PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Příští neděli začíná Advent. Co všechno je potřeba připravit, abyste si období před Vánoci užili bez stresu?

Adventní období začíná už příští neděli. Jak si Advent užít v pohodě a bez stresu? Co všechno si připravit, na co nezapomenout a proč vlastně lidé Advent slaví? Jaké zvyky dodržovali lidé kdysi, a jaké dodržují dnes? Čtěte dále.
Vydáno: 20.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2969x

V neděli 29. listopadu, tedy už za týden, začíná Advent. Období klidu a pohody, ale také předvánočního úklidu, zdobení a pečení. Jak si adventní období co nejvíce užít a jak se vyhnout předvánočnímu shonu a stresu? Vše si nachystejte s dostatečným předstihem a zbytečně se nehoňte. Jaké zvyky se s Adventem pojí a na co byste neměli zapomenout?

Proč se slaví Advent

Slovo Advent pochází z latinského „adventus“, tedy „příchod“. Advent byl z křesťanského pohledu dobou očekávání příchodu Spasitele na svět. Z pohanského pohledu byl Advent spojován se zimním slunovratem a očekáváním jara, kdy se po zimě všechno znovu rodí. Advent byl časem půstu, při kterém se lidé měli místo jídla a pití věnovat zbožnému rozjímání. Byla zakázána zábava, tanec i zpěv. I přesto se však pořádali o adventu některé lidové obřady, které tento zákaz porušovaly.

První adventní nedělí začíná liturgický rok. Pro první tři adventní neděle je charakteristická postní temně fialová barva, pro poslední neděli je typická barva růžová, která symbolizuje radost. Každá z adventních nedělí má své označení (železná, bronzová, stříbrná a zlatá).

Ta mají původ v komerčním pojetí Vánoc. Mají symbolizovat stupňující se nákupní šílenství. Rostoucí cena kovu upozorňuje na blížící se Štědrý den a varuje ty, kteří nechávají nákup dárků až na poslední chvíli, že už je opravdu čas dárky pořídit. Obchodníci podle těchto názvů plánují své reklamní kampaně a často i cenovou politiku.

<p>Zapalování svíček na adventním věnci patří k tradicím, které se dochovaly dodnes. Foto: ©Depositphotos.com/MKucova</p>

Zapalování svíček na adventním věnci patří k tradicím, které se dochovaly dodnes. Foto: ©Depositphotos.com/MKucova

České adventní zvyky

České adventní zvyky jsou spojeny se svátky významných světců, a to sv. Barbory (4. 12.), sv. Mikuláše (5. 12.) a sv. Lucie (13. 12.). O těchto svátcích pořádali lidé průvody po vesnicích v adventních maskách. Ty byly vážné, zadumané, strašily děti a dospělé vyzývaly k pokání.

Svátek svaté Barbory je spojovaný se zvykem trhání třešňové větvičky. Tomu, komu vykvete na Štědrý den, se prý splní všechna přání. Dříve udržovaly tento zvyk především neprovdané dívky, které věřily, že jim vykvetlá větvička oznamuje brzkou svatbu. Na svatého Mikuláše dostávají hodné děti sladkosti a dárky, ty zlobivé uhlí a brambory. Na svatou Lucii chodily dívky po domech, kam přinášely pozdravy a měly ochránit domácnosti před posledními zlými vlivy zimních sil.

Novodobý Advent

Od 11. století se adventní doba ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem a jedná se o dobu, kdy se lidé připravují na vánoční svátky. Lidé shání dárky, uklízí, pečou cukroví, chystají betlémy a vánoční výzdobu.

K Adventu patří adventní věnec. Ten znamená symbol vítězství a důstojnosti a má vyjadřovat hold tomu, kdo je očekáván. Kruh symbolizuje společenství lidí a Boha, plápolající svíčky zase přicházejícího Krista. Každý týden zapalují lidé na věnci jednu svíčku. První neděli jednu, druhou dvě, třetí tři a poslední týden hoří na věnci všechny čtyři. Svíčky zapalujte proti směru hodinových ručiček.

Počínaje Adventem začínají v mnoha městech vánoční trhy, obchodníci už však mívají vánoční výzdobu a akce mnohem dříve. Především děti se pak těší na adventní kalendář, kdy každý den dostanou z kalendáře nějakou sladkost či malou hračku. Adventní kalendář můžete koupit v mnoha obchodech nebo vyrobit sami. V České republice se také pořádá řada adventních koncertů pro dobročinné účely.

Na ranních mších v kostelech zpívají věřící adventní písně (koledy) sestavené podle biblických příběhů. Měli by je zpívat za tmy, aby si uvědomili důležitost světla a aby si připomněli, že světlem, na které čekají, je právě narození Ježíše Krista. Lidé zdobí domovy jmelím, které má přinášet štěstí a požehnání, podle Keltů také plodnost. V zemích s keltskou tradicí se používá i cesmína a břečťan, které mají domov chránit před čarodějnicemi a zlými duchy.

<p>Počínaje Adventem začínají v mnoha městech vánoční trhy. Foto: ©Depositphotos.com/AntonioGravante</p>

Počínaje Adventem začínají v mnoha městech vánoční trhy. Foto: ©Depositphotos.com/AntonioGravante

Vánoční a adventní dekorace

Jaké si připravit dekorace? Základem je adventní věnec. Buďto si můžete v obchodě koupit hotový, nebo si vyrobte vlastní. Je to jednoduché a poměrně rychlé. Podobně můžete vytvořit i druhý věnec, ale tentokrát bez svíček. Ten pověsíte na dveře. Do příští neděle si sežeňte jmelí, které rozvěsíte po bytě. Pro děti (a klidně i pro sebe) pak vyrobte adventní kalendář.

Nevíte si s adventní výzdobou rady? Inspirujte se na Pinterestu.

Na okna namalujte nebo nalepte vánoční motivy, pověste vánoční světýlka a na parapet postavte vánoční hvězdu. Můžete ji vyrobit třeba z papíru ze staré knihy. Trendem jsou minimalistické ozdoby z přírodních materiálů (třeba větvičky, šišky, sušené ovoce a květy, ořechy, listy). K výrobě adventních a vánočních dekorací můžete využít i recy věci, třeba PET lahve, plechovky či časopisy. Záleží jen na tom, co se vám líbí.

Při zdobení se nebojte moderních geometrických vzorů. K nejoblíbenějším barvám patří každoročně červenozlatá a modrostříbrná kombinace. Jestliže chcete zkusit něco nového, nalaďte výzdobu do fialové či vínové barvy, případně červeno – zelené kombinace. Trendy vypadá i bílá barva doplněná pastelovými tóny, třeba zelenou (pistáciová, mátová) a ledovou modrou. Nenechte se však ovlivňovat jakýmikoliv trendy a zvolte barvy, které se vám líbí.

<p>Především děti, ale jistě i mnozí dospělí se již těší na adventní kalendář. Foto: ©Depositphotos.com/wideonet</p>

Především děti, ale jistě i mnozí dospělí se již těší na adventní kalendář. Foto: ©Depositphotos.com/wideonet

Jaké zvyky dodržujte v období Adventu a jakou letos zvolíte výzdobu? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 234x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek