0komentářů

Jak vybrat pěkný a dobře rostlý vánoční stromek, který dlouho vydrží? Čtěte 3. díl seriálu „advent a Vánoce“

Začíná advent, za pár týdnů je Štědrý den. Vypukne prodej vánočních stromků. Umíte si vybrat ten nejlepší, který vám doma vydrží aspoň do Tří králů? Pořiďte si stojánek, dejte do něj vodu. Čtěte 3. díl seriálu "advent a Vánoce".
Vydáno: 27.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3668x

Se začátkem adventního období začínají prodejci chystat na vyhrazených místech ohrádky pro návoz vánočních stromků. Jejich prodej začíná zpravidla společně s vánočními trhy na náměstích řady měst. Chystáte se také pro nezbytnou rekvizitu, která patří k českým Vánocům od 19. století? Nejprodávanější stromky mají výšku 1,5 až 2 metry a nakupujte je raději venku v chladnu.

Vezměte si od prodejce nákupní doklad, vyhnete se možné pokutě      

Zvolte si nejdříve druh stromku, buď běžný smrček, trvanlivější borovici, nebo nejdražší jedli. Při výběru nikam nespěchejte. Zkontrolujte, zda je stromek zdravý, svěží, nemá seschlé jehličí a má souměrně rostlé větve. Nekupujte stromečky zabalené, dobrý prodejce vám je bez potíží rozbalí a poté zase zabalí. Jehličí nesmí opadávat a stromek by neměl pouštět moc pryskyřice, váš pokoj tak zůstane bez poskvrnky.

<p>Dívejte se po visačkách pěstitelské asociace, stromky budou z plantáží. Foto: ©Depositphotos.com/valbunny</p>

Dívejte se po visačkách pěstitelské asociace, stromky budou z plantáží. Foto: ©Depositphotos.com/valbunny

Doma vybalte stromeček ze sítě, abyste mu zbytečně nezdeformovali větve. Vyberte si místo pro uskladnění ideálně s teplotou mírně nad 0° C. V takovém případě vám voňavá vánoční dekorace vydrží i od začátku prosince. V teplejším prostoru zabráníte seschnutí ponořením stromku do vody. Neloupejte ale na konci kmínku kůru, právě tudy bude stromek „pít“ vodu a déle vydrží.

Donesený stromek doma „občerstvujte“ pomocí rozprašovače s vodou.

Doma v teple před Štědrým dnem vyberte stromečku místo co nejdál od radiátorů. Suché sálající teplo spolehlivě přeměňuje zelené jehličí na rezavé. V hobbymarketech nebo železářství si pořiďte stojan, nejlépe s nádržkou na vodu. Stojí 400 až 500 Kč. Vodu postupně dolévejte tak, aby stromek měl spodek kmínku pod hladinou. Podle odborníků může vypít až půllitr vody denně.

<p>Rozhodněte se nejdříve, zda si pořídíte klasický stromeček, nebo ten v květináči. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty</p>

Rozhodněte se nejdříve, zda si pořídíte klasický stromeček, nebo ten v květináči. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty

Nejlevnější, ale brzy opadavý, je smrček. Seženete jej od 150 do 500 Kč podle velikosti. Déle vám vydrží borovička nebo stříbrný smrk, koupíte je v průměrné velikosti zhruba za 500 až 600 korun. Naopak nejdražší, od 500 do 1 000 Kč a téměř neopadavá je kavkazská jedle. Stromky, vypěstované na speciálních plantážích, mívají informativní visačky.

Doma seřízněte pilkou znovu stromek asi o 2 cm, čerstvý řez lépe saje vodu

Při opravdu široké nabídce už dnes sotva někdo pojede ukrást stromek přímo do lesa. Kdyby vás to snad napadlo, počítejte v případě odhalení nejen s citelnou pokutou. Lesníci navíc chrání stromky před nenechavci speciálním nátěrem, jehož „zápašné aroma“ se plně rozvine až v teple vaší ložnice. Kradené stromky z lesa mívají také ve srovnání s plantážovými až poloviční kmeny.

<p>Dobrý prodejce vám bez potíží stromeček rozbalí a potom zase zabalí.  Foto: ©Depositphotos.com/mubus7</p>

Dobrý prodejce vám bez potíží stromeček rozbalí a potom zase zabalí.  Foto: ©Depositphotos.com/mubus7

Jak to má doma s Vánoci a stromečkem, popsala v internetové diskusi čtenářka s přezdívkou Hrka: „U nás prodávají stromečky v hájence, jednou jsme měli jedličku, ale loni stříbrný smrk. Byl velký asi 2 metry a stál nás kolem stovky. Přišli jsme do hájenky, ukázali na stromek, který pak vydržel celé vánoční prázdniny. Tisíc korun za stromek mi přijde zbytečný, to radši koupím dětem krabici lega.“

Čtenářka s přezdívkou Mamča114 živé stromky moc nepreferuje: „Ještě loni jsme měli živý, ale stále rostoucí ceny nás donutily koupit umělý. Dnes už jsou ty stromky vážně moc hezké a nevidím v tom problém. Jinak loni jsme si byli uříznout ve školce, těsně před svátky. Zdobíme 23. prosince a vydrží nám tak do konce ledna, někdy i déle.“

      Patero tipů, jak se starat o stromeček:

  • Ořízněte z něj vespod asi 2 cm silný kousek kmínku a stromek postavte do nádoby s vodou.
  • Při mrazech kápněte do vody glycerin z lékárny, voda pak nezamrzne.
  • Před zdobením a nasazením do stojanu osprchujte opatrně stromek ve vaně vodou.
  • Stromek doma zhruba jednou denně zvlhčete vodou z rozprašovače.
  • Při přenesení z mrazu do tepla stromek aklimatizujte několik hodin v chladu.

<p>Stromeček doma ještě o 2 cm seřízněte, bude lépe nasávat vodu. Foto: ©Depositphotos.com/urban_light</p>

Stromeček doma ještě o 2 cm seřízněte, bude lépe nasávat vodu. Foto: ©Depositphotos.com/urban_light

Před několika lety se do domácností rozšířila móda stromků v květináči. Rodina i děti si přejí, aby vydržel i do dalších Vánoc. Při výběru buďte opatrní, některé sazenice v kontejnerech mají osekané kořeny a vydrží právě jen na svátky. Jejich cena závisí na výšce a druhu stromku. Asi půlmetrové smrčky koupíte od 200 do 250 Kč, jedličky stojí zhruba dvakrát tolik.

Kupujte stromky z plantáží, mívají etikety Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Živý stromek patří na zahradu, domů jej vezměte maximálně na 10 dnů, a to ještě jen do chladnějšího a vlhčího místa. V delším teple stromek „přejede“ na jarní režim a návrat zpět na zahradu by nepřežil. Stromek v pokoji denně osvěžujte rosou z rozprašovače a často, ale slabě zalévejte. Ochlazujte jej také kouskem sněhu na svrchní vrstvě substrátu. Pokud tedy nějaký sníh napadne.

<p>Typický obrázek začátku adventu, prodejci smontovali ohrady na prodej stromků. Foto: ©Depositphotos.com/zigzagmtart</p>

Typický obrázek začátku adventu, prodejci smontovali ohrady na prodej stromků. Foto: ©Depositphotos.com/zigzagmtart

Své zkušenosti se stromky v květináči přiblížila v internetové diskusi čtenářka s přezdívkou Petruše: „My jsme měli postupně dva stromky v květináči, pokaždé stříbrný smrk. Přes léto na zahradě ve stínu, z větší části květináč zahrabaný v zemi. Je potřeba dostatečně zalévat a občas pohnojit. Než se dá dovnitř, musíte ho zvykat na teplo. V bytě pak nechat co nejkratší dobu, nejvýš do 1.1. Nám stromek vydržel vždy tak 4 až 5 let, potom přerostl a přesadili jsme ho do zahrady.“

Podívejte se na řadu krásných vánočních stromečků na síti Pinterest.

Stromek nechte postupně aklimatizovat. Nejdříve přes nevytápěnou místnost na teploty u vás doma, po svátcích stejnou cestou zpět na zahradu. Stromky pro další pěstování by měly být zasazené už koncem léta či na podzim, aby prokořenily. Zdravá sazenice má svěží jehličí, bez stop zažloutnutí a neopadává, když s ní zatřesete. Máte raději stromek umělý? Za pár dní v příštím díle seriálu poradíme, jak jej vybrat.

Jaký si letos vyberete vánoční stromek? Tradičně z lesní plantáže, nebo tentokrát třeba živý v květináči? Napište do komentáře pod článkem, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu advent a Vánoce:
1. Příští neděli začíná advent. Co všechno je potřeba připravit, abyste si období před Vánoci užili?
2. Jak nejlépe vybrat vánoční venkovní osvětlení? Rozsviťte si vánoční hvězdu v okně.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 56x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 593x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 172x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek