0komentářů

Tržnice byla na spadnutí, teď je z ní centrum moderního bydlení!

Pohlednému objektu někdejší tržnice v pražských Vinohradech ještě před nedávnem hrozila demolice. Dnes se zase skví v celé své kráse, jenom se uvnitř nestojí fronty na rajčata, ale najdeme tam centrum současného designu a bydlení.
Vydáno: 13.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7250x

Spousta světla a místa

Nábytek, svítidla, podlahové krytiny, obklady, kuchyně, hi-fi techniku i květiny. To vše a mnoho dalšího uvidí návštěvníci nedávno otevřeného centra moderního bydlení Pavilon, vzniklého po rekonstrukci historické budovy Vinohradské tržnice. Kromě řady prodejen a showroomů tady provozují také uměleckou galerii a stylovou kavárnu.

Dovnitř Pavilonu proniká dostatek denního světla., Foto: www.stockist.cz
Dovnitř Pavilonu proniká dostatek denního světla.
Foto: www.stockist.cz
Po vstupu do prosvětlené haly zaplesá srdce každého milovníka krásných a užitečných věcí. Jedinečný prostor někdejšího zastřešeného tržiště nabízí designové lahůdky nábytkářských mágů jako je Vitra, Montis, Zeitraum, Conde Haum a dalších proslulých značek pod křídly obchodní sítě Stockist. Podle jejího zakladatele, majitele společnosti Activa Martina Leitgeba, je cílem vytvořit zde místo, kde se bude snoubit interiérový design s kulturou bydlení a uměním, a kde se Češi naučí kupovat si kvalitní nábytek a bytové vybavení. 

V Pavilonu se nabízí také podlahy, koberce, obklady a dlažby, tapety na zeď, svítidla, ložní prádlo tuzemských i světových výrobců nebo třeba studio, které navrhuje a staví soukromé kinosály v obývacích pokojích. Celková plocha prostoru včetně kavárny a galerie má více než 2 500 čtverečných metrů a díky osvícenému postoji jeho tvůrců si příchozí mohou v podzemí prohlédnout i zrenovovanou a dodnes fungující původní strojovnu.

Prodávalo a nakupovalo se tady už na počátku 20. století

Budova s originální novorenesanční podobou má za sebou více než stoletou a donedávna ještě dost pohnutou historii. Do roku 1902 na jejím místě fungovala fabrika produkující stroje pro mlynáře, tehdy ještě samostatné město Královské Vinohrady ji však nechalo podle návrhu architekta Antonína Turka přestavět na krytý trh. Objekt byl technicky velice moderní, ve dvou podzemních podlažích měli prodejci k dispozici přes stovku chladících boxů a o přísun čerstvého vzduchu dovnitř budovy se starala na tu dobu převratná novinka – klimatizace. Prodávaly se tady veškeré potraviny od zeleniny a ovoce přes mléčné výrobky, drůbež až po zvěřinu.

Antonín Turek Významný pražský architekt přelomu 19. a 20. století. Jeho stavby jsou odrazem doby, kdy se Češi chystali na vytvoření vlastního státu. K významným památkám Antonína Turka patří Divadlo na Vinohradech, Národní dům, kostel svaté Ludmily, Vinohradská tržnice, kaple svatého Václava na městském hřbitově a několik školních ústavů.

Návštěvníci mohou obdivovat i dochovanou strojovnu., Foto: www.stockist.cz
Návštěvníci mohou obdivovat i dochovanou strojovnu.
Foto: www.stockist.cz
Po II. světové válce a následné povinné kolektivizaci soukromé zemědělství prakticky zaniklo a v tržnici neměl kdo obchodovat. Přesto tam jídlo zůstalo, jenom už ho ve své velkoprodejně řízeně prodával stát. Po čase zmizelo z pultů maso i mléko a v krásné budově zůstalo jenom veliké zelinářství, ale začátkem neblaze proslulých 80. letech minulého století byly i tyto prodejny zrušené a stavbě hrozila demolice. Dílo zkázy pak dokonal požár v roce 1986. Před zbouráním tehdy zachránil unikátní památku jen vliv Národního technického muzea a Klubu Za starou Prahu. Došlo k opravě budovy, renovace se dočkala i unikátní strojovna a celý objekt byl zapsaný na seznam kulturních památek.

Na nějaký čas se pak v jeho útrobách usídlila výstavní galerie, proměněná v první polovině 90. let na nákupní centrum Pavilon. Luxusní butiky ale zanedlouho přestaly táhnout a život v cenném domě začal zase skomírat. S nárůstem obliby farmářských trhů se objevil záměr, přestavět interiér znovu na tržnici, příchod hospodářské krize v roce 2009 ale všechny tyto plány utnul. Dnes je Vinohradská tržnice znovuzrozená a také díky ní se z okolní čtvrti stalo centrum pražského nábytkářství a designu.

Použité fotografie:
1. (úvodní) www.pavilon.cz
2. www.stockist.cz
3. www.stockist.cz

Líbí se vám vinohradský Pavilon? Pojedete jej navštívit? Napište nám do diskuzního fóra!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 54x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 102x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 112x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek