0komentářů

Nábytkem roku 2014 je Bunker, sedačka určená do veřejného prostoru

Asociace českých nábytkářů vyhlásila v rámci veletrhu FOR FURNITURE vítěze soutěže Nábytek roku 2014. První cenu získala originální zelená sedačka Bunker od slovenského designéra Borise Klimka. Které další kousky komise ocenila?
Vydáno: 26.03.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5341x

Vyhlášení výsledků soutěže Nábytek roku 2014 se uskutečnilo 20. března, během prvního dne konání veletrhů bydlení a nábytku FOR HABITAT A FOR FURNITURE na výstavišti v pražských Letňanech. Na vítězné pokrokové lavičce/sedačce, určené pro používání ve veřejných prostorách, hodnotitelé ocenili velice dobré funkční sezení, kvalitu i harmonii její kompozice. Stejně jako vítězný výrobek, i většina ostatních finalistů patří do kategorie sedacího nábytku. 

Sedícímu má dávat pocit soukromí

Vítězná sedačka Bunker Foto: AČN
Vítězná sedačka Bunker Foto: AČN
„Originální je vtipné spojení sezení s pocitově měkkou tlumicí stěnou. Vymezení intimní zóny ve veřejném interiéru sleduje současný trend čalouněného odpočivného nábytku,“ sdělila komise v odůvodnění výběru výherce první ceny. Její členy zaujalo originálně řešené odstínění sedícího od okolního dění i nenásilná zelená barva potahu sedačky.

Inspirací pro kolekci nábytku Bunker bylo stavění skrýší a bunkrů, jak ho všichni známe z dětství. Nepřehlédnutelným prvkem sedačky je vysoký volný díl, jehož posouváním se dají vytvořit různé varianty sezení. Jde o navození pocitu soukromí, díky kterému se nábytek výborně hodí do nádražních hal, bank, lékařských čekáren a podobných prostor.

Čalouněné díly sedačky Bunker je možné použít i jako samostatně stojící paravány. Celou kolekci, kterou tvůrci poprvé představili veřejnosti na lednovém veletrhu v Kolíně nad Rýnem, doplňuje ještě konferenční stolek, odkládací plocha a věšáky ve stejném stylu.

Mladý a velmi úspěšný 

Designér Boris Klimek Foto: Martin Tiso
Designér Boris Klimek Foto: Martin Tiso
Nábytek Bunker pro tuzemského výrobce mminterier vymyslel a navrhnul designér Boris Klimek ze Slovenska. Třicetiletý tvůrce vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou Praha, obor Design výrobků. Už během školy získal řadu ocenění na domácí i zahraniční scéně a dnes jich má ve své sbírce kolem 20.

Ještě jako student absolvoval také několik přínosných stáží, například na Sheffield Hallam University v Sheffieldu ve Velké Británii, na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě nebo v pražském Ateliéru produktového designu vedeného Michalem Froňkem a Janem Němečkem (Olgoj Chorchoj).

Boris Klimek v současné době působí v Praze a zabývá se produktovým a interiérovým designem. Snaží se, aby jeho výtvory byly nejen funkční, ale měly v sobě i poetiku, hravost a schopnost probudit v lidech fantazii a emoce.

Co zajímavého přinese letošní rok?

I když Asociace českých nábytkářů (AČN) vyhlásí nominace na ocenění Nábytek roku 2015 až za půl roku, návrháři a tvůrci nábytku rozhodně nespí. „Cílem soutěže je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě v České republice s důrazem na kvalitní design. Přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů a motivovat designéry k tvůrčí aktivitě,“ říká Tomáš Lukeš, tajemník AČN.

Kvality přihlášeného nábytku posuzuje pětičlenná komise, složená z odborníků, kteří hodnotí funkčnost, estetický dojem, bezpečnost i vhodnost použitých materiálů a technologií. Na podzim odstartuje už šestý ročník soutěže a my se můžeme jenom těšit, jaká zajímavá řešení nám nábytkáři předvedou.

 

Další výrobky, vyhodnocené v soutěži Nábytek roku 2014 jako mimořádně zdařilé:

Židle INFINITY, společnosti Form, spol. s r.o., design: Martin Beinhauer
Židle s područkami, která se dá stohovat a díky originálnímu řešení nohou i spínat do řady. Je určená do veřejných prostranství, kulturních sálů nebo čekáren. Za pomocí prostorové laserové technologie se podařilo dosáhnout zajímavého spojení područek se zadními nohami. Ergonomicky tvarovaný sedák i opěradlo umožňují dlouhodobé pohodlné sezení. Použité materiály splňují ty nejnáročnější protipožární předpisy.

Židle EVERYDAY společnosti LD seating, s.r.o., design: Paul Brooks
Židle Everyday se vyznačují funkčností, minimalistickým designem, kvalitou a spolehlivostí. Hodí se především pro komfortní sezení do moderních interiérů. Skořepinu židle tvoří nylon vyztužený skelnými vlákny a nabízená je ve třech barvách - světle šedé, antracitové a černé. Páčka výškového nastaveni sedáku se stejně jako houpací mechanismus ukrývá ve spodní časti skořepiny židle. Typ čalounění i design koleček si může zákazník vybrat.

Odkládací stolky WRAP, společnosti Lugi, s.r.o., design: Lucie Koldová
Dřevěné stolky ve třech velikostech jsou vyrobené kombinací klasických truhlářských postupů s moderní technikou ohýbání. Poznávacím znamením kolekce je netradiční spojení zavinutých ploch podnože stolků, vyrobených z dubového masivu a překližky s povrchovou úpravou v matném laku. Jejich tvůrkyně za ně už získala cenu Designér roku 2012 v soutěži Czech Grand Design.

Kuchyně CREATIVE, společnosti Nadop – výroba nábytku a.s., design: Iveta Strnadová a Karel Nedbal
Kuchyně CREATIVE přináší na nábytkářský trh čerstvý závan v podobě progresivních materiálů, moderních spotřebičů a chytrých doplňků, to vše zabalené v jednoduchém a atraktivním designu. Moderní kuchyň vznikla spojením tří různých materiálů - nábytkářského betonu, dýhy s efektem štípaného dřeva a laku ve vysokém lesku. Základ linky tvoří praktické soklové zásuvky.

Židle „FLEXi“, společnosti RIM-CZ, s r.o., design: Massimo Costaglia
Moderní kancelářská židle, která splňuje všechny současné požadavky na snadné ovládání, údržbu a servis. Otočné židle se síťovinou z obou stran jsou vybavené čalouněnou opěrou a poskytují zdravé sezení i při delší práci nebo konferenci. Vynikají velkou variabilitou použitých materiálů a množstvím volitelných přídavných doplňků. Díky tomu se maximálně přizpůsobí potřebám jejich uživatelů.

Židle TRAM, společnosti TON, a.s., design: Thomas Feichtner
Nová židle navazuje na nejlepší tradice ručně ohýbaného bukového dřeva a pokračuje v odkazu kvalitního kavárenského nábytku, pocházejícího z továrny v Bystřici pod Hostýnem. Je lehká, s jednoduchou konstrukcí a možností polstrování překližkového sedáku. Technologií ohýbání jsou vyrobené i nohy, na které byly použité pouhé dva kusy dřeva. Kromě čalounění se dají na židli přidat i loketní opěrky, zajišťující sedícímu ještě větší pohodlí.

Použité fotografie: Asociace českých nábytkářů

Jak se vám líbí oceněné kousky? Pořídili byste si některý z nich domů? Napište nám do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 422x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1930x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek
Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Vydáno: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 979x

Vánoce končí v neděli po svátku Tří králů. Co podle tradic následuje dál? Začíná masopust neboli fašank, období rozverných karnevalů, maskovaných průvodů, zábavy a plesů. Počínaje Popeleční středou pak začíná 40denní období půstu.

Celý článek