PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

2. srpen je Den suchého zipu. Vylepšete pomocí něj domácnost a zahrajte si s přáteli na mouchy

2. srpen je Den suchého zipu. Kdo ho vymyslel? Opravdu pochází z laboratoří NASA? Jak dnešní den oslavit? Vylepšete si domácnost, uspořádejte zábavnou velcro jumping party s přáteli a poslechněte si píseň od kapely ZZ Top.
Vydáno: 31.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2419x

2. srpen je Den suchého zipu. Kdo ho vymyslel? Mysleli jste si stejně jako já, že se jedná o další vynález z laboratoří NASA? Není tomu tak. Vše začalo u člověka, jenž se inspiroval přírodou a který po několika letech bádání a zkoušení dokázal vyrobit a patentovat spojovací materiál se spoustou možností k využití. Používají jej kosmonauti ve vesmíru, pracovníci v továrnách i lidé v domácnostech po celém světě.

Jak vznikl suchý zip?

V roce 1941 šel švýcarský inženýr George de Mestral na procházku po lese se svým psem. Po návratu domů si všiml chomáčků bodláků, které se zachytily v srsti jeho psa. Byl fascinován silou, kterou na ní držely, a proto se rozhodl prozkoumat je blíže. Jedno ze semínek dal pod mikroskop a zjistil, že jsou na něm malé háčky.

Od toho dne přemýšlel, jak by mohl rostlinu napodobit a její úžasnou vlastnost využít v praxi. Po zhruba osmi letech výzkumu se mu povedlo vyrobit dva látkové proužky, které u sebe držely stejně pevně jako chomáčky bodláčí na srsti jeho psa. Na jednom vytvořil tisíc malých háčků, na druhém tisíc oček. Vynález pojmenoval velcro, což je složenina slov velvet (samet) a crochet (háček). Patent na suchý zip dostal v roce 1955. 

Onou rostlinou, která stála u zrodu suchého zipu, je lopuch. Mnozí si vzpomenou, jak po sobě jako děti (a možná i jako dospělí) házeli při procházce lesem jeho lepivé kuličky.

Proslulost získal suchý zip v 60. letech díky NASA. Kosmonauti ho používali pro uchycení různých předmětů v raketoplánech při letech do vesmíru. Brzy začaly suchý zip využívat i nemocnice a další veřejné instituce. Původně se vyráběl pouze v černé barvě, poté pro módní účely i v dalších odstínech. Zpočátku se velcro vyrábělo z bavlny, později z nylonu.

První tenisky se zapínáním na suchý zip začala vyrábět firma Puma v roce 1968. Pak tento nápad začaly kopírovat další firmy. Hlavní využití našlo velcro v textilním průmyslu jako část brašen, batohů, potahů, stanů a obuvi. Vyrábí se z něj spojovací pásky ke kabelům, uchycovací pásky k rostlinám, samolepicí proužky, a dokonce i celé nástěnky.

K výrobě suchého zipu inspirovalo George de Mestrala bodláčí lopuchu. Foto: ©Depositphotos.com/ca2hill
K výrobě suchého zipu inspirovalo George de Mestrala bodláčí lopuchu. Foto: ©Depositphotos.com/ca2hill

O suchém zipu

Výroba suchého zipu je poměrně jednoduchá a laciná. Z nylonového vlákna se utká tkanina plná hustých jemných smyček. Tak vznikne „sametová" strana zipu. Jednotlivé smyčky se pak rozpůlí, takže z každé vzniknou dva háčky. Ty se zahřejí pod infračerveným světlem, ztuhnou a vznikne hrubá strana zipu.

Některé zipy jsou natolik odolné proti smykové síle (boční síle), že pouhý kousek o ploše menší než 1,2 centimetrů čtverečních udrží váhu jedné tuny. Suché zipy mohou být našívací, samolepící, oboustranné, nehořlavé, svazkovací či oboustranné. Není problém je namočit, drží pod vodou, a na rozdíl od magnetických spojů je můžete použít i v blízkosti předmětů, ke kterým se nesmí přikládat magnety.

Někomu vadí hlučnost suchého zipu (pro vojenské účely je i tichá verze), někdo zvuk suchého zipu ocení, třeba obezřetní turisté.

Velcro na rozdíl od klasického zdrhovadla snadno zapnete a rozepnete jednou rukou. Naopak z boku ho v podstatě neodtrhnete. Nevýhodou je, že háčky chytají nejen druhou polovinu suchého zipu, ale všechna možná vlákna, která se o ně otřou. Znečištěný zip pak přestává “lepit”. Naštěstí ho můžete vyčistit a lepivost mu vrátit.

Jaké jsou další nevýhody velcra? Suchý zip byste neměli používat v místech s vysokou teplotou. Nylon se totiž začne tavit. Pokud zip stále zapínáte a rozepínáte, očka se postupně přetrhávají a suchý zip ztrácí svou „lepivost“.

Suchý zip vytvoří opravdu pevný spoj, ale přitom ho snadno zapnete i rozepnete. Foto: ©Depositphotos.com/stocksnapper
Suchý zip vytvoří opravdu pevný spoj, ale přitom ho snadno zapnete i rozepnete. Foto: ©Depositphotos.com/stocksnapper

Jak oslavit Den suchého zipu?

Nejprve si „vytuňte“ domácnost. Díky suchým zipům přinesete pořádek a řád i do míst, kde všechno ostatní selhalo. Máte za počítačovým stolem změť kabelů? Roztřiďte je a pospojujte do jednoho “provazce” pomocí pásků se suchým zipem. Vadí vám všemožné adaptéry válející se po zemi? Použijte samolepící pásky ze suchého zipu. Jednu část přilepte na adaptér a druhou na místo, kam ho chcete umístit, třeba na odkládací stolek. Pomocí samolepících pásků připevníte téměř cokoliv kamkoliv. 

Kde všude využijete suchý zip? Inspirujte se na Pinterestu.

Nelíbí se vám nástěnka propíchaná špendlíky? Pořiďte si nástěnku ze suchého zipu. Vzkazy i dokumenty na ni připevníte pomocí klipsů, které jsou opatřeny druhou stranou velcra. Dokumenty umístěné na takovou nástěnku drží pevně, a navíc je nezničíte propichováním špendlíky. Zapomínáte zalévat květiny? Připevněte na květináč pomocí velcra poznámky o zálivce a hnojení.

Už doma nemáte co vylepšovat a je před vámi celé odpoledne? Pronajměte si skákací hrad či trampolínu se stěnou ze suchého zipu, pozvěte přátele a uspořádejte party ozvláštněnou velcro jumpingem. Pronájem stěny včetně školené obsluhy a půjčení speciálního obleku vás vyjde na 5000 Kč za 5 hodin. Co je smyslem této zábavy?

V podstatě si s přáteli zahrajete na mouchy. Oblečete se do obleku pošitého jednou stranou suchého zipu a snažíte se vyskočit co nejvýš na trampolíně. Místo dopadu zpátky na odrazovou plochu se však „připnete“ na stěnu pokrytou opačnou stranou suchého zipu. Skoky ozvláštníte všemožnými přemety, které mezi sebou můžete hodnotit body. Ten nejlepší pak dostane odměnu.

Po náročném dni si večer dopřejte zasloužený odpočinek. Otevřete si láhev dobrého vína, nachystejte si něco na zub, uvelebte se v pohodlném křesle a pusťte si třeba písničku Velcro Fly od americké hard rockové kapely ZZ Top, která oslavuje právě suchý zip.

Kde všude používáte suchý zip? Podělte se o své nápady a zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 191x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek