0komentářů

Tři miliardy korun! Tolik za tenhle týden utratíme na internetu!

Tři čtvrtiny uživatelů internetu tráví v těchto dnech volný čas prohlížením e-shopů a výběrem dárků pro své milé. A jen během tohoto týdne utratí nakupující na tuzemských webech až tři miliardy korun! Za co zaplatíme nejvíc?
Vydáno: 08.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3171x

Internetové Vánoce budou opět rekordní

Pokladny tuzemských e-shopů jsou nacpané k prasknutí, uživatelé internetu si totiž zvykli nakupovat pěkně v teple a pohodlí svých domovů a už tři čtvrtiny z nich se nebudou v předvánočním shonu mačkat ve frontách v kamenných obchodech. On-line prodeji se tak daří jako nikdy předtím, od poloviny září do Štědrého dne letos lidé na síti utratí více než 18 miliard! 

„Rekordní útraty očekáváme v týdnu od 9. prosince, kdy podle našich odhadů Češi nakoupí po síti zboží za téměř 3 miliardy korun.“  Jan Vetyška, Asociace pro elektronickou komerci

Podle údajů  Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se na předvánočních prodejích výrazně podepsaly dva momenty, a to listopadová akce „Den dopravy zdarma“ a umělé snížení hodnoty koruny Českou národní bankou. „Díky tomuto zásahu se obraty oproti minulosti výrazně zvýšily už v listopadu,“ uvádí Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK. 

Letošní hity? Tablety, tradiční lego i kosmetika

Zdaleka největším prodejním trhákem letošních Vánoc jsou tablety, až po nich pak mobilní telefony, čtečky digitalizovaných knih, herní konzole a další elektronika. Tablety vděčí za svůj úspěch hlavně jednoduché ovladatelnosti, díky níž je začaly masově používat i děti. Ježíšek na ně ale stejně jako loni nezapomene ani s osvědčenou stavebnicí Lego a panenkou Barbie. Slečny a paní všeho věku zase budou krásně vonět, flakony s parfémem také patří k nejkupovanějšímu zboží předvánočních internetových prodejů, stejně jako tradiční pánská kosmetika nebo nářadí pro domácí kutily.

V kurzu je i nábytek, hlavně obývací stěny a skříně

Jedním z hitů předvánočních nákupů je i obývací stěna Sigma., Foto: MT-nábytek.cz
Jedním z hitů předvánočních nákupů je i obývací stěna Sigma.
Foto: MT-nábytek.cz
Ve velkém se před vánočními svátky na internetu prodává také nábytek, ačkoli nepatří k úplně tradičním dárkům a například složenou dvoumetrovou skříň pod stromeček budeme dávat jen stěží. Věc se má tak, že každý chce mít doma o svátcích čisto a útulno, tak spojí příjemné s užitečným a pořídí si nějaký pěkný nový kousek. Dnes už neplatí, že při koupi nábytku musíme objíždět jeden kamenný obchod za druhým, abychom otrávení a utahaní až v tom desátém našli to, po čem toužíme. Vybírat si můžeme v klidu ze svého křesla a objednané zboží nám zanedlouho dovezou takříkajíc až pod nos.

O tom, že těchto výhod využívá stále více lidí, ví svoje i Petr Vaculík, nákupčí společnosti Exiteria s.r.o., která provozuje skupinu internetových e-shopů s nábytkem. „Objem předvánočních objednávek nám oproti stejnému období v loňském roce vzrostl dvakrát až dvaapůlkrát,“ sdělil Petr Vaculík. Jak prozradil, lidé teď nejvíce nakupují obývací stěny, šatní skříně a zboží, které je zlevněné v akci, v tomto případě třeba nové jídelní sety. „Není pravdou, že nábytek z internetu musí být nutně nekvalitní, protože si ho kupující nemůže fyzicky osahat. Za lepší peníze prodáváme stejné a mnohdy i kvalitnější kusy než kamenné prodejny a zákazník k nim od nás dostane takové služby, o jakých se mu u nich může jenom zdát,“ říká nákupčí.

Peníze se z obchodů na síť přelévají čím dál víc

Počet lidí, kteří nakupují zboží i potraviny v on-line shopech roste každým dnem. Ze statistických údajů vzešlých z veřejných výzkumů vyplývá, že pouhá 3 procenta občanů České republiky starších patnácti let nikdy nenakoupila přes internet. Šest procent populace si pak za peníze něco na síti pořizuje alespoň jedenkrát týdně. A tak zatímco celkové tržby z maloobchodního prodeje byly v říjnu letošního roku podle statistiků nižší než v říjnu 2012, prodej zboží v on-line shopech zaznamenal meziročně více než 17-ti procentní nárůst. 

Grafika: Proč lidé rádi nakupují na internetu?, Zdroj: www.apek.cz
Grafika: Proč lidé rádi nakupují na internetu?
Zdroj: www.apek.cz
Internetoví obchodníci získávají navrch hned z několika důvodů. Nejdůležitější jsou pro každého nakupujícího samozřejmě nižší ceny, které si e-shopy bez zástupů prodavaček mohou dovolit. U zákazníků boduje také nepoměrně širší nabídka, čítající mnohdy tisíce kusů, a možnost prohlížet si ji na monitoru třeba o půlnoci. Na rozmyšlení je mnohem víc času a informace o výrobku i prodejci můžeme získat nejen od samotného obchodníka, ale také od dalších nakupujících

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na pohodlí, jaké nám internetové nakupování poskytuje. Žádné fronty, žádné tlačenice, žádné přepočítávání hotových peněz a všechno pěkně až ke dveřím. Takže suma sumárum se není čemu divit, že se on-line prodeji daří stále víc.

Elektronicky nakupujeme už přes 20 let

V naší malé kotlině začali internetoví obchodníci podnikat první nesmělé krůčky koncem 90. let minulého století, tou dobou už ovšem Američané několik let nakupovali ve velkém u Amazonu nebo na eBay. Evropa byla celkově poněkud pozadu, a to především kvůli nedůvěře v elektronické platební systémy. Přes značný pokrok v tomto směru dál například zůstává tuzemským fenoménem platba dobírkou v hotovosti řidičovi až při převzetí zboží, jakou lidé za oceánem vůbec neznají. Ovšem jasným důkazem, že Češi už přestali mít z nákupů na internetu strach, je skutečnost, že v letošním roce opět dosáhnou tržby zdejších on-line prodejen výš, než loni, a to na rekordních 50 miliard korun.

Použité fotografie:
1. (úvodní) Joe Buckingham CC BY 2.0
2. MT-nábytek.cz
3. www.apek.cz 

Nakupujete dárky na internetu? Kolik letos utratíte a za co? Napište nám do diskuze pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 37x

Navštivte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníně. Najdete zde firmy z oboru stavebnictví a vybavení domácnosti, můžete načerpat inspiraci, poradit se s odborníky a poslechnout si přednášky k aktuálním tématům.

Celý článek
Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 499x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1962x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek