0komentářů

Co dělat s použitými papírovými trubkami a tubusy? Vyrobte z nich levný nábytek šetrný k životnímu prostředí

Máte rádi jednoduchý a funkční design, chcete nábytek z přírodních a recyklovatelných materiálů? Vyrobte ho z použitých papírových trubek a tubusů. Co všechno k tomu potřebujete? Dá se takový nábytek koupit hotový? Čtěte dále.
Vydáno: 02.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6324x

Mezi výrobky, které vznikají recyklací papíru, patří již několik let papírový nábytek a bytové doplňky. Kromě samotného kartonu můžete využít i obalové tubusy a kartonové trubky, na které výrobci navíjí pásové materiály, jako jsou třeba látky, papír, fólie, plechy, koberce či dráty. Papírové trubky lze použít i při realizaci zajímavých architektonických projektů, jako jsou mosty či dokonce celé budovy. V interiéru z nich vytvoříte také předělovací stěny.

<p>Pro výrobu nábytku můžete využít i použité papírové trubky a tubusy. Foto: ©Depositphotos.com/jikgogo</p>

Pro výrobu nábytku můžete využít i použité papírové trubky a tubusy. Foto: ©Depositphotos.com/jikgogo

Proč vyrábět nábytek z papíru?

Papír je surovina, která se dá dobře recyklovat, a to opakovaně (v průměru 4 - 6x). Jeho podíl ve výrobě i ve spotřebě je kolem 50 % a množství vytříděného papíru každoročně roste. Mezi největší přednosti nábytku z papíru patří nízká pořizovací cena, praktičnost, variabilita, jednoduchá montáž, snadná manipulace a také recyklovatelnost. Nízká cena platí jen v případě, že se nejedná o vyhlášené designérské kousky.

Jakmile nábytek doslouží, tak ho rozeberete a papír odnesete do sběru, odkud poputuje k dalšímu zpracování. Většina papírových trubek je lepená pomocí škrobového lepidla, které je levné a šetrné k životnímu prostředí. Vrchní a vnitřní vrstvu však výrobci zpevňují syntetickou pryskyřicí. Nábytek koupíte většinou rozložený, takže při přepravě nezabere příliš místa. Díky papíru je lehký a zvládnou ho přestěhovat i děti.

Kde koupíte nábytek z papírových trubek?

V České republice hotový nábytek z papírových dutinek nejspíš neseženete. V minulosti jste si mohli koupit regálové sestavy z papírových trubek pod názvem Rollpa. Toto řešení vymyslel v roce 1991 PhDr. Václav Husák, který za něj o rok později získal ocenění Vynikající design 1992 od Design centra České republiky. Společnost Rollpa už dnes ale vyrábí pouze trubky z plastu.

K montáži tohoto systému nepotřebujete lepidlo ani šroubky, protože trubky pospojujete pomocí speciálních plastových spojek. Na výrobu stěn, zásuvek a poliček používá výrobce tvrzený karton. K sestavě můžete přimontovat i kolečka. Výhodou je, že si regálovou sestavu přizpůsobíte podle vlastních potřeb, takže snadno zařídíte i atypické prostory. Každá polička unese až 30 kg zátěže.

Výroba nábytku z papírových dutinek

Pro spojování trubek využívají výrobci lepené spoje, popřípadě speciální spojky, které nasouvají do trubek. Vruty, šrouby a hřebíky nepoužívají. Tyto spojovací prvky se totiž při používání nábytku odírají o papír a spoj tak postupem času povoluje. Při výrobě bytových doplňků použijte tavné lepidlo, pro výrobu nábytku raději polyvinylacetátové lepidlo na dřevo.

Papírové dutinky a trubky seženete v obchodech s obalovým materiálem, případně se poptejte v prodejně textilu.

Povrch trubek můžete nabarvit barvou na papír, navoskovat, odýhovat či olepit fólií nebo tapetou. Tím zvýšíte odolnost trubek vůči vlhkosti i poškození a dosáhnete zajímavého designu nábytku. Původní průmyslový vzhled trubek se bude vyjímat především v průmyslových a rustikálních interiérech.

Chcete si nábytek z kartonových trubek vyrobit sami? Pak potřebujete papírové trubky, přímočarou pilu nebo ruční pilku, pilník, AKU vrtačku s vrtákem na dřevo, barvu na papír (třeba vodou ředitelnou akrylovou), lepidlo, štětec a lano. Průměr lana i trubek (včetně tloušťky stěn) volte podle potřebné nosnosti.

Jak vyrobit křeslo či houpačku

U výroby houpačky začněte tím, že pilkou seříznete trubky na potřebnou délku. Do krajů trubky provrtejte otvory a jimi protáhněte lano. Před tím však řezné hrany o okraje otvorů začistěte pilníkem. Aby se okraje lana netřepily, ožehněte je pomocí zapalovače. Jednotlivé trubky oddělte uzly. Lano protáhněte po obou stranách trubek a vytvořte trubkový pás, který poslouží jako houpačka v dostatečně velkém interiéru či na kryté terase nebo v zimní zahradě.

Co všechno vyrobíte z kartónových trubek? Inspirujte se na Pinterestu.

Křeslo z trubek vytvořte podobně jako houpačku, případně trubky slepte polyvinylacetátovým lepidlem na dřevo. K tomu je však potřeba srazit na určitých místech obloukový tvar trubice a vytvořit tak dostatečnou plochu pro lepení. Sražení kolem 2 mm vytvořte na srovnávací frézce po celé délce trubek.

Na vytvořenou plochu naneste štětcem lepidlo a stáhněte trubice pomocí svěrek na dobu potřebnou pro vytvrzení lepidla. Takto k sobě slepte všechny dílce a vytvořte kostru křesla. Pro pohodlnější sezení vložte na sedák a opěrák polštáře či podsedáky. Nevýhodou při tomto způsobu výroby je vysoká prašnost papíru během frézování a rychlé otupení frézovacích nožů. Navíc potřebujete srovnávací frézku. Křeslo z trubek se bude skvěle doplňovat třeba s moderní prosklenou vitrínou.

Vyráběli jste doma nábytek či nějakou ozdobu z papírových trubek? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 56x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 593x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 172x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek