0komentářů

Kůň na D6. Dáma na A5! Uspořádejte přátelský off-line šachový turnaj

20. červenec patří královské hře a všem šachistům. Jak oslavit Mezinárodní den šachu? Vyrobte si originální šachový stolek a uspořádejte turnaj, nebo si dejte partičku šachů v parku či na náměstí s náhodným kolemjdoucím.
Vydáno: 20.07.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2834x

Šachy jsou odjakživa považovány za královskou hru. Výuka a hraní šachů zlepšuje kvalitu myšlení a rozvíjí příznivé charakterové vlastnosti. Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa, kterou hrají miliony lidí jak neformálně pro zábavu, tak i v soutěžní a sportovní podobě. Pro velkou oblibu šachů byl pro jejich hráče a příznivce stanoven 20. červenec Mezinárodním dnem šachu.

Tato královská hra se hraje na šachovnici, tedy čtvercové desce rozdělené na 8 × 8 polí střídavě černých a bílých. Každý hráč má na začátku hry šestnáct figurek, a to dámu, krále, dvě věže, dva střelce, dva jezdce a osm pěšců. Hráči se střídají v tazích, tedy přesunech figur po šachovnici podle daných pravidel. Cílem je zneškodnit nepřátelského krále (dát mu mat). Jedná se o takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit.

Na některých zámcích a v parcích si můžete zahrát zahradní šachy. Foto: ©Depositphotos.com/modusviv
Na některých zámcích a v parcích si můžete zahrát zahradní šachy. Foto: ©Depositphotos.com/modusviv

Z historie šachů

Za kolébku šachů je považována Indie. Název vychází ze sanskrtského čaturanga, neboli „čtyři součásti vojska“, kterými jsou pěchota, jízda, sloni a válečné vozy. Ty byly předobrazem dnešních šachových pěšců, jezdců, střelců a věží. V Persii pak byla hra přejmenována na šatrandž. První zmínka o hře je datována kolem roku 600 n. l. Slovo šach pak pochází z perského šáh, neboli panovník.

Kolem roku 1475 dostaly v Evropě šachy v zásadě tu podobu, kterou mají dnes. Pravidla o konci hry a patu se lišila od místa k místu, až byla počátkem 19. století ustálena. První moderní šachový turnaj se uskutečnil v Londýně roku 1851. Současným mistrem světa je Viswanathan Anand, nejsilnějším českým hráčem pak David Navara, který byl v roce 2007 čtrnáctým hráčem světového žebříčku. Nejlepší českou hráčkou je Tereza Olšarová.

V některých městech jsou šachové stolky umístěny přímo na ulicích a náměstích. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
V některých městech jsou šachové stolky umístěny přímo na ulicích a náměstích. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Oslavte Mezinárodní den šachu off-line šachovým turnajem

Dopředu pozvěte přátele, nachystejte dostatek občerstvení, vypněte počítač, vytáhněte ze šuplíku šachy a uspořádejte si soukromý šachový turnaj. Nejlepším místem pro turnaj je originální hrací stolek a pohodlná křesílka. 

Šachy si zahrajete i v ulicích některých měst. Nejvíce šachových stolků zřejmě najdete v Praze (je k nim i mapka), ale jsou umístěny i v Ústí nad Labem či Dvoře Králové nad Labem. Šachové figurky si vyzvednete na domluveném místě. Pokud vám ve městě šachový stolek chybí, kontaktujte Ondřeje Kobzu, který stojí za projektem Šachy na ulici, a třeba přinesete šachy i do ulic svého města.

Mezi 16. 7. a 2. 8. 2015 můžete v Pardubicích navštívit mezinárodní festival šachu a her CZECHOPEN2015.

Na některých zámcích a v parcích si můžete zahrát zahradní šachy. Velká šachovnice je vytvořená přímo na zemi, třeba dlažbě, a na ní stojí velké figurky, které můžete nahradit živými lidmi. Takové hře se pak říká živé šachy. Můžete ji ozvláštnit i divadlem a kostýmy. Zahradní šachy najdete třeba v zahradě Kladenského zámku nebo zámku ve Vráži.

Živé šachy jsou již tradicí v Banské Štiavnici. Na každoroční akci Štiavnický živý šach se vždy utkají dva světoví šachisté, kteří ovládají živé šachové figurky. Těmi jsou šermíři oblečení v dobových kostýmech, mezi kterými se během hry odehrávají napínavé šermířské souboje. Celá hra je o to napínavější, že šachisté hrají celou hru naslepo se zavázanýma očima. Letos již tato akce proběhla, takže se můžete těšit na příští rok. Jen sledujte internetové stránky města, aby vám neutekla. 

Vyrobte si originální šachový stolek

Dopřejte královské hře důstojné místo a nechte vyniknout krásu šachových figurek. Nejlépe se budou vyjímat na šachovém stolku. Ten doplňte ještě o pohodlná křesílka nebo židle, aby se vám u sáhodlouhých bojů dobře sedělo. Nevýhodou šachových stolů je poměrně vysoká cena. Nejlevnější pořídíte za cenu kolem 4 500 Kč, se zdobením se pak cena vyšplhá i ke 20 000 Kč a výše.

Jak může šachový stolek vypadat? Inspirujte se na Pinterestu.

Šachový stolek nemusíte za draho kupovat. Vyrobte si ho sami. Je to jednoduché a vyjde vás to levně. Vyrazte do bazaru nebo na půdu a sežeňte nějaký starý a klidně i oprýskaný stolek se zásuvkou, do které schováte figurky. Stolek buďto obruste a znovu natřete, nebo napatinujte a na jeho desce vytvořte šachovnici.

Šachovnici nakreslíte pomocí papírové šablony, štětce a barvy přímo na dřevo, nebo jednotlivá pole vyřežte z korku či dýhy a na desku je nalepte pomocí lepidla na dřevo. Jednotlivá hrací políčka vyrobíte i z kousků dlaždic nebo lina, záleží jen na vaší šikovnosti a fantazii. Šachové figurky můžete koupit nebo vyrobit ze dřeva či keramiky.

Šachy se budou nejlépe vyjímat na šachovém stolku. Foto: heltakoop.cz
Šachy se budou nejlépe vyjímat na šachovém stolku. Foto: heltakoop.cz

Jak oslavíte Mezinárodní den šachu vy? Podělte se o své tipy s ostatními šachovými nadšenci v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/sergeypeterman

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 470x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1948x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek
Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Vydáno: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 983x

Vánoce končí v neděli po svátku Tří králů. Co podle tradic následuje dál? Začíná masopust neboli fašank, období rozverných karnevalů, maskovaných průvodů, zábavy a plesů. Počínaje Popeleční středou pak začíná 40denní období půstu.

Celý článek