0komentářů

Budete za pár let ovládat byt mobilem? Se stavařkou Ivanou Minářovou o inteligentních domácnostech

Jak bude vypadat domácnost vašich vnuků a pravnuků? Budou řídit světla, vysavač i varnou konvici pomocí telefonu? Nebo snad svým hlasem? Roušku budoucnosti v rozhovoru pro blog Můj byt poodhaluje stavební inženýrka Ivana Minářová.
Vydáno: 06.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3248x

Autorizovaná stavební inženýrka Ivana Minářová se v současné době specializuje na poradenství a projektování takzvaných chytrých technologií ve stavebnictví. Jedná se o systémy a zařízení zvyšující komfort bydlení, zároveň přitom ohleduplné k životnímu prostředí. Co nás podle zakladatelky projektu Geniální dům v budoucnu čeká?

Ivana Minářová
Ivana Minářová

Co všechno si můžeme představit pod pojmem chytré technologie v domácnosti?

"Většina lidí si představí nákladnou inteligentní elektroinstalaci po celém domě s centrálním ovládáním přes mobilní telefon nebo panel na stěně. Čili komplexní systém se všemi možnými prvky od osvětlení přes vytápění, ovládání domácích spotřebičů, až po zabezpečení proti zlodějům, hi-fi techniku nebo otevírání brány.

Já si však myslím, že není potřeba do domu hned zavádět jedno centrální řešení. Na tom je také postavený můj projekt Geniální dům, vycházející především z používání drobných vylepšení s velkým dopadem na komfort bydlení.

Tyto technologie zvyšují naše pohodlí a zajišťují příjemné, bezpečné a zdravé prostředí, tepelnou pohodu, ovládání a údržbu s minimálním zásahem člověka. Teprve po jejich postupném vyzkoušení a zjištění vlastních potřeb bych uvažovala o komplexním systému."

Mám dům po babičce a chci ho přeměnit na chytré bydlení. Čím začít? Vytápěním, elektroinstalací, něčím úplně jiným?

"Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci z důvodů nevyhovující dispozice, statických poruch, dožitých instalací vody, elektřiny nebo plynu, pak je ideální doba myslet i na položení rozvodů chytré elektroinstalace.

Většina lidí si představí nákladnou inteligentní elektroinstalaci po celém domě.

Nemusíte hned vybavit celý dům, jen udělat přípravu - položit kabely. Zaplatíte navíc 20 - 30 % oproti běžné elektroinstalaci. Koncové prvky jako jsou ovladače žaluzií, dálkově ovládané zásuvky nebo osvětlení, audiotechniku a podobně pak můžete doplnit za několik let bez zásahů do domu.

Pokud dům nevyžaduje žádné stavební úpravy, pak můžete začít drobnostmi, jako je dálkově ovládaná zásuvka, chytře navržené osvětlení nebo regulace vytápění, díky kterým ušetříte nemalé peníze."

Je možné vytvořit inteligentní byt i v paneláku postaveném v raných 80. letech minulého století, a jak?

"Ano. Třeba chytré spotřebiče v kuchyni spolu umí komunikovat - začnete vařit a digestoř se sama zapne na potřebný výkon. Nechte si namontovat chytré termostatické hlavice, díky kterým topíte jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Zapojte televizi, audio soupravu a další přístroje se stand-by režimem do dálkově ovládané zásuvky a jediným stiskem tlačítka vše odpojte.

Ušetříte zdánlivě málo, ale při větším množství přístrojů se za rok jedná až o tisíce korun. Nehledě na to, že nejedna žena cestou do práce vzpomíná, jestli odpojila ze sítě žehličku, když si na poslední chvíli chystala kostým. Stačilo by na mobilu stisknout jedno tlačítko a máte jistotu, že žehlička je vypnutá.

Chytrý dům = příjemné bydlení.
Chytrý dům = příjemné bydlení.

 

Existuje také bezdrátový systém chytré elektroinstalace určený pro byty v panelových domech, ve kterých by kompletní rekonstrukce byla příliš technicky náročná."

Řadu lidí odradí od pořízení pokrokových technologií relativně vysoké náklady. V čem spočívá jejich užitek, kromě toho, že člověk nemusí vstát z křesla, aby zhasl lustr v pokoji?

"Přirovnejme domácnost k automobilu. V autě máte klimatizaci, rádio, centrální zamykání, spoustu elektroniky, která vše hlídá, abyste cestovali bezpečně. Při koupi také moc nepřemýšlíte, jestli zaplatíte pár tisíc navíc. Jsou to zkrátka technologie, které vám zpříjemňují čas na silnici.

Můžete si pořídit komplexní systém, protože jej má soused a pochvaluje si ho. Vy ale brzy zjistíte, že velké množství funkcí vůbec nevyužijete. Proto doporučuji nejdřív vyzkoušet dvě tři levnější řešení, abyste poznali své skutečné potřeby. 

Přitom už doma určitě různé technologie používáte a považujete je za běžnou součást domácnosti. A ani si neuvědomujete, že jsou to zařízení, která vám usnadňují život, hýčkají vás, šetří čas, náklady i vaše nervy tím, že vás zbavují zbytečných starostí. Může to být již zmíněné dálkové ovládání k televizi nebo k vratům od garáže."

Které z moderních vynálezů usnadňujících život používáte doma?

"Mými velkými pomocníky jsou robotický vysavač a myčka nádobí. Bez nich si již svůj život nedovedu představit. Mobilní telefon mi nahrazuje hodinky, diář, telefonní seznam, deníček na úkoly, nákupní seznam, čtu na něm noviny, emaily, prostě mi nahrazuje ve velké míře počítač.

Filmy nebo fotografie prohlížíme prostřednictvím Google Chromecast, díky internetové televizi si zase můžeme pustit všechny programy za posledních několik hodin zpětně. Postupně nahrazujeme světelné zdroje technologií LED, na radiátorech máme termostatické hlavice. Pokud kupujeme nový elektrospotřebič, jednu z hlavních rolí hraje energetická třída, možnost ovládání na dálku a vlastní “inteligence” zařízení."

Robotický vysavač se pomalu ale jistě stává běžnou součástí domácností. Kotě však stále nevěří svým očím.
Robotický vysavač se pomalu ale jistě stává běžnou součástí domácností. Kotě však stále nevěří svým očím.

 

Jaké jsou nejnovější trendy ve světě inteligentních domácností, jaké vychytávky si pořídíme už dnes a na co se můžeme těšit v následujících letech?

"Velké společnosti jako Google nebo Apple připravují systémy, kdy se dá přes mobilní aplikace řídit celá domácnost. Tato možnost existuje již dnes, ale málo lidí o ní ví, protože média o těchto technologiích zatím mluví jako o sci-fi budoucnosti.

Do budoucna budou přibývat technologie hlídající bezpečnost lidí a jejich majetek. Se stárnutím populace pak také různá zařízení ulehčující život nejen seniorům, ale i osobám o ně pečujícím. Chytré přístroje budou sledovat, kde se staří lidé pohybují a co zrovna dělají, hlídat změny jejich zdravotního stavu a podobně."

Jak z tohoto pohledu vidíte naši energetickou budoucnost? Čím budou lidé topit a svítit dejme tomu za 50 let?

"V blízké budoucnosti budeme k vytápění a výrobě elektřiny používat v daleko větší míře obnovitelné zdroje energií (biomasu, vítr, slunce). Budeme více závislí na technice a počítačích, které budou monitorovat každý náš krok. Už dnes však můžeme přispět k ochraně životního prostředí tím, že nebudeme plýtvat zdroji. Všichni bychom měli svítit úpornými světly, používat úsporné spotřebiče a topit jen kolik potřebujeme."

Co si přejete v roce 2015?

"Na předsevzetí a přání do nového roku moc nejsem. Ale jestli si něco přeji, tak aby už bylo jaro. Zima mě moc nebaví."

Děkujeme za rozhovor

Ivana Minářová je nezávislá stavební inženýrka. Specializuje se na chytré technologie pro domácnost a stavební projekty. Založila webové stránky www.genialnidum.cz, které jsou určené všem zájemcům o tyto technologie a sdílení nabytých zkušeností. Začínala před 16 lety jako klasická projektantka pozemních staveb, v rozsahu od rodinných a bytových domů až po velké stavební celky, jako je budova Knihovny FF a FSS Masarykovy univerzity, OC Nisa v Liberci či areály pro Armádu ČR. Její zájem o moderní postupy časem vyústil ve změnu specializace. Projektuje stále, ale mnohem více se zaměřuje právě na komfort bydlení a nové technologie.

Použité fotografie:
Úvodní: Scott Lewis CC BY 2.0
2, 3 - Ivana Minářová
4 - Eirik Newth CC BY 2.0 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 53x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 102x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 111x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek