PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zavzpomínejte si s rodinou a přáteli během Dušiček na zesnulé. Jak jim dát hrob do parády a uctít památku?

2. listopadu je Památka zesnulých, lidově Dušičky. Hřbitovy se rozsvítí a zaplní pozůstalými, kteří přijdou navštívit zesnulé. Co se na památný den sluší a patří? Jak očistit a ozdobit hrob a kdy Památka zesnulých vůbec vznikla?
Vydáno: 02.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3542x

Na 2. listopad připadá Svátek zesnulých, lidově Dušičky. Lidé dnes vzpomínají na všechny, kteří odešli z tohoto světa, “navštěvují” jejich hroby a modlí se za jejich duše. Využijte tento čas k setkání s rodinou i přáteli a k rozjímání. Na chvíli se zastavte, posaďte se a popřemýšlejte nad životem a smrtí. 

Oslava Dušiček se odvíjí od Keltského svátku Samhain, který lidé slavili v noci z 31. října na 1. listopad. Samhain Kelti vnímali jako dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, takže se duše zesnulých mohou vrátit na zemský povrch a živí mohou navštívit podsvětí. Živí také ukazují světlem cestu mrtvým.

<p>Na Dušičky se hřbitovy rozsvítí a zaplní pozůstalými, kteří přijdou navštívit zesnulé. Foto: ©Depositphotos.com/imac666</p>

Na Dušičky se hřbitovy rozsvítí a zaplní pozůstalými, kteří přijdou navštívit zesnulé. Foto: ©Depositphotos.com/imac666

Tradice a zvyky na Svátek zesnulých

Na Dušičky či během tohoto období je v zemích s křesťanskou tradicí zvykem navštívit hřbitov a rodinný hrob, očistit ho a rozsvítit na něm svíčku či položit věnec nebo květiny. To má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život smrtí nekončí. Živá květina je také znamením, že k zemřelému stále chováte nějaký vztah a úctu. Proto byste na hrob neměli pokládat umělé ani papírové květiny. Židé mají ve zvyku místo svíčky pokládat na hrob kamínky.

O hrob byste se měli starat celý rok. Pokud jste to nestihli, je na čase to napravit alespoň na Dušičky.

Tradice zapalovat v tento den ohně a svíčky pochází od Keltů a Slovanů, kteří věřili, že oheň očišťuje a světlo pomáhá chránit před zlými a potměšilými duchy. Samhain je svou podstatou nejvíce podobný dnešní oslavě halloweenu. S nástupem křesťanství byl Samhain nahrazen svátkem Všech svatých a Dušičkami ve smyslu oslavy, kdy se vzpomíná na zesnulé. Dušičky slaví lidé od 10. století.

<p>Pro křesťana znamená zapálená svíčka připomenutí si naděje ve vzkříšení. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Pro křesťana znamená zapálená svíčka připomenutí si naděje ve vzkříšení. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Jak se starat o náhrobek

Před samotným čištěním důkladně omeťte hrob smetáčkem od listí, prachu a drobných nečistot. Vyhněte se rejžáku a kartáčům s tvrdými štětinami, kterými byste mohli povrch náhrobku poškrábat. Náhrobek můžete zbavit všech nečistot pomocí tlakového čističe. K němu však potřebujete přístup k vodovodu a elektřině.

Na umělý kámen a mramor používejte jen neutrální čističe a vodu. Vyhněte se kyselým čističům, jako je ocet. Na odolné skvrny použijte třeba benzín nebo jemný písek na nádobí. Povrch byste neměli poškodit ani naředěnými prostředky pro čištění sanitární keramiky či jarovou vodou. Všechny chemikálie důkladně opláchněte čistou vodou.

Žula je odolnější a nevadí jí ani kyselejší chemikálie. Můžete tak použít i octový čistič, který rozpustí minerální usazeniny. Nepoužívejte ocelový kartáč, ale plastový, nebo dřevěnou špachtli. Pískovec je měkký, nasákavý a snadno se drolí, takže ho očistěte měkkým kartáčem nebo dřevěnou špachtlí. Vodou šetřete.

Myslete i na okolí hrobu

Nápisy a doplňky z barevných kovů vyčistěte hadříkem namočeným v lihu nebo jarové vodě, vygumujte gumou, vyčistěte jemnou zubní pastou nebo vyleštěte semišem. Vyhněte se čpavku a zásaditým čističům, kterými byste mohli nápisy poničit. Na mosazných a bronzových doplňcích byste jimi udělali neodstranitelné fleky.

Pokud jste při čištění náhrobku použili jakoukoliv chemikálii, tak ho opláchněte čistou vodou. Nakonec můžete kámen naimpregnovat prostředkem s nanočásticemi, které kámen ochrání před vodou a nečistotami. Ochrana vydrží několik let. 1 kg impregnace na mramor a desky z přírodního i umělého kamene koupíte za 750 Kč.

Nezapomeňte ani na okolí hrobu. Tam, kde se nemůžete zbavit trávy a plevele, použijte totální herbicid. Dávejte ale pozor na to, abyste při postřiku nezasáhli okrasné květiny. 50 ml totálního herbicidu seženete za 50 Kč. Uličku a vnitřní prostory hrobu můžete vysypat mramorovou drtí či keramzitem. 50 litrů keramzitu vás vyjde na 225 Kč. Za stejné množství mramorové drti zaplatíte zhruba 350 Kč.

<p>Z hrobu oměťte napadané listí, odstraňte plevel a umístěte na něj věnec, svíce a květiny. Foto: ©Depositphotos.com/kytalpa</p>

Z hrobu oměťte napadané listí, odstraňte plevel a umístěte na něj věnec, svíce a květiny. Foto: ©Depositphotos.com/kytalpa

Jaký vybrat věnec

Věnce bývají tradičně z jedlového chvojí nebo větviček stříbrného smrku, který neopadává tolik jako klasický smrk. Ozdobené jsou sušenými květy, šiškami, jeřabinami či okrasnými travinami. Lidé mají rádi i ozdobné mísy s vřesem, drátovcem či chryzantémy, které vydrží až do prvních mrazů. Existují i slaměné věnce, ale ty po zmoknutí nevypadají hezky. 

Při výběru věnce si prohlédněte jeho vázání. Železný drát může pouštět rez, která na povrchu hrobu zanechá odolné skvrny. Pokud si takový věnec koupíte, dejte pod něj podložku z tuhého igelitu nebo lina. Svíce dávejte do svícnů či misek, aby vosk nekapal na hrob. Do výzdoby neinvestujte moc vysoké částky, aby příliš nelákala zloděje.

Dušičkový věnec pořídíte za cenu od 150 Kč, můžete si ho však vyrobit i sami. Při výrobě používejte materiály, které vydrží v povětrnostních podmínkách, tedy větve stálezelených a neopadavých stromů a keřů (mahonie, buxus, zerav, cypřiš, stříbrný smrk či borovice). Polystyrénový základ je vhodný při použití velkého množství slaměnek, které zapíchnete do základu a pokryjete jimi celý věnec. Základy z větviček či drátků jsou vhodné na věnce z chvojí a listů.

Věnec ozdobte větvičkami s plody (třeba šišky, trnky, šípky či trsy jeřabin), suchými květinami či listy. Volte pietní barvy, jako je fialová, nachová či bílá. Kombinace zelené, červené a zlaté barvy je vhodná spíše na vánoční dekorace. Hotový věnec uložte na vlhké místo, a co nejrychleji jej doneste na hrob.

Svíčky a květiny

Hřbitovní svíce ve skleněných zástěnách stojí od 35 Kč. Nejdražší bývají keramické zdobené svícny či elektrické svíčky na solární pohon. Ty stojí kolem 500 Kč. Jestliže se bojíte, aby vosk neponičil náhrobek, pořiďte diodová světýlka ve tvaru čajových svíček. Kvůli stabilitě při poryvech větru jsou lepší skleněné lampy s plastovým podstavcem. Sklo navíc nepřimrzne k pomníku. I víčko lampy by mělo být plastové. Oproti kovovému nerezne a neláká tolik zloděje.

Olejová náplň hoří déle než parafínová, ale ve velkém mrazu nemusí vyhořet celá. Ke všem druhům pietních skel dokupujte náhradní náplň určenou pro daný typ skla. Použitím správné náhradní náplně se správnou výškou plastového tubusu zabráníte zakouření skla a vyhnete se tak jeho čištění.

Nejpopulárnější květinou na hrob jsou chryzantémy a mrazu odolnější macešky. Oblíbená je i libavka poléhavá, která vydrží dlouho zelená a má pěkné sytě rudé bobule, a různé typy vřesů. Dejte si však pozor na dobarvované rostliny, které mají malou odolnost vůči mrazu. Truhlík osaďte více květinami. Podle botaniků je ideální kombinace několika nízkých chryzantém, ostřice chocholaté, libavky poléhavé, hebe a vřesovce kapské.

<p>Zapálenou svíčku vložte do lampy. Vítr ji tak nesfoukne a vosk nebude kapat na náhrobek. Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj</p>

Zapálenou svíčku vložte do lampy. Vítr ji tak nesfoukne a vosk nebude kapat na náhrobek. Foto: ©Depositphotos.com/jacek_kadaj

Máte tip na výrobu věnce na hrob? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 188x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek