0komentářů

Začala sváteční doba klidu a rozjímání, ale i horečných nákupů

První svíce na adventním věnci už hoří a my se připravujeme na příchod Vánoc. Chcete-li udělat na své příbuzné dojem, dopřejte jim sváteční atmosféru rodinného setkání při štědrovečerní tabuli u nového stolu a na nových židlích!
Vydáno: 02.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4977x

Proč slavíme advent?

Na adventním věnci už hoří první svíce., Foto: Grille1991
Na adventním věnci už hoří první svíce.
Foto: Grille1991
Slovo advent je latinského původu a označuje „příchod“, pro křesťany pak konkrétně příchod Ježíše Krista na svět. Podle legendy se Ježíš narodil ve městě Betlémě Panně Marii, do níž vstoupil Duch svatý. Na oslavy narození Páně se lidé připravovali už v samotných počátcích našeho letopočtu, i když na různých místech jinak a také rozdílně dlouho. Všude však byl tento čas dobou pokání, půstu a bohoslužeb. Kolem 8. století se trvání adventu ustálilo na čtyřech týdnech, přičemž čtvrtá adventní neděle je vždycky ta před hlavním vánočním svátkem 25. prosince. Každý rok tak začínají přípravy na Vánoce v jiném datu. 

Znamením adventu je věnec se čtyřmi svícemi. Ty se postupně zapalují každou neděli a mají symbolizovat příchod světla porážejícího temnotu. Samotný kulatý věnec je pak symbolem vítězství světla a života i nekonečné věčnosti. První adventní věnec v podobě, jak jej známe dnes, se objevil v 18. století v Německu a postupně se tento zvyk rozšířil do celého světa.

Sváteční prosinec plný lidových zvyků

Každý den jedno překvapení., Foto: lovelyinlatoo
Každý den jedno překvapení.
Foto: lovelyinlatoo
Během adventního rozjímání si věřící připomínají několik svátků významných světců, ke kterým se váže řada lidových tradic. Už 30. listopadu je to svatý Ondřej, v tento den svobodné dívky podle kdákání slepic a kokrhání kohoutů zjišťovaly, zda se vdají nebo musí na manžela čekat další rok. Na stejnou otázku jim měly odpovědět také „barborky“, větvičky keřů a stromů, trhané 4. prosince, čili v den svátku svaté Barbory. Pokud do Vánoc rozkvetou, děvče do roka půjde z domu. Svatý Mikuláš tradičně dává v předvečer svého svátku 6. prosince dárky dětem. Zvyk má původ ve světcově životě, Mikuláš totiž rozdal všechen svůj majetek chudým a stal se poutníkem. V našich krajích vypadá jako dovrosrdečný děd s bílým plnovousem a doprovází jej čert jako symbol zla a anděl jako dobro. A konečně 13. prosince je svátek svaté Lucie, která „noci upije, ale dne nepřidá“. Bíle oděné Lucky chodívaly v tento den kolem stavení a kontrolovaly, zda už mají hospodyňky uklizeno, případně bílily stěny a obdarovávaly děti. 

Železná, bronzová, stříbrná, zlatá...

Pojmenování adventních nedělí podle kovů už nemá s křesťanskou vírou a tradicemi nic společného. Byly tak nazvané teprve před pár desítkami let, a to čistě pro komerčních účely. Mají podpořit utrácení peněz a v souvislosti s tím také zůstávají o těchto nedělích otevřené obchody. Tím se dostáváme ke druhé stránce adventu, a tou je nákupní horečka. Obchodníci mají každoročně před Vánocemi opravdové žně a čím dál víc se přitom na svátečním trhu prosazují internetové e-shopy. Podle údajů serveru IHNED.cz měli on-line prodejci loni o desítky procent vyšší předvánoční tržby než v roce 2011 a letos ekonomičtí odborníci očekávají podobný vývoj. Průměrně tvoří vánoční prodeje celou jednu třetinu obratu internetových obchodů.

Překvapte Ježíška novým nábytkem

Hitem předvánočních nákupů jsou jídelní sety, pro štědrovečerní tabuli. Foto: rockinfree
Hitem předvánočních nákupů jsou jídelní sety
pro štědrovečerní tabuli. Foto: rockinfree
Sympatickým „vánočním zvykem“ posledních let se stává pořizování nového nábytku. Každý to chce mít doma na svátky co nejhezčí a tak se kromě tradičního úklidu rád poohlédne i po nějakém pěkném kousku pro dotvoření atmosféry. Hitem předvánočních nákupů jsou teď hlavně jídelní sety pro slavnostní štědrovečerní tabuli. Ať už podáváte tradičního kapra s bramborovým salátem nebo nějakou jinou vlastní specialitu, u nového stolu a na nových židlích chutná celé rodině daleko lépe, než na těch starých a rozvrzaných. O to hůře, když jsou židle snesené z celého domu a v jídelně to pak vypadá přesně podle rčení „každý pes, jiná ves“. Díky novému nábytku navíc máte ještě před rozbalováním dárků postaráno o první vánoční překvapení pro příbuzné i Ježíška.

Použité fotografie:
1. Grille1991 CC BY 2.0
2. lovelyinlatoo CC BY-ND 2.0
3. rockinfree CC BY 2.0

Jak prožíváte advent vy? Rozjímáte nebo nakupujete? Napište nám o tom do diskuze pod článkem! 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 26x

Navštivte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníně. Najdete zde firmy z oboru stavebnictví a vybavení domácnosti, můžete načerpat inspiraci, poradit se s odborníky a poslechnout si přednášky k aktuálním tématům.

Celý článek
Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 487x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1955x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek