PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Začátkem prosince si uřízněte v sadu barborky, pak pozvěte domů Mikuláše s čerty. Čtěte 4. díl seriálu advent a Vánoce

Těšíte se s dětmi na prosincové předvánoční zvyky? Zajděte si do sadu uříznout barborky a počkejte na večer, kdy chodí po obcích Mikuláš s nebesko - pekelnou družinou. Za básničku mají děti odměnu, když zlobily, tak od čerta uhlí.
Vydáno: 03.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2058x

Začátek prosince je ve znamení nejen adventu, ale i dalších svátečních dnů a předvánočních zvyků. Na svátek svaté Barbory, 20 dnů před Štědrým dnem, si tak ostrým nožem uřízněte v sadu větvičky třešní nebo višní. Doma je dejte do vázy s vodou a sledujte, jak do Vánoc krásně rozkvetou. Je to už prastarý lidový zvyk, který symbolizuje slunovrat, konec zimy a příchod dalšího voňavého jara.

Rozkvetlá barborka je symbol jara uprostřed svátečního stolu

Větvičky „barborek“ uřízněte našikmo, aby do sebe dobře přijímaly tekutinu. Postavte je do vázy plné vody a zpočátku je dejte na chladnější místo. Zhruba 5 až 12 dní před očekávaným vykvetením vázu přeneste do teplého obývacího pokoje nebo kuchyně. Pak se společně s celou rodinou můžete těšit z postupného nalévání poupat a otevírání bílých či růžových kvítků.

<p>Rozkvetlá snítka z ovocného stromu ozdobí váš vánoční stůl a připomene jaro. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Rozkvetlá snítka z ovocného stromu ozdobí váš vánoční stůl a připomene jaro. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Oslavit slunovrat můžete nejen s tradiční třešní či višní. Stejně tak vám vykvete zlatice, neboli forzýtie, prý přináší do domu bohatství. Květem vás překvapí také trnka i kalina, a zelenými lístky vyraší bříza či kadeřavá vrba. Jemně narůžovělé květy má jabloň, sytě růžové sakura. Pokud se o pár dní s řezem barborek opozdíte, nic se neděje. Větvičku dejte nejdříve na 10 minut do teplé vody, a pak teprve do vázy.

Barborkám zajistěte dost světla, místo bez průvanu a odraženou vodu. Kvetení povzbudíte běžnou výživou pro řezané květiny. Vodu pak nevyměňujte, pouze doplňte. Větvičky a pupeny občas z rozstřikovače oroste.

Na svátek svaté Barbory si pro větvičky z ovocných stromů chodily hlavně dívky, protože světice byla i jejich patronkou. Když větvička rozkvetla přesně na Štědrý den, mohlo děvče do roka a do dne očekávat ženicha a svatbu. Větvičku musely dívky trhat za úsvitu, a ze stromu starého nejméně deset let. „Barborky“ mají dlouhou tradici, tento zvyk vznikl snad už za pohanských dob.

<p>Jedna z podob moudrého a laskavého sv. Mikuláše, kterého církve uctívají. Foto: ©Depositphotos.com/milla74</p>

Jedna z podob moudrého a laskavého sv. Mikuláše, kterého církve uctívají. Foto: ©Depositphotos.com/milla74

Podle staré české tradice chodívaly 3. prosince, v předvečer svátku sv. Barbory, po vsích i Barborky. Skupinky bíle oděných postav se závojem měly v ruce košík se sladkostmi nebo ovocem. Hodné děti obdarovaly, zlobivé vyplatily metličkou. V chalupách se ohlašovaly často zvoněním nebo metlou, kterou šlehaly na okno do světnice. V Čechách si děti v předvečer sv. Barbory dávají k oknu v dětském pokoji punčochu, a čekají, co jim do ní Barborka nadělí.

Svatý Mikuláš byl dobrotivý biskup, patří mezi nejuctívanější světce

Začátkem prosince po svátku sv. Barbory navazuje dále mikulášská nadílka. Připadá na předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy na 5. prosinec. Městy i vesnicemi chodí skupiny lidí, převlečených za anděly a čerty, v čele s Mikulášem. Dětem pak za básničku nebo písničku nadělí drobné dárky a sladkosti. Pokud zlobily, dostanou brambory nebo uhlí a čerti je navíc patřičně postraší, případně rovnou strčí do pytle.

<p>Asi nejtypičtější vánoční čokoládová figurka představuje Mikuláše jako biskupa. Foto: ©Depositphotos.com/twixx</p>

Asi nejtypičtější vánoční čokoládová figurka představuje Mikuláše jako biskupa. Foto: ©Depositphotos.com/twixx

Kde ale světec, zpodobňovaný s dlouhým bílým vousem, berlou, v mitře a rouchu, vlastně žil? Mikuláš byl ve třetím století biskupem v oblasti dnešní turecké Antalye. Nejoslavovanější vlastností tohoto světce byla jeho štědrost, proto jej milovaly zejména děti. Je také patronem několika zemí, také řemesel, i ochránce před nemocemi a neštěstím. Už za svého života byl velmi oblíbený, často zachraňoval nespravedlivě obviněné a odsouzené.

Mikuláše s jeho družinou si můžete pozvat za dětmi domů, inzerátů najdete celou řadu.

Mikuláš patří mezi nejuctívanější svaté v celém křesťanství, ve východních církvích je prý druhým nejuctívanějším svatým vůbec, hned po Panně Marii. Jeho svátek v našem kalendáři připadá na 6. prosinec, kdy údajně zemřel. V katolických zemích pak chodí v předvečer jeho svátku po domácnostech a jejich předsíních s celým nadpřirozeným doprovodem. Chcete si je také pozvat domů na nadílku?

<p>Postrašit děti kvůli zlobení? Budiž, ale dejte pozor, aby nezačaly koktat. Foto: ©Depositphotos.com/foto-santcho</p>

Postrašit děti kvůli zlobení? Budiž, ale dejte pozor, aby nezačaly koktat. Foto: ©Depositphotos.com/foto-santcho

Inzeráty s nabídkami návštěvy nebesko – pekelné družiny najdete nejen na internetu, ale i na sloupech, ve školách, u obchodů či zastávek. Ve velké míře se takto o přivýdělek pokouší studenti. Pokud se jim ozvete, domluvte se řádně na podmínkách a podezřelé chytráky raději odmítněte. Tato služba je v různých cenách, nejčastěji v řádech stokorun.

Pokud neobjednáte návštěvu Mikuláše, dejte dětem balíček v noci na okno

Jednoduchou mikulášskou oslavu popisuje na internetu čtenářka s přezdívkou Meta: „Večer jenom šoupnem do okna fusekli nebo talířek, a ráno tam malej najde nějakou mňamku.“

Podstatně bohatší zážitky měla čtenářka s přezdívkou Lunt: „Divím se averzi některých rodičů k Mikuláši. U nás to bylo krásné, sice jsme se trochu vždycky báli, ale pak zvonek, a bylo jasný, že jdou čerti. Taťka šel otevřít, dal instrukce a zkontroloval, jestli jsou vůbec ve stavu, aby k nám mohli.“  Podle ní chodili dva nebo tři čerti, jeden anděl a jeden Mikuláš. „Čerti drnčeli řetězy a ptali se, jestli jsme byli hodní. My, že ano, oni, že teda uvidí za rok a pak je Mikuláš zkrotil. Dali nám nadílku a šli,“ popsala.

Z reakcí rodičů v diskusích vyplývá, že stojí o to, aby spolu s dětmi vzpomínali na Mikuláše rádi. Nedostat své ratolesti do nějakého šíleného strachu, jen je mírně “popíchnout”, že zase až tak úplně hodné nejsou. Což si ony zpravidla dobře uvědomí. Podívejte se na průvod čertů u našich rakouských sousedů:Mikulášskou trojici potkáte téměř všude po celé zemi. Světcův svátek ale nemusíte slavit jen doma. Navštivte nejrůznější mikulášské akce, které najdete v rámci městských vánočních trhů, ve školkách či kulturních domech. Každé dítě si tak může sváteční dny užít dosyta. Pro jistotu děti naučte recitovat nějakou básničku, kdyby je k tomu Mikuláš vyzval.
 
Dodržujete předvánoční zvyky a zvete si domů Mikuláše s anděly a čerty? Napište do komentáře pod článkem svůj nejhezčí zážitek z adventu a pochlubte se ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu advent a Vánoce:
1. Příští neděli začíná advent. Co všechno je potřeba připravit, abyste si období před Vánoci užili?
2. Jak nejlépe vybrat vánoční venkovní osvětlení? Rozsviťte si vánoční hvězdu v okně.
3. Jak vybrat pěkný a dobře rostlý vánoční stromek, který dlouho vydrží?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 115x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 184x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek