PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Evropský den jazyků. Víte, co je legátka či misník? Obohaťte svou slovní zásobu o několik zajímavých nábytkářských pojmů

26. září je Evropský den jazyků. Proč a od kdy se slaví? Podívejte se na historický vývoj nábytku a zjistíte, že je plný zapomenutých kousků nábytku s rozmanitými názvy, třeba “fotel”. Obohaťte svou slovní zásobu o několik z nich.
Vydáno: 25.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2933x

Evropský den jazyků se každoročně slaví 26. září, a to na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001. Jeho vznik byl završením Evropského roku jazyků, který Rada Evropy pořádala spolu s Evropskou unií.

Cílem svátku je propagace jazykové rozmanitosti a studium jazyků v evropských zemích. Je určen všem, kteří chtějí oslavit rozmanitost evropských jazyků. Po celé Evropě se pořádá celá řada akcí, ať už aktivity pro děti a s dětmi, televizní a rozhlasové programy, hodiny výuky jazyků či různé konference.

O cizích jazycích a češtině

Ve světě existuje 6 000 až 7 000 jazyků, z toho 225 má původ v Evropě. Největším počtem jazyků se mluví v Asii a Africe. Nejméně polovina světové populace je dvoj nebo vícejazyčná, tedy rozumí nebo hovoří dvěma či více jazyky. Dvojjazyčnost usnadňuje učení dalších jazyků a zlepšuje myšlenkové procesy. Znalost více jazyků je v dnešní době téměř nutností, neměli byste však zapomínat na svůj rodný jazyk.

Čeština je krásná a rozmanitá. Přesný počet slov v češtině není možné určit, jelikož se jakožto živý jazyk neustále vyvíjí. Nicméně má na 300 000 slovních kořenů. V zatím nejrozsáhlejším Příručním slovníku jazyka českého je zhruba 250 000 hesel. Obsahuje i slova, která zná málokdo, ale naopak v něm chybí některá slova obecně známá (třeba vulgarismy). Slovník spisovného jazyka českého má přibližně 192 000 hesel.

Slovník méně známých typů nábytku

V každém povolání je spousta odborných pojmů a výrazů, kterým rozumí jen lidé z oboru. Stejně je tomu i v nábytkářství. Nejste si u nějakého výrazu jistí, co znamená? Vyhledejte si ho v našem Slovníku nábytkářských pojmů. Najdete v něm nejen vysvětlení pojmu, ale i informace o daném materiále. Mimo dnes používané výrazy však existují i různé typy spíše historického nábytku, které neznají snad ani truhláři a nábytkoví odborníci. Pojďte se podívat na některé z nich:

absac – příruční či pracovní stůl se zásuvkami.

bergére – typ křesla, které vzniklo v pozdním baroku. Poznáte ho podle odnímatelného polštáře sedáku.

cassapanca – lavice kombinovaná s truhlou. Konstrukce se vyznačuje odklopným sedákem (víko truhly), převýšeným zdobeným opěradlem a bočními područkami.

Cassapanca je lavice kombinovaná s truhlou. Foto: commons.wikimedia.org
Cassapanca je lavice kombinovaná s truhlou. Foto: commons.wikimedia.org

confidente – pohovka s připojenými bočními křesílky. Byla typická pro pozdně rokokové období.

fachuvka – truhla, která sloužila pro uskladnění mouky.

faldistorium – skládací stolička či přenosné čestné sedadlo, které používali biskup i abatyše při slavnostních bohoslužbách, ale i panovníci. Má opěrku na ruce, ale pro záda ne.

fotel – křeslo s čalouněným sedákem i opěrkou zad a nečalouněnými područkami (též lenoška).

indiscret – čalouněná pohovka, která se skládala ze tří spojených, ale stranově odvrácených křesílek. Sedící osoby si tak mohly vzájemně šeptat do přivráceného ucha. Když spojíte dvě křesílka, vznikne vám vis.

Indiscret je čalouněná pohovka, která se skládala ze tří křesílek. Foto: cs.wikipedia.org
Indiscret je čalouněná pohovka, která se skládala ze tří křesílek. Foto: cs.wikipedia.org

kabinet – reprezentativní skříňka s velkým množstvím zásuvek, z nichž některé byly tajné.

kadlub – předchůdce truhly. Byla to schránka vydlabaná v kmeni stromu, která často sloužila k uskladnění obilí.

koutnice – skříň, která stála v rohu místnosti a sloužila k uložení rodinných cenností.

legátka – židle s vyřezávaným opěradlem.

misník – skříň na hliněné nádobí. Skládal se ze dvou skříněk nad sebou, které byly odděleny zásuvkou na příbory. V dolní části ukládali lidé větší nádobí, v horní části pak talíře, skleničky, hrnečky i chléb.

paláta – závěsné lůžko (palanda) tvořené nízkou dřevěnou bednou nebo deskou, která byla pomocí provazů nebo sloupků v rozích zavěšena ke stropu místnosti.

šamrle – stolička pod nohy neboli podnožka

špyrnik – speciální skříňka na potraviny bránící zkáze potravin, které potřebují větrání (třeba uzené maso, klobásy či sýry). Kvůli větrání byly stěny tvořeny výpletem z proutí nebo mřížkou z latěk či prkének.

šrejbtyš – menší stolek používaný při psaní. Míval mnoho zásuvek na psací pomůcky, pečetidlo i peníze. Později sloužil spíše jako prádelník na cenné dámské prádlo a šperky.

šteláž – závěsná nebo stojatá police tvořená několika prkennými přihrádkami, které byly upevněné nad sebou mezi svislými bočnicemi.

tabernákl – neboli sekretář je druh barokního dřevěného nábytku. Většinou byl dýhovaný a intarzovaný. Ve spodní části býval prádelník, uprostřed sklopná psací deska a nahoře dekorativní skříňka s množstvím přihrádek či zásuvek.

Tabernákl neboli barokní sekretář. Foto: novisadpass.com
Tabernákl neboli barokní sekretář. Foto: novisadpass.com

Znáte nějaký další typ netradičního nábytku? Nenechávejte si ho pro sebe a napište o něm ostatním čtenářům do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 175x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 110x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 214x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek