stůl i samotnou linku. Veškeré nádobí patří do myčky, případně je umyjte, utřete a ukliďte. Na pracovní desce nenechávejte nic zbytečného, co jde sklidit, zavřete za dvířka kuchyňských skříněk. Ponechte si volný prostor pro přichystání kávy, jídel, občerstvení a nápojů.

Podívejte se, jak vypadá inspirace pro rychlý úklid domácnosti před Vánoci.

Využijte univerzální úklidový prostředek, obyčejný ocet. Rychle s ním zlikvidujete vodní kámen z varných konvic a vyčistíte s ním i ucpaný odpad. Nasypte do výlevky sodu se solí a zalijte octem. Bouřlivá rekce propláchne všechny nečistoty, které pak zalejete proudem horké vody. Vodou s octem také spolehlivě dostanete po pár minutách připáleniny z mikrovlnky.Nechce se vám uklízet nebo nemáte letos vůbec čas? Objednejte si úklidovou firmu, jednorázovou zakázku řeší podle vašich požadavků a konkrétních potřeb. Pospěšte si, před svátky bývá mnohem velký zájem. Za úklid bytu 1+1 tak zaplatíte například od 750 Kč, za 3+1 od 1 050 Kč. Úklid domu se dvěma koupelnami vás přijde už na 1 350 korun.

Pokud uklízíte v bytě průběžně celoročně, před Vánoci nemáte zbytečné nervy

Zajímavý přístup k vánočnímu úklidu představila na internetu čtenářka s přezdívkou Pája: „Nikdy jsem vánoční úklid nedělala. Uklízím přece celý rok průběžně a mytí oken mne až do jara netrápí. Větší úklid dělám mezi svátky. To po všem tom pečení čistím troubu a myju ledničku, protože je toho volna najednou nějak moc a pořád koukat na filmy mě nebaví.“

Čtenářka s přezdívkou Liana875 má o vánočním úklidu jasno: „Většinou uklízím tak, aby do toho adventu bylo všechno hotovo. Tím myslím hlavně okna a prach v nedostupných místech, včetně natření krovu Diavou. Pak začínám zdobit byt, okna, začínám péct. Prostě miluju Vánoce.“Zahraniční „uklízecí weby“ radí tři důležité tipy pro úspěšný úklid. Nastavte si minutku na čtvrthodinku, prý to pomáhá soustředění a rychlé práci. Navíc vše můžete brát jako hru, jestli stihnete úklidový úsek do zazvonění. Pusťte si také dobrou hudbu, úklid je pak mnohem větší zábava. Soustřeďte se jen na to, co děláte až do zazvonění minutky, nestarejte se o další neuklizené věci nebo prostory.

Neberte předvánoční úklid zase až tak moc vážně, klid a pohoda je důležitější.

Předvánoční úklid, a to i rychlý, se často změní v dobrodružné objevování dávno zapomenutých věcí, které jste už dříve oželeli. Udělejte si z toho zábavu a získejte tím asi nejlepší prevenci před úklidovými stresy. Podle klasiků je sice nejrozumnější mít doma „malý přehledný nepořádek“, přesto si raději pořiďte dostatek komod nebo policových regálů, tedy kvalitních úložných prostor.

Rozhodli jste se tradičně před Vánoci uklízet vlastnoručně, nebo si letos objednáte úklidovou firmu? Popište do komentáře pod článkem své zkušenosti a poraďte ostatním čtenářům.
 
Přečtěte si také další díly seriálu Akademie domácí práce:
1. Bolí vás při žehlení prádla hlava nebo záda? Jde to i v pohodě.
2. Mytí podlah a nádobí může končit bolestí zad, krku či hlavy. Stojíte správně?
3. Koupelna lesk jak blesk. Vyleštěte ji bez námahy a bolavých zad.
4. Jak nejlépe vypulírovat WC mísy, pisoár či bidet? Bez nadměrné námahy.
5. Pracujete denně s počítačem a koukáte na monitor? Nepodceňujte ochranu zraku.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek