PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Brrr, venku je zima a v botách máte mokro. Jak správně doma vysušit boty i lyžáky? Zvolna, s novinami či s elektřinou

Podzim a zima vás často překvapí deštěm, blátem či sněhem. Vlhko v botách je nemilé. Jak udržíte nohy v suchu? Sušte obuv správně, pomozte si sušičkou na boty nebo často měněnými novinami. Na hory si berte vysoušeč lyžařských bot.
Vydáno: 27.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2906x

Brrr, to je ale vlezlá zima. A navíc máte nepříjemně mokro v botách. Ještě, než si sednete do tepla v pokoji a dáte si zahřívací čaj, svařáček, nebo grog, usušte si boty zvolna a přitom nedestruktivně. Obuv nepokládejte přímo na zdroj sálavého tepla, mohl by jí popraskat svršek. Babičkovské rady navrhují klasiku. Vycpěte boty novinami, postavte je do tepla a noviny pravidelně vyměňujte.

Promočené boty nikdy nesušte násilně, hrozí deformace svršku

Pokud je máte, nasypte do bot suché švestkové nebo třešňové pecky. Prý do sebe velice dobře absorbují vlhkost. V krabicích s novou obuví  prodejci zpravidla nechávají sáčky se silikagelem, který také na sebe váže vlhkost a navíc i zápach. Schovávejte si je pro budoucí použití, až budete mít po chůzi v dešti, sněhu či mokré trávě skrz na skrz promočené boty.

<p>Tento způsob sušení bot je sice nejrychlejší, ale kůže při něm dostává dost zabrat. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy</p>

Tento způsob sušení bot je sice nejrychlejší, ale kůže při něm dostává dost zabrat. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy

Co ale dělat, když jste na cestách a nemáte čas na delší sušení? Pomozte si také lidovým receptem. Vezměte si čisté ponožky, nohy pak navlékněte do mikrotenových sáčků a poté do mokrých bot. V botách můžete normálně chodit. Vysuší je vaše tělesné teplo, vydávané chodidly. Celá procedura je snesitelná, protože nebudete trpět nepříjemným pocitem vlhka a chladu.

Základem péče o boty je řádné vyschnutí a vyvětrání po každém použití.

Pokud jste si venku promočili boty, nechte je nejdříve v předsíni pořádně okapat. Přečtěte si jeden z minulých článků s návodem, jak si takový odkapávač můžete vyrobit i sami. Pravděpodobně první možností bude pro vás sušení bot u radiátoru. Využijte k tomu speciální držáky na boty z plastu, které jsou k dostání v cenách od 50 do 100 Kč.

<p>Nejpřirozenější způsob sušení. Sluníčko, vzduch, větrání. Je to ale dost pomalé. Foto: ©Depositphotos.com/boonsom</p>

Nejpřirozenější způsob sušení. Sluníčko, vzduch, větrání. Je to ale dost pomalé. Foto: ©Depositphotos.com/boonsom

Rychleji vysušíte své boty pomocí teplovzdušného vysoušeče bot. Funguje na podobném principu jako fén na vlasy. Obuv nasunete na duté trubice a přístroj teplým vzduchem s přesně regulovanou teplotou boty vysuší. Jednoduchý výrobek s časovačem vás přijde na necelých 600 Kč, jiné typy koupíte do 1 000 Kč. Můžete je použít i při vysoušení oblečení, především rukávů bund a kabátů.

Lyžáky vysušíte se zařízením, napájeným i kabelem z auta

Dobře fungují i elektrické vysoušeče, které jednoduše zasunete do bot a napájecí šňůru do zásuvky. Sušení trvá přibližně tři hodiny a výrobky pořídíte zhruba od 300 Kč. Známý je třeba vysoušeč Teplo Uš, který stojí kolem 650 Kč. Hodí se výborně na cesty za lyžováním, protože jej můžete napájet i kabelem z cigaretového zapalovače v autě. Teplota uvnitř boty dosáhne 60 až 70 °C.

<p>Záhadný nástroj ze sci-fi literatury a filmů? Ne, elektrické vysoušeče bot. Foto: ©Depositphotos.com/aperturesound</p>

Záhadný nástroj ze sci-fi literatury a filmů? Ne, elektrické vysoušeče bot. Foto: ©Depositphotos.com/aperturesound

Elektrické vysoušeče v dražším provedení kolem 2 000 Kč pracují o poznání rychleji. Mají těleso s ventilátorkem, který žene teplý vzduch kolem topného tělíska do vysoušecích trubek. Udržet při chůzi vaše nohy v teple a současně mírně vysoušet obuv můžete i s vyhřívanými vložkami do bot. Stojí kolem 2 300 Kč a jejich baterie umístíte do kapsičky, případně pružného návleku na lýtko.
 
Správný postup při sušení potvrzuje v internetové diskusi čtenář s přezdívkou Hollander: „Hlavně na kožených botách dokáže mokro nadělat pěknou paseku. Hned jak přijdete domů, vycpěte je nejlíp novinama, ty vlhkost vsáknou. Pak je vyleštěte krémem. Bacha! Noviny mohou pustit barvu. Proto byste měli pak nosit tmavší ponožky, je-li to možné.“

Čtenářka s přezdívkou Viana zase doporučuje v lékárně koupit hygienické filtry: „Boty se ti dokonale vysuší, navíc po nich budou vevnitř krásně vonět. Jsou super i v případě, že se ti potí nohy nebo k dokonalému vysušení vysokých bot. U těch je vyvětrání fakt problém.“.

V obchodech najdete i speciální sušáky v podobě vytvarovaných nástavců. Do předsíně dejte zahřívací podložku pod boty ve velikosti 50 × 30 cm, stojí kolem 2 500 Kč. Vlhkost tu uniká z bot vzhůru poté, co se obuv zespodu vyhřeje. Známý je také elektrický vysoušeč ve tvaru vlnovek. Mokré boty, ale i rukavice nasouváte na jednotlivé smyčky. Výrobek je na trhu v cenách do 3 500 Kč.

<p>Tady suší vysouší boty víc faktorů, sluníčko, vítr a zespod rozehřátý motor přes kapotu. Foto: ©Depositphotos.com/dvoevnore</p>

Tady suší vysouší boty víc faktorů, sluníčko, vítr a zespod rozehřátý motor přes kapotu. Foto: ©Depositphotos.com/dvoevnore

Každému jen trochu aktivnějšímu lyžaři je velice nepříjemné soukání do zmrzlých a nevysušených lyžáků. Kdo si nechal někdy lyžáky přes noc v kufru auta, určitě ví, o čem je řeč. A přitom stačí jen málo, abyste měli nohy jako v bavlnce. Někteří lyžaři si pomáhají plastovými lahvemi s horkým čajem, které si schovají ráno do bot a zahájí lyžování příjemně v teple.

Vysoušeč ve vložkách do bot můžete nosit s sebou, energii má z akumulátorku.

Teplé a vysušené lyžáky ale budete ráno mít nejlépe s pomocí moderní techniky. Dejte do bot přes noc už výše zmíněný elektrický vysoušeč nebo bateriový vyhřívač. Přístroj stojí 3 500 korun a skládá se z dobíjitelného akumulátoru, a topného tělíska pod vložkou uvnitř bot. Akumulátorek celodenně zvládá  topné tělísko napájet, vytápět botu a udržovat uvnitř příjemné teplo.

<p>Slaměné boty rychle promočíte, ale také rychle usušíte. Lepší jsou jako úložiště. Foto: ©Depositphotos.com/marek_usz</p>

Slaměné boty rychle promočíte, ale také rychle usušíte. Lepší jsou jako úložiště. Foto: ©Depositphotos.com/marek_usz

Své zkušenosti popisuje na internetu Honza: „Neumím si představit, že by boty jakákoli vyhřívátka do lyžáků uměla vysušit, není nad to, denně botičky vyndat. Neznám žádné, se kterejma by to šlo těžko a který by to nějak výrazně poškozovalo.“

Čtenář s přezdívkou Sloník doplnil: „Vytáhnout papuč a nechat vyschnout. Sníh, který se dostane do skeletu, nechám vykapat tím, že otočím skelet vzhůru podrážkou.“

Při sušení lyžáků dejte pozor na vnitřní botičku, bývá formovatelná teplem

Před nákupem lyžařských bot s termoformovatelnou vnitřní botičkou si ověřte, který typ vysoušečů u nich budete moci použít. Při vysoušení byste si totiž neměli vnitřní botičku přetvarovat. Při sušení vytahujte botičku vždy opatrně, špičky vycpěte starými novinami a měňte je. Skelet po lyžování otřete a vysušte, boty pak skladujte se zapnutými přezkami, aby držely svůj tvar.

<p>Podobně vypadají vnitřní botičky do lyžáků. Opatrně při jejich vytahování ze skeletu boty. Foto: ©Depositphotos.com/doethion</p>

Podobně vypadají vnitřní botičky do lyžáků. Opatrně při jejich vytahování ze skeletu boty. Foto: ©Depositphotos.com/doethion

Kvalitě vašich bot prospěje před uložením do botníku preventivní péče a impregnace. Brání rychlému ušpinění obuvi, chrání ji před vznikem stop od vody a obnovuje barvy. Přípravky zvyšují voděodolnost boty, a přitom udržují jejich pevnost i prodyšnost. Vyberte si z řady výrobků na trhu, průměrně za ně dáte 110 až 230 Kč. Za zhruba 110 Kč pořídíte i opakovaně použitený filtr Batavan do obuvi, který odstraňuje vlhkost, pachy i bakterie.

Pro pobyt v přírodě raději preferujte boty vyrobené z vodě odolného GoreTexu.

V chladných a vlhkých měsících chceme mít všichni nohy v suchu a teple. Kožené boty po vysušení a vyčištění důkladně naimpregnujte příslušnými prostředky, na bázi organických rozpouštědel. Pamatujte, že “Šaty sice dělají člověka, ale boty dělají pána!”

Jaký systém pro sušení provlhlých bot používáte doma vy? Napište do komentáře pod článkem, s čím máte největší úspěch a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek