0komentářů

Začala sváteční doba klidu a rozjímání, ale i horečných nákupů

První svíce na adventním věnci už hoří a my se připravujeme na příchod Vánoc. Chcete-li udělat na své příbuzné dojem, dopřejte jim sváteční atmosféru rodinného setkání při štědrovečerní tabuli u nového stolu a na nových židlích!
Vydáno: 02.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5087x

Proč slavíme advent?

Na adventním věnci už hoří první svíce., Foto: Grille1991
Na adventním věnci už hoří první svíce.
Foto: Grille1991
Slovo advent je latinského původu a označuje „příchod“, pro křesťany pak konkrétně příchod Ježíše Krista na svět. Podle legendy se Ježíš narodil ve městě Betlémě Panně Marii, do níž vstoupil Duch svatý. Na oslavy narození Páně se lidé připravovali už v samotných počátcích našeho letopočtu, i když na různých místech jinak a také rozdílně dlouho. Všude však byl tento čas dobou pokání, půstu a bohoslužeb. Kolem 8. století se trvání adventu ustálilo na čtyřech týdnech, přičemž čtvrtá adventní neděle je vždycky ta před hlavním vánočním svátkem 25. prosince. Každý rok tak začínají přípravy na Vánoce v jiném datu. 

Znamením adventu je věnec se čtyřmi svícemi. Ty se postupně zapalují každou neděli a mají symbolizovat příchod světla porážejícího temnotu. Samotný kulatý věnec je pak symbolem vítězství světla a života i nekonečné věčnosti. První adventní věnec v podobě, jak jej známe dnes, se objevil v 18. století v Německu a postupně se tento zvyk rozšířil do celého světa.

Sváteční prosinec plný lidových zvyků

Každý den jedno překvapení., Foto: lovelyinlatoo
Každý den jedno překvapení.
Foto: lovelyinlatoo
Během adventního rozjímání si věřící připomínají několik svátků významných světců, ke kterým se váže řada lidových tradic. Už 30. listopadu je to svatý Ondřej, v tento den svobodné dívky podle kdákání slepic a kokrhání kohoutů zjišťovaly, zda se vdají nebo musí na manžela čekat další rok. Na stejnou otázku jim měly odpovědět také „barborky“, větvičky keřů a stromů, trhané 4. prosince, čili v den svátku svaté Barbory. Pokud do Vánoc rozkvetou, děvče do roka půjde z domu. Svatý Mikuláš tradičně dává v předvečer svého svátku 6. prosince dárky dětem. Zvyk má původ ve světcově životě, Mikuláš totiž rozdal všechen svůj majetek chudým a stal se poutníkem. V našich krajích vypadá jako dovrosrdečný děd s bílým plnovousem a doprovází jej čert jako symbol zla a anděl jako dobro. A konečně 13. prosince je svátek svaté Lucie, která „noci upije, ale dne nepřidá“. Bíle oděné Lucky chodívaly v tento den kolem stavení a kontrolovaly, zda už mají hospodyňky uklizeno, případně bílily stěny a obdarovávaly děti. 

Železná, bronzová, stříbrná, zlatá...

Pojmenování adventních nedělí podle kovů už nemá s křesťanskou vírou a tradicemi nic společného. Byly tak nazvané teprve před pár desítkami let, a to čistě pro komerčních účely. Mají podpořit utrácení peněz a v souvislosti s tím také zůstávají o těchto nedělích otevřené obchody. Tím se dostáváme ke druhé stránce adventu, a tou je nákupní horečka. Obchodníci mají každoročně před Vánocemi opravdové žně a čím dál víc se přitom na svátečním trhu prosazují internetové e-shopy. Podle údajů serveru IHNED.cz měli on-line prodejci loni o desítky procent vyšší předvánoční tržby než v roce 2011 a letos ekonomičtí odborníci očekávají podobný vývoj. Průměrně tvoří vánoční prodeje celou jednu třetinu obratu internetových obchodů.

Překvapte Ježíška novým nábytkem

Hitem předvánočních nákupů jsou jídelní sety, pro štědrovečerní tabuli. Foto: rockinfree
Hitem předvánočních nákupů jsou jídelní sety
pro štědrovečerní tabuli. Foto: rockinfree
Sympatickým „vánočním zvykem“ posledních let se stává pořizování nového nábytku. Každý to chce mít doma na svátky co nejhezčí a tak se kromě tradičního úklidu rád poohlédne i po nějakém pěkném kousku pro dotvoření atmosféry. Hitem předvánočních nákupů jsou teď hlavně jídelní sety pro slavnostní štědrovečerní tabuli. Ať už podáváte tradičního kapra s bramborovým salátem nebo nějakou jinou vlastní specialitu, u nového stolu a na nových židlích chutná celé rodině daleko lépe, než na těch starých a rozvrzaných. O to hůře, když jsou židle snesené z celého domu a v jídelně to pak vypadá přesně podle rčení „každý pes, jiná ves“. Díky novému nábytku navíc máte ještě před rozbalováním dárků postaráno o první vánoční překvapení pro příbuzné i Ježíška.

Použité fotografie:
1. Grille1991 CC BY 2.0
2. lovelyinlatoo CC BY-ND 2.0
3. rockinfree CC BY 2.0

Jak prožíváte advent vy? Rozjímáte nebo nakupujete? Napište nám o tom do diskuze pod článkem! 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 91x

Na počátku stavby nebo přestavby domu či bytu je stavební projekt. Jak si vybrat správné materiály, postupy i dodavatelské firmy? Pomohou vám odborníci na stavební výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Přijďte se inspirovat.

Celý článek
Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 105x

Chcete si prohlédnout novinky ze světa staveb a bydlení nebo se jen potřebujete poradit s odborníky z oboru? Navštivte výstavu Stavíme Bydlíme, která se koná 24. a 25. února 2017 v Uherském Hradišti. Na co všechno se můžete těšit?

Celý článek
Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Vydáno: 14.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 171x

Chystáte se u vás doma přeměnit interiér? Přijďte v březnu na výstaviště do pražských Letňan. Pětice veletrhů For Habitat, For Furniture, For Garden, Design Shaker a Bydlení, Nové projekty vám nabídne veškerou potřebnou inspiraci.

Celý článek