PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Líbí se vám starožitný nábytek? Běžte na výstavu Ateliéru Fiala!

Milovníci krásných starožitností pozor! Pokud toužíte mít doma opravdu originální kousek, navštivte prodejní výstavu starožitného nábytku, pořádanou restaurátorskou dílnou Ateliér Fiala. Díla, jaká nabízí, nikde jinde nenajdete.
Vydáno: 14.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5544x

Také máte rádi nábytek, ze kterého dýchá poctivá řemeslná práce našich předků? Jejich umění teď můžete obdivovat v Domě umění v Praze - Horních Počernicích. V nově zrekonstruované Chvalské tvrzi jsou až do 21. září k vidění a zakoupení umělecká díla nábytkářů od baroka po funkcionalismus. 

Přes čtyři desítky artefaktů

Prodejní výstavu s názvem “Nábytkové styly v průběhu staletí” pořádá Ateliér Fiala, restaurátorská dílna, která se už od roku 1991 specializuje na záchranu jedinečných výtvorů více či méně minulých let. “Snažili jsme se jednotlivé styly pojmout jako samostatné pokoje a každý z nich je zastoupený v obdobném objemu. Celkově včetně dobových obrazů vystavujeme 46 exponátů,” řekl blogu Můj byt šéf ateliéru David Fiala.

Výstavní prostor Chvalkovské tvrze
Výstavní prostor Chvalkovské tvrze
Hlavní činností dílny je restaurování starožitností, maleb a uměleckořemeslných památek. Členové sehraného týmu tak musí ovládat čalounění původními technikami, zlacení, celkovou polychromii (barevné zdobení uměleckých děl), řezbování i další dobové techniky. “Díla vystavená v rámci současné expozice je možné zakoupit, uhradit a po skončení výstavy odvézt, případně je zájemcům odvezeme sami,” připomíná zakladatel restaurátorské firmy.

Všechen nabízený nábytek prošel šikovnýma rukama lidí, jejichž tvorbu mohou návštěvníci Chvalské tvrze poznat na vlastní oči. Po celou dobu výstavy jsou jim otevřené dveře dílny za provozu a její pracovníci jim ochotně odpoví na všechny otázky.

Co můžete vidět na výstavě Nábytkové styly v průběhu staletí:

  • Baroko (rok 1750) - vzniklo v Itálii jako ucelený směr pro obrodu křesťanství po mravně uvolněné době renesance a manýrismu. K jeho znakům patří zaoblené tvary, efektní spojení staveb a uměleckých maleb nebo sochy s výraznými gesty do prostoru.
  • Biedermaier (rok 1820) - vychází z klasicismu a na rozdíl od okázalého baroka je tento styl střídmý, racionální a praktický. Jeho znaky jsou smysl pro detail, respektování přírodních tvarů či povýšení běžných všedních věcí na úroveň umění.
  • Louis Philippe (rok 1880) - pomalu ale jistě nastupuje masivní průmyslová výroba, což se odráží i v podobě nábytku. Styl Louise Philippe je střízlivý, bez přebytečných okrasných prvků a “kudrlinek”, zaměřený především na praktické užívání věcí v rodině a domácnosti.
  • Art Deco (rok 1915) - představuje moderní život v novém století. Vyznačuje se jednoduchými tvary, jasnými barvami a dynamickým pojetím v architektuře i umění. Odráží se v něm blahobyt meziválečných let, se kterým vznikl, ale zanedlouho také zanikl.
  • Modernismus (30. léta 20. století) - směr popírající neutěšenou realitu života těsně před II. světovou válkou. Odmítá do té doby zažitá umělecká klišé a využívá různé filozofické směry, aby se prostřednictvím umění vyjadřoval k okolnímu dění.
  • Funkcionalismus (50. léta 20. století) - jak název napovídá, soustředí se především na funkční využití věcí a jejich užitek pro člověka. Bez zbytečných dekorativních prvků klade důraz na geometrické tvary, jednoduchost a jasnou a věcnou formu.

I nábytek má svá tajemství

David Fiala u vzácného příborníku z Košic
David Fiala u vzácného příborníku z Košic
K nejvíce obdivovaným exponátům výstavy patří soubor nábytku z první poloviny 20. století od neznámého autora, zcela unikátní svou výzdobou a nevídaným řemeslným zpracováním. “Byl vyrobený na míru do vily ve stylu art deca v Košicích. Pravděpodobně zdobil honosnou jídelnu nebo obývací pokoj,” představuje David Fiala neuvěřitelně propracované umělecké dílo.

Do jeho pražského ateliéru se velký příborník, sloupové hodiny a oválný stůl se šesti židlemi dostaly poté, co vilu před několika lety koupil nový majitel a pustil se do její kompletní rekonstrukce. Původně dům vlastnil bohatý maďarský žid, který se však stal jednou z mnoha obětí holokaustu.

Po II. světové válce jej pak užívaly státní úřady na střídačku se soukromými majiteli, až vilu po půl století postupně úspěšně vyrabovali. Tím jediným, co se z původního interiéru zachovalo, je právě jen těch několik kusů nábytku. Zato ale opravdu jedinečného.

“Při restaurování se nám podle popisek uvnitř podařilo zhruba určit léta jeho vzniku, nikde jsme ale neobjevili, který truhlář nebo spíše truhláři něco tak pěkného a neobvyklého vyrobili,” vnáší šéf dílny do osudu neuvěřitelně propracovaného mobiliáře potřebnou trošku tajemna. 

Po autorech se pátrá

Všechny části nevídaného vybavení košické vily z měkkého smrkového dřeva, bohatě zdobeného intarziemi mnoha dalších dřevin, byly ještě před nedávnem téměř na rozpadnutí. Restaurátoři na nich postupně v pěti lidech pracovali dva a půl roku a výsledek jejich práce rozhodně stojí za zhlédnutí. Jen smontování jednotlivých opravených dílů zabralo celé tři dny.

Nakonec si ani renomovaný soudní znalec nevěděl rady s určením odhadní ceny nábytku, který musel být už ve své době velmi vzácný. “Rozeslali jsme několik e-mailů předním slovenským odborníkům, abychom se dozvěděli, odkud pochází. Dozvěděli jsme se ale jen to, že něco takového ještě nikdy nikdo z nich neviděl. Jisté indicie naznačují, že stopa by mohla vést k maďarskému modernistovi Lajosi Kozmovi, ale jistotu zatím nemáme,” nechává David Fiala příběh otevřený.

Po skončení výstavy bude tento unikátní nábytek opět rozmontovaný a převezený do Košic, kde patřičně uskladněný počká na dokončení rekonstrukce vily. A pak v ní zase bude dělat velkou parádu.

Použité fotografie: Ateliér Fiala

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 145x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 96x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 205x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek