PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Boty, kabáty, košile, kalhoty... Kam se vším tím oblečením, když je v bytě málo místa? Vybudujte si šatnu

Trička, boty, kabáty, košile...Také máte hromady oblečení a malý byt? Jestli nechcete pár kousků předat dál, postavte si šatnu. Kolik místa na ni potřebujete, jak ji zařídit a kolik stojí? Není v malém bytě lepší vestavěná skříň?
Vydáno: 19.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8519x

Kdo by nechtěl velkou šatnu po vzoru filmových hvězd? Uklidit do ní všechno oblečení, prádlo, sportovní potřeby, sezónní věci i úklidové prostředky… Ale vejde se taková šatna do malého bytu? Nejlepší je, pokud šatna sousedí přímo s ložnicí. Umístit ji můžete také do dlouhé chodby, případně přepažte obývák či ložnici a z jedné části udělejte šatnu. Využít jde i komora. V samotné ložnici pak budete mít jen postel a noční stolky, jak to má správně být.

<p>Snad každý někdy toužil po velké šatně. Ne vždy je však na ni v bytě místo. Foto: ©Depositphotos.com/patrickjane01</p>

Snad každý někdy toužil po velké šatně. Ne vždy je však na ni v bytě místo. Foto: ©Depositphotos.com/patrickjane01

Velikost šatny

Na šatnu potřebujete minimálně 4 m2 prostoru. Šatna jako samostatná místnost by měla být minimálně 2 m široká. Potřebujete totiž 55 cm na každý regál a 90 cm prostoru mezi nimi. Pokud se v šatně budete i oblékat, pak by měl být prostor mezi regály větší, a to 120 – 150 cm. V malém bytě však budete šatnu muset přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici.

Vše si dopředu dobře promyslete a naplánujte, abyste po postavení šatny nemuseli řešit, že je moc malá a nic do ní nedáte. Šatna je efektivní hlavně tehdy, když má úložné systémy na dvou protilehlých stranách. V šatně je důležité, abyste měli možnost ustoupit od polic alespoň o krok zpět. Jedině tak získáte přehled o jejím obsahu.

V opravdu malém bytě šatna příliš místa neuspoří a je efektnější využít vestavěné skříně vyrobené na míru danému prostoru.

Police by měly být hluboké alespoň 45 cm, na krabice s botami stačí police s menší hloubkou kolem 35 cm. Prostor pro pověšení dámských kabátů a bund by měl být vysoký zhruba 135 – 145 cm, u pánských 125 – 135 cm, a hluboký 55 – 60 cm. Na dámské šaty potřebujete prostor vysoký 145 – 160 cm a 50 cm hluboký. Na saka vyhraďte prostor 85 cm vysoký a 55 cm hluboký. Na kalhoty potřebujete podle způsobu zavěšení prostor vysoký 70 – 130 cm.

Nesnažte se do bytu „vecpat“ šatnu za každou cenu. Pokud pro ni nebudete schopni v bytě najít dostatečný prostor, je lepší ji oželet a postavit místo ní vestavěnou skříň na míru. Tu postavte k celé jedné stěně a využijte prostor od podlahy až ke stropu. Vnitřní vybavení vyberte podle ukládaných věcí. Dveře volte posuvné, nejlépe v bílé barvě (případně v barvě stěny). Obsluha takové skříně je pak mnohem pohodlnější, než pohyb v malé šatně. A mnohdy se vám do ní vejde i více věcí.

<p>Místo malé šatny si raději pořiďte vestavěnou skříň na míru. Foto: ©Depositphotos.com/scovad</p>

Místo malé šatny si raději pořiďte vestavěnou skříň na míru. Foto: ©Depositphotos.com/scovad

Stavba šatny, a kolik vás to bude stát

V menším bytě, kde nemáte k dispozici samostatnou místnost, vytvoříte šatnu rozdělením větší místnosti pomocí vertikálních žaluzií, japonské stěny či různých posuvných panelů. Jako předěl mohou posloužit i samostatně stojící skříně. V takovém případě je však potřeba pohledově upravit jejich záda, například tapetou či samolepkou.

Předěl může být i pevný. Snad nejjednodušší je postavit sádrokartonovou příčku. Do ní můžete vestavět i posuvné dveře v pouzdře. Podobně můžete využít i nosnou konstrukci z dřevěných hranolků, které obložíte pohledovým materiálem, třeba palubkami. V příčce můžete vést elektroinstalaci pro osvětlení šatny. Její instalaci však přenechte odborníkovi.

Cena šatny se odvíjí od její velikosti, materiálů a vnitřního vybavení. Jednoduché nástěnné systémy pořídíte za pár tisíc korun, luxusní výbava z exotického dřeva se sofistikovanými výjezdy a výklopnými mechanismy však může vyjít i na desítky až stovky tisíc. Šatna široká 3 metry, hluboká 2,3 metru a vysoká 2,55 metru vás bude stát zhruba 40 000 Kč včetně montáže.

Vybavení šatny

Základem každé šatny jsou regály, police, šatní tyče a zásuvky. Pak to jsou třeba i různě nastavitelné police, zásuvky, organizéry, výsuvné či výklopné tyče, výsuvné držáky na kalhoty či kravaty, otočné věšáky, boxy a krabice. Vnitřní vybavení šatny je prakticky stejné, jako u vestavěné či šatní skříně.

Lidé si oblíbili hlavně drátěný program a regálové systémy. Vnitřní vybavení šatny by mělo jít snadno přestavět, tedy hlavně měnit výšku a nastavení polic. Nezapomínejte ani na věšáky na tašky či pásky. Nejpoužívanější věci uložte do výšky očí. Sezónní věci uložte do nejvyšších pater a nejtěžší věci a boty nechte vespod.

V šatně by nemělo chybět dobré osvětlení, a když se v ní budete převlékat, tak i velké zrcadlo. Ideální je, pokud má šatna okno. Díky němu bude v šatně denní světlo a budete ji moci snadno větrat. Do šatny nainstalujte jedno hlavní svítidlo, vhodná je také instalace doplňkových světel, třeba bodových LED svítidel nad poličkami.

<p>Lidé si oblíbili hlavně drátěné programy a regálové systémy. Foto: ©Depositphotos.com/rogkoff</p>

Lidé si oblíbili hlavně drátěné programy a regálové systémy. Foto: ©Depositphotos.com/rogkoff

Máte malý byt? Čtěte také:

Vytvořte si útulný a pohodový domov i na pár metrech čtverečních

Jak zařídit malý byt? Využijte plochu stěn, police a jednoduchý nábytek

Rozložte, složte. Vyřešte problém s malým prostorem pomocí speciálního nábytku do mini bytů

Kam s postelí v malém bytě? Schovejte ji do skříně. Přes den nepřekáží, v noci se dobře vyspíte

Kam s postelí v mini bytě nebo dětském pidi pokojíčku? Schovejte ji do pódia, ať nezabírá cenné místo

Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

Vakuové pytle, aneb jak Pepa chytře a elegantně problém s nedostatkem místa vyřešil

Místo otáčení posouvám, v bytě tak spoustu místa mám. Máte malý byt? Pořiďte si posuvné dveře

Máte malý byt a šatnu v něm? Prozraďte ostatním čtenářům, jak se vám ji povedlo vybudovat a jak jste s ní spokojeni.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/genkur

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek