0komentářů

Staňte se na jeden den levákem a oslavte stylově svátek levorukých

Mají leváci těžší život? Vyzkoušejte si v den jejich svátku na vlastní kůži jaké to je, používat věci každodenní potřeby jen levou rukou. V řadách leváků najdete mnoho géniů i celebrit, dřív však byli za svoji odlišnost i stíhaní.
Vydáno: 13.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3592x

Lidé se šikovnější levou rukou jsou a vždycky byli mezi pravorukými v naprosté menšině (dlouhodobě je jich kolem 12 %). Těžké to vždy měli po celém světě, ve starém Římě, v Číně, Japonsku, Africe i Evropě, všude byli považovaní za společensky méněcenné. Křesťanská společnost odsuzovala leváky za spojení s ďáblem, v arabských zemích je dodnes levá ruka nečistá.

Dnes už se nelynčují

Ještě v 60. letech 20. století i u nás lékaři řízeně převychovávali leváky na praváky. “Léčba” se ovšem zcela minula účinkem. Jejím výsledkem bylo to, že levorucí začali kvůli nepřirozeným změnám v mozku koktat, nemohli se soustředit, špatně psali a v horších případech se na nich převracení projevilo i negativními změnami ve vývoji a chování.

Dnes už mají leváci i svoje vlastní obchody se zbožím, určeným výhradně jim.
Dnes už mají leváci i svoje vlastní obchody se zbožím, určeným výhradně jim.

Některá fakta o levácích:

 • Umí psát rychleji na klávesnicích psacích strojů a počítačů
 • Procentuálně je mezi nimi mnohem více kuřáků než ve zbytku populace
 • Utrpí o polovinu více úrazů v domácnosti
 • Jako řidiči statisticky bourají 8× více, než praváci
 • Mají výhodu ve sportech jako je tenis, baseball, box nebo šerm
 • Řeší lépe a rychleji matematické i logické úlohy

Většina společnosti postupem času vzala leváky na milost a v roce 1976 vyhlásila jejich mezinárodní asociace (Association of Lefthanders) 13. srpen Dnem leváků. Od té doby došlo k výraznému pokroku, pro leváky se vyrábějí i takové věci, jako jsou psací pera, golfové hole, upravené počítačové klávesnice i myši, ale i šicí stroje, elektrické kytary nebo bicí soupravy. V mnoha zemích také existují specializované obchody, které nabízí veškerý sortiment určený k používání levou rukou.

Jak se žije levorukým?

Není pravdou, že by levorucí lidé byli v běžném životě nějak omezení a potřebovali zvláštní péči. Většina z nich se pro zjednodušení každodenních činností zkrátka naučí používat nástroje pro pravoruké. I když jim řada věcí, jako třeba otvírák konzerv nebo škrabka na ovoce a zeleninu, může dělat potíže.

Kytaru levoruký muzikant sežene bez problémů.
Kytaru levoruký muzikant sežene bez problémů.

“Současní leváci dobře vědí, jaké pomůcky pro ně existují, ale v dospělosti je používají zřídka. V pravostranném světě s mnoha různými nástroji a přístroji pro praváky by totiž museli mít vždy po ruce ty své, tedy pro leváky. Což není snadné,” vysvětluje Mgr. Ivo Vodička, levák, pedagog, odborník na leváctví a autor obsáhlých internetových stránek pro leváky.

Potíže koukají z každého rohu

Nástrah v podobě věcí vyrobených jen pro pravoruké použití číhá na leváky v kuchyni, dílně i na zahradě dost a dost. Roboty, mlýnky nebo elektrické kráječe - všechny musí používat přes ruku. Tvarované rukojeti nožů a jiného náčiní - nedají se pevně uchopit. 

Vývrtka na korkové špunty - je vinutá opačně, levák dělá nepřirozený pohyb. Srpy, kosy, zahradnické nůžky, svinovací metr, ale i každý šroub. Všechno je vymyšlené a vyrobené pro používání praváky.

“Výhodou leváků je však jejich všestrannost, vynalézavost a přizpůsobivost, se kterou od dětského věku překonávají obtíže spojené s vyhraněným pravostranným světem. Když je to potřeba, naučí se vykonávat práce ve stejné pozici a ve stejné kvalitě – může jim to však trvat déle a mohou také zejména zpočátku vynaložit více úsilí,” vyzdvihuje Ivo Vodička vůli levorukých.

A co nábytek?

Psací stůl pro leváka musí mít dostatek místa a vše potřebné v levé polovině.
Psací stůl pro leváka musí mít dostatek místa a vše potřebné v levé polovině.

Běžné vybavení domácnosti, jakou postele nebo skříně nečiní levákům žádný problém. Ten nastává až v případě, kdy usedne k psacímu stolu. Pokud nemá dostatečně velkou pracovní plochu a skříňky se zásuvkami jsou navíc umístěné po pravé straně, je pro něj prakticky nepoužitelný.

Výhodou leváků je jejich všestrannost, vynalézavost a přizpůsobivost, se kterou překonávají obtíže s pravostranným světem.

Důležité je, aby na pracovní stůl dopadalo přirozené i umělé světlo z čelní nebo pravé strany a všechny potřebné věci byly uspořádané v prostornější levé části stolu. Především u dětí je nanejvýš vhodné, aby měly pomůcky po ruce a nemusely neustále pro něco přechytávat na druhou stranu stolu.

A ještě na jeden kousek nábytku v pokoji leváka je potřeba brát ohled. Noční stolek by měl být umístěný po pravé straně postele, tak aby se na něm dotyčnému přirozeně mnohem lépe manipulovalo se všemi věcmi.

Spousta géniů a celebrit

Možná v používání opačné poloviny mozku a těla než u zbytku populace je zakódován fakt, že v řadách leváků najdeme mnoho lidí, kteří ovlivnili chod světa. Geniální myslitel a umělec Leonardo da Vinci, panovník Alexandr Veliký, Julius Caeasar, Isaac Newton i Albert Einstein a hodně dalších.

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci
Charlie Chaplin
Charlie Chaplin

Naštěstí se většinu z nich nepodařilo v dětství převychovat, jinak bychom taky nemuseli dodnes nic vědět o teorii relativity nebo o zákonech setrvačnosti či akce a reakce.

Někteří další proslulí leváci:

 • Michelangelo Buonarotti
 • Vladimír Menšík
 • Bart Simpson
 • Henry Ford
 • Jiřina Bohdalová
 • Petr Čech
 • Charlie Chaplin
 • Fidel Castro
 • Jiří Krampol
 • Petra Kvitová
 • Barack Obama

Jak je vidět, leváky by si naše měla společnost spíše hýčkat, než je zatracovat. A až budete někomu s posměchem říkat, že má obě ruce levé, pamatujte na to, že v některých případech vůbec nemusí jít o urážku.

Použité fotografie:
Úvodní - eefeewahfah CC BY-SA 2.0
1 - Sarah Nichols CC BY-SA 2.0
2 - Andy Roberts CC BY 2.0
3 - MT-nábytek.cz
4 - MAMJODH CC BY 2.0
5 - Insomnia Cured Here CC BY-SA 2.0 

Vyzkoušeli jste třeba uvařit oběd s náčiním v levé ruce? Jak vám to šlo? Napište nám do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chystáte se rekonstruovat? Zajímáte se o téma staveb a bydlení? Načerpejte inspiraci na únorových výstavách

Chystáte se rekonstruovat? Zajímáte se o téma staveb a bydlení? Načerpejte inspiraci na únorových výstavách

Vydáno: 21.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 37x

Na jaké akce ze světa bydlení se můžete podívat v únoru? Zajeďte si třeba do Prahy na výstavu Dřevostavby a Moderní vytápění 2017 nebo veletrh FOR PASIV, případně na výstavu Stavitel, která se koná v Lysé nad Labem.

Celý článek
Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 46x

Navštivte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníně. Najdete zde firmy z oboru stavebnictví a vybavení domácnosti, můžete načerpat inspiraci, poradit se s odborníky a poslechnout si přednášky k aktuálním tématům.

Celý článek
Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 507x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek