0komentářů

Místo předvánoční pohody vás trápí zažívání? Nemusíte hned běžet k lékaři. Čtěte 8 babských rad, co pomáhá na zácpu

Za dveřmi je Advent, v ideálním případě období klidu a pohody. Nehoňte se za nákupy, ze stresu a nevhodného jídla můžete mít zažívací problémy. Co dělat, když je zácpa? Babky radí hodně pít a pohyb. Čtěte 8 tipů, co proti zácpě.
Vydáno: 20.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 10582x

Za několik dní začíná Advent, v církevním významu původně období klidu, zamyšlení a očekávání. Řada lidí však zahájí každoroční běhy po obchodech, shánění dárků a dohánění všeho, co jste během roku nestihli. Pokud se umíte tomuto předvánočnímu stresu vyhnout, vyhráli jste. Přílišný spěch, špatný pitný režim a nevhodné jídlo vám totiž mohou způsobit zácpu, nepříjemnou poruchu zažívání.

Zácpa trápí v tuzemsku odhadem skoro třetinu populace, častěji ženy

Podle lékařů dnes trápí zácpa až 30 % dospělé populace, častěji ženy než muže. Jedná se o obtížné vylučování velmi tuhé stolice, méně než jednou za tři dny. To může způsobit poranění konečníku a vést i k hemoroidům. Ne každá zácpa má ale stejnou příčinu, takže každému pomáhá s jejím odstraněním něco jiného. Může být nejen samostatným problémem, ale i příznakem vážnější nemoci.

<p>Stres, nedostatek pohybu a špatná strava; vše může vést k nepříjemné zácpě. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov</p>

Stres, nedostatek pohybu a špatná strava; vše může vést k nepříjemné zácpě. Foto: ©Depositphotos.com/AndreyPopov

Se zácpou mohou souviset střevní záněty, nádorová onemocnění, horečky, otravy, cukrovka nebo onemocnění štítné žlázy. Řešení těchto potíží patří výhradně lékařům. S návštěvou u nich určitě neotálejte, pokud vám zácpa působí bolesti a omezuje vás v běžném životě. Udělali jste ale někde pouze „dietní chybu“? Zkuste některý z lidových receptů našich babiček.

 Chronickou zácpu, její střídání s průjmem či krev ve stolici vždy musí vyšetřit lékař.

Takzvaná funkční forma zácpy ze špatného životního stylu, stresu nebo potlačování defekačního reflexu občas potrápí každého z vás. Změnu prostředí třeba při cestování všichni zrovna nemilují, a častým výsledkem psychického bloku z „cizího záchodu“ je právě zácpa. Doprovází ji často bolesti hlavy, zad, chronické záněty různých orgánů či křečové žíly.

<p>Suešené i čerstvé švestky jsou tradičním lidovým lékem proti zácpě. Foto: ©Depositphotos.com/thierrydu47</p>

Suešené i čerstvé švestky jsou tradičním lidovým lékem proti zácpě. Foto: ©Depositphotos.com/thierrydu47

Nejlépe podpoříte správnou činnost střev pravidelným ranním rituálem. Po probuzení vypijte asi tři deci vody o pokojové teplotě s kapkou citronové šťávy. Voda vám po ranním východu z ložnice pomůže dobře rozproudit zažívací systém a z pravidelné návštěvy toalety si vytvoříte návyk. Základem pro bezchybné trávení je také častý pohyb, procházky, běh a sportovní aktivity. Projímadla jsou až to poslední.

Základem boje se zácpou je dostatek tekutin a častější pohyb

Častější výskyt zácpy u žen potvrzují internetové diskuze s jejich příspěvky. Jak píše čtenářka s přezdívkou Bona: „Na zácpu je dobrý na lačno citron v teplé vodě. Po hodince si dám nakrájenou 1/4 čerstvého ananasu a pak třeba po další hodince celozrnné pečivo s čajem. Je potřeba hodně pít, nesladké, bez bublin, čaj nebo vodu, a jogurt. My ženské tu potřebu pít občas totiž vůbec nemáme.“

<p>Úpravu zažívání si zajistíte jogurtem, kefírem, případně celozrnným pečivem. Foto: ©Depositphotos.com/Petee</p>

Úpravu zažívání si zajistíte jogurtem, kefírem, případně celozrnným pečivem. Foto: ©Depositphotos.com/Petee

Zácpy se také zbavíte poměrně hodně spolehlivým cvičením, takzvanými kačáky. Jak napovídá název, budete se snažit pohybovat stejně, jako známá vodní drůbež. Udělejte hluboký dřep, nejlépe až do úrovně, kdy se patami dotýkáte hýždí. Pak vykročte jednou nohou a druhou přitáhněte. Nohy po několika krocích vystřídejte. Cvičením účinně rozhýbete střevní pohyby, takzvanou peristaltiku.

      8 rad a zkušeností našich babiček, jak se účinně zbavit zácpy:

  • Jezte pravidelně snídaně, půl hodinky před nimi se napijte vody nebo džusu.
  • Jezte 4 až 5× denně, v klidu, bez stresu a sousta pečlivě rozžvýkejte.
  • Pijte alespoň 2 litry tekutin denně, vodu a zeleninové šťávy, vyhněte se čaji, kávě.
  • Pohyb, pohyb, pohyb. Pravidelné procházky, sport i každodenní cvičení.
  • Omezte bílou mouku a pečivo, rýži, jezte sušené ovoce, jogurty, kefíry.
  • Ranní sklenku vody s trochou citronové šťávy si doslaďte lžičkou medu.
  • Projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody, sušené meruňky nebo česnek.
  • Pijte čerstvý a neředěný domácí mošt, jezte ovesné vločky a celozrnné pečivo.

Mezi lidové prostředky na zahnání zácpy patří vedle pití dvou až tří litrů tekutin denně i konzumace rybízového či švestkového kompotu, třeba v jídelně a pěkně v klidu. Žádoucí vlákninu do střevního obsahu dostanete kořenovou i listovou zeleninou, semeny nebo celozrnným pečivem. Z jídelníčku naopak na nějakou dobu raději odstraňte rýži, bílé pečivo, černý čaj nebo borůvky. Tyto potraviny naopak účinně pomáhají zastavit průjem.

<p>Vyzkoušejte fíkovou kúru ovocem, namočeným přes noc do sklenice vody. Foto: ©Depositphotos.com/Mirage3</p>

Vyzkoušejte fíkovou kúru ovocem, namočeným přes noc do sklenice vody. Foto: ©Depositphotos.com/Mirage3

Typickým doporučením babiček jak na zácpu, jsou sušené švestky namočené ve vodě, syrová jablíčka, nedozrálé banány nebo třešně. Projímavé účinky má i syrové kysané zelí a šťáva z něj. Podobně funguje špenát, hlávkový salát či lékořice. Zabrat může i fíková kúra. Přes noc namočte 4 až 8 fíků do půllitru vlažné vody, ráno fíky snězte a vodu vypijte.

Běžně k dostání jsou minerální vody s projímavým účinkem či bylinné čaje

Mnoho lidí sáhne při potížích se zácpou po minerálních vodách s projímavým účinkem. Známá je Zaječická hořká, případně Šaratice. V lékárnách je běžně k dostání list senny, ze kterého si připravte bylinný čaj proti zácpě. Na úpravu střevní mikroflóry si sežeňte také probiotika, například Biopron nebo Lactovitu. V obchodech je i přírodní vláknina pod názvem Psyllium.

<p>Lněné semínko i lněný olej zabírají nejen na zácpu, jsou i velmi zdravé. Foto: ©Depositphotos.com/geo-grafika</p>

Lněné semínko i lněný olej zabírají nejen na zácpu, jsou i velmi zdravé. Foto: ©Depositphotos.com/geo-grafika

Čtenářka s přezdívkou Lentil napsala do internetové diskuze: „Už jsem radila Lactovitu z lékárny. Ve vodě rozpustné tablety chutnají jako sodovka a je to na upravení bakterií v zažívacím traktu. Já to užívala a fakt se mi to upravilo, jen to nebylo samozřejmě hned. Jinak jsem slyšela o sušených švestkách proti zácpě, nepít příliš černého čaje a hodně jíst jablka. Po ránu je fajn Šaratice. Jak říká lidové přísloví, lepší jeden prd než deset doktorů.“

Lněné semínko je jedním z tradičních lidových prostředků proti zácpě.

Jeden z nejlepších tradičních prostředků proti zácpě je lněné semínko. Rozkousejte jej nebo pomelte a přidejte do jídla. Střevu dodáte vlákninu a slizovité látky pro zdravou peristaltiku. Užívejte hned ráno v kuchyni 2 až 3 čajové lžičky třikrát denně. Vašemu zažívání prospěje také lněný olej, který seženete nejčastěji v prodejnách zdravé výživy. Přidejte si jej trochu třeba do tvarohu, kaší nebo salátů.

<p>K lékaři určitě zajděte, pokud vás zácpa výrazně omezuje na životě. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

K lékaři určitě zajděte, pokud vás zácpa výrazně omezuje na životě. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Jak jsem upozorňoval na začátku článku, pokud vám nepomůže žádný z babských prostředků, zajděte bez okolků k lékaři. Dlouhodobá zácpa může navíc snadno přejít v zácpu chronickou a ta se jen velmi obtížně léčí. Obecně se před nadcházejícími vánočními svátky „držte zpátky“ při ochutnávání všech možných dobrot, abyste si zbytečně nepřivolali zažívací problémy.

Potrápila vás už někdy nepříjemná zácpa a zbavili jste se jí s pomocí některé z babských rad? Napište do komentáře pod článkem, co vám pomohlo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 20x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 27x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek
Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 150x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek