0komentářů

Jak nejlépe vybrat vánoční venkovní osvětlení? Rozsviťte si vánoční hvězdu v okně. Čtěte 2. díl seriálu advent a Vánoce

Máte každý rok v oknech vánoční venkovní LED osvětlení? Posviťte i v letošním adventu Ježíškovi na cestu k vám hvězdou či vánočním řetězem. Vyrobte si je sami nebo je kupte. Dejte ale pozor na kvalitu výrobků kvůli riziku požáru.
Vydáno: 26.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3006x

Blíží se období adventu a řada tuzemských měst se připravuje k rozsvícení vánočních stromů na náměstích. Příchod vánočních svátků pak poznáte při procházce setmělým městem, kdy v oknech svítí vánoční hvězdy, svícny a další dekorace. Chcete také zahnat čím dál rychleji nastupující tmu? Při výzdobě oken v obývacím pokoji buďte ale raději střídmí, protože méně je někdy více.

Elektrický svícen má za oknem skoro každý, buďte originálnější

Co použít na ozdobení okna? Často a ve velké míře používaný elektrický svícen je k vidění snad v každém domě. Zkuste být tentokrát originální a vyzdobte si vánoční okno jinak, než všichni vaši sousedé. Zavěste do oken řetěz s efektem padajícího sněhu, nazdobené a svítící papírové hvězdy, či řetěz s hvězdami. Na parapet postavte třeba decentní svítící stromek.

<p>Typickou vánoční květinu doplňte také dekorací ve tvaru hvězdy. Ozvláštněte si okno. Foto: ©Depositphotos.com/olesia</p>

Typickou vánoční květinu doplňte také dekorací ve tvaru hvězdy. Ozvláštněte si okno. Foto: ©Depositphotos.com/olesia

Svítící ozdoby koupíte v e-shopech, elektroobchodech, hypermarketech, ale také v obchodech s osvětlením. Dávejte však pozor na kvalitu zpracování. Kvůli špatné kvalitě příliš levných výrobků totiž můžete vyhořet. Nenakupujte proto na tržnicích a vyhněte se příliš levným výrobkům. Pěknou dekorací jsou i obrázky, namalované barvami na sklo, nebo elektrostatické samolepky.

Elektrostatické samolepky nezalepí sklo lepidlem a použijete je opakovaně.

Adhezní, elektrostatické samolepky, drží na skle pomocí elektrostatické síly. Nezanechávají po sobě na okně žádné nečistoty, protože neobsahují žádné lepidlo. Kdykoli je odlepíte, a můžete používat opakovaně. Velká vánoční hvězda v této podobě vás přijde na 400 korun, svítící ratanová hvězda je levnější. Při průměru 25 centimetrů stojí kolem 150 Kč.

<p>Osviťte vánoční hvězdu LED, nepálí a máte tak jistotu, že u vás nebude hořet. Foto: ©Depositphotos.com/bluesnote</p>

Osviťte vánoční hvězdu LED, nepálí a máte tak jistotu, že u vás nebude hořet. Foto: ©Depositphotos.com/bluesnote

Moc hezky vypadá na okně v ložnici i stříbrná svítící hvězda, v průměru 60 cm za 560 Kč. Zhruba o dvě stovky více zaplatíte za LED vánoční sněžení se studeně bílým světlem. U výrobků si vždy ověřte, zda mohou být jen v interiéru nebo i venku, příkon, napětí a elektrickou ochranu. V EU navíc nesmí chybět značka CE, a splnění povinných technických norem a krytí, tedy IP.

Máte šikovné ruce? Neutrácejte za dekorace a vyrobte si je

Předvánoční ozdoby nemusíte nutně kupovat. Vyrobte si vlastní originální dekoraci, třeba jen s podsvícením. Pořiďte si v papírnictví barevný papír, lepidlo, či lepicí pásku a v elektroprodejně LED řetěz. Ten se totiž zahřívá jen minimálně a nehrozí tak riziko požáru. Určité teplo ale vyvíjejí pásky s mikroLED, dejte si na to pozor. Řetěz o devíti hvězdičkách s bílým světlem stojí do 500 Kč. Obalte jej podle vlastní fantazie barevným papírem.

<p>Různobarevné LED nemají v předvánoční výzdobě chybu. Dají oknu do ulice šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/russell102</p>

Různobarevné LED nemají v předvánoční výzdobě chybu. Dají oknu do ulice šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/russell102

Pro rozsvícení okna můžete použít také kouli z vodního skla a provázku, nebo si vyrobte hvězdu z papíru. Aby hotová hvězda svítila, nelepte hned její poloviny k sobě, ale přelepte je přes žárovku LED řetězu. Pro zajímavější efekt prosvícení vytvořte do papírové hvězdy otvory, kterými bude světlo žárovky lépe vidět.

Svítící ozdoby zvládnete vyrobit i sami. Stačí pár korun a šikovné ruce.

„Já to beru každý rok střízlivě a za okno si dávám jenom vlastnoručně vyrobené dekorace,“ tvrdí v diskuzi na internetu čtenářka s přezdívkou Sajpa. Někdo se zase vrací k retro ozdobám. „Krásné vzpomínky, my zas každý rok hledáme některou nefunkční žárovku, šroubuji jednu po druhé, až ta poslední to většinou je. Nejlepší, když už to svítí, pak zhasne a já hledám. Opíchaná jehličím, ale vždy nakonec záříme,“ uvádí zase čtenářka s přezdívkou Žeňka.

<p>Elektřina lepší přímého plamene. Orientujte se na předvánoční výzdobu bez rizika ohně. Foto: ©Depositphotos.com/Tunedln61</p>

Elektřina lepší přímého plamene. Orientujte se na předvánoční výzdobu bez rizika ohně. Foto: ©Depositphotos.com/Tunedln61

K adventu patří kromě adventního věnce také řezání barborek, Mikuláš, zdobení domova jmelím, případně cesmínou a břečťanem, pečení cukroví a vánočky ve vaší zbrusu nové kuchyni, adventní kalendář, stavění betlému, zdobení stromku či výzdoba adventní hvězdou. Při vlastní výzdobě oken si hlavně dávejte pozor, abyste nesklouzli k nevkusnému kýči.

           Při výrobě nápaditých vánočních dekorací do oken se inspirujte na Pinterestu.

Rozsviťte vánoční hvězdu v okně a ohlaste příchod adventu, užívejte si třeba i s dětmi společnou výrobu dekorací či zdobení bytu. Rozsvícené ozdoby prosvětlí dlouhé zimní večery a udělají radost nejen vaší rodině, ale všem lidem, kteří půjdou okolo vašich oken. Čekání na Štědrý den tak bude pro vás všechny zase o něco příjemnější.

Vyrábíte letos ozdoby vánoční a adventní ozdoby do oken? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte jiným čtenářům, jak nesklouznout ke kýči.

Přečtěte si také první díl seriálu advent a Vánoce:
1. Příští neděli začíná advent. Co všechno je potřeba připravit, abyste si období před Vánoci užili?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 108x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 554x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek