Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
36020
0komentářů

Nábytkem roku 2014 je Bunker, sedačka určená do veřejného prostoru

Asociace českých nábytkářů vyhlásila v rámci veletrhu FOR FURNITURE vítěze soutěže Nábytek roku 2014. První cenu získala originální zelená sedačka Bunker od slovenského designéra Borise Klimka. Které další kousky komise ocenila?
Vydáno: 26.03.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5199x

Vyhlášení výsledků soutěže Nábytek roku 2014 se uskutečnilo 20. března, během prvního dne konání veletrhů bydlení a nábytku FOR HABITAT A FOR FURNITURE na výstavišti v pražských Letňanech. Na vítězné pokrokové lavičce/sedačce, určené pro používání ve veřejných prostorách, hodnotitelé ocenili velice dobré funkční sezení, kvalitu i harmonii její kompozice. Stejně jako vítězný výrobek, i většina ostatních finalistů patří do kategorie sedacího nábytku. 

Sedícímu má dávat pocit soukromí

Vítězná sedačka Bunker Foto: AČN
Vítězná sedačka Bunker Foto: AČN
„Originální je vtipné spojení sezení s pocitově měkkou tlumicí stěnou. Vymezení intimní zóny ve veřejném interiéru sleduje současný trend čalouněného odpočivného nábytku,“ sdělila komise v odůvodnění výběru výherce první ceny. Její členy zaujalo originálně řešené odstínění sedícího od okolního dění i nenásilná zelená barva potahu sedačky.

Inspirací pro kolekci nábytku Bunker bylo stavění skrýší a bunkrů, jak ho všichni známe z dětství. Nepřehlédnutelným prvkem sedačky je vysoký volný díl, jehož posouváním se dají vytvořit různé varianty sezení. Jde o navození pocitu soukromí, díky kterému se nábytek výborně hodí do nádražních hal, bank, lékařských čekáren a podobných prostor.

Čalouněné díly sedačky Bunker je možné použít i jako samostatně stojící paravány. Celou kolekci, kterou tvůrci poprvé představili veřejnosti na lednovém veletrhu v Kolíně nad Rýnem, doplňuje ještě konferenční stolek, odkládací plocha a věšáky ve stejném stylu.

Mladý a velmi úspěšný 

Designér Boris Klimek Foto: Martin Tiso
Designér Boris Klimek Foto: Martin Tiso
Nábytek Bunker pro tuzemského výrobce mminterier vymyslel a navrhnul designér Boris Klimek ze Slovenska. Třicetiletý tvůrce vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou Praha, obor Design výrobků. Už během školy získal řadu ocenění na domácí i zahraniční scéně a dnes jich má ve své sbírce kolem 20.

Ještě jako student absolvoval také několik přínosných stáží, například na Sheffield Hallam University v Sheffieldu ve Velké Británii, na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě nebo v pražském Ateliéru produktového designu vedeného Michalem Froňkem a Janem Němečkem (Olgoj Chorchoj).

Boris Klimek v současné době působí v Praze a zabývá se produktovým a interiérovým designem. Snaží se, aby jeho výtvory byly nejen funkční, ale měly v sobě i poetiku, hravost a schopnost probudit v lidech fantazii a emoce.

Co zajímavého přinese letošní rok?

I když Asociace českých nábytkářů (AČN) vyhlásí nominace na ocenění Nábytek roku 2015 až za půl roku, návrháři a tvůrci nábytku rozhodně nespí. „Cílem soutěže je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě v České republice s důrazem na kvalitní design. Přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů a motivovat designéry k tvůrčí aktivitě,“ říká Tomáš Lukeš, tajemník AČN.

Kvality přihlášeného nábytku posuzuje pětičlenná komise, složená z odborníků, kteří hodnotí funkčnost, estetický dojem, bezpečnost i vhodnost použitých materiálů a technologií. Na podzim odstartuje už šestý ročník soutěže a my se můžeme jenom těšit, jaká zajímavá řešení nám nábytkáři předvedou.

 

Další výrobky, vyhodnocené v soutěži Nábytek roku 2014 jako mimořádně zdařilé:

Židle INFINITY, společnosti Form, spol. s r.o., design: Martin Beinhauer
Židle s područkami, která se dá stohovat a díky originálnímu řešení nohou i spínat do řady. Je určená do veřejných prostranství, kulturních sálů nebo čekáren. Za pomocí prostorové laserové technologie se podařilo dosáhnout zajímavého spojení područek se zadními nohami. Ergonomicky tvarovaný sedák i opěradlo umožňují dlouhodobé pohodlné sezení. Použité materiály splňují ty nejnáročnější protipožární předpisy.

Židle EVERYDAY společnosti LD seating, s.r.o., design: Paul Brooks
Židle Everyday se vyznačují funkčností, minimalistickým designem, kvalitou a spolehlivostí. Hodí se především pro komfortní sezení do moderních interiérů. Skořepinu židle tvoří nylon vyztužený skelnými vlákny a nabízená je ve třech barvách - světle šedé, antracitové a černé. Páčka výškového nastaveni sedáku se stejně jako houpací mechanismus ukrývá ve spodní časti skořepiny židle. Typ čalounění i design koleček si může zákazník vybrat.

Odkládací stolky WRAP, společnosti Lugi, s.r.o., design: Lucie Koldová
Dřevěné stolky ve třech velikostech jsou vyrobené kombinací klasických truhlářských postupů s moderní technikou ohýbání. Poznávacím znamením kolekce je netradiční spojení zavinutých ploch podnože stolků, vyrobených z dubového masivu a překližky s povrchovou úpravou v matném laku. Jejich tvůrkyně za ně už získala cenu Designér roku 2012 v soutěži Czech Grand Design.

Kuchyně CREATIVE, společnosti Nadop – výroba nábytku a.s., design: Iveta Strnadová a Karel Nedbal
Kuchyně CREATIVE přináší na nábytkářský trh čerstvý závan v podobě progresivních materiálů, moderních spotřebičů a chytrých doplňků, to vše zabalené v jednoduchém a atraktivním designu. Moderní kuchyň vznikla spojením tří různých materiálů - nábytkářského betonu, dýhy s efektem štípaného dřeva a laku ve vysokém lesku. Základ linky tvoří praktické soklové zásuvky.

Židle „FLEXi“, společnosti RIM-CZ, s r.o., design: Massimo Costaglia
Moderní kancelářská židle, která splňuje všechny současné požadavky na snadné ovládání, údržbu a servis. Otočné židle se síťovinou z obou stran jsou vybavené čalouněnou opěrou a poskytují zdravé sezení i při delší práci nebo konferenci. Vynikají velkou variabilitou použitých materiálů a množstvím volitelných přídavných doplňků. Díky tomu se maximálně přizpůsobí potřebám jejich uživatelů.

Židle TRAM, společnosti TON, a.s., design: Thomas Feichtner
Nová židle navazuje na nejlepší tradice ručně ohýbaného bukového dřeva a pokračuje v odkazu kvalitního kavárenského nábytku, pocházejícího z továrny v Bystřici pod Hostýnem. Je lehká, s jednoduchou konstrukcí a možností polstrování překližkového sedáku. Technologií ohýbání jsou vyrobené i nohy, na které byly použité pouhé dva kusy dřeva. Kromě čalounění se dají na židli přidat i loketní opěrky, zajišťující sedícímu ještě větší pohodlí.

Použité fotografie: Asociace českých nábytkářů

Jak se vám líbí oceněné kousky? Pořídili byste si některý z nich domů? Napište nám do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 55x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 71x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 859x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek