0komentářů

Lenošky a lenoši oslavili svůj svátek. Jak nejraději lenošíte vy?

Každý si rád zalenoší, a kdo tvrdí, že ne, ten je lenošný dvakrát tolik. Lenošky a lenoši dokonce slaví 8. srpna svůj svátek. V tento den si nicneděláním připomenou, že nejen práce je smyslem života. Kde se jim lenoší nejlépe?
Vydáno: 10.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3867x

Lenocha si každý představí jako člověka, který celé dny tráví nicneděláním, lelkováním a povalováním, místo toho, aby vyvíjel nějakou smysluplnou činnost. Přestože lenoši obecně nejsou ve společnosti příliš oblíbení, dá se v jistém smyslu slova říct, že mají život o něco jednodušší. Přiznejte si sami, nebylo by lepší od rána do večera bezstarostně lenošit, než se v jednom kuse za něčím honit?

Prostorná sedačka k lenošení přímo vybízí.
Prostorná sedačka k lenošení přímo vybízí.

Dopřejte si jeden den vypnutí

Aby mohl každý alespoň na jeden den v roce okusit, jaký je to pocit, stal se 8. srpen Světovým dnem lenošení. Slaví se, jak jinak, celodenním odpočinkem, proloženým občas nějakým dobrým jídlem a pitím. Pokud je venku hezky, patří se vyrazit k vodě, plácnout sebou na deku a restovat tělo na sluníčku.

Nebo se vystavit paprskům doma u bazénu, což je ještě lepší, protože vše potřebné máte pěkně po ruce. V zahradním lehátku, s oblíbenou muzikou, knížkou nebo křížovkami a osvěžujícím drinkem jde o ideální oslavu lenošného svátku.

Pro mnoho lidí je nejlepším místem na lenošení pláž.
Pro mnoho lidí je nejlepším místem na lenošení pláž.

Když je počasí proti a 8. srpen proprší, nezbývá, než zůstat pod střechou. To pak přijde vhod pohodlný gauč nebo pohovka, a vedle čtení a luštění většinou i televizní obrazovka. Každopádně musíte “vypnout” mozek, zahodit starosti všedního dne za hlavu a lenošení si užít opravdu naplno. Další takový den vás totiž čeká zase až za rok.

Lenoch není jenom povaleč

V příspěvku na stránkách rozhlasové stanice Regina vysvětluje dnes již nežijící novinář, spisovatel a jakzykový korektor Michal Novotný, že označení líného člověka “lenoch” má slovanský původ s indoevropským základem ve tvaru le-no. Což znamenalo něco jako pomalý nebo klidný. Z lenocha pak vychází slovo lenošení, jako pojmenování jeho nejoblíbenější (ne)činnosti.

Musíte vypnout mozek, zahodit starosti za hlavu a lenošení si opravdu užít.

Málokdo dnes ale ví, že lenoch znamená také opěradlo na pohovce, které se říká lenoška. Už v roce 1922 řešili akademičtí jazykovědci v odborném časopisu Ústavu pro jazyk český Naše řeč zda je přípustné, aby se právě opěradlu říkalo lenoch. 

Moci tak celé dny lenošit jako spokojeně vrnící koťata.
Moci tak celé dny lenošit jako spokojeně vrnící koťata.

“Staří říkali lenochům sedadel ‘spolehadla’, my jim říkáme také ‘opěradla’; i kdybychom se odhodlali dáti ‘lenochy’ v tomto smyslu do klatby, jak budeme říkati ‘lenoškám’?” píše se v historicky 6. vydání časopisu.

Problém vyvstal proto, že jméno lenoška mělo mít předchůdce v německém Lehnstuhl (křeslo). Tehdejší akademici nicméně nakonec uznali, že každá řeč obsahuje nějaká slova pocházející z jazyků sousedních národů, a vzali lenoch na milost.

Lenošit (s mírou) je prospěšné a zdravé

Podle názoru všech zasvěcených odborníků je oddech pro lidské tělo životně důležitý. Nikdo nedokáže neustále podávat výkony bez toho, aby nechal kosti, svaly a nakonec i mozek odpočinout. Metody lenošení jsou přitom nejrůznější, někomu vyhovuje povalování v posteli nebo na sedačce v obýváku, jiný se rád houpe v zahradě na houpačce a spousta lidí nejraději lenoší ve vaně.

Moc dobře se lenoší i v rozkvetlé zahradě.
Moc dobře se lenoší i v rozkvetlé zahradě.

Když si nedopřejete výživný odpočinek, zaděláváte si na potíže v podobě neustálého nervového napětí, poruch spánku i skrytých nemocí vnitřních orgánů. Unavený mozek se také mnohem hůře vyrovnává se všudypřítomným okolním stresem a situacemi, které musí řešit. Což může být třeba pro řidiče za volantem i smrtelně nebezpečné.

Nic se ale samozřejmě nesmí přehánět. Dávejte si velký pozor, aby se občasného lenošení lehce nestala chronická lenost, kterou obvykle doprovází obezita, bolavá záda, problémy se srdcem a všelijaké další tělesné potíže. V řadě případů se nakonec z lenocha stává tlusťoch, který se taktak unese a funí při každém kroku jako parní lokomotiva.

Použité fotografie:
Úvodní - Laura D'Alessandro CC BY 2.0
1 - MT-nábytek.cz
2 - Robert Neff
3 - Martin Kulhánek
4 - David Howard 

Jaký je váš recept, jak si nejlépe zalenošit a odpočinout? Napište nám do komentářů pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chystáte se rekonstruovat? Zajímáte se o téma staveb a bydlení? Načerpejte inspiraci na únorových výstavách

Chystáte se rekonstruovat? Zajímáte se o téma staveb a bydlení? Načerpejte inspiraci na únorových výstavách

Vydáno: 21.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 34x

Na jaké akce ze světa bydlení se můžete podívat v únoru? Zajeďte si třeba do Prahy na výstavu Dřevostavby a Moderní vytápění 2017 nebo veletrh FOR PASIV, případně na výstavu Stavitel, která se koná v Lysé nad Labem.

Celý článek
Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 43x

Navštivte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníně. Najdete zde firmy z oboru stavebnictví a vybavení domácnosti, můžete načerpat inspiraci, poradit se s odborníky a poslechnout si přednášky k aktuálním tématům.

Celý článek
Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 507x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek