PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Slavíme Den Země. Snažte se bydlet a žít tak, abyste planetě neubližovali. Jak na to?

Oslavte 22. dubna celosvětový Den Země. Jak? žijte takovým způsobem, aby to planetu nebolelo. Třiďte veškeré odpady a šetřete elektřinou i pitnou vodou. Myslete na to, že přírodní zdroje nejsou bezedné a chovejte se podle toho.
Vydáno: 22.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1976x

22. dubna slaví lidstvo na celém světě Den Země. Jaký je význam tohoto svátku a co udělat proto, aby po vás nezůstalo vaše okolí zaneřáděné nepořádkem?

Proč Den Země?

Jednoduše proto, abychom si my lidé, samozvaní „páni tvorstva“ připomněli a uvědomili, že na téhle planetě nejsme sami. Že Země je živý organismus a my jsme jen jeho součástí. A jestli ji budeme ještě pár let bezhlavě drancovat, tak jako to děláme teď, nedopadne to s námi dobře.

Den Země dnes slaví více než miliarda lidí ve 175 státech světa.

Tradice Dne Země vznikla v roce 1970 v USA. Tam tehdy začaly první protesty, mající za cíl upozornit na nebezpečně narůstající zneužívání přírodních zdrojů. Díky těmto akcím pak američtí politici přijali zákony o čistotě ovzduší, vody nebo o ochraně ohrožených druhů.

Známým symbolem Dne Země je mladá rostlinka v dlaních. Foto: ©Depositphotos.com/Yaruta
Známým symbolem Dne Země je mladá rostlinka v dlaních. Foto: ©Depositphotos.com/Yaruta

Během následujících let se Den Země postupně šířil po celém světě, až do dnešní masové podoby, kdy si jej 22. dubna připomíná více než jedna miliarda lidí ve 175 státech celého světa. Ekologické a neziskové organizace při této příležitosti pořádají nejrůznější setkání, akce a výukové programy s osvětovou tematikou. Kam zajít oslavit svátek planety ve vašem kraji se dozvíte v seznamu na stránkách českého Dne Země.

Každý by měl začít v první řadě u sebe

Pokud vám není osud této krásné modré planety lhostejný, změňte své každodenní chování tak, abyste jí co nejméně ubližovali. Prvním a nejjednodušším krokem, který zvládne úplně každý v bytě i rodinném domě, je poctivá recyklace odpadů z domácnosti.

Učte své děti třídit odpady už odmala. Zvyknou si na to samy a rychle. Foto: ©Depositphotos.com/Dejan.Ristovski
Učte své děti třídit odpady už odmala. Zvyknou si na to samy a rychle. Foto: ©Depositphotos.com/Dejan.Ristovski

Jsem toho názoru, že nikomu neupadnou ruce, když vyhodí igelitový sáček do žluté tašky s plastem a karton od vajec do modré tašky určené na papír. Třídíme tak doma už několik let a bez problémů si na to zvykly i děti. Náš pubertální synek si nedávno dokonce sám od sebe v pokoji rozdělil koš na plastovou a papírovou část, čímž mě dost mile překvapil.

Každý občan ČR má k nejbližším kontejnerům s recyklovanými odpady průměrně 101 metrů daleko.

Nezapomínejte, že významnou část odpadu tvoří také zbytky z kuchyně. Když bydlíte na vesnici, máte to jednodušší. O jídlo se postarají slepice a zbytky zeleniny jednoduše zkompostujete. Ve městech bývá situace horší, i v jejich ulicích se však pomalu ale jistě objevují kontejnery na bioodpad, kam můžete veškeré rostlinné zbytky vyhazovat. Po pravidelném svozu se mění na úrodnou půdu ve velkých kompostárnách.

Recyklace odpadů v České republice v číslech:

  • V ČR má přístup k nádobám na tříděný odpad 10 471 722 lidí
  • K nejbližšímu stanovišti to má každý průměrně 101 metrů
  • Ke třídění v domácnosti se hlásí 7 463 817 obyvatel
  • Ve městech a obcích je připraveno 241 589 kontejnerů
  • V roce 2013 se v ČR vytřídilo 635 892 tun odpadů

Zdroj: EKO-KOM

Moderní osvětlení ušetří spoustu draze a nečistě vyrobené elektrické energie. Foto: Michael Gil CC BY 2.0
Moderní osvětlení ušetří spoustu draze a nečistě vyrobené elektrické energie. Foto: Michael Gil CC BY 2.0

Pořiďte si lepší žárovky a utáhněte kohoutky

Planetě Zemi výrazně pomůžete i tím, že budete šetřit energiemi. Nesvítíte někde zbytečně a navíc zastaralou 100wattovou žárovkou? Vyhoďte ji a pořiďte si LED osvětlení s mnohem delší životností a nesrovnatelně menší spotřebou proudu. Počáteční investice do světel sice bude trošku větší, ale během krátké doby se vám vrátí na ušetřených platbách za elekřinu.

Kromě LED žárovek najdete na trhu i další úsporné typy svítidel, vyberete si podle své potřeby. Dobrým řešením je také vypínač se stmívacím kolečkem, kterým si nastavíte intenzitu světla podle potřeby. A jedna důležitá věc: Nenechávejte přístroje a spotřebiče napůl vypnuté v pohotovostním režimu. I když jsou nečinné, pořád odebírají ze sítě proud a ten vás stojí peníze.

Moderní LED svítidla nové generace umí ušetřit až 80 % běžně spotřebovávané elektrické energie.

Ač je to k nevíře, průměrnou 4člennou domácností proteče za jediný den až 500 litrů vody. Což je obrovské číslo. Nejvíc vody přirozeně spotřebujete při splachování WC a ušetřit se dá přitom velmi jednoduše. Stačí starou nádržku, která vypustí všechnu vodu najednou, nahradit novější se dvěma tlačítky a splachovat jen takovým množstvím vody, které je potřeba.

Zaléváte zahrádku? Používejte zásadně dešťovou vodu, je lepší a zadarmo. Foto: ©Depositphotos.com/lmeleca
Zaléváte zahrádku? Používejte zásadně dešťovou vodu, je lepší a zadarmo. Foto: ©Depositphotos.com/lmeleca

Baví vás ležet v plné vaně vody? Dopřejte si ji jen jednou týdně a v ostatních dnech se raději sprchujte. Budete překvapení, co to udělá se spotřebou. A naopak, nádobí přestaňte mýt pod tekoucí vodou a napusťte si dřez. Spoustu energie k ohřevu i vašeho času ušetří také dobrá myčka na nádobí.

Nenechávejte vodu téct po celou dobu čištění zubů. Je to úplně zbytečné plýtvání a cennou tekutinu jen vyléváte do kanálu. Páková baterie dnes už patří ke standardnímu vybavení kuchyní a koupelen, není ale na škodu si připomenout, že také díky ní ušetříte spoustu litrů v porovnání s mícháním teplé a studené ze dvou kouhoutků.

Máte-li zahrádku, snažte se na zalévání nachytat co nejvíc dešťové vody. Je zadarmo a navíc rostlinám prospívá mnohem více, než ta upravovaná z kouhoutku. Z vlastních zkušeností mohu říct, že na běžném domácím šetření není nic složitého. Stačí si jen osvojit pár návyků, které zavedete do svého každodenního života. Potěšíte tím jak planetu Zemi, tak svoji peněženku.

Máte další tipy, jak se chovat lépe k životnímu prostředí? Prozraďte je ostatním čtenářům!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 151x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 102x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 207x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek