PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak bydleli předkové? Porovnejte váš domov se vzpomínkami na podhorskou roubenku

Představte si, že jako pětičlenná rodina žijete jen v jedné místnosti. Že by to nešlo? Přitom ještě nedávno tak bydleli lidé v každé vsi. Srovnejte svoji domácnost se vzpomínkami Antonína Mece, pocházejícího z podhorské chaloupky.
Vydáno: 12.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2992x

Dokážete si představit, že žijete s 5 i více členy rodiny jen v jedné místnosti? Asi jen dost těžko, viďte. Přitom ještě před několika desítkami let tak běžně bydleli lidé na vesnicích i ve městech. Své o tom ví i Antonín Mec z Vyšních Lhot u Frýdku-Místku, který se narodil v beskydské podhroské roubence a podělil se s námi o své vzpomínky.

Prapradědeček písmák dostal dům od panstva

"V historickém domku s číslem 5 se narodila moje stařenka (babička - pozn. red.) Aneška Mecová, rozená Chovancová. Její otec byl horský lidový písmák a skládal básně tehdejší doby. Nejznámější se stala báseň ‘Landšturm na Klapku’, kterou v červnu 1914 otiskl časopis Bezkydské besedy," vypráví Antonín Mec.

Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.
Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.

Za dobré služby dostal pradědeček písmák od vrchnosti dřevěnou roubenku s kouskem zahrady. Jednou za rok si tehdy také mohl odvézt jednu fůru spadlého listí na podestýlku pro kozy. V chaloupce pak přicházely na svět další generace rodu až po Antonína, který měl dvě sestry, Marii a Elišku.

Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat.

Život pod horami tehdy nebyl jednoduchý. Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat. V kuchyni měli zelenou kachlovou pec a další místnost přímo přes chodbu už byl kozí chlívek. "Můj stařeček Jan, který se do domku přiženil za první republiky, vyboural půlku původní roubenky a postavil novou dřevěnou část, která stojí dodnes. Druhou část v roce 1970 můj otec a s bratrem také zbourali a zbytek roubenky postavili z cihel," dodává dnes už pětaosmdesátiletý beskydský rodák. Ten po otcově smrti půlKu chalupy zdědil a druhou koupil od strýce.

A dnešní podoba starobylého domu.
A dnešní podoba starobylého domu.

Dům stojí dodnes

"Dědeček toho zažil a pamatuje si opravdu hodně. Stejně jako babička se narodil v horách, v zimě se brodili po pás sněhem, aby se dostali do školy, práce, kostela. Je to přesně to místo kde se natáčel film Źelary, je to přesně ten příběh, jak bylo život těžký, a z jakého mála se lidé dokázali radovat," doplňuje vzpomínky Gabriela Mecová, čtenářka blogu Můj byt, která nám o dědečkově příběhu napsala.

Roubenka na svém místě stojí do dnešních dnů, i když už by ji její původní obyvatelé asi jen stěží poznali. "Dům už má jiný majitel, který jej zrekonstruoval a mají skvělého psa, asi Míšu nebo Punťu, jak to na vesnicích bývá," dodává vnučka Antonína Mece.

 

Dokázali byste žít jako před 100 lety? Podívejte se, jak se za tu dobu změnil třeba nábytek:

Kuchyňská linka dříve a nyní. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil a MT-nábytek.cz

 

Na moderní manželskou postel by lidé před 100 lety asi dost koukali. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott a MT-nábytek.cz

 

Křesílko z babiččiných časů a dnes. Foto: ©Depositphotos.com/khorzhevska a MT-nábytek.cz

 


Také jídelní nábytek doznal časem velkých změn. Foto: ©Depositphotos.com/rinderart a MT-nábytek.cz 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 191x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek