PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Co dělat s použitými papírovými trubkami a tubusy? Vyrobte z nich levný nábytek šetrný k životnímu prostředí

Máte rádi jednoduchý a funkční design, chcete nábytek z přírodních a recyklovatelných materiálů? Vyrobte ho z použitých papírových trubek a tubusů. Co všechno k tomu potřebujete? Dá se takový nábytek koupit hotový? Čtěte dále.
Vydáno: 02.12.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6648x

Mezi výrobky, které vznikají recyklací papíru, patří již několik let papírový nábytek a bytové doplňky. Kromě samotného kartonu můžete využít i obalové tubusy a kartonové trubky, na které výrobci navíjí pásové materiály, jako jsou třeba látky, papír, fólie, plechy, koberce či dráty. Papírové trubky lze použít i při realizaci zajímavých architektonických projektů, jako jsou mosty či dokonce celé budovy. V interiéru z nich vytvoříte také předělovací stěny.

<p>Pro výrobu nábytku můžete využít i použité papírové trubky a tubusy. Foto: ©Depositphotos.com/jikgogo</p>

Pro výrobu nábytku můžete využít i použité papírové trubky a tubusy. Foto: ©Depositphotos.com/jikgogo

Proč vyrábět nábytek z papíru?

Papír je surovina, která se dá dobře recyklovat, a to opakovaně (v průměru 4 - 6x). Jeho podíl ve výrobě i ve spotřebě je kolem 50 % a množství vytříděného papíru každoročně roste. Mezi největší přednosti nábytku z papíru patří nízká pořizovací cena, praktičnost, variabilita, jednoduchá montáž, snadná manipulace a také recyklovatelnost. Nízká cena platí jen v případě, že se nejedná o vyhlášené designérské kousky.

Jakmile nábytek doslouží, tak ho rozeberete a papír odnesete do sběru, odkud poputuje k dalšímu zpracování. Většina papírových trubek je lepená pomocí škrobového lepidla, které je levné a šetrné k životnímu prostředí. Vrchní a vnitřní vrstvu však výrobci zpevňují syntetickou pryskyřicí. Nábytek koupíte většinou rozložený, takže při přepravě nezabere příliš místa. Díky papíru je lehký a zvládnou ho přestěhovat i děti.

Kde koupíte nábytek z papírových trubek?

V České republice hotový nábytek z papírových dutinek nejspíš neseženete. V minulosti jste si mohli koupit regálové sestavy z papírových trubek pod názvem Rollpa. Toto řešení vymyslel v roce 1991 PhDr. Václav Husák, který za něj o rok později získal ocenění Vynikající design 1992 od Design centra České republiky. Společnost Rollpa už dnes ale vyrábí pouze trubky z plastu.

K montáži tohoto systému nepotřebujete lepidlo ani šroubky, protože trubky pospojujete pomocí speciálních plastových spojek. Na výrobu stěn, zásuvek a poliček používá výrobce tvrzený karton. K sestavě můžete přimontovat i kolečka. Výhodou je, že si regálovou sestavu přizpůsobíte podle vlastních potřeb, takže snadno zařídíte i atypické prostory. Každá polička unese až 30 kg zátěže.

Výroba nábytku z papírových dutinek

Pro spojování trubek využívají výrobci lepené spoje, popřípadě speciální spojky, které nasouvají do trubek. Vruty, šrouby a hřebíky nepoužívají. Tyto spojovací prvky se totiž při používání nábytku odírají o papír a spoj tak postupem času povoluje. Při výrobě bytových doplňků použijte tavné lepidlo, pro výrobu nábytku raději polyvinylacetátové lepidlo na dřevo.

Papírové dutinky a trubky seženete v obchodech s obalovým materiálem, případně se poptejte v prodejně textilu.

Povrch trubek můžete nabarvit barvou na papír, navoskovat, odýhovat či olepit fólií nebo tapetou. Tím zvýšíte odolnost trubek vůči vlhkosti i poškození a dosáhnete zajímavého designu nábytku. Původní průmyslový vzhled trubek se bude vyjímat především v průmyslových a rustikálních interiérech.

Chcete si nábytek z kartonových trubek vyrobit sami? Pak potřebujete papírové trubky, přímočarou pilu nebo ruční pilku, pilník, AKU vrtačku s vrtákem na dřevo, barvu na papír (třeba vodou ředitelnou akrylovou), lepidlo, štětec a lano. Průměr lana i trubek (včetně tloušťky stěn) volte podle potřebné nosnosti.

Jak vyrobit křeslo či houpačku

U výroby houpačky začněte tím, že pilkou seříznete trubky na potřebnou délku. Do krajů trubky provrtejte otvory a jimi protáhněte lano. Před tím však řezné hrany o okraje otvorů začistěte pilníkem. Aby se okraje lana netřepily, ožehněte je pomocí zapalovače. Jednotlivé trubky oddělte uzly. Lano protáhněte po obou stranách trubek a vytvořte trubkový pás, který poslouží jako houpačka v dostatečně velkém interiéru či na kryté terase nebo v zimní zahradě.

Co všechno vyrobíte z kartónových trubek? Inspirujte se na Pinterestu.

Křeslo z trubek vytvořte podobně jako houpačku, případně trubky slepte polyvinylacetátovým lepidlem na dřevo. K tomu je však potřeba srazit na určitých místech obloukový tvar trubice a vytvořit tak dostatečnou plochu pro lepení. Sražení kolem 2 mm vytvořte na srovnávací frézce po celé délce trubek.

Na vytvořenou plochu naneste štětcem lepidlo a stáhněte trubice pomocí svěrek na dobu potřebnou pro vytvrzení lepidla. Takto k sobě slepte všechny dílce a vytvořte kostru křesla. Pro pohodlnější sezení vložte na sedák a opěrák polštáře či podsedáky. Nevýhodou při tomto způsobu výroby je vysoká prašnost papíru během frézování a rychlé otupení frézovacích nožů. Navíc potřebujete srovnávací frézku. Křeslo z trubek se bude skvěle doplňovat třeba s moderní prosklenou vitrínou.

Vyráběli jste doma nábytek či nějakou ozdobu z papírových trubek? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek