PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
2komentářů

Laminát, nerez, dřevo, kámen, sklo či Corian? Zjistěte, který materiál je nejlepší na kuchyňskou pracovní desku

Výběr správného materiálu ovlivní míru spokojenosti s vaší novou kuchyní. Je pro vás důležitá cena, vzhled či životnost? Zjistěte, z jakých materiálů si můžete vybrat kuchyňskou pracovní desku, jaké mají vlastnosti a kolik stojí.
Vydáno: 25.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4449x

Při výběru kuchyňské linky není až tak důležitý materiál, ze kterého jsou vyrobeny korpusy skříněk. Většinou se totiž jedná o lamino. Při nákupu byste se měli zaměřit na to, z jakého materiálu jsou dvířka a čela zásuvek, ale hlavně pracovní deska. Správnou volbou zajistíte, že kuchyň bude po dlouhou dobu funkční. Důležitý je nejen vzhled pracovní desky, ale hlavně odolnost materiálu proti poškrábání a vysokým teplotám, nasákavost a teplotní roztažnost.

Při výběru je nutné dbát také na výběr správné tloušťky desky. Montéři totiž dřez i varnou desku často upevňují zespodu. Dřezy jsou pak většinou připraveny pro instalaci na pracovní desky o tloušťce 3 až 4 cm. Barevné provedení a struktura pracovní desky mohou zdůraznit či potlačit celkovou atmosféru kuchyně a ovlivňují vnímání velikosti a tvaru ploch. Přední hrana může být rovná i zaoblená.

<p>Přírodní kámen je jeden z nejluxusnějších materiálů, který si můžete vybrat. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w</p>

Přírodní kámen je jeden z nejluxusnějších materiálů, který si můžete vybrat. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Laminátové desky

Jedná se o jednu z nejlevnějších možností. Deska je vyrobená z dřevovlákna nebo dřevotřísky, která je povrchově dokončená několikavrstvým laminátem (1 vrstva = jeden dekorační papír napuštěný pryskyřicí). Obchodníci prodávají desky různé kvality, liší se třeba v teplotní odolnosti. Ta bývá do teploty kolem 160 – 180 °C. Horkým čajem tak kuchyňskou desku nepoškodíte, rozpáleným hrncem už nejspíše ano. Nejdelší životnost mají desky dokončené vysokotlakým laminátem.

U laminátových desek si vyberete ze široké škály barev a dekorů. Laminátovou desku snadno poškodíte (hlavně nožem, případně vysokou teplotou). Poškozená místa neopravíte a desku je tak potřeba vyměnit. K vyčištění vám stačí hadřík se saponátem. Z lamina stejného dekoru o menší tloušťce můžete vytvořit i obklad stěny za linkou. Běžný metr pracovní desky z vysokotlakého laminátu pořídíte za cenu od 500 Kč.

Laminátové desky a vlhkost

Laminátové desky jsou náchylné na bobtnání, tedy nevratné poškození vlivem vlhkosti. Nejnáchylnější jsou hrany řezu, které vznikají při zkracování délky pracovní desky, při jejím rohovém napojení a při zapouštění spotřebičů (baterie, dřezu nebo varné desky). Řezem totiž obnažíte vnitřní dřevotřískové či dřevovláknité jádro, které je náchylné na poškození déle trvajícím působením vody.

Aby vám pracovní deska vydržela dlouho, je nutné místa řezu před vložením nebo konečným připevněním spotřebiče upravit. Surové hrany namažte silikonem, a teprve poté jednotlivé části desky sešroubujte k sobě. Po zapuštění spotřebičů naneste ještě jednu vrstvu transparentního silikonu okolo baterie, lemu dřezu či varné desky jako ochranu proti vlhkosti. Tím zamezíte vstupu vlhkosti i drobečků do spáry. Na laminátovou desku můžete dřez nainstalovat pouze shora.

Vyberte si desku, u které jsou boční plochy (hrany) dokončené postformingem (fólie je z horní plochy nepřerušeně přehnuta přes hranu až do spodní části desky). Oproti softformingu zde nevzniknou spáry, kterými by mohla do desky proniknout vlhkost. Softforming znamená to, že fólie je nalisována na horní a spodní stranu desky a boční plocha se olepuje dodatečně buď ABS hranou, nebo dřevěným nákližkem. Zde je nebezpečí, že se do jádra desky dostane vlhkost a deska začne bobtnat.

Nerezové pracovní desky

Používají je především kuchaři v restauračních provozech. Nerezová pracovní deska totiž hodně vydrží a snadno ji vyčistíte. Je však těžké udržet ji lesklou bez kapiček vody a otisků. Nevadí, když na desku vyprskne horký olej, ani když na ni postavíte horký hrnec. Umyvadlo může být přímo součástí desky. Nerez je náchylný na poškrábání a poměrně drahý. Navíc je deska na dotek chladná. Za metr čtvereční dáte kolem 3 000 Kč.

Dřevěné desky

Dřevěné kuchyňské desky jsou krásné, ale docela náchylné k opotřebení. Pro prodloužení jejich životnosti je musíte pravidelně ošetřovat speciálním olejem nebo voskem. Časem se však ani tak nejspíše nevyhnete škrábancům či případným mapám od rozlitých barevných tekutin. Poškozenou desku poměrně snadno zbavíte drobných škrábanců jejím přebroušením a nanesením nové vrstvy oleje či vosku. U desky dokončené klasickým lakem je oprava složitější.

Masivní pracovní deska má přírodní vzhled a je odolná proti vyšším teplotám. Vždy se jedná o spárovku (deska slepená z menších latí tak, aby se méně kroutila a nedeformovala vlivem vlhkosti). Na její výrobu jsou nejvhodnější buk, dub či borovice, případně exotické dřeviny, jako třeba teak.

Dřevo, které neošetříte olejem či voskem, má vyšší nasákavost. Plochy okolo dřezu a sporáku ošetřujte častěji, mají totiž tendenci vysychat. Masivní pracovní desky lze jen obtížně kombinovat s ostatními prvky kuchyně. Běžný metr dřevěné spárovky seženete za cenu kolem 1 000 Kč. Záleží především na typu dřeva.

Kamenné kuchyňské desky

Přírodní kámen je snad nejluxusnějším materiálem, který si můžete do kuchyně pořídit. Výrobci nejčastěji využívají žulu, méně pak travertin a vápenec. Ty jsou pórovitější, takže jsou náchylnější na poškození tekutinami. Žula je velice odolná hlavně proti mechanickému opotřebení a vyšším teplotám (i 250 °C), méně však proti chemikáliím, olejům a třeba vínu. Proto je nutné ji ošetřovat speciální impregnací. Při případném poškození je možné žulu přebrousit. Mramor je oproti žule méně trvanlivý.

Kámen jako přírodní materiál nemá stejnou barevnost v celé ploše a na výběr máte jen několik barev. Někdo to považuje za plus, někdo za nevýhodu. Počítejte s tím, že kamenná deska je opravdu těžká a klasické kuchyňské skříňky z lamina ji neunesou. Na kamennou desku se nemusíte bát položit rozpálené hrnce. 

Kamenná deska je velice chladná na dotek. Můžete z ní vyrobit také parapety a podlahy, takže snadno sjednotíte celý interiér. Na údržbu jsou oproti lesklým deskám jednodušší ty s matným povrchem. Cena za běžný metr se pohybuje kolem 6 000 Kč.

Desky z technického (umělého) kamene

Technický kámen je z více jak 90 % vyrobený z přírodního materiálu, především drceného křemene. Ten je smíchaný s pryskyřicí a barevnými pigmenty. Ve vlastnostech je blízký přírodnímu kameni, v mnohém ho však předčí. Má vyšší mechanickou odolnost a téměř nulovou nasákavost, díky čemuž je odolný proti pronikání vody i chemickému znečištění. Díky tomu můžete dřez nainstalovat i zespodu do roviny s pracovní deskou.

Pracovní desky z umělého kamene se snadno opracovávají a můžete je ohýbat a tvarovat za tepla. Konečná úprava se provádí broušením a leštěním. U umělého kamene oceníte hlavně bezespárou technologii a snadnou opravitelnost škrábanců. Stejně jako u desek z přírodního kamene počítejte s vyšší hmotností pracovní desky.

Oproti přírodnímu kameni umělý kámen tolik nestudí. Na výběr máte z mnoha barev, dekorů a tlouštěk. Desky z umělého kamene seženete třeba pod obchodními názvy Corian, Fragranit, Silgranit či Technistone. Můžete je použít také na obložení stěn a výrobu dřezů i dalších zařizovacích předmětů, takže snadno sjednotíte celý interiér. Běžný metr technického kamene seženete za cenu kolem 9 000 Kč.

Technistone nebo Corian?

Technistone je tvrdý, pevný a odolný proti vysokým teplotám, běžným chemikáliím i proti poškrábání. Je hygienický a snadno ho vyčistíte. Ze stejného materiálu můžete vyrobit i pracovní desku do koupelny, parapety, schody a podlahy. Materiál je voděodolný, takže můžete dřez nainstalovat zespodu i do roviny s deskou.

Corian je podobný Technistonu, neměli byste ho však vystavovat nadměrnému působení chemikálií používaných v kuchyni. Corian musíte ihned po styku s některými chemikáliemi (třeba odlakovačem na nehty, čističem odpadů, čističem trouby či odrezovačem) opláchnout mýdlovou vodou. Materiál je odolný proti nárazu, ale při dopadu těžkého či ostrého předmětu mohou vzniknout viditelné stopy poškození.

Umělý kámen obecně odolává teplu lépe než jiné materiály, rozpálený hrnec ho však může poškodit. Proto raději rozpálené nádobí pokládejte na prkénko či podložku. Na údržbu umělého kamene většinou stačí obyčejné mýdlo, houbička a voda. Lidé si oblíbili hlavně pracovní kuchyňské desky z Corianu spojené přímo se dřezem. Pokud si však vyberete samostatný dřez, můžete ho nainstalovat shora, do roviny i zespodu.

Další materiály

Desku z betonu je potřeba tmelit a leštit. Pokud zatmelení neprovedete správně, tak se povrch snadno zašpiní. K nevýhodám betonu patří i štěpivost. Výhodou je pak masivnost povrchu a bezespárá technologie.

Velkoformátovou keramiku volte v případě, kdy v kuchyni budete intenzivně vařit a deska se tak dostane často do styku s hodně horkými a ostrými předměty. Keramika vyžaduje minimální údržbu a má prakticky neomezenou životnost. Volte glazované nebo plně slinuté standardní obklady či mozaiky. Při nárazu těžšího předmětu může kachlička prasknout.

Pracovní deska může být i z tvrzeného bezpečnostního skla. Výhodou je odolnost proti chemikáliím, široká škála barev, bezpóreznost a snadná údržba. Sklo je odolné i proti prudkým teplotním rozdílům. Vyrábí se v matném i lesklém provedení. Nevýhodou je vyšší cena. Za běžný metr dáte kolem 4 000 Kč.

Jaký materiál byste z vlastní zkušenosti doporučili ostatním čtenářům? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
A co dřez?
Zdravím, moc vám děkuji :)) Tento článek mi dal veliký přehled o materiálech do kuchyně. Akorát by mě zajímalo, jako je to s výběrem dřezů? Našla jsem jen toto: https://eshop-sinks.cz/content/6-jak-vybrat-kuchynsky-drez, co si o tom myslíte??
ODPOVĚDĚT
Bour | 01.04.2017
Re: A co dřez?
Dobrý den, jsem rád, že vám článek pomohl. Pro výběr dřezů najdete u nás na blogu dvoudílného průvodce: 1. díl: https://www.mt-nabytek.cz/tipy-a-triky/748-pruvodce-vyberem-kuchynskeho-drezu-1--dil--vyznejte-se-v-nabidce.htm 2. díl: https://www.mt-nabytek.cz/tipy-a-triky/771-pruvodce-vyberem-kuchynskeho-drezu-2--dil--rady-pro-nakup-a-instalaci.htm
ODPOVĚDĚT
Antonín | 03.04.2017

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek