0komentářů

Boty, kabáty, košile, kalhoty... Kam se vším tím oblečením, když je v bytě málo místa? Vybudujte si šatnu

Trička, boty, kabáty, košile...Také máte hromady oblečení a malý byt? Jestli nechcete pár kousků předat dál, postavte si šatnu. Kolik místa na ni potřebujete, jak ji zařídit a kolik stojí? Není v malém bytě lepší vestavěná skříň?
Vydáno: 19.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8242x

Kdo by nechtěl velkou šatnu po vzoru filmových hvězd? Uklidit do ní všechno oblečení, prádlo, sportovní potřeby, sezónní věci i úklidové prostředky… Ale vejde se taková šatna do malého bytu? Nejlepší je, pokud šatna sousedí přímo s ložnicí. Umístit ji můžete také do dlouhé chodby, případně přepažte obývák či ložnici a z jedné části udělejte šatnu. Využít jde i komora. V samotné ložnici pak budete mít jen postel a noční stolky, jak to má správně být.

<p>Snad každý někdy toužil po velké šatně. Ne vždy je však na ni v bytě místo. Foto: ©Depositphotos.com/patrickjane01</p>

Snad každý někdy toužil po velké šatně. Ne vždy je však na ni v bytě místo. Foto: ©Depositphotos.com/patrickjane01

Velikost šatny

Na šatnu potřebujete minimálně 4 m2 prostoru. Šatna jako samostatná místnost by měla být minimálně 2 m široká. Potřebujete totiž 55 cm na každý regál a 90 cm prostoru mezi nimi. Pokud se v šatně budete i oblékat, pak by měl být prostor mezi regály větší, a to 120 – 150 cm. V malém bytě však budete šatnu muset přizpůsobit prostoru, který máte k dispozici.

Vše si dopředu dobře promyslete a naplánujte, abyste po postavení šatny nemuseli řešit, že je moc malá a nic do ní nedáte. Šatna je efektivní hlavně tehdy, když má úložné systémy na dvou protilehlých stranách. V šatně je důležité, abyste měli možnost ustoupit od polic alespoň o krok zpět. Jedině tak získáte přehled o jejím obsahu.

V opravdu malém bytě šatna příliš místa neuspoří a je efektnější využít vestavěné skříně vyrobené na míru danému prostoru.

Police by měly být hluboké alespoň 45 cm, na krabice s botami stačí police s menší hloubkou kolem 35 cm. Prostor pro pověšení dámských kabátů a bund by měl být vysoký zhruba 135 – 145 cm, u pánských 125 – 135 cm, a hluboký 55 – 60 cm. Na dámské šaty potřebujete prostor vysoký 145 – 160 cm a 50 cm hluboký. Na saka vyhraďte prostor 85 cm vysoký a 55 cm hluboký. Na kalhoty potřebujete podle způsobu zavěšení prostor vysoký 70 – 130 cm.

Nesnažte se do bytu „vecpat“ šatnu za každou cenu. Pokud pro ni nebudete schopni v bytě najít dostatečný prostor, je lepší ji oželet a postavit místo ní vestavěnou skříň na míru. Tu postavte k celé jedné stěně a využijte prostor od podlahy až ke stropu. Vnitřní vybavení vyberte podle ukládaných věcí. Dveře volte posuvné, nejlépe v bílé barvě (případně v barvě stěny). Obsluha takové skříně je pak mnohem pohodlnější, než pohyb v malé šatně. A mnohdy se vám do ní vejde i více věcí.

<p>Místo malé šatny si raději pořiďte vestavěnou skříň na míru. Foto: ©Depositphotos.com/scovad</p>

Místo malé šatny si raději pořiďte vestavěnou skříň na míru. Foto: ©Depositphotos.com/scovad

Stavba šatny, a kolik vás to bude stát

V menším bytě, kde nemáte k dispozici samostatnou místnost, vytvoříte šatnu rozdělením větší místnosti pomocí vertikálních žaluzií, japonské stěny či různých posuvných panelů. Jako předěl mohou posloužit i samostatně stojící skříně. V takovém případě je však potřeba pohledově upravit jejich záda, například tapetou či samolepkou.

Předěl může být i pevný. Snad nejjednodušší je postavit sádrokartonovou příčku. Do ní můžete vestavět i posuvné dveře v pouzdře. Podobně můžete využít i nosnou konstrukci z dřevěných hranolků, které obložíte pohledovým materiálem, třeba palubkami. V příčce můžete vést elektroinstalaci pro osvětlení šatny. Její instalaci však přenechte odborníkovi.

Cena šatny se odvíjí od její velikosti, materiálů a vnitřního vybavení. Jednoduché nástěnné systémy pořídíte za pár tisíc korun, luxusní výbava z exotického dřeva se sofistikovanými výjezdy a výklopnými mechanismy však může vyjít i na desítky až stovky tisíc. Šatna široká 3 metry, hluboká 2,3 metru a vysoká 2,55 metru vás bude stát zhruba 40 000 Kč včetně montáže.

Vybavení šatny

Základem každé šatny jsou regály, police, šatní tyče a zásuvky. Pak to jsou třeba i různě nastavitelné police, zásuvky, organizéry, výsuvné či výklopné tyče, výsuvné držáky na kalhoty či kravaty, otočné věšáky, boxy a krabice. Vnitřní vybavení šatny je prakticky stejné, jako u vestavěné či šatní skříně.

Lidé si oblíbili hlavně drátěný program a regálové systémy. Vnitřní vybavení šatny by mělo jít snadno přestavět, tedy hlavně měnit výšku a nastavení polic. Nezapomínejte ani na věšáky na tašky či pásky. Nejpoužívanější věci uložte do výšky očí. Sezónní věci uložte do nejvyšších pater a nejtěžší věci a boty nechte vespod.

V šatně by nemělo chybět dobré osvětlení, a když se v ní budete převlékat, tak i velké zrcadlo. Ideální je, pokud má šatna okno. Díky němu bude v šatně denní světlo a budete ji moci snadno větrat. Do šatny nainstalujte jedno hlavní svítidlo, vhodná je také instalace doplňkových světel, třeba bodových LED svítidel nad poličkami.

<p>Lidé si oblíbili hlavně drátěné programy a regálové systémy. Foto: ©Depositphotos.com/rogkoff</p>

Lidé si oblíbili hlavně drátěné programy a regálové systémy. Foto: ©Depositphotos.com/rogkoff

Máte malý byt? Čtěte také:

Vytvořte si útulný a pohodový domov i na pár metrech čtverečních

Jak zařídit malý byt? Využijte plochu stěn, police a jednoduchý nábytek

Rozložte, složte. Vyřešte problém s malým prostorem pomocí speciálního nábytku do mini bytů

Kam s postelí v malém bytě? Schovejte ji do skříně. Přes den nepřekáží, v noci se dobře vyspíte

Kam s postelí v mini bytě nebo dětském pidi pokojíčku? Schovejte ji do pódia, ať nezabírá cenné místo

Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

Vakuové pytle, aneb jak Pepa chytře a elegantně problém s nedostatkem místa vyřešil

Místo otáčení posouvám, v bytě tak spoustu místa mám. Máte malý byt? Pořiďte si posuvné dveře

Máte malý byt a šatnu v něm? Prozraďte ostatním čtenářům, jak se vám ji povedlo vybudovat a jak jste s ní spokojeni.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/genkur

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 31x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 607x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek