Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
39825
0komentářů

Levorucí dnes mají svůj den. Jaké to je, dělat doma všechno převážně levou rukou? Vyzkoušeli jsme za vás!

Jak přežívají leváci ve světě zařízeném pro pravoruké? Zkusil jsem jedno dopoledne používat při běžných činnostech jako hlavní levou ruku. A řeknu vám jedno. Levákům vůbec nezávidím. Pravoruké nástrahy na ně totiž číhají všude.
Vydáno: 13.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1597x

Jak žijí leváci, když je naprostá většina věcí na světě vyrobená pro praváky? U příležitosti dnešního Mezinárodního dne leváků (13. srpna) jsem to vyzkoušel. Můžu potvrdit, že být levák není žádná legrace.

V koupelně dobré, v kuchyni horší

Je sobota ráno a chystám se na sobě provést malý experiment. Dnes budu levákem. Takže všechny úkony, které běžně dělám pravačkou, obstará moje levá ruka. Začínám na WC a v koupelně a až do čištění zubů jde všechno poměrně hladce. S kartáčkem se ale v ústech musím dost orientovat, nicméně po několika neúspěšných tazích se jakž takž dostávám do tempa a ranní hygienu chrupu úspěšně zvládám.

Autorovi článku krájení zeleniny levou rukou moc dobře nešlo. Foto: ©Depositphotos.com/©GrashAlex
Autorovi článku krájení zeleniny levou rukou moc dobře nešlo. Foto: ©Depositphotos.com/©GrashAlex

Přicházím do kuchyně a musím si stále připomínat, že jsem levák. Takže konvici pěkně do levé ruky, vodu pouštím pravou, hrnek umývám a utírám naopak, kávu nabírám lžičkou z dózy taky levou...jeden by neřekl, kolik toho pravá ruka obstará. No ale to jsou pořád ještě ty jednodušší činnosti. Při pokusu ukrojit pěkný plátek tvrdého sýra z bločku už se začínám trošku potit, závody v krájení papriky a okurek bych projel na celé čáře a o krajíci chleba, kteý se mi podařilo z bochníku oddělit, raději ani nemluvím.

Křeče z nůžek i motyčky

Posílen snídaní vyrážím z domu na zahradu. Mám v plánu očistit sklizené cibule, přistřihnout jim zaschlou nať a pověsit je svázané ke stropu kůlny. Už v momentě, kdy si na levačku nasazuji nůžky s rukojeťmi lisovanými pro ruku pravou, je mi jasné, že bude problém. Prsty mám nepřirozeně zkroucené a po dvou desítkách cibulí stříhání vzdávám. Nať se stejně jenom žvýkala mezi ostřím nůžek a v ruce už mám křeč. Existují nůžky pro leváky nebo jak oni to dělají?

Už v momentě, kdy si na levačku nasazuji nůžky s rukojeťmi lisovanými pro ruku pravou, je mi jasné, že bude problém. 

No nic, papriky a okurky ve fóliáku potřebují prokypřit ztvrdlou půdní krustu. Odhodlaně tedy beru trojzubou motyčku a vyrážím zahradničit. Prvních pár rýpnutí je jako do másla, ovšem po chvíli se v ruce začíná zase ozývat křeč. Jak to, motyčka je přece obojetná, nebo ne?! Statečně pokračuji v okopávání, za pár minut toho ale musím nechat. Levá končetina zřejmě není zvyklá na podobné pohyby a odmítá spolupracovat. 

Levákem se člověk narodí a nenadělá s tím nic. Foto: ©Depositphotos.com/noblige
Levákem se člověk narodí a nenadělá s tím nic. Foto: ©Depositphotos.com/noblige

Přes léto si rádi vaříme venku na kameni a dnes na něm máme dělat placky z mletého masa. Tedy pokud se mi podaří nasekat třísky a rozdělat pod kamenem oheň. Jako pro dočasného leváka to pro mě znamená další výzvu, tak se do ní pustím. Nadělat z kulatého polínka drobné třísky na podpal mi trvá zhruba dvakrát tak dlouho než jindy, sekera nezvykle ztěžkla, nicméně oheň nakonec hoří a oběd je zachráněný.

A co nábytek?

Používání většiny domácího nábytku nečiní levákům žádné věvtší potíže. Otevřou si skříň, vysunou šuplík z komody nebo rozloží sedačku stejně jako pravák. V posteli je to pak úplně jedno. Snad jenom noční stolek by měl mít levák po pravé straně lůžka, aby mohl na boku přirozeně a bez potíží zacházet s věcmi na stolku.

Ale jeden typ nábytku přeci jen musí být levorukým přizpůsobený. Psací stůl pro leváky s dostatečně velkou pracovní plochou a šuplíky nebo skříňkami zásadně umístěnými po levé straně sedícího. Opačná varianta je pro leváka prakticky nepoužitelná.

Pro leváka je důležité, aby zásuvky a skříňky jeho psacího stolu byly umístěné po levé straně. Foto: MT-nábytek.cz
Pro leváka je důležité, aby zásuvky a skříňky jeho psacího stolu byly umístěné po levé straně. Foto: MT-nábytek.cz

Nůžky existují, i spousta dalších levorukých věcí

Dlužím vám ještě odpověď na otázku, čím leváci stříhají, když nůžkami pro praváky to pořádně nejde. Po obědě jsem šel nahlédnout do vševědoucího internetu, jestli se dají sehnat nůžky pro leváky. Dají. A k nim i nože, hudební nástroje, škrabky na zeleninu, otvíráky konzerv, vývrtky, svinovací metry, strouhátka na tužky, golfové hole a spousta dalších užitečných věcí.

Co také může mít leváckou úpravu:

  • dětské omalovánky a pastelky
  • psací nebo rýsovací potřeby
  • kadeřnické i krejčovské nůžky
  • kobercový nůž s pojistkou
  • pexeso
  • počítačové klávesnice a joysticky
  • loupač pomerančů
  • knihy o levácích a pro leváky

Hledání levorukých pomůcek bylo zároveň poslední částí mého pokusu stát se levákem. Vzal jsem počítačovou myš do levačky a měl jsem ve klikání a nahánění kurzoru po monitoru takový zmatek, že jsem veškeré další zkoušky vzdal a fungoval zase "normálně". PC myš pro leváky se však dá bez problémů pořídit také. Leváci přitom nemusí nakupovat jen na internetu, i u nás už funguje nejeden kamenný obchod pro leváky. Podobné, jako jsou populární třeba v zámoří, vždyť počet leváků v populaci statisticky tvoří 10 - 13 %.

Levoruká škrabka je neocenitelnou pomůckou každého leváka v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/jaap1661
Levoruká škrabka je neocenitelnou pomůckou každého leváka v kuchyni. Foto: ©Depositphotos.com/jaap1661

Leváci ovšem v dějinách lidské civilizace nikdy neměli na růžích ustláno a pratkicky po celém světě napříč různými kuturami byli považovaní za méněcenné lidi. Ještě ve druhé polovině 20. století se i v tehdejším Československu lékařsky převychovávali na praváky, jak se dozvíte v loňském článku ke Dni leváků z našeho blogu. Přečtete si také, že levorucí jsou na některé věci mnohem šikovnější než většinová část populace, a které významné osobnosti a celebrity měly nebo mají levou ruku šikovnější než pravou.

Svátek má připomenout, že tady jsou

Dnes se mohou takzvaní left handers (z angličtiny) kromě nákupu ve specializovaných obchodech scházet ve svých klubech nebo navštěvovat levácké internetové stránky. Beze strachu, že by na ně někdo dělal hony jako dřív. U nás sice nijak zvlášť organizovaní nejsou, ale třeba ve Velké Británii je left handed spolků a sdružení nepočítaně.

Věci, kterým rozumí jen leváci. Koukněte se na video:

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je tady stříbrná neděle, čas pro zapálení třetí svíčky na adventním věnci a uctění sebe sama

Je tady stříbrná neděle, čas pro zapálení třetí svíčky na adventním věnci a uctění sebe sama

Vydáno: 11.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 13x

Druhá adventní neděle se nazývá stříbrná i radostná. Proč tomu tak je a které tradice k ní patří? S čím je stříbrná neděle spojená a kdo chodil na svátek Lucie po vesnicích? Proč v ten den nesměly hospodyňky prát, šít ani příst?

Celý článek
Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 64x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 80x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek