PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

17. listopad je mezinárodní svátek studentů. Ve světě ale mají školy různou úroveň. Studenti tak pomáhají nejen v Africe

17. listopad je státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii a mezinárodní den studentů. Je připomínkou toho, že budoucnost každého národa je ve výchově a kvalitě vzdělanosti dětí a mladých lidí. Studenti pomáhají ve 3. světě.
Vydáno: 16.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1735x

Datum 17. listopadu znamená v České republice státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii. Připomínáme si jím dvě události, první z roku 1939. Tehdy nacisté uzavřeli české vysoké školy v reakci na studentské demonstrace proti fašismu a okupaci v Protektorátě Čechy a Morava. Devět studentských vůdců Němci popravili a 1 200 jich odvezli do koncentračního tábora.

Mezinárodní svátek studentů se po událostech v ČSR slaví už od roku 1941

Studentská organizace pracovala s podporou československé exilové vlády ve Velké Británii. Ještě za války se v roce 1941 v Londýně sešla Mezinárodní studentská rada.  Přijala takzvané Prohlášení spojeneckých studentů k 17. listopadu, které tento den stanovilo jako Mezinárodní den studentstva. Je jediným dnem mezinárodního významu s českým původem.

<p>Typická rekvizita pro československou sametovou revoluci v listopadu 1989. Foto: ©Depositphotos.com/jirimarek123</p>

Typická rekvizita pro československou sametovou revoluci v listopadu 1989. Foto: ©Depositphotos.com/jirimarek123

Druhou událost jste už většinou zažili. V roce 1989 v Praze došlo k událostem na Národní třídě, kdy tehdejší Veřejná bezpečnost násilím rozehnala studentský pochod. Následovala vlna protestů po celé zemi, což nastartovalo postupnou demontáž komunistického režimu. Revoluce v podstatě bez násilí a jen na základě dialogů získala označení sametová. Její nejvýraznější osobností byl Václav Havel.

V rozvojové Africe je základem odstranit negramotnost dětí a mládeže.

Mezinárodní solidarita studentů s kolegy v jiných zemích trvá i v novém tisíciletí. Kvůli rozdílné úrovni jednotlivých zemí ve světě je i různá úroveň vzdělávání. Například v Africe je základem naučit děti vůbec číst, psát a počítat. Střední a vysoké školy jsou jen pro vyvolené. Díky podpoře mezinárodních organizací má ale většina dětí možnost navštěvovat minimálně školu základní.V Africe děti dříve na školách získávaly hlavně praktické znalosti z oblasti zemědělství, zpracování kovu nebo kamene. V současnosti už se učí i cizí jazyky, hlavně angličtinu nebo francouzštinu. Pro řadu tamních škol je ale charakteristická hliněná a polorozpadlá budova, ve které je špatná akustika, hodně dětí a málo světla. To se snaží změnit například projekt Postavme školu v Africe.

Člověk v tísni staví každý rok v Etiopii alespoň jednu školu

Pod patronací o.p.s. Člověk v tísni dostanou školáci v Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa, každý rok alespoň jednu novou školu. Z příspěvků dobrovolných dárců hradí společnost výstavbu i vybavení učebními pomůckami. Třeba jedna tvárnice stojí 50 Kč, pytel cementu 200 Kč, okno 1 500 Kč a knihovna 2 500 Kč. Do sbírky na novou školu v Africe se aktivně zapojili i skauti.

<p>Výbava školy v zemích 3. světa je skromná, pro mnohé je učení nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy</p>

Výbava školy v zemích 3. světa je skromná, pro mnohé je učení nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy

Rozvoji vzdělanosti dětí a mládeže v chudých oblastech Indonésie pomáhá zase občanské sdružení Kintari foundation. Založila je Jana Wolfová, která v tuzemsku aktivně prezentuje indonéské umění do Indonésie se opakovaně vrací. V zemi, kde jsou ve školách zcela obvyklé fyzické tresty, většina dobrovolníků ze světa jezdí učit angličtinu. V časopise Reflex popsal svou zkušenost Jan Šulc.

V Indonésii jsou ještě ve školách zcela obvyklé fyzické tresty

V posledních týdnech mají v Indonésii velké potíže s lesními požáry. Kvůli dusivému kouři, který zabil nejméně 10 lidí, úřady ruší některé lety a zavírají školy. V některých provinciích starostové evakuovali všechny děti. Požáry na ostrově Sumatra a na indonéské části ostrova Borneo trápí jejich obyvatele každoročně. Úmyslně je zakládají místní obyvatelé, aby získali novou zemědělskou půdu.

<p>V mnoha asijských školách jsou už zažitým zvykem dětské uniformy. Foto: ©Depositphotos.com/cascoly</p>

V mnoha asijských školách jsou už zažitým zvykem dětské uniformy. Foto: ©Depositphotos.com/cascoly

Dobrovolnické organizace se snaží zajistit nezbytné vzdělání také pro děti a mladé lidi z Tibetu. V místních školách tu studenti nemají žádný lehký život. Sedí se na zemi, jen s minimem učebních pomůcek, 6 dní v týdnu i 10 hodin denně. Pro představu, školné ve Sluneční škole v jedné z vesnic Malého Tibetu, jsou tři pytle jačího trusu. V tibetských domácnostech se jím topí. Škola je unikátní, díky Slunci zcela energeticky nezávislá.

Tibetské děti se učí i šest dní v týdnu a deset hodin denně.

V oblasti Malého Tibetu ve vesnici Mulbekh podporují další školu Brontosauři v Himálajích, což je organizační jednotka známého Hnutí Brontosaurus. Chcete se připojit k řadě dobrovolníků, kteří se snaží zachovat v oblasti dosud nepotlačenou tibetskou kulturu a pomoci ke vzdělávání obyvatel? Připojte se k dobrovolnému programu, můžete pomáhat na stavbě nebo i přímo vyučovat.

<p>Nejobyčejnější z obyčejných, ale hlavně, že školákům neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za</p>

Nejobyčejnější z obyčejných, ale hlavně, že školákům neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za

Úplně na jiný kontinent se soustřeďuje Nadační fond Inka. Nadaným indiánským dětem v Peru poskytuje díky českým dárcům prospěchové stipendium a hradí jim studia na základní, střední a některým na vysoké škole. Využívá je 700 dětí, z toho 15 vysokoškoláků. Kečuové si velice přejí, aby jejich děti žily v lepších podmínkách. Proto se snaží posílat děti do školy, jak jen to jde.

Když postavíte školu, naplníte biblickou moudrost o chytání ryb

Dobrovolníci se snaží všemi aktivitami vylepšit a zmodernizovat materiální podmínky indiánů na peruánském venkově. Je to důležité kvůli tomu, aby neodcházeli do měst, kde obvykle živoří. Pro vzdělané lidi je také přirozené a snazší uchovávat tradiční indiánské duchovní moudrosti a kulturu. Jak říká biblická moudrost, je lepší než je krmit, je lepší lidi naučit chytat ryby.

Přispěli jste také na lepší vzdělanost dětí v zemích třetího světa? Napište do komentáře pod článkem, která forma pomoci vás oslovila, a doporučte některou ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 150x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 99x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 206x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek