PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

22. 9. je Den bez aut. Nechte vůz v garáži a jezděte na kole. Kam bicykl uložit v malém bytě?

22. září je Den bez aut. Proč vznikl? Nechte auto v garáži a jeďte do práce na kole. Kam bicykl uložit v malém bytě? Kočárkárna ani sklep v paneláku nebývají bezpečné. Použijte držák na kolo a pověste ho na zeď nebo ke stropu.
Vydáno: 22.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3040x

22. září se slaví Den bez aut. Spadá pod Evropský týden mobility, který začíná 16. září. Během celého týdne se můžete dozvědět zajímavosti o alternativních způsobech dopravy, především těch ekologických. Díky tomu byste si měli uvědomit dopad výfukových plynů z aut na životní prostředí. Vznik iniciovala v roce 2000 Evropská komise.

Hlavním záměrem je upozornit na neudržitelný růst automobilové dopravy ve městech a různé alternativy dopravy. Jde především o podporu hromadné veřejné dopravy, budování cyklostezek nebo zkvalitňování prostranství pro pěší.

Cílem Evropského týdne mobility je podpora ekologických způsobů dopravy, třeba budování cyklostezek ve městě. Foto: ©Depositphotos.com/blasbike
Cílem Evropského týdne mobility je podpora ekologických způsobů dopravy, třeba budování cyklostezek ve městě. Foto: ©Depositphotos.com/blasbike

Na kole po městě

V rámci Evropského týdne mobility pořádají zapojená města široké spektrum akcí, jako jsou cyklojízdy, vzdělávací a soutěžní akce se zaměřením na ochranu životního prostředí či prohlídky dispečinků městské dopravy. Některé ulice se na den mění na pěší zóny. Radní se již snaží co nejvíce zpříjemnit cyklistům jízdu po městě. Problémem však zůstává, kam bicykl uložit v malém bytě.

Kolo nesmí překážet a zasahovat do estetiky místnosti. Také musíte brát ohled na to, jak často jezdíte a zda jezdíte i v blátivém prostředí. Zdlouhavé čištění kola před bytem, abyste jej mohli zanést třeba na balkon, není zrovna příjemné ani pohodlné, ale bohužel prakticky nezbytné.

V malém bytě je nejlepší pověsit kolo na zeď. Foto: Heuréka.cz
V malém bytě je nejlepší pověsit kolo na zeď. Foto: Heuréka.cz

Dejte kolo na balkón

Balkon přímo vybízí k uložení bicyklu, ale není to ideální řešení. Střídají se zde noční a denní teploty i vlhkost, což kolu nesvědčí. Nepomůže ani to, že ho schováte pod plachtu. Hlavně náchylné části mohou zrezivět. Pokud bydlíte v přízemí, hrozí, že kolo ukradnou zloději. Pro ty prý není problém ani páté patro a nezastaví je žádné zabezpečení. Při ukládání kola na balkon zvažte jeho zasklení.

Před přenesením do bytu kolo očistěte od bláta či sněhu a usušte, nebo bicykl přeneste zabalený ve starém prostěradle do koupelny a tam ho osprchujte.

Jak kolo přemístit na balkon? Když je venku sucho, stačí ho trochu oklepat nebo otřít na chodbě vlhkým hadrem. Co ale dělat s bicyklem, který je obalený blátem nebo sněhem a solí? Když s ním rychle proběhnete na balkon, budete hned muset uklidit čerstvé skvrny z podlahy. Chcete se vyhnout úklidu? Zabalte kolo do starého prostěradla a pak ho přeneste na balkon nebo do koupelny, kde ho nejdříve osprchujete ve vaně.

Na balkoně mějte bicykl pouze přes léto, na podzim jej schovejte jinam. Jezdíte jen od jara do podzimu? Někteří prodejci nabízí uskladnění kola přes zimní měsíce. Včetně velkého servisu vás vyjde zhruba na 600 Kč. Kolo si navíc kdykoliv můžete vyzvednout třeba za účelem novoroční projížďky. Takto jej můžete mít uskladněné od začátku listopadu do konce března.

Uskladnění kola na balkoně nesvědčí součástkám náchylným ke korozi. Foto: ©Depositphotos.com/baloss74
Uskladnění kola na balkoně nesvědčí součástkám náchylným ke korozi. Foto: ©Depositphotos.com/baloss74

Kam s kolem v malém bytě?

Nevadí vám, že bude kolo trochu překážet a zabírat místo? Pak ho dejte třeba na chodbu, do předsíně či komory (pokud v ní máte dost místa). Máte na podlaze koberec? Položte na něj třeba kousky starého linolea, abyste ho nezašpinili. Bicykl podložte i v místech, kde se bude opírat šlapátkem a řidítkem o stěnu (omítka se rychle špiní).

Nevíte, kam kolo v bytě uložit? Inspirujte se na Pinterestu.

Pro úsporu místa použijte držák na kolo. Existují různé typy, které se montují ke stropu i na stěnu. Pokud máte nízké stropy, tak bicykl zavěste na plocho. Pověsíte ho i za ráfek, a to v poloze s předním kolem směrem vzhůru. Části držáku, které se budou dotýkat rámu, musí být polstrované.

Další možností je nábytek, který zároveň funguje i jako stojan na kolo. To tak můžete uložit za pohovku, na komodu či psací stůl. Příkladem mohou být kousky designérského studia Chol1 z Chile. Ukažte truhláři video a nechte si vyrobit podobný designový kousek.

Typy držáků na kolo

Zavěšení za přední nebo zadní kolo – držák nainstalujete pod strop a kolo pověsíte kolmo ke stěně. Pro pověšení však potřebujete pořádné svaly, neboť bicykl něco váží. Ženy z tohoto způsobu příliš nadšené nebudou.

Zavěšení za rám – kolo visí v držáku ve vodorovné poloze za horní část rámu. Pověsíte jej i jen pár centimetrů nad podlahu, takže potřebujete menší sílu. Některé háky můžete po sundání bicyklu sklopit, takže netrčí do prostoru.

Základní držák na kolo k uchycení za pneumatiku koupíte už od 200 Kč, ty složitější i za 3 000 Kč. Kladkový držák na kolo seženete už za cenu kolem 300 Kč.

Zavěšení za pedál – bicykl se pneumatikami opírá o stěnu. Oproti rámovému zavěšení, které zabere vetší plochu stěny, zavěsíte kolo horizontálně. Tím ušetříte spoustu místa.

Kladkový držák – ideální do bytu s vysokými stropy. Ke stropu připevníte kolejnice s kolečky a do nich provlečete kladku s úchytnými háčky. Kolo vytáhnete ve vodorovné poloze ke stropu za řídítka a sedlo. Nahoře ho zajistíte pomocí zamykacího systému. Manipulace s kladkou je snadná a nevyžaduje příliš síly.

V bytě s vysokými stropy pověste kolo ke stropu pomocí kladkového držáku. Foto: Heuréka.cz
V bytě s vysokými stropy pověste kolo ke stropu pomocí kladkového držáku. Foto: Heuréka.cz

Jak ukotvit držák kola do stěny

Ukotvení držáků ve zdi musí být velice pevné a kvalitní, protože zavěšené kolo vytváří velký tah a háky se často a snadno vyviklávají. Budete vrtat do panelu? Pak si vystačíte s běžnými hmoždinkami, protože zde nehrozí jejich vypadnutí.

V cihlovém domě se však můžete při vrtání trefit do malty mezi cihly. V takovém případě hmoždinky časem povolí. Proto raději použijte chemickou kotvu, která lépe zajistí bezpečný spoj. Zvažte také omyvatelný nátěr stěny, abyste ji mohli snadno očistit.

Ukotvení držáků ve zdi musí být velice pevné a kvalitní, protože zavěšené kolo vytváří velký tah. Foto: Heuréka.cz
Ukotvení držáků ve zdi musí být velice pevné a kvalitní, protože zavěšené kolo vytváří velký tah. Foto: Heuréka.cz

Jezdíte do práce na kole, nebo dáváte přednost MHD či autu? Který ze způsobů dopravy je podle vás nejlepší a proč? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 187x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek