PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Rekonstrukce nebo demolice? Odborník ví, co dělat se starým domem

Kdy se ještě vyplatí investovat peníze a čas do opravy staršího domu, a kdy je rozumnější jej zbourat a postavit nový? V rozhovoru vám to prozradí Ing. Martin Perlík, projektant rekonstrukcí staveb a patriot své čtvrti - Prahy 14.
Vydáno: 16.06.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6809x

Rozhovor s Ing. Martinem Perlíkem, projektantem, který navrací do života domy poznamenané zubem času.

V poslední době se věnujete především posuzování stavebního stavu domů a plánování či projektování rekonstrukcí. Je podle vás lepší opravovat starý dům nebo raději zvolit demolici a postavit nový a proč?

“Ke každému domu je potřeba přistupovat individuálně. Dlouho neobývanou budovu z druhé poloviny minulého století ve špatném technickém stavu nemá smysl zachraňovat. Tu je lepší zbořit a postavit dům nový. Oproti tomu prvorepublikovou vilku, která už toho také hodně zažila, určitě smysl rekonstruovat má. Záleží také hodně na finančních možnostech, bourání stavbu citelně prodražuje.”

Do jakého stáří je vhodné stavbu ještě rekonstruovat a jaké faktory nejvíc ovlivňují kvalitu starých domů?

“Důležitá je doba, kdy byl dům postavený a jeho technický stav. Selské stavení z poloviny 19. století za zrekonstruování stojí, protože má atmosféru. Oproti tomu dům postavený svépomocí v dobách komunismu, poslepovaný z materiálu, který se zrovna naskytl, velkou hodnotu nemá a je lepší ho zbourat. Tahle věc je hodně individuální a nedá se zevšeobecňovat.

Technický stav domu je hodně ovlivněný tím, jak dlouho byl neobývaný. Před časem jsem četl, že když je dům rok neobývaný a prázdný, zestárne stejně jako za 10 let, kdy v něm lidé bydlí. A moje zkušenosti to jen potvrzují.”

Když už se člověk rozhodne pro přestavbu, čím by měl začít?

“Dům je investice na desítky let. Proto úplně první věc, se kterou je třeba začít, je dobře promyslet, co si od rekonstrukce slibujete, a vytyčit její cíl. Je jedno, jestli si vezmete hypotéku a opravíte celý dům najednou nebo budete stavět po částech, vždy, když nashromáždíte dostatek peněz. Důležitější je, jak mají být využívané místnosti, jestli se bude vestavovat podkroví, měnit schodiště a podobně. Pokud cíl mít nebudete, zjistíte, že stále jen dokola opravujete to, co se rozpadá. 

Ukáži to na příkladu. Střechou se starými taškami zatéká. Můžete ji vyspravit a za rok bude zatékat jinde. Nebo vyměnit rovnou všechny tašky a pak vydrží mnohem déle. Ale pokud máte cíl, a tím může být třeba vestavba podkroví, využijete toho, že stejně budete sundávat tašky a konstrukci krovu upravíte tak, aby se vám podkrovní místnosti lépe vestavovaly. Staré půdy jsou totiž často spletí trámů a sloupků, které budou při nesystematické vestavbě překážet."

A jak postupovat se samotnými stavebními pracemi? Od střechy nebo od sklepa?

"Nejprve je třeba podat na úřad Ohlášení nebo požádat o Stavební povolení. Součástí žádosti je projekt přestavby domu, vyjádření dalších úřadů a sousedů. A jsme opět u cíle rekonstrukce, který si při spolupráci na přípravě projektu s projektantem nebo architektem můžete lépe ujasnit.

Přípravná fáze od projektu po získání stavebního povolení zabere často stejně času jako samotné stavební práce, proto ji není možné úplně přeskočit. A když už povolení máte, tak obvykle začnete bouráním přebytečných konstrukcí a střechou, aby vám nepršelo do toho, co jste práve postavili."

Které nejčastější skryté vady staré domy mívají a jaké problémy mohou tyto vady způsobit, když nejsou včas odhalené?

"Nejčastějšími vadami domů jsou praskliny a vlhké stěny. To jsou poruchy, na které se přijde nejpozději při začátku stavby. Rozhodně je dobré o nich vědět ještě před tím, než začne pracovat stavební firma, abyste nebyli překvapeni z neočekávaných výdajů navíc. Ty se totiž mohou vyšplhat až do statisíců korun.

Při kompletní rekonstrukci se většina závad odhalí, problémy vznikají spíš při částečných opravách. Například se majitel rozhodne zachovat původní dřevěné schodiště, ale to je napadené dřevokazným hmyzem. Pokud se na to nepřijde, nebo se problém neřeší, může za několik let schodiště dosloužit. Daleko dříve než nové konstrukce v domě na které navazuje.

S tím, že je dům starý se mnohdy nedá nic dělat. V mnoha stavbách tak zůstávají poruchy, které se úplně nevyřeší, a to často kvůli tomu, že důkladné řešení by bylo moc drahé."

Jaká rizika s sebou nese změna dispozic a velikostí původních místností a na co by si stavebníci měli při těchto pracích dávat největší pozor?

"Jde hlavně o bourání. Starší domy mají většinou více přibližně stejných místností. Současný trend je ale jeden velký společný prostor a několik menších ložnic. Aby velký prostor vznikl musí se probourat nebo úplně zbourat některé zdi v přízemí a tím se snadno naruší statika domu. Tento problém se ale snadno vyřeší při přípravě projektu. kdy projektant navrhne postup, aby se dům staticky zajistil. Na stavebníkovi pak je tento postup dodržet."

Zaujaly vás během posledních měsíců nějaké rekonstrukce případně i novostavby svou mimořádnou zdařilostí?

"Zajímám se hodně o to, jak domy, ať už to jsou novostavby nebo rekonstrukce, zapadnou do prostředí města. A právě takové stavby oceňuje každý rok Klub Za starou Prahu. Z letošních nominací mě zaujalo divadlo na Orlí v Brně a rodinný dům s ordinací v Holašově. Spolu s dalšími čtyřmi nominovanými je najdete tady: http://www.zastarouprahu.cz/aktuality/137-prehled-nominovanych-staveb-ceny-kzsp-za-"

Použité fotografie: Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík (*1979) je stavební inženýr a projektant rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Jak o sobě říká, rád pomáhá lidem realizovat sny o vlastním bydlení a baví ho přetvářet staré domy na moderní obydlí. Autorizovaný inženýr pro pozemní stavby žije v městské čtvrti Praha 14 a kromě navrhování rekonstrukcí a posuzování stavebního stavu domů ho baví také psaní. Tvoří Stavařský blog na vlastních stránkách www.perlikprojekce.cz a také blog Krásná Praha 14, kde se věnuje krásám a proměnám svého okolí. Martin Perlík přispívá i do různých odborných internetových médií a jeho postřehy najdete také na facebooku nebo twitteru.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 195x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 125x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 220x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek