0komentářů

Začala sváteční doba klidu a rozjímání, ale i horečných nákupů

První svíce na adventním věnci už hoří a my se připravujeme na příchod Vánoc. Chcete-li udělat na své příbuzné dojem, dopřejte jim sváteční atmosféru rodinného setkání při štědrovečerní tabuli u nového stolu a na nových židlích!
Vydáno: 02.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5145x

Proč slavíme advent?

Na adventním věnci už hoří první svíce., Foto: Grille1991
Na adventním věnci už hoří první svíce.
Foto: Grille1991
Slovo advent je latinského původu a označuje „příchod“, pro křesťany pak konkrétně příchod Ježíše Krista na svět. Podle legendy se Ježíš narodil ve městě Betlémě Panně Marii, do níž vstoupil Duch svatý. Na oslavy narození Páně se lidé připravovali už v samotných počátcích našeho letopočtu, i když na různých místech jinak a také rozdílně dlouho. Všude však byl tento čas dobou pokání, půstu a bohoslužeb. Kolem 8. století se trvání adventu ustálilo na čtyřech týdnech, přičemž čtvrtá adventní neděle je vždycky ta před hlavním vánočním svátkem 25. prosince. Každý rok tak začínají přípravy na Vánoce v jiném datu. 

Znamením adventu je věnec se čtyřmi svícemi. Ty se postupně zapalují každou neděli a mají symbolizovat příchod světla porážejícího temnotu. Samotný kulatý věnec je pak symbolem vítězství světla a života i nekonečné věčnosti. První adventní věnec v podobě, jak jej známe dnes, se objevil v 18. století v Německu a postupně se tento zvyk rozšířil do celého světa.

Sváteční prosinec plný lidových zvyků

Každý den jedno překvapení., Foto: lovelyinlatoo
Každý den jedno překvapení.
Foto: lovelyinlatoo
Během adventního rozjímání si věřící připomínají několik svátků významných světců, ke kterým se váže řada lidových tradic. Už 30. listopadu je to svatý Ondřej, v tento den svobodné dívky podle kdákání slepic a kokrhání kohoutů zjišťovaly, zda se vdají nebo musí na manžela čekat další rok. Na stejnou otázku jim měly odpovědět také „barborky“, větvičky keřů a stromů, trhané 4. prosince, čili v den svátku svaté Barbory. Pokud do Vánoc rozkvetou, děvče do roka půjde z domu. Svatý Mikuláš tradičně dává v předvečer svého svátku 6. prosince dárky dětem. Zvyk má původ ve světcově životě, Mikuláš totiž rozdal všechen svůj majetek chudým a stal se poutníkem. V našich krajích vypadá jako dovrosrdečný děd s bílým plnovousem a doprovází jej čert jako symbol zla a anděl jako dobro. A konečně 13. prosince je svátek svaté Lucie, která „noci upije, ale dne nepřidá“. Bíle oděné Lucky chodívaly v tento den kolem stavení a kontrolovaly, zda už mají hospodyňky uklizeno, případně bílily stěny a obdarovávaly děti. 

Železná, bronzová, stříbrná, zlatá...

Pojmenování adventních nedělí podle kovů už nemá s křesťanskou vírou a tradicemi nic společného. Byly tak nazvané teprve před pár desítkami let, a to čistě pro komerčních účely. Mají podpořit utrácení peněz a v souvislosti s tím také zůstávají o těchto nedělích otevřené obchody. Tím se dostáváme ke druhé stránce adventu, a tou je nákupní horečka. Obchodníci mají každoročně před Vánocemi opravdové žně a čím dál víc se přitom na svátečním trhu prosazují internetové e-shopy. Podle údajů serveru IHNED.cz měli on-line prodejci loni o desítky procent vyšší předvánoční tržby než v roce 2011 a letos ekonomičtí odborníci očekávají podobný vývoj. Průměrně tvoří vánoční prodeje celou jednu třetinu obratu internetových obchodů.

Překvapte Ježíška novým nábytkem

Hitem předvánočních nákupů jsou jídelní sety, pro štědrovečerní tabuli. Foto: rockinfree
Hitem předvánočních nákupů jsou jídelní sety
pro štědrovečerní tabuli. Foto: rockinfree
Sympatickým „vánočním zvykem“ posledních let se stává pořizování nového nábytku. Každý to chce mít doma na svátky co nejhezčí a tak se kromě tradičního úklidu rád poohlédne i po nějakém pěkném kousku pro dotvoření atmosféry. Hitem předvánočních nákupů jsou teď hlavně jídelní sety pro slavnostní štědrovečerní tabuli. Ať už podáváte tradičního kapra s bramborovým salátem nebo nějakou jinou vlastní specialitu, u nového stolu a na nových židlích chutná celé rodině daleko lépe, než na těch starých a rozvrzaných. O to hůře, když jsou židle snesené z celého domu a v jídelně to pak vypadá přesně podle rčení „každý pes, jiná ves“. Díky novému nábytku navíc máte ještě před rozbalováním dárků postaráno o první vánoční překvapení pro příbuzné i Ježíška.

Použité fotografie:
1. Grille1991 CC BY 2.0
2. lovelyinlatoo CC BY-ND 2.0
3. rockinfree CC BY 2.0

Jak prožíváte advent vy? Rozjímáte nebo nakupujete? Napište nám o tom do diskuze pod článkem! 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 22x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 70x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 87x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek