Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
39825
0komentářů

Jak bydleli předkové? Porovnejte váš domov se vzpomínkami na podhorskou roubenku

Představte si, že jako pětičlenná rodina žijete jen v jedné místnosti. Že by to nešlo? Přitom ještě nedávno tak bydleli lidé v každé vsi. Srovnejte svoji domácnost se vzpomínkami Antonína Mece, pocházejícího z podhorské chaloupky.
Vydáno: 12.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2613x

Dokážete si představit, že žijete s 5 i více členy rodiny jen v jedné místnosti? Asi jen dost těžko, viďte. Přitom ještě před několika desítkami let tak běžně bydleli lidé na vesnicích i ve městech. Své o tom ví i Antonín Mec z Vyšních Lhot u Frýdku-Místku, který se narodil v beskydské podhroské roubence a podělil se s námi o své vzpomínky.

Prapradědeček písmák dostal dům od panstva

"V historickém domku s číslem 5 se narodila moje stařenka (babička - pozn. red.) Aneška Mecová, rozená Chovancová. Její otec byl horský lidový písmák a skládal básně tehdejší doby. Nejznámější se stala báseň ‘Landšturm na Klapku’, kterou v červnu 1914 otiskl časopis Bezkydské besedy," vypráví Antonín Mec.

Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.
Roubenka ve Vyšních Lhotách někdy ve druhé polovině minulého století.

Za dobré služby dostal pradědeček písmák od vrchnosti dřevěnou roubenku s kouskem zahrady. Jednou za rok si tehdy také mohl odvézt jednu fůru spadlého listí na podestýlku pro kozy. V chaloupce pak přicházely na svět další generace rodu až po Antonína, který měl dvě sestry, Marii a Elišku.

Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat.

Život pod horami tehdy nebyl jednoduchý. Celá pětičlenná rodina obývala jen jeden pokoj a ještě se v něm našlo místo pro kolovrat. V kuchyni měli zelenou kachlovou pec a další místnost přímo přes chodbu už byl kozí chlívek. "Můj stařeček Jan, který se do domku přiženil za první republiky, vyboural půlku původní roubenky a postavil novou dřevěnou část, která stojí dodnes. Druhou část v roce 1970 můj otec a s bratrem také zbourali a zbytek roubenky postavili z cihel," dodává dnes už pětaosmdesátiletý beskydský rodák. Ten po otcově smrti půlKu chalupy zdědil a druhou koupil od strýce.

A dnešní podoba starobylého domu.
A dnešní podoba starobylého domu.

Dům stojí dodnes

"Dědeček toho zažil a pamatuje si opravdu hodně. Stejně jako babička se narodil v horách, v zimě se brodili po pás sněhem, aby se dostali do školy, práce, kostela. Je to přesně to místo kde se natáčel film Źelary, je to přesně ten příběh, jak bylo život těžký, a z jakého mála se lidé dokázali radovat," doplňuje vzpomínky Gabriela Mecová, čtenářka blogu Můj byt, která nám o dědečkově příběhu napsala.

Roubenka na svém místě stojí do dnešních dnů, i když už by ji její původní obyvatelé asi jen stěží poznali. "Dům už má jiný majitel, který jej zrekonstruoval a mají skvělého psa, asi Míšu nebo Punťu, jak to na vesnicích bývá," dodává vnučka Antonína Mece.

 

Dokázali byste žít jako před 100 lety? Podívejte se, jak se za tu dobu změnil třeba nábytek:

Kuchyňská linka dříve a nyní. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil a MT-nábytek.cz

 

Na moderní manželskou postel by lidé před 100 lety asi dost koukali. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott a MT-nábytek.cz

 

Křesílko z babiččiných časů a dnes. Foto: ©Depositphotos.com/khorzhevska a MT-nábytek.cz

 


Také jídelní nábytek doznal časem velkých změn. Foto: ©Depositphotos.com/rinderart a MT-nábytek.cz 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je tady stříbrná neděle, čas pro zapálení třetí svíčky na adventním věnci a uctění sebe sama

Je tady stříbrná neděle, čas pro zapálení třetí svíčky na adventním věnci a uctění sebe sama

Vydáno: 11.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 13x

Druhá adventní neděle se nazývá stříbrná i radostná. Proč tomu tak je a které tradice k ní patří? S čím je stříbrná neděle spojená a kdo chodil na svátek Lucie po vesnicích? Proč v ten den nesměly hospodyňky prát, šít ani příst?

Celý článek
Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 64x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 80x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek