0komentářů

Evropský den jazyků. Víte, co je legátka či misník? Obohaťte svou slovní zásobu o několik zajímavých nábytkářských pojmů

26. září je Evropský den jazyků. Proč a od kdy se slaví? Podívejte se na historický vývoj nábytku a zjistíte, že je plný zapomenutých kousků nábytku s rozmanitými názvy, třeba “fotel”. Obohaťte svou slovní zásobu o několik z nich.
Vydáno: 25.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2567x

Evropský den jazyků se každoročně slaví 26. září, a to na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001. Jeho vznik byl završením Evropského roku jazyků, který Rada Evropy pořádala spolu s Evropskou unií.

Cílem svátku je propagace jazykové rozmanitosti a studium jazyků v evropských zemích. Je určen všem, kteří chtějí oslavit rozmanitost evropských jazyků. Po celé Evropě se pořádá celá řada akcí, ať už aktivity pro děti a s dětmi, televizní a rozhlasové programy, hodiny výuky jazyků či různé konference.

O cizích jazycích a češtině

Ve světě existuje 6 000 až 7 000 jazyků, z toho 225 má původ v Evropě. Největším počtem jazyků se mluví v Asii a Africe. Nejméně polovina světové populace je dvoj nebo vícejazyčná, tedy rozumí nebo hovoří dvěma či více jazyky. Dvojjazyčnost usnadňuje učení dalších jazyků a zlepšuje myšlenkové procesy. Znalost více jazyků je v dnešní době téměř nutností, neměli byste však zapomínat na svůj rodný jazyk.

Čeština je krásná a rozmanitá. Přesný počet slov v češtině není možné určit, jelikož se jakožto živý jazyk neustále vyvíjí. Nicméně má na 300 000 slovních kořenů. V zatím nejrozsáhlejším Příručním slovníku jazyka českého je zhruba 250 000 hesel. Obsahuje i slova, která zná málokdo, ale naopak v něm chybí některá slova obecně známá (třeba vulgarismy). Slovník spisovného jazyka českého má přibližně 192 000 hesel.

Slovník méně známých typů nábytku

V každém povolání je spousta odborných pojmů a výrazů, kterým rozumí jen lidé z oboru. Stejně je tomu i v nábytkářství. Nejste si u nějakého výrazu jistí, co znamená? Vyhledejte si ho v našem Slovníku nábytkářských pojmů. Najdete v něm nejen vysvětlení pojmu, ale i informace o daném materiále. Mimo dnes používané výrazy však existují i různé typy spíše historického nábytku, které neznají snad ani truhláři a nábytkoví odborníci. Pojďte se podívat na některé z nich:

absac – příruční či pracovní stůl se zásuvkami.

bergére – typ křesla, které vzniklo v pozdním baroku. Poznáte ho podle odnímatelného polštáře sedáku.

cassapanca – lavice kombinovaná s truhlou. Konstrukce se vyznačuje odklopným sedákem (víko truhly), převýšeným zdobeným opěradlem a bočními područkami.

Cassapanca je lavice kombinovaná s truhlou. Foto: commons.wikimedia.org
Cassapanca je lavice kombinovaná s truhlou. Foto: commons.wikimedia.org

confidente – pohovka s připojenými bočními křesílky. Byla typická pro pozdně rokokové období.

fachuvka – truhla, která sloužila pro uskladnění mouky.

faldistorium – skládací stolička či přenosné čestné sedadlo, které používali biskup i abatyše při slavnostních bohoslužbách, ale i panovníci. Má opěrku na ruce, ale pro záda ne.

fotel – křeslo s čalouněným sedákem i opěrkou zad a nečalouněnými područkami (též lenoška).

indiscret – čalouněná pohovka, která se skládala ze tří spojených, ale stranově odvrácených křesílek. Sedící osoby si tak mohly vzájemně šeptat do přivráceného ucha. Když spojíte dvě křesílka, vznikne vám vis.

Indiscret je čalouněná pohovka, která se skládala ze tří křesílek. Foto: cs.wikipedia.org
Indiscret je čalouněná pohovka, která se skládala ze tří křesílek. Foto: cs.wikipedia.org

kabinet – reprezentativní skříňka s velkým množstvím zásuvek, z nichž některé byly tajné.

kadlub – předchůdce truhly. Byla to schránka vydlabaná v kmeni stromu, která často sloužila k uskladnění obilí.

koutnice – skříň, která stála v rohu místnosti a sloužila k uložení rodinných cenností.

legátka – židle s vyřezávaným opěradlem.

misník – skříň na hliněné nádobí. Skládal se ze dvou skříněk nad sebou, které byly odděleny zásuvkou na příbory. V dolní části ukládali lidé větší nádobí, v horní části pak talíře, skleničky, hrnečky i chléb.

paláta – závěsné lůžko (palanda) tvořené nízkou dřevěnou bednou nebo deskou, která byla pomocí provazů nebo sloupků v rozích zavěšena ke stropu místnosti.

šamrle – stolička pod nohy neboli podnožka

špyrnik – speciální skříňka na potraviny bránící zkáze potravin, které potřebují větrání (třeba uzené maso, klobásy či sýry). Kvůli větrání byly stěny tvořeny výpletem z proutí nebo mřížkou z latěk či prkének.

šrejbtyš – menší stolek používaný při psaní. Míval mnoho zásuvek na psací pomůcky, pečetidlo i peníze. Později sloužil spíše jako prádelník na cenné dámské prádlo a šperky.

šteláž – závěsná nebo stojatá police tvořená několika prkennými přihrádkami, které byly upevněné nad sebou mezi svislými bočnicemi.

tabernákl – neboli sekretář je druh barokního dřevěného nábytku. Většinou byl dýhovaný a intarzovaný. Ve spodní části býval prádelník, uprostřed sklopná psací deska a nahoře dekorativní skříňka s množstvím přihrádek či zásuvek.

Tabernákl neboli barokní sekretář. Foto: novisadpass.com
Tabernákl neboli barokní sekretář. Foto: novisadpass.com

Znáte nějaký další typ netradičního nábytku? Nenechávejte si ho pro sebe a napište o něm ostatním čtenářům do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 470x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1948x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek
Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Vydáno: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 983x

Vánoce končí v neděli po svátku Tří králů. Co podle tradic následuje dál? Začíná masopust neboli fašank, období rozverných karnevalů, maskovaných průvodů, zábavy a plesů. Počínaje Popeleční středou pak začíná 40denní období půstu.

Celý článek