PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Dnes je Mezinárodní den přátelství. Překvapte své přátele a udělejte doma party s grilovačkou

Myslíte na své přátele? Překvapte je na Mezinárodní den přátelství, o kterém málokdo ví. Udělejte doma či na zahradě malou party, připravte zajímavý program a pozvěte je na grilovačku. Zajděte i na koncert nebo na hradní výstavu.
Vydáno: 30.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3096x

Zřejmě málokdo si uvědomí, že dnes je Mezinárodní den přátelství. Máte hodně přátel a kamarádů? Překvapte je na tento sváteční den téměř uprostřed prázdnin skvělou domácí nebo zahradní party. Kdo by neuvítal kapku nějakého drinku, sousto dobrého jídla a možnost poklábosit si o čemkoliv. Sáhněte do diáře pro adresy a pozvěte všechny na fajn večer.

Přátele pohodlně usaďte a pohostěte, rádi vám to oplatí

Jestliže máte velký dům nebo chalupu se zahradou, je to přímo značka ideál. Pozvěte co nejvíce lidí, protože alespoň polovina vám to prý podle letitých zkušeností odřekne. Usaďte je na pohodlné venkovní sezení a pochlubte se, co jste pro ně všechno připravili. Prázdninovou trefou může být i nějaká celebrita, ale Harvey Keitel už byl na festivalu v Karlových Varech a znovu přijede těžko.

Připijte si na zdraví dobrým vínem, s dobrými přáteli. Dnes je váš mezinárodní den. Foto: ©Depositphotos.com/dasha11
Připijte si na zdraví dobrým vínem, s dobrými přáteli. Dnes je váš mezinárodní den. Foto: ©Depositphotos.com/dasha11
Vy si ale zřejmě vystačíte i bez známých hvězd, třeba jen s kytarou a malým táboráčkem. Skvělé jsou společenské hry, které vtáhnou do zábavy i ty trochu ostýchavější. Populární Activity dostanou snad každého. Mne tedy určitě, protože jsem jednou musel do minutky namalovat orlosupa tak, aby spoluhráči uhodli. Hrůza. Mozkové závity si skvěle procvičíte při vědomostní Evropě nebo Česku.

Grilujte klobásy, steaky, zeleninu nebo ryby. Namíchejte drinky, připravte ledový čaj. Nechte pracovat svou kulinářskou fantazii naplno.

S prázdným žaludkem se ale špatně baví. Vedle obligátních brambůrků, oříšků a slaných pistácií připravte pro přátele jednohubky nebo chlebíčky. Nejlépe s vlastnoručně vyrobenou pomazánkou. Pro velké mlsouny roztopte gril a nebojte se ukuchtit nějakou specialitu. Oblíbeným překvápkem je ale i sýrové nebo masové fondue. Společná konzumace u kulatého kotlíčku stmeluje.

Roztopte gril a udělejte si společně s přáteli nějakou dobrotu. Kdy, když ne teď. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Roztopte gril a udělejte si společně s přáteli nějakou dobrotu. Kdy, když ne teď. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Ke grilovanému masu patří nejlépe orosená sklenice pěnivého moku. Máte doma malý chlaďáček s pípou? O velkou část pánského osazenstva party máte s pitím vystaráno, pořiďte bečku dobrého malvazu. Ortodoxním nepřátelům piva namíchejte nealkoholický drink, případně jim připravte chlazený meloun s překvapením. Do dužiny napíchejte injekce vodky, je to dobrý dezert.

Před večírkem si raději usmiřte sousedy, dejte jim vědět

Přátele zpravidla nemusíte při zábavě nijak krotit, právě proto, že se dobře znáte. Vyplatí se ale dopředu informovat sousedy. Nejlépe s lahvinkou vína a prosbou o trpělivost. Rozjetá společnost se sice může výborně bavit, ale kousek vedle na to mohou mít úplně jiný názor. Do uzavřených prostor skliďte pro jistotu křehké věci, na nichž vám záleží a jejich ztráta by mohla zamrzet.

Čtenářka Marie radí v internetové diskuzi svůj recept: „Romantické osvětlení jsem sice nezavrhla, ale svíčky jsem postavila do mísy s vodou na špatně přístupné místo. Jedinou újmou se stal malý flek od šampaňského na stropě!“

Líbí se vám na koncertech? Zajděte s přáteli na některý letní festival, je jich teď plno. Foto: ©Depositphotos.com/Sinelyov
Líbí se vám na koncertech? Zajděte s přáteli na některý letní festival, je jich teď plno. Foto: ©Depositphotos.com/Sinelyov
Nejste zrovna typ na společnou domácí či zahradní oslavu s posezením na netradičním nábytku? Nabídněte přátelům třeba společnou návštěvu některého z letních festivalů. Je jich celá řada, například Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou dnes hostí výbornou kladenskou kapelu Zrní. Milovníkům multižánrové muziky nabídněte letošní Sázavafest ve Světlé nad Sázavou. Po celý dnešní den tam máte dokonce vstup zdarma.

„Lidé už nemají čas, aby něco poznávali. Kupují u obchodníků věci úplně hotové. Ale poněvadž přátelé nejsou na prodej, nemají přátel.“ (Antoine de Saint-Exupéry)

Máte s přáteli rádi nejen zábavu, ale i poučení? Až do konce tohoto roku máte možnost navštívit v Brně na Špilberku novou expozici Žít pivo. Dovíte se například, z čeho se vařilo středověké pivo, kde stála v Brně první hospoda či kdy se začalo vyrábět pivo lahvové. V hradním Bistru Babinský pak zažeňte žízeň speciálně uvařeným pivkem Špilberk 10.

Kasiopea patří mezi takzvané cirkumpolární souhvězdí, uvidíte ji u nás po celý rok. Foto: ©Depositphotos.com/Kirschner
Kasiopea patří mezi takzvané cirkumpolární souhvězdí, uvidíte ji u nás po celý rok. Foto: ©Depositphotos.com/Kirschner
Party ke Dni přátelství pomalu končí, někdo už odešel domů, ale někteří kamarádi to mají opravdu daleko. Když bude teplo, přespěte s nimi venku pod širákem a před usnutím třeba pozorujte hvězdy. Každý by měl najít na obloze alespoň souhvězdí Velkého a Malého vozu, Polárku a velice výraznou Kasiopeu. Když vás počasí zažene dovnitř, ustelte přátelům na rozkládacích křeslech.

Dobrou party poznáte podle toho, jak ráno vypadá podlaha. Prý čím špinavější, tím lepší.

Obecné rady při pořádání večírků jsou různorodé. V každém případě naplánujte pitný a stravovací režim. Připravte pár jednoduchých, ale sytějších pokrmů. Přátelé zajásají nad slaným štrůdlem, nebo domácí nakouskovanou pizzou. Vynikající mňamkou jsou sušená domácí rajčata, nakládaná nejlépe do olivového oleje. Strávníky zpravidla dorazíte ohnivou tvarůžkovou pomazánkou na topinky.

Španělská sangria je dobré pití, uděláte jej pár litrů a nemusíte přitom platit horentní sumy. Foto: ©Depositphotos.com/ildi_papp
Španělská sangria je dobré pití, uděláte jej pár litrů a nemusíte přitom platit horentní sumy. Foto: ©Depositphotos.com/ildi_papp
Pokud budete mít doma reprodukovanou muziku, vyberte ze svých přátel jednoho „diskžokeje“. O hudbě nerozhodujte všichni, je to základ pro hádku. Přátelský večírek není diplomatický banket, ale neuškodí, když si připomenete typy jednotlivých večerních setkání podle společenské etikety:

Číše vína - trvá kolem půlhodiny, pořádá se ve stoje. Například při příležitosti otevření nového obchodu. Je bez obsluhy, podává se sklenička vina či slané pečivo.
Koktejl - trvá hodinku, občerstvení se dá jíst vestoje. Pořádá se třeba při oslavě kulatin. Obsluha podává jednohubky, nealko, pivo, víno, někdy i jednoduché teplé jídlo, kávu a malý zákusek.
Raut – zhruba dvouhodinová akce, podobná koktejlu. Sortiment občerstvení je ale větší a bohatší. Rauty jsou oficiálnější a zpravidla na ně chodí více hostů.
Banket – hosté sedí u stolu a obsluha jim podává celé menu, tedy předkrm, polévku, hlavní jídlo a moučník. Strávíte tu dvě až tři hodiny.
Recepce - je téměř totožná s průběhem banketu. Musíte ale mít oblečení, které na osobní pozvánce obvykle doporučuje hostitel. Pro pány třeba smoking a pro dámy dlouhé večerní šaty.

Určitě doma nezapomeňte na dostatek nealkoholických nápojů. Většinou dojdou v tu nejméně vhodnou dobu. Pro bytový večírek počítejte s maximálním počtem kolem deseti lidí. Udělejte pro ně pár litrů španělské sangrie. Je to ideální letní pití, pěkně vypadá, jednoduše je připravíte a z vaší peněženky nezmizí žádná horentní suma.

Rozhodli jste se oslavit Mezinárodní den přátelství, a s kým jiným, než s přáteli? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám večírek povedl, a inspirujte ostatní čtenáře.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 150x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 99x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 206x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek