PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

28. října 1918 vzniklo Československo. Využijte státní svátek k odpočinku a zjistěte, jaký nábytek měli lidé tehdy doma

28. října 1918 vzniklo Československo. Lidé slavili nejen jeho vznik, ale i konec války. Jak na tom bylo české nábytkářství za první republiky? Jak vypadal nábytek, čím byl ovlivněn jeho design a kde se vyráběl? Čtěte dále.
Vydáno: 27.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2603x

28. října 1918 vzniklo Československo. Krátce nato uspořádali členové Národního shromáždění první schůzi, kde prohlásili československý stát za republiku, Tomáše Garrigua Masaryka zvolili prezidentem a ustavili vládu v čele s Karlem Kramářem. Po vyhlášení samostatnosti pořádali lidé v obcích i městech oslavy, slavnostní průvody a bohoslužby. Oslavovali jak nabytou samostatnost, tak i konec války. Jak to však vypadalo u nich doma?

<p>U.P. závody se zaměřily hlavně na výrobu sektorového nábytku. Na obrázku je dětský kout z řady U. Foto: rukovetprosberatele.cz</p>

U.P. závody se zaměřily hlavně na výrobu sektorového nábytku. Na obrázku je dětský kout z řady U. Foto: rukovetprosberatele.cz

Začátek funkcionalismu

S meziválečným obdobím se pojí vznik moderního architektonického stylu, který se promítl i do tvorby nábytku, funkcionalismu. Objevuje se ve dvacátých letech 20. století a jeho koncept lze shrnout větou: „Forma následuje funkci“. Pro tento styl je důležitá jednoduchost a funkčnost. Designéři a architekti využívali hlavně nové materiály, třeba šamotové cihly, železo a beton.

Znáte seriál První republika? Pusťte si pár dílů a zjistěte, jak tehdy lidé bydleli…

Mezi významné světové osobnosti funkcionalismu patří Le Corbusier, Arne Jacobsen či Ludwig Mies van der Rohe, mezi československé pak Adolf Loos, Bohuslav Fuchs či Ladislav Machoň. Pro funkcionalistické stavby byly typické sloupy, střešní zahrady, volný půdorys, propojení interiéru s exteriérem, pásová okna a volné průčelí.

V České republice vzniklo mnoho významných funkcionalistických staveb a vil, například Vila Tugendhat, Müllerova vila, Paličkova vila, Veletržní palác, Národní technické muzeum v Praze či kavárna Era.

Česká architektura a design nábytku po válce

Po první světové válce se čeští architekti a designéři snažili najít typický národní styl a oprostit stavby i nábytek od secesních zdobných prvků. Lidé byli na počátku 20. století obklopeni novými výtvarnými, literárními i technickými směry, a tak se od dekorativního obloučkového stylu (rondokubismu) začali pomalu otáčet ke strohosti a tvarové jednoduchosti, tedy k funkcionalismu. Významně však k tomu dopomohly právě nábytkářské firmy.

Pracovníci U.P. závodů zahájili osvětu mezi lidmi a začali vydávat časopis Bytová kultura. Tak začal pomalu do bytového prostředí vstupovat funkcionalismus.

V roce 1922 se významná firma Thonet, jejíž první továrna zahájila provoz v roce 1861, spojila s konkurenční německou firmou Kohn-Mundus a změnila název na THONET-MUNDUS. Mezinárodní koncern fungoval až do roku 1940.

Do konce druhé světové války řídil podnik správce jmenovaným říšským protektorem. V roce 1946 se stal národním podnikem s názvem THONET a v roce 1953 se přejmenoval na TON. Na akciovou společnost se změnil v roce 1994. Pod značkou TON dodnes vyrábí zkušení řemeslníci jedinečný nábytek z ohýbaného dřeva.

<p>Zkušení řemeslníci vyrábí světoznámý ohýbaný nábytek značky TON dodnes. Foto: katyelliott.com</p>

Zkušení řemeslníci vyrábí světoznámý ohýbaný nábytek značky TON dodnes. Foto: katyelliott.com

Vznik UP závodů

Na počátku dvacátých let založil architekt Jan Vaněk se svými partnery významnou akciovou společnost Spojené umělecko – průmyslové závody (U.P. závody). Její vznik vedl spolu s továrnami Thonetů k průmyslové výrobě nábytku s využitím moderních strojů. Jedním z cílů společnosti bylo vyrábět a prodávat kvalitní, a přitom levný nábytek pro široký okruh zákazníků, tedy i nižším společenským vrstvám.

Významnou osobou U.P. závodů byl architekt Jindřich Halabala, který zde působil od 30. let. Proslavil se hlavně nábytkem z ohýbaných trubek.

Designéři U.P. závodů navrhovali střídmý, elegantní, pohodlný a funkční nábytek, jehož design byl hodně ovlivněný tvorbou Adolfa Loose. Mnohé modely ještě nesly zpočátku stopy tvarování nábytku z období biedermeieru. K dekorování používali designéři zjednodušené řezané a intarzované motivy. Postupně však začali nábytek zjednodušovat a oprošťovat od nadbytečných dekoračních prvků a využívali hladký, dokonalý a strojně zpracovaný povrch.

Podařilo se jim tak zprůmyslnit a ekonomicky zefektivnit výrobu nábytku. U.P. závody se časem zaměřily především na skladebný a sektorový nábytek, vyráběly však i nábytek na zakázku pro mnohé funkcionalistické stavby. Designéři navrhovali nábytek z nových materiálů, jako jsou překližky, laťovky, kovové trubky či zrcadlové sklo. Jako dekorační prvek používali dýhované povrchy ve vysokém lesku.

<p>Jindřich Halabala se proslavil především nábytkem z ohýbaných trubek, v běžné domácnosti byste však nejspíš narazili na jeho nábytek ze dřeva. Foto: sypka.cz</p>

Jindřich Halabala se proslavil především nábytkem z ohýbaných trubek, v běžné domácnosti byste však nejspíš narazili na jeho nábytek ze dřeva. Foto: sypka.cz

Inspirace pro výrobce nábytku i nakupující

Po válce ve většině nábytkářských podniků stále přežíval secesní, folkloristický, a posléze i modernizovaný nábytek zdobený architektonickými prvky. Nábytek U.P. závodů se prosadil díky optimálnímu spojení dokonalého designu, funkčnosti a účelnosti. Stal se tak vzorem pro mnohé další výrobce, kteří se ho snažili napodobit.

Jak může vypadat interiér zařízený ve vintage stylu? Inspirujte se na Pinterestu.

V tradici U.P. závodů pokračovala na Moravě řada menších výrobců nábytku a jejich příkladu následovaly i desítky dalších továren v Praze a jinde v Československu. V roce 1946 však znárodnil U.P. závody stát, a poté je převzali majitelé společnosti Tusculum. Ti se nakonec v roce 2003 spojili s Jitonou. U.P. závody jako takové už tedy prakticky neexistují, přitom by bylo zajímavé sledovat vývoj designu jejich nábytku v dnešní době.

Nábytek z období vzniku Československa využijete nejen v bytě zařízeném v retro či vintage stylu, ale i v čistě moderním interiéru. Kde ho seženete? Rodiče i prarodiče nejspíš nějaký ten kousek budou mít ještě doma nebo na půdě, případně se podívejte na aukční portály, do bazarů s nábytkem, online obchodů se starožitným a retro nábytkem či prodejních galerií různých restaurátorských firem.

<p>Dekoračním prvkem nábytku se v období první republiky stal dýhovaný povrch ve vysokém lesku. Foto: sypka.cz</p>

Dekoračním prvkem nábytku se v období první republiky stal dýhovaný povrch ve vysokém lesku. Foto: sypka.cz

Pořídili byste si domů nábytek z období vzniku Československa, nebo jste rádi, že jste se ho již zbavili? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 166x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 105x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 208x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek