0komentářů

Máte rádi origami a papírové skládačky? Pohrajte si při zařizování bytu. Poskládejte si nábytek z kartónu

Hledáte originální nábytek ze 100% přírodního a recyklovatelného materiálu, který nemá jen tak někdo? Pořiďte si nábytek z kartónu. Jaké má výhody a kde ho seženete? Vyrovná se klasickému nábytku z lamina a masivu? Čtěte dále.
Vydáno: 27.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6068x

Ze starých knih, které již nikdo nechce, vytvoříte spoustu zajímavých bytových doplňků. Z přečtených časopisů a novin vyrobíte i nábytek. Jeho výroba je však spíše parketou profesionálních designérů. Máte doma spoustu kartónových krabic, se kterými nevíte, co dělat? Pak máte další materiál vhodný k přetvoření v něco nového. Nevyhazujte je a vytvořte z nich bytové doplňky či nábytek. Snadno z nich vyrobíte zajímavé designové kousky.

<p>Nevíte co se starými krabicemi? VYrobte si z nich nábytek a bytové doplňky. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Nevíte co se starými krabicemi? VYrobte si z nich nábytek a bytové doplňky. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Co lze z kartonu vyrobit

S nábytkem z kartonu experimentovali designéři už v sedmdesátých letech. Až díky dnešním moderním technologiím však mohou vyrábět z vlnité lepenky opravdu kvalitní a dobře udržovatelné kusy nábytku. Ty mají podobnou životnost jako nábytek z masivu. V pohodlnosti se však třeba kartonová židle čalouněné židli z masivu nejspíše nevyrovná.

Kromě nábytku (stolů, židlí, postelí, poliček, stojanů, knihoven) se z kartonu vyrábí i různé bytové doplňky, pelíšky pro domácí mazlíčky a stínítka. Na strany nábytku můžete natisknout libovolný motiv, namalovat libovolný obrázek nebo je polepit tapetou či látkou. Díky tomu, že je karton řezaný laserem, vám může výrobce vytvořit i tvarově originální výrobek na zakázku.

Pro koho je nábytek z kartónu

Kartonový nábytek je pro ty, co mají rádi originalitu. Představuje specifický životní styl, ke kterému patří ohleduplnost a odpovědnost k životnímu prostředí, lehkost, originalita a praktičnost. Jedná se spíše o přechodný nábytek než trvalou záležitost. Pokud se k němu ale budete v běžných podmínkách dobře chovat, poslouží vám i mnoho let. 

Jedná se o nábytek pro lidi, kteří často mění místo svého bydliště nebo potřebují nábytek používat pouze přechodnou dobu (složení a opětovné rozložení je otázkou minut). Kartonový nábytek koupíte ve specializovaných eshopech, třeba netradicni-nabytek.cz, eshop.kartoons.cz či kartonovynabytek.cz, ale i na Fleru. 

Kartonová židle stojí 7 000 Kč, křesílko 6 500 Kč, oválný stůl 19 900 Kč, noční stolek 1 400 Kč, postel 2 300 Kč, policový set se třemi policemi 14 000 Kč a stojan na víno 1 100 Kč. Dětský set se dvěma židličkami a stolkem seženete i za 1 900 Kč. Houpací křeslo stojí kolem 31 500 Kč.

Výhody kartónového nábytku

Papírový nábytek je vyrobený z vysoce kvalitní papírové lepenky a promyšlenou technologií skládání se plně vyrovná všem ostatním druhům materiálu pro výrobu nábytku. Životnost kartonového nábytku se plně vyrovná dřevěným konstrukcím (s ohledem na zacházení s ním a způsob jeho skladování). Nábytek rychle složíte i rozložíte, a díky nízké váze ho také snadno přenesete. Výrobci ušetří za dopravu, protože veškerý nábytek převezou v plochém balení. S tím je spojeno i omezení tvorby emisí při přepravě.

Nábytek vyrobený z recyklovaného kartonu je stoprocentně přírodní (bez chemických přísad), ekologický a recyklovatelný. Výchozími produkty jsou dřevo, recyklovaný papír a trocha bramborového nebo kukuřičného škrobu. Nic dalšího. Po ukončení životnosti nábytek zkompostujete, spálíte nebo znovu zrecyklujete. Papírový nábytek je kreativní, praktický a lehký (to oceníte třeba při stěhování).

Můžete pro výrobu použít jakoukoliv lepenku?

Pro výrobu nábytku z kartonu používají designéři pětivrstvou či sedmivrstvou vlnitou lepenku pro obalové či stavební účely nebo tvrzený karton. Zvýšené nosnosti dosáhnete vytvořením několika vrstev lepenky, které slepíte v jeden celek. Z něj pak vyřežete libovolný tvar. Některé modely jsou navíc vyztuženy jiným materiálem, třeba MDF deskami nebo dřevěnými pásky.

Karton o vysoké gramáži má poměrně vysokou hmotnost, a proto jsou některé kusy nábytku z vrstveného kartonu docela těžké. Na výrobu kartonového nábytku, kde je potřeba garantovat určitou nosnost, používají designéři nový karton. Na výrobu doplňků, třeba stínítek lamp, však mohou využít i recyklovanou a již používanou lepenku.

Výroba nábytku

Designéři nejprve vytvoří návrh nábytku, který překreslí do CAD programu. Podle něj pak pomocí laseru vyřežou jednotlivé vrstvy nábytku, které napojují k sobě. Jednotlivé díly mohou vyrazit i na raznici. Vysekávání raznicí nebývá příliš kvalitní, takže ho moc nepoužívají. Řezání na laseru je přesné, ale vyžaduje velkou míru ruční práce. Konečná cena nábytku tak není zrovna nízká. K tomu přispívá i fakt, že většina nábytku z kartonu jsou originální designérské kousky.

Kartonový nábytek může mít svoji klasickou světle hnědou barvu, ale můžete ho i nalakovat či olepit. Lakováním zvýšíte odolnost papíru, a to hlavně vůči kapalinám. Proto výrobci používají vodoodpudivý nátěr. Přesto by neměl být nábytek z kartonu v dlouhodobém styku s vlhkostí. Čím dříve rozlitou tekutinu setřete, tím lépe. Zabráníte tak vzniku skvrn. Papírový nábytek je ideální do dětského pokoje, kde si ho děti mohou jakkoliv pomalovat či polepit.

Co všechno jde z kartónu poskládat? Podívejte se na Pinterest.

Jednotlivé kartonové díly většinou smontujete jednoduchým zasouváním do připravených zářezů. Některé modely kartonového nábytku jsou vyrobeny z jednoho kusu lepenky a poskládáte je podobně jako origami. Při montáži si často vystačíte bez lepidla či jiného spojovacího materiálu.

Na vlastnoruční výrobu vám bude stačit kartón, lámací nůž, nůžky, pravítko, fixa a šablona. Buď si nějakou najděte na internetu (třeba na Pinterestu), nebo si vytvořte vlastní. Pro výrobu nábytku raději použijte novou pěti nebo sedmivrstvou lepenku (kvůli zajištění potřebné nosnosti). Na výrobu doplňků využijete i staré krabice. Šablonu obkreslete na karton a lámacím nožem vyřežte jednotlivé díly. Ty nakonec pospojujte k sobě zasouváním nebo pomocí lepidla. Záleží na tom, jaký systém zvolíte.

Jak se vám líbí kartonový nábytek? Pořídili byste si ho domů? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 79x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek