0komentářů

Jak bydleli předkové? Porovnejte váš domov se vzpomínkami na podhorskou roubenku

Představte si, že jako pětičlenná rodina žijete jen v jedné místnosti. Že by to nešlo? Přitom ještě nedávno tak bydleli lidé v každé vsi. Srovnejte svoji domácnost se vzpomínkami Antonína Mece, pocházejícího z podhorské chaloupky.
Vydáno: 12.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2732x

Dokážete si představit, že žijete s 5 i více členy rodiny jen v jedné místnosti? Asi jen dost těžko, viďte. Přitom ještě před několika desítkami let tak běžně bydleli lidé na vesnicích i ve městech. Své o tom ví i Antonín Mec z Vyšních Lhot u Frýdku-Místku, který se narodil v beskydské podhroské roubence a podělil se s námi o své vzpomínky.

Prapradědeček písmák dostal dům od panstva

"V historickém domku s číslem 5 se narodila moje stařenka (babička - pozn. red.) Aneška Mecová, rozená Chovancová. Její otec byl horský lidový písmák a skládal básně tehdejší doby. Nejznámější se stala báseň ‘Landšturm na Klapku’, kterou v červnu 1914 otiskl časopis Bezkydské besedy," vypráví Antonín Mec.

Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.
Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.

Za dobré služby dostal pradědeček písmák od vrchnosti dřevěnou roubenku s kouskem zahrady. Jednou za rok si tehdy také mohl odvézt jednu fůru spadlého listí na podestýlku pro kozy. V chaloupce pak přicházely na svět další generace rodu až po Antonína, který měl dvě sestry, Marii a Elišku.

Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat.

Život pod horami tehdy nebyl jednoduchý. Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat. V kuchyni měli zelenou kachlovou pec a další místnost přímo přes chodbu už byl kozí chlívek. "Můj stařeček Jan, který se do domku přiženil za první republiky, vyboural půlku původní roubenky a postavil novou dřevěnou část, která stojí dodnes. Druhou část v roce 1970 můj otec a s bratrem také zbourali a zbytek roubenky postavili z cihel," dodává dnes už pětaosmdesátiletý beskydský rodák. Ten po otcově smrti půlKu chalupy zdědil a druhou koupil od strýce.

A dnešní podoba starobylého domu.
A dnešní podoba starobylého domu.

Dům stojí dodnes

"Dědeček toho zažil a pamatuje si opravdu hodně. Stejně jako babička se narodil v horách, v zimě se brodili po pás sněhem, aby se dostali do školy, práce, kostela. Je to přesně to místo kde se natáčel film Źelary, je to přesně ten příběh, jak bylo život těžký, a z jakého mála se lidé dokázali radovat," doplňuje vzpomínky Gabriela Mecová, čtenářka blogu Můj byt, která nám o dědečkově příběhu napsala.

Roubenka na svém místě stojí do dnešních dnů, i když už by ji její původní obyvatelé asi jen stěží poznali. "Dům už má jiný majitel, který jej zrekonstruoval a mají skvělého psa, asi Míšu nebo Punťu, jak to na vesnicích bývá," dodává vnučka Antonína Mece.

 

Dokázali byste žít jako před 100 lety? Podívejte se, jak se za tu dobu změnil třeba nábytek:

Kuchyňská linka dříve a nyní. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil a MT-nábytek.cz

 

Na moderní manželskou postel by lidé před 100 lety asi dost koukali. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott a MT-nábytek.cz

 

Křesílko z babiččiných časů a dnes. Foto: ©Depositphotos.com/khorzhevska a MT-nábytek.cz

 


Také jídelní nábytek doznal časem velkých změn. Foto: ©Depositphotos.com/rinderart a MT-nábytek.cz 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chystáte se rekonstruovat? Zajímáte se o téma staveb a bydlení? Načerpejte inspiraci na únorových výstavách

Chystáte se rekonstruovat? Zajímáte se o téma staveb a bydlení? Načerpejte inspiraci na únorových výstavách

Vydáno: 21.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 83x

Na jaké akce ze světa bydlení se můžete podívat v únoru? Zajeďte si třeba do Prahy na výstavu Dřevostavby a Moderní vytápění 2017 nebo veletrh FOR PASIV, případně na výstavu Stavitel, která se koná v Lysé nad Labem.

Celý článek
Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 71x

Navštivte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníně. Najdete zde firmy z oboru stavebnictví a vybavení domácnosti, můžete načerpat inspiraci, poradit se s odborníky a poslechnout si přednášky k aktuálním tématům.

Celý článek
Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 536x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek