0komentářů

Podzim je tady. Užijte si nejbarevnější měsíce v klidu a pohodě

Dnes krátce před půl pátou ráno nastala podzimní rovnodennost a začal podzim. Je čas vytáhnout ze skříně dlouhé kalhoty a čepice, pustit topení a schovat domů kytky. Jak přežít období šera a pokleslé nálady s úsměvem na rtech?
Vydáno: 23.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2378x

Dny se rychle krátí, sluníčko je většinu času schované za mraky a na řadu z vás začínají padat podzimní splíny a teskné melancholie. Nenechte si kazit veselou mysl a braňte se jim. Pozitivními barvami, pohybem na čerstvém vzduchu nebo třeba povzbuzující vůní.

Vyzdobte si domácnost

A se zdobením začněte procházkou do přírody. Jednak si krásně pročistíte hlavu a zároveň po cestě nasbíráte spoustu materiálu na dekorace, které vám zpříjemní šedivé dny. Barevné listy, šípky, kaštany, šišky i větvičky stromů, doneste si zkrátka, co vám na louce nebo v lese padne do oka.

Okrasné minidýně jsou velmi oblíbené. Díky své barevnosti se staly neodmyslitelnou součástí podzimní výzdoby.
Okrasné minidýně jsou velmi oblíbené. Díky své barevnosti se staly neodmyslitelnou součástí podzimní výzdoby.

 

Doma pak popusťte uzdu svojí fantazii a tvořivosti a vyrobte si krásný podzimní věnec, košíček nebo vazbu. Ideální je, když do práce zapojíte také potomky. Spoustu zábavy si užijete i při skládání kaštanových zvířátek a zaručeně dětem uděláte radost, když je necháte pomocí průhledné lepící pásky ozdobit okno v pokoji “padajícím” listím.

Prohlédněte si pro inspiraci šikovné podzimní dekorace na obrázcích v síti Pinterest.

Výhodu mají zahrádkáři, kteří si řadu vhodných rostlin vypěstují přes léto sami. Oblíbené malé dýně, slaměnky, jablka, jiřiny, mochyně a další a další plody a květiny. Když si jídelní stůl, komodu v ložnici i obývací stěnu zkrášlíte doma vyrobenými dekoracemi, zvednou vám náladu nejen jejich pestré barvy, ale i dobrý pocit z vlastní šikovnosti.

Zkuste také vyměnit ubrusy, přehozy na pohovkách a křeslech, sedáky na židlích nebo závěsy za teplejší a sytější. Nebojte se žlutých, oranžových, červených a světle zelených doplňků, hned to budete mít doma veselejší. 

Hýbejte se, pracujte

Zahrádka u domu ale není dobrá jen na sklizeň zeleniny a řezání květin do vázy. Svému majiteli poskytuje pravidelnou dávku fyzické činnosti, která je v boji s “depkou” a stresem vůbec nejúčinnější zbraní. Než své záhony a skleníky připravíte na zimu, uteče podzim jako voda a ani nestihnete přemýšlet nad jeho neveselou atmosférou.

Kdo zahrádku nemá, měl by si v rámci zachování duševního zdraví najít nějakou jinou fyzickou aktivitu. Dokud to počasí umožní, běhejte, jezděte na kole, choďte plavat do krytého bazénu. Ženám doporučujeme aerobik, zumbu a další pohybové aktivity, mužům třeba fotbálek s kamarády v tělocvičně.

Pravidelný pohyb je základem duševního zdraví.
Pravidelný pohyb je základem duševního zdraví.

 

Výbornou terapií jsou také každodenní procházky se psem. Nestačí ale jenom s jorkšírem obejít panelák. Chce to vycházku, na které si pes zaběhá a vy na chvíli zapomenete na starosti všedního dne. Lépe pak bude vám oběma.

Věděli jste, že?: Pravidelný pohyb zmírňuje pocity sklíčenosti a úzkosti a posiluje psychiku v boji se stresem. Díky zvýšenému proudění krve stimuluje mozkovou aktivitu a zlepšuje duševní schopnosti. Má vliv na vydatný a kvalitní spánek.

Což takhle udělat si draka?

Samozřejmě ne v hospodě, ale létajícího. Papíroví draci k podzimu neodmyslitelně patří a už jenom jejich výroba dokáže zaměstnat váš mozek i ruce a vyhnat z hlavy chmury. A co teprve samotné létání, při kterém si s dětmi užijete spoustu legrace i pohybu.

Není to nic těžkého, stačí dvě slabé laťky, provázek, lepící páska a pevnější papír. Trošku zručnější máma nebo táta má draka za hodinu hotového, děti si ho pomalují a můžete vyrazit na nejbližší kopec.

Pěkný návod, jak si udělat jednoduchého létajícího draka najdete na kanále YouTube.

Vzpomínáte na ten pocit, když se váš vlastní drak vznesl k oblakům? Zkuste to zase!
Vzpomínáte na ten pocit, když se váš vlastní drak vznesl k oblakům? Zkuste to zase!

 

Pohodová atmosféra proti pošmourným večerům

Za okny se smráká, skučí studený vítr a vám se vůbec nechce mít radost ze života. Zkuste zabojovat s podzimními náladami příjemnou vůní. Takzvaná aromaterapie dokáže s vaší psychikou zázraky. 

Potřebovat budete kvalitní aromalampu a vonný olej. Ten zahříváte nad plamenem a teplem se z něj do vzduchu uvolňují silice. Drobné částice, které se přes nosní sliznici a krev dostanou až do mozku a blahodárně působí na váš organismus. Jenom pozor při výběru správného oleje. Kupujte vždy jen 100 % přírodní. Určitě seženete i levnější syntetické náhražky, ale jejich používání nemá takový účinek a v krajním případě může být i nebezpečné.

Vonný olej z listů skořice. Také jeho esence mají antidepresivní a povzbuzující účinky.
Vonný olej z listů skořice. Také jeho esence mají antidepresivní a povzbuzující účinky.

 

Některé esenciální oleje s příznivým působením na psychické potíže:

  • Meduňka - proti bolestem hlavy, stresu, úzkostem a migrénám, uklidňuje a uspává
  • Citron - na bolest hlavy, při duševní námaze
  • Růže - proti nespavosti a bolestem hlavy, antidepresivní a afrodziakální účinky
  • Smrk - podporuje činnost šedých buněk mozkových, pomáhá při únavě
  • Douglaska - proti stresu, srovnává psychiku
  • Grep - na stres a úzkost, antidepresivní a osvěžující
  • Citronová tráva - proti úzkostem a stresu, zlepšuje koncentraci
  • Bazalka - na nespavost, stres, úzkost i migrénu
  • Majoránka - uklidňuje nervy a mírní bolesti hlavy
  • Jasmín - afrodisiakum a antidepresivum, vyvolává pocity štěstí a euforie

Až se vaším bytem bude linout příjemná vůně některého z olejů, uvařte si dobrý bylinkový čaj nebo nalijte oblíbené víno a vychutnávejte si klid a pohodu. Zapomeňte, že venku je škaredě a myslete na to, že za pár měsíců zase bude jaro. Přejeme vám, ať ten (nejen) letošní podzim zvládnete s dobrou náladou a bez stínů na duši.

Jak bojujete proti podzimním splínům? Poraďte svůj recept i ostatním čtenářům!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

For Interior 2016 vidělo 28 tisíc lidí. Přidejte se k nim - bohatá fotogalerie z největší přehlídky bydlení uvnitř!

For Interior 2016 vidělo 28 tisíc lidí. Přidejte se k nim - bohatá fotogalerie z největší přehlídky bydlení uvnitř!

Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 69x

Nestihli jste se vypravit na For Interior, největší veletrh nábytku a interiérového designu u nás? Nevadí, projděte se přehlídkou moderních trendů pro bydlení v naší velké fotogalerii. Čeká vás nevšední zážitek z barev a tvarů.

Celý článek
Listopadové akce a veletrhy potěší nejen milovníky současného designu. Podívejte se, co všechno vás čeká

Listopadové akce a veletrhy potěší nejen milovníky současného designu. Podívejte se, co všechno vás čeká

Vydáno: 10.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 199x

Interiéry 2000, Bytová show, Czech Design Week, Dny pasivních domů a Meat Design. To vše vás čeká v listopadu. Na své si přijdou jak milovníci designu, tak i ti, kteří se zajímají o kvalitní bydlení. Kdy a kde se která akce koná?

Celý článek
Co dělat s volným říjnovým víkendem? Navštivte trojlístek veletrhů, které se konají v plzeňské hale TJ Lokomotiva

Co dělat s volným říjnovým víkendem? Navštivte trojlístek veletrhů, které se konají v plzeňské hale TJ Lokomotiva

Vydáno: 03.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 274x

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Zajímáte se o módu, kosmetiku a bytové dekorace? Máte rádi zvířata nebo potřebujete poradit, jak se o ně starat? Přijďte se inspirovat na veletrhy MODERNÍ DŮM A BYT & ŽENA A DOMOV & ŽIVA.

Celý článek