0komentářů

Jak bydleli předkové? Porovnejte váš domov se vzpomínkami na podhorskou roubenku

Představte si, že jako pětičlenná rodina žijete jen v jedné místnosti. Že by to nešlo? Přitom ještě nedávno tak bydleli lidé v každé vsi. Srovnejte svoji domácnost se vzpomínkami Antonína Mece, pocházejícího z podhorské chaloupky.
Vydáno: 12.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2924x

Dokážete si představit, že žijete s 5 i více členy rodiny jen v jedné místnosti? Asi jen dost těžko, viďte. Přitom ještě před několika desítkami let tak běžně bydleli lidé na vesnicích i ve městech. Své o tom ví i Antonín Mec z Vyšních Lhot u Frýdku-Místku, který se narodil v beskydské podhroské roubence a podělil se s námi o své vzpomínky.

Prapradědeček písmák dostal dům od panstva

"V historickém domku s číslem 5 se narodila moje stařenka (babička - pozn. red.) Aneška Mecová, rozená Chovancová. Její otec byl horský lidový písmák a skládal básně tehdejší doby. Nejznámější se stala báseň ‘Landšturm na Klapku’, kterou v červnu 1914 otiskl časopis Bezkydské besedy," vypráví Antonín Mec.

Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.
Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.

Za dobré služby dostal pradědeček písmák od vrchnosti dřevěnou roubenku s kouskem zahrady. Jednou za rok si tehdy také mohl odvézt jednu fůru spadlého listí na podestýlku pro kozy. V chaloupce pak přicházely na svět další generace rodu až po Antonína, který měl dvě sestry, Marii a Elišku.

Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat.

Život pod horami tehdy nebyl jednoduchý. Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat. V kuchyni měli zelenou kachlovou pec a další místnost přímo přes chodbu už byl kozí chlívek. "Můj stařeček Jan, který se do domku přiženil za první republiky, vyboural půlku původní roubenky a postavil novou dřevěnou část, která stojí dodnes. Druhou část v roce 1970 můj otec a s bratrem také zbourali a zbytek roubenky postavili z cihel," dodává dnes už pětaosmdesátiletý beskydský rodák. Ten po otcově smrti půlKu chalupy zdědil a druhou koupil od strýce.

A dnešní podoba starobylého domu.
A dnešní podoba starobylého domu.

Dům stojí dodnes

"Dědeček toho zažil a pamatuje si opravdu hodně. Stejně jako babička se narodil v horách, v zimě se brodili po pás sněhem, aby se dostali do školy, práce, kostela. Je to přesně to místo kde se natáčel film Źelary, je to přesně ten příběh, jak bylo život těžký, a z jakého mála se lidé dokázali radovat," doplňuje vzpomínky Gabriela Mecová, čtenářka blogu Můj byt, která nám o dědečkově příběhu napsala.

Roubenka na svém místě stojí do dnešních dnů, i když už by ji její původní obyvatelé asi jen stěží poznali. "Dům už má jiný majitel, který jej zrekonstruoval a mají skvělého psa, asi Míšu nebo Punťu, jak to na vesnicích bývá," dodává vnučka Antonína Mece.

 

Dokázali byste žít jako před 100 lety? Podívejte se, jak se za tu dobu změnil třeba nábytek:

Kuchyňská linka dříve a nyní. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil a MT-nábytek.cz

 

Na moderní manželskou postel by lidé před 100 lety asi dost koukali. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott a MT-nábytek.cz

 

Křesílko z babiččiných časů a dnes. Foto: ©Depositphotos.com/khorzhevska a MT-nábytek.cz

 


Také jídelní nábytek doznal časem velkých změn. Foto: ©Depositphotos.com/rinderart a MT-nábytek.cz 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 54x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 103x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 112x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek