Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
12655
0komentářů

Jste nadšený/á motorist(k)a a nevíte, co s ojetými pneumatikami? Vyrobte si z nich originální stolek

Vzorek na pneumatikách už je ojetý? Je čas přezout do nových. Co dělat s těmi starými? Vyrobte si z pneumatiky odkládací stolek do bytu či na zahradu. Poslouží i jako taburet a ocení ho nejen nadšení motoristé. Přečtěte si návod.
Vydáno: 23.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3536x

Máte doma sadu ojetých pneumatik a nechce se vám je nikam odvážet? Přetvořte je v něco nového. Snadno z nich vyrobíte třeba houpačku nebo zahradní květináče. Někdo je využívá také při stavbě základů alternativních domů. Nemáte zahradu, stavbu domku neplánujete a doma u sedačky vám chybí odkládací prostor? Pak si z pneumatiky vyrobte odkládací stolek. Poslouží vám i jako taburet.

Čím začít? Nebude pneumatika smrdět?

Stará pneumatika prý oproti nové po gumě nezapáchá. V každém případě však pneumatiku nejprve důkladně umyjte zvenčí i zevnitř. Podle zkušeností lidí, kteří již z pneumatiky stolek tvořili, se osvědčila kombinace dvojího mytí. Nejprve tlakovým čističem pod proudem horké vody, a poté ještě saponátem.

Pokud pneumatiku potáhnete látkou nebo olepíte jutovým lanem, bude tento obalový materiál sloužit jako dodatečná pachová zábrana. Při běžném používání pak gumu vůbec neucítíte. Samozřejmě pokud si ke stolku či taburetu z pneumatiky kleknete a budete ho důkladně očichávat, pak nejspíše gumu ucítíte.

"Zápach pneumatiky" je způsobený především degradací pryže na světle. Pokud pneumatika není vystavená vysoké teplotě nebo světlu, tak by se z ní neměly uvolňovat ani žádné zdraví škodlivé či nebezpečné látky, případně jen v minimálním množství. Je tak na zvážení každého, zda si stolek z pneumatiky do bytu dá, či naopak.

Co budete k přetvoření pneumatiky ve stolek potřebovat? Starou pneumatiku, desku, jutové či sisalové lano (případně barvu na gumu nebo potahovou látku), nábytkářská kolečka, bezbarvý lak, pár vrutů, přímočarou pilu, AKU vrtačku, tavnou pistoli, nůžky, tužku a metr.

<p>Staré pneumatiky prý nesmrdí a neměly by se z nich uvolňovat ani žádné zdraví škodlivé látky. Foto: ©Depositphotos.com/alexionas1989</p>

Staré pneumatiky prý nesmrdí a neměly by se z nich uvolňovat ani žádné zdraví škodlivé látky. Foto: ©Depositphotos.com/alexionas1989

Stolek, u kterého nepoznáte, že je z pneumatiky

Po umytí pneumatiky můžete začít tvořit. Nejprve si vezměte lamino, dřevotřísku, MDF, překližku či OSB o tloušťce alespoň 0,5 cm a vyřežte z něj dva kruhy o průměru pneumatiky. Po obvodu obou kruhů vyvrtejte otvory a přes ně přišroubujte desky z obou stran k pneumatice pomocí vrutů. Pak je na vás, zda pneumatiku očalouníte látkou, nebo olepíte jutovým či sisalovým lanem.

Jak může vypadat stolek z pneumatiky? Inspirujte se na Pinterestu.

Jestliže zvolíte jutové lano, lepte ho k pneumatice pomocí tavného lepidla nebo tmelu. Začněte uprostřed jedné z desek a postupujte směrem k obvodu. Vytváříte tak vlastně jakéhosi šneka. Jakmile budete mít olepenou celou horní stranu a boky pneumatiky, tak lano zastřihněte a natřete dvěma vrstvami bezbarvého laku.

Na spodní desku přilepte filcové podložky, abyste si nepoškodili podlahu při přesouvání stolku. Zvolili jste větší pneumatiku, která je těžká? Usnadněte si přesouvání stolku našroubováním nábytkářských koleček na jeho spodní stranu. Jestliže časté přesuny stolku neplánujete a chcete, aby byl výše, připevněte ke spodní straně nábytkářské nohy či nožky.

Stolek, u kterého je pneumatika přiznaná

Chcete, aby pneumatika byla vidět? Pak místo dřevěné desky zvolte sklo, a to ať čiré, nebo matované. Volte však bezpečnostní sklo, které se při případném rozbití rozpadne na malé neostré úlomky. Použít můžete i sklo s bezpečnostní fólií, kdy střepy zůstanou nalepené na folii. Když na vnitřní stranu pneumatiky nalepíte po obvodu LED pásek, vytvoříte zajímavý světelný prvek, který se bude vyjímat hlavně ve tmě a šeru.

Neprůhledné sklo stačí k pneumatice nalepit pomocí chemoprénu nebo tavného lepidla. U čirého skla je lepší použít pneumatiku s ráfkem, na který navaříte nebo přišroubujete tyčinky s nasunutými přísavkami na sklo. Místo přísavek můžete použít i oboustranně samolepící kolečka, která se běžně používají u stolků se skleněnou deskou. Nelíbí se vám gumová čerň? Natřete pneumatiku na libovolný odstín syntetickou barvou.

Máte raději "nožní pohon" než vůni benzínu? Vyrobte si stolek z pláště na kolo. Stačí z desky o dostatečné tloušťce vyříznout kolo potřebného průměru a na ni plášť nasadit. Jestliže potřebujete silnější desku, stačí slepit nebo přišroubovat několik desek k sobě. Nebo nechte plášť na ráfku a položte na něj skleněnou desku. K tomu využijte podobný fígl jako u pneumatiky z auta.

Vyráběli jste stolek z pneumatiky? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti s výrobou i následným používáním.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 24x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 63x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 231x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek