Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
36020
0komentářů

Kůň na D6. Dáma na A5! Uspořádejte přátelský off-line šachový turnaj

20. červenec patří královské hře a všem šachistům. Jak oslavit Mezinárodní den šachu? Vyrobte si originální šachový stolek a uspořádejte turnaj, nebo si dejte partičku šachů v parku či na náměstí s náhodným kolemjdoucím.
Vydáno: 20.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2580x

Šachy jsou odjakživa považovány za královskou hru. Výuka a hraní šachů zlepšuje kvalitu myšlení a rozvíjí příznivé charakterové vlastnosti. Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa, kterou hrají miliony lidí jak neformálně pro zábavu, tak i v soutěžní a sportovní podobě. Pro velkou oblibu šachů byl pro jejich hráče a příznivce stanoven 20. červenec Mezinárodním dnem šachu.

Tato královská hra se hraje na šachovnici, tedy čtvercové desce rozdělené na 8 × 8 polí střídavě černých a bílých. Každý hráč má na začátku hry šestnáct figurek, a to dámu, krále, dvě věže, dva střelce, dva jezdce a osm pěšců. Hráči se střídají v tazích, tedy přesunech figur po šachovnici podle daných pravidel. Cílem je zneškodnit nepřátelského krále (dát mu mat). Jedná se o takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit.

Na některých zámcích a v parcích si můžete zahrát zahradní šachy. Foto: ©Depositphotos.com/modusviv
Na některých zámcích a v parcích si můžete zahrát zahradní šachy. Foto: ©Depositphotos.com/modusviv

Z historie šachů

Za kolébku šachů je považována Indie. Název vychází ze sanskrtského čaturanga, neboli „čtyři součásti vojska“, kterými jsou pěchota, jízda, sloni a válečné vozy. Ty byly předobrazem dnešních šachových pěšců, jezdců, střelců a věží. V Persii pak byla hra přejmenována na šatrandž. První zmínka o hře je datována kolem roku 600 n. l. Slovo šach pak pochází z perského šáh, neboli panovník.

Kolem roku 1475 dostaly v Evropě šachy v zásadě tu podobu, kterou mají dnes. Pravidla o konci hry a patu se lišila od místa k místu, až byla počátkem 19. století ustálena. První moderní šachový turnaj se uskutečnil v Londýně roku 1851. Současným mistrem světa je Viswanathan Anand, nejsilnějším českým hráčem pak David Navara, který byl v roce 2007 čtrnáctým hráčem světového žebříčku. Nejlepší českou hráčkou je Tereza Olšarová.

V některých městech jsou šachové stolky umístěny přímo na ulicích a náměstích. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
V některých městech jsou šachové stolky umístěny přímo na ulicích a náměstích. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Oslavte Mezinárodní den šachu off-line šachovým turnajem

Dopředu pozvěte přátele, nachystejte dostatek občerstvení, vypněte počítač, vytáhněte ze šuplíku šachy a uspořádejte si soukromý šachový turnaj. Nejlepším místem pro turnaj je originální hrací stolek a pohodlná křesílka. 

Šachy si zahrajete i v ulicích některých měst. Nejvíce šachových stolků zřejmě najdete v Praze (je k nim i mapka), ale jsou umístěny i v Ústí nad Labem či Dvoře Králové nad Labem. Šachové figurky si vyzvednete na domluveném místě. Pokud vám ve městě šachový stolek chybí, kontaktujte Ondřeje Kobzu, který stojí za projektem Šachy na ulici, a třeba přinesete šachy i do ulic svého města.

Mezi 16. 7. a 2. 8. 2015 můžete v Pardubicích navštívit mezinárodní festival šachu a her CZECHOPEN2015.

Na některých zámcích a v parcích si můžete zahrát zahradní šachy. Velká šachovnice je vytvořená přímo na zemi, třeba dlažbě, a na ní stojí velké figurky, které můžete nahradit živými lidmi. Takové hře se pak říká živé šachy. Můžete ji ozvláštnit i divadlem a kostýmy. Zahradní šachy najdete třeba v zahradě Kladenského zámku nebo zámku ve Vráži.

Živé šachy jsou již tradicí v Banské Štiavnici. Na každoroční akci Štiavnický živý šach se vždy utkají dva světoví šachisté, kteří ovládají živé šachové figurky. Těmi jsou šermíři oblečení v dobových kostýmech, mezi kterými se během hry odehrávají napínavé šermířské souboje. Celá hra je o to napínavější, že šachisté hrají celou hru naslepo se zavázanýma očima. Letos již tato akce proběhla, takže se můžete těšit na příští rok. Jen sledujte internetové stránky města, aby vám neutekla. 

Vyrobte si originální šachový stolek

Dopřejte královské hře důstojné místo a nechte vyniknout krásu šachových figurek. Nejlépe se budou vyjímat na šachovém stolku. Ten doplňte ještě o pohodlná křesílka nebo židle, aby se vám u sáhodlouhých bojů dobře sedělo. Nevýhodou šachových stolů je poměrně vysoká cena. Nejlevnější pořídíte za cenu kolem 4 500 Kč, se zdobením se pak cena vyšplhá i ke 20 000 Kč a výše.

Jak může šachový stolek vypadat? Inspirujte se na Pinterestu.

Šachový stolek nemusíte za draho kupovat. Vyrobte si ho sami. Je to jednoduché a vyjde vás to levně. Vyrazte do bazaru nebo na půdu a sežeňte nějaký starý a klidně i oprýskaný stolek se zásuvkou, do které schováte figurky. Stolek buďto obruste a znovu natřete, nebo napatinujte a na jeho desce vytvořte šachovnici.

Šachovnici nakreslíte pomocí papírové šablony, štětce a barvy přímo na dřevo, nebo jednotlivá pole vyřežte z korku či dýhy a na desku je nalepte pomocí lepidla na dřevo. Jednotlivá hrací políčka vyrobíte i z kousků dlaždic nebo lina, záleží jen na vaší šikovnosti a fantazii. Šachové figurky můžete koupit nebo vyrobit ze dřeva či keramiky.

Šachy se budou nejlépe vyjímat na šachovém stolku. Foto: heltakoop.cz
Šachy se budou nejlépe vyjímat na šachovém stolku. Foto: heltakoop.cz

Jak oslavíte Mezinárodní den šachu vy? Podělte se o své tipy s ostatními šachovými nadšenci v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/sergeypeterman

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 55x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 71x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 859x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek