PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Stromy slavily svůj svátek. Který z nich vystihuje vaši povahu?

Kde by byli lidi bez stromů? Tam, kde si myslíte, ale nechcete to říct nahlas. 20. října přitom byl Den stromů a náš Stromokruh vám prozradí, ke které dřevině patříte. Uvidíte i nevšední nábytek a dozvíte se leccos zajímavého.
Vydáno: 20.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4576x

Stromy v různých tvarech a velikostech obývají planetu Zemi podstatně déle, než lidé. Už jen proto zasluhují náležitou úctu. Z jejich dřeva vyrábíme spoustu věcí od párátek až po rozhledny a najdeme ho doslova všude kolem nás. Schválně, jaký máte doma nábytek ze dřeva?

Na dřevěné židli seděl už Tutanchamón

Využívat dřevo stromů a dělat z něho pěkné a užitečné věci uměli už staří Egypťané v době 3 000 let před naším letopočtem. Znali dodnes používaná konstrukční spojení dřevěných dílů na stavbách i při výrobě nábytku, pracovali s pilkami, hoblíky i dláty a dokonce ovládali techniku dýhování.

Egyptská dřevěná truhla stará tisíce let
Egyptská dřevěná truhla stará tisíce let

 

V hrobě egyptského panovníka Tutanchamona, který vládl počátkem 14. století př. n. l., našli archeologové v roce 1922 kromě tisíců jiných cenných pokladů i dřevěnou truhlu, židli nebo skládací sedačku. Nábytek zdobený řezbami, kovem, perletí i slonovinou je dnes k vidění v Egyptském muzeu v Káhiře.

Z Bystřice do celého světa

První manufaktury na výrobu dřevěného nábytku začaly na našem území vznikat v polovině 19. století a to hlavně v moravské části tehdejšího Rakousko - Uherska. V památném roce 1861 otevřeli bratři Thonetové v Bystřici pod Hostýnem továrnu na ohýbaný nábytek a položili tak základ tradici, která pod značkou TON (Továrna ohýbaného nábytku - od roku 1953) dodnes úspěšně působí na světovém nábytkářském trhu.

Prohlédněte si originální výrobky firmy TON na jejích nástěnkách v síti Pinterest

Křesla a židle z Bystřice sbírají prestižní světové ceny za design a užitnost nábytku. “Hned dva produkty společnosti TON získaly nejstarší a nejprestižnější mezinárodní ocenění za design. Titul Good Design 2013 nově nosí židle Tram rakouského designéra Thomase Feichtnera a Mojo od mladého slovenského designéra Michala Riabiče,” pochlubila se Alena Handlová, marketingová specialistka firmy TON.

Oceněné křeslo Mojo bystřické společnosti TON
Oceněné křeslo Mojo bystřické společnosti TON

 

Stromy také žijí svoje příběhy

Osudy stromů jsou, podobně jako ty lidské, různé. Život některého skončí v kamnech, jiný putuje jako přepravní paleta světem a některý má to štěstí, že se z něj stane krásný nábytek. Může tak rozdávat radost ještě další desítky, ne-li stovky let. A také přitom prožít příběh jako z filmového plátna.

Třeba jako dřevo stromů, ze kterého šikovný truhlář na začátku minulého století poskládal unikátní nábytek do vily bohatého Maďara v Košicích. Ten pak kvůli svému židovskému původu zřejmě padl během holokaustu do spárů nacistů a výstavní dům tak zůstal bez majitele.

David Fiala představuje zrestaurovaný nábytek z košické vily.
David Fiala představuje zrestaurovaný nábytek z košické vily.

 

Po skončení II. světové války si vilu jako spoustu dalších nemovitostí přivlastnil stát a krásnému nábytku uvnitř nastaly zlé časy. Střídali se tady úředníci se soukromými nájemníky a k domu se chovali jedni hůř, než druzí. Takže po šesti desítkách let z něj zbyla ruina a z nábytku, který po nenechavcích ještě zbyl, rozpadající se torza.

I tahle pohádka má dobrý konec

Zničené prvorepublikové sídlo se naštěstí před pár lety dostalo do rukou nového osvíceného majitele, který se rozhodl pro jeho kompletní rekonstrukci. Tedy včetně vnitřního vybavení. Pro příborník, sloupové hodiny a stůl se šesti židlemi si přijeli mistři restaurátorského řemesla z dílny pražského Atelieru Fiala. Dva a půl roku pak na souboru pracovali, aby mu znovu vdechli život.

Základní konstrukci nábytku tvoří masivní smrkové díly, doplněné orientálním palisandrem a ebenem. Bohaté geometrické i obrazové intarzie dávný umělec vytvořil ze dřeva ovocných stromů, především z jabloně, hrušně a višně, použil ale i ořech, javor a další dřeviny. Autor zcela jedinečného díla ale bohužel není známý. Restaurátoři po něm pátrají, mohlo by se prý jednat o maďarského modernistu Lajose Kuzmu.

Prohlédněte si originální spojení dřeva s roztaveným hliníkem a další neobvyklý dřevěný nábytek ve fotogalerii

Jaký strom je ten váš? Najděte si ho ve Stromokruhu

Magickou sílu stromů už stovky let před naším letopočtem znali také Keltové, věhlasný národ obývající podstatnou část dnešního území střední Evropy. Využívali nejen jejich dřevo, ale i živou energii a přidávali lidem jejich vlastnosti. Keltové vytvořili i Stromokruh, ve kterém má každý podle doby narození svůj strom. Který je ten váš? Najděte si ho a pod obrázkem si o něm (nebo o sobě) něco přečtěte.

 • jabloň sjednocuje a spojuje, žije s chutí, ale bývá náladová
 • smrk se tváří tajemně, kdo si získá jeho důvěru, tomu bude věrným přítelem
 • jilm je solitér, netouží být ve skupině, má tvůrčího ducha a je spolehlivý
 • cypřiš miluje slunce a touží po nových výzvách, je svobodného ducha
 • topol rychle chápe a snadno se učí, drží se rodné hlíny
 • cedr je vyrovnaný vůdčí typ, který má v hlavě jasno
 • borovice má ve vínku rozvahu, opatrnost a moudro, žije prakticky
 • vrba bez potíží komunikuje s kýmkoliv, je otevřená a chápavá
 • lípa symbolizuje pravdu, trápí ji neutěšený stav lidské společnosti
 • líska je nedočkavá, dychtivá být v čele a objevovat nové věci
 • jeřáb chce změnit svět k lepšímu, rád pomůže ostatním
 • javor značí nebojácnost, tvrdohlavost i touha po slávě a obdivu
 • ořešák je vytrvalý v lásce i v práci, chce dosáhnout toho, po čem touží
 • tis si žije podle svého a nestará se o to, co si o něm myslí jiní
 • kaštan dělá to, co říká, je poctivec a za pravdu se neváhá vydat do boje
 • jasan míří vzhůru za svým cílem a příliš se přitom neohlíží na ostatní
 • habr je spravedlivý a odpovědný, nevyhledává žádné extrémy
 • fíkovník kvůli své citlivosti nad věcmi možná až příliš moc hloubá
 • buk stojí pevně na (v) zemi a nenechá se zviklat žádnými bludy
 • dub vytrvale a s klidem čelí toku času, je silnou osobností
 • bříza se těší pevnému zdraví k čemuž potřebuje hodně světla, snaží se být prospěšná
Odpovídá váš strom vaší povaze a životu? Napište nám pod článkem, jak se Keltové trefili.

 

Nejznámější stromy a jejich dřevo

Přečtěte si něco zajímavého o dřevě, které vás každodenně obklopuje. Další užitečné informace o materiálech, používaných k výrobě nábytku najdete v našem Slovníku pojmů.

 

BUK
Mohutná vejčitá koruna a kůra stříbrné barvy nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o buk. A kdo si nezajde rád na hříbky do bukového lesa? Jeho dřevo už zná také skoro každý, protože je jedním z nejpoužívanějších v nábytkářství. Poznávacím znamením je drobné žilkování a narůžovělá barva. Je tvrdé, pevné a trvanlivé.

DUB
Mohutný a majestátný strom s rozvrásněnou kůrou. Jeho plody jsou potravou mnoha savců a mladá kůra našla uplatnění v léčitelství. Pomáhá při průjmech a zánětech trávicího ústrojí. A všichni jistě znají i pořekadlo: Až opadá listí z dubu… Dřevo se vyznačuje nádhernou kresbou a barvou. Je těžké a patří k nejtvrdšímu a nejkvalitnějšímu dřevu u nás. Nábytek z něj vyrobený vydrží celá staletí.

BŘÍZA
Břízu s její černobílou kůrou si nikdo s jiným stromem nesplete. Známe ji z ruských pohádek a každý zálesák ví, že její dřevo hoří i vlhké. Dřevo se hojně využívá při výrobě skandinávského nábytku, je matně bělavé s nevýraznou texturou, tvrdé a pružné.

AKÁT
Akáty jsou nádherné stromy, i když jsou považovány za invazivní dřevinu. Za květu nádherně voní a mnohý z nás si rád pochutná na akátovém medu. Dřevo má krásnou strukturu a jako jediné u nás se chlubí odstíny zelené. Je velice pevné a trvanlivé, takže se hodí především na zahradní nábytek.

OLŠE
V každém ročním období ji poznáme podle malých šištiček. Miluje vodu, a proto ji potkáme na místech s vlhkou půdou. Odvar z listů a kůry má protizánětlivé účinky. Dřevo má narůžovělou až oranžovou barvu bez výraznější struktury. Dřevo je měkké a pevné a po namoření je k nerozeznání od mnohem dražšího a kvalitnějšího mahagonu.

OŘECH
Každý si rád smlsne na müsli, ve kterém nesmí chybět vlašské ořechy. Ty bývají součástí mnoha dalších laskomin, ale je práce je vyloupat z jejich skořápek. Dřevo má úžasnou kresbu a nezaměnitelnou tmavě hnědou barvu s černými pruhy. Je hodně tvrdé a trvanlivé a vyrábí se z něj nádherný nábytek.

SMRK
Na Vánoce je ozdobou mnoha domácností a voní po celém bytě. Z rezonančního smrku se vyrábí hudební strunné nástroje s krásným zvukem, hlavně housle, violy a kytary. Dřevo je smetanově bílé s velice výraznými letokruhy. Je měkké, pevné, houževnaté a docela pružné.

BOROVICE
Borovice je krásný a voňavý strom. Z našich jehličnanů má nejvyšší obsah pryskyřice a její silice mají léčivé účinky. Vyrábí se z nich sirupy i olejíčky do aromalamp. Dřevo je měkké, pevné a pružné. Letokruhy jsou dobře viditelné a smetanově bílá barva se střídá s oranžově hnědou. Borovice se vyznačuje i velkými suky.

MODŘÍN
Jediný jehličnan, který na zimu opadá a ukáže se nám ve své nahé kráse. Nesvědčí mu znečištěné ovzduší, a tak se s ním potkáte převážně tam, kde je čistý vzduch. Dřevo je tvrdší než u borovice nebo smrku. Časem tmavne do červenohnědé barvy a je ozdobeno mnoha malými zarostlými suky. V nábytkářství se již tolik nepoužívá.

 

Použité fotografie:

 1. úvodní - p.Gordon CC BY 2.0 
 2. Xuan Che CC BY 2.0
 3. TON a.s.
 4. Ateliér Fiala
 5. MT-nábytek.cz
 6. liz west CC BY 2.0

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 164x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 105x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 208x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek