PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Tržnice byla na spadnutí, teď je z ní centrum moderního bydlení!

Pohlednému objektu někdejší tržnice v pražských Vinohradech ještě před nedávnem hrozila demolice. Dnes se zase skví v celé své kráse, jenom se uvnitř nestojí fronty na rajčata, ale najdeme tam centrum současného designu a bydlení.
Vydáno: 13.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7316x

Spousta světla a místa

Nábytek, svítidla, podlahové krytiny, obklady, kuchyně, hi-fi techniku i květiny. To vše a mnoho dalšího uvidí návštěvníci nedávno otevřeného centra moderního bydlení Pavilon, vzniklého po rekonstrukci historické budovy Vinohradské tržnice. Kromě řady prodejen a showroomů tady provozují také uměleckou galerii a stylovou kavárnu.

Dovnitř Pavilonu proniká dostatek denního světla., Foto: www.stockist.cz
Dovnitř Pavilonu proniká dostatek denního světla.
Foto: www.stockist.cz
Po vstupu do prosvětlené haly zaplesá srdce každého milovníka krásných a užitečných věcí. Jedinečný prostor někdejšího zastřešeného tržiště nabízí designové lahůdky nábytkářských mágů jako je Vitra, Montis, Zeitraum, Conde Haum a dalších proslulých značek pod křídly obchodní sítě Stockist. Podle jejího zakladatele, majitele společnosti Activa Martina Leitgeba, je cílem vytvořit zde místo, kde se bude snoubit interiérový design s kulturou bydlení a uměním, a kde se Češi naučí kupovat si kvalitní nábytek a bytové vybavení. 

V Pavilonu se nabízí také podlahy, koberce, obklady a dlažby, tapety na zeď, svítidla, ložní prádlo tuzemských i světových výrobců nebo třeba studio, které navrhuje a staví soukromé kinosály v obývacích pokojích. Celková plocha prostoru včetně kavárny a galerie má více než 2 500 čtverečných metrů a díky osvícenému postoji jeho tvůrců si příchozí mohou v podzemí prohlédnout i zrenovovanou a dodnes fungující původní strojovnu.

Prodávalo a nakupovalo se tady už na počátku 20. století

Budova s originální novorenesanční podobou má za sebou více než stoletou a donedávna ještě dost pohnutou historii. Do roku 1902 na jejím místě fungovala fabrika produkující stroje pro mlynáře, tehdy ještě samostatné město Královské Vinohrady ji však nechalo podle návrhu architekta Antonína Turka přestavět na krytý trh. Objekt byl technicky velice moderní, ve dvou podzemních podlažích měli prodejci k dispozici přes stovku chladících boxů a o přísun čerstvého vzduchu dovnitř budovy se starala na tu dobu převratná novinka – klimatizace. Prodávaly se tady veškeré potraviny od zeleniny a ovoce přes mléčné výrobky, drůbež až po zvěřinu.

Antonín Turek Významný pražský architekt přelomu 19. a 20. století. Jeho stavby jsou odrazem doby, kdy se Češi chystali na vytvoření vlastního státu. K významným památkám Antonína Turka patří Divadlo na Vinohradech, Národní dům, kostel svaté Ludmily, Vinohradská tržnice, kaple svatého Václava na městském hřbitově a několik školních ústavů.

Návštěvníci mohou obdivovat i dochovanou strojovnu., Foto: www.stockist.cz
Návštěvníci mohou obdivovat i dochovanou strojovnu.
Foto: www.stockist.cz
Po II. světové válce a následné povinné kolektivizaci soukromé zemědělství prakticky zaniklo a v tržnici neměl kdo obchodovat. Přesto tam jídlo zůstalo, jenom už ho ve své velkoprodejně řízeně prodával stát. Po čase zmizelo z pultů maso i mléko a v krásné budově zůstalo jenom veliké zelinářství, ale začátkem neblaze proslulých 80. letech minulého století byly i tyto prodejny zrušené a stavbě hrozila demolice. Dílo zkázy pak dokonal požár v roce 1986. Před zbouráním tehdy zachránil unikátní památku jen vliv Národního technického muzea a Klubu Za starou Prahu. Došlo k opravě budovy, renovace se dočkala i unikátní strojovna a celý objekt byl zapsaný na seznam kulturních památek.

Na nějaký čas se pak v jeho útrobách usídlila výstavní galerie, proměněná v první polovině 90. let na nákupní centrum Pavilon. Luxusní butiky ale zanedlouho přestaly táhnout a život v cenném domě začal zase skomírat. S nárůstem obliby farmářských trhů se objevil záměr, přestavět interiér znovu na tržnici, příchod hospodářské krize v roce 2009 ale všechny tyto plány utnul. Dnes je Vinohradská tržnice znovuzrozená a také díky ní se z okolní čtvrti stalo centrum pražského nábytkářství a designu.

Použité fotografie:
1. (úvodní) www.pavilon.cz
2. www.stockist.cz
3. www.stockist.cz

Líbí se vám vinohradský Pavilon? Pojedete jej navštívit? Napište nám do diskuzního fóra!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 193x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 119x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek