0komentářů

Hledá se nejlepší nábytek, vymyšlený a vyrobený v letošním roce!

Asociace českých nábytkářů na podzim vyhlásila soutěž o ocenění „Nábytek roku 2014“. Tuzemští návrháři a výrobci se mohou přihlásit do 15. ledna, vítěze porota vyhlásí na konci března v rámci veletrhů For Furniture a For Office.
Vydáno: 26.11.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3120x

Zúčastnit se mohou všichni čeští výrobci

„Soutěž Nábytek roku organizuje Asociace českých nábytkářů (AČN) jako nástroj podpory českých výrobců nábytku. Nábytek je hodnocený z hlediska funkčnosti, bezpečnosti, estetiky i vhodnosti konstrukce a použitého materiálu,“ představuje cenu Tomáš Lukeš, tajemník AČN. Jak doplnil, přihlášené kousky bude hodnotit pětičlenná porota, zvolená z řad nezávislých designérů, bytových architektů i konstruktérů.

Písemné přihlášky přijímá nábytkářská asociace do poloviny ledna 2014. Počet počinů od jednoho soutěžícího není omezený, vždy však musí existovat minimálně jeden vyrobený kus. „Komise posuzuje nejlepší design a inovaci nábytku v daném roce. Zapojit se mohou všechny firmy, které vyrábí nábytek v České republice, pro přihlášení neexistuje žádné omezení co do členství v různých organizacích. Cílem soutěže je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě s důrazem na kvalitní design, přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů i motivovat designéry k tvůrčí aktivitě,“ říká Tomáš Lukeš.

Letos vyhrála kancelářská židle

Vítěz ceny Nábytek roku 2013:, Dřevěná židle TON  Foto: AČN
Vítěz ceny Nábytek roku 2013:
Dřevěná židle TON Foto: AČN
Ocenění „Vítězný výrobek - Nábytek roku 2013“ si letos na jaře do Bystřice pod Hostýnem odvezla slavná akciová společnost Továrna ohýbaného nábytku (TON). Vítězství získala za první celodřevěnou kancelářskou židli „Mojo“, navrženou slovenským designérem Michalem Riabičem. Porota na ní kromě její podoby ocenila také ergonomický tvar, díky němuž se může sedící člověk houpat dopředu a dozadu, čímž podle výrobce pozitivně aktivuje svoji mysl. Stejnou cenu obdržela TON a.s. díky spolupráci s Michalem Riabičem už v roce 2011, a to za houpací křeslo „Wave“.

K dalším oceněným nábytkářským počinům letošního roku patřily třeba akustické kancelářské křeslo, praktický němý sluha, výškově nastavitelná pohovka nebo postel s netradičně provedeným masivním čelem. Všechny tyto produkty, které porotci označili za mimořádně zdařilé, mají právo nést logo „Nábytek roku 2013“.

O český nábytek je zájem, výrobce zachraňuje vývoz

Nábytkářský průmysl v Čechách se pomalu vzpamatovává po těžké ráně, zasazené krizí světové ekonomiky v předchozích letech. Výroba má vyrovnanou hodnotu, případně mírně roste, což je pozitivní zpráva, ale jen zčásti. „Tento stav je totiž způsobený pokračujícím růstem exportní výkonnosti českých nábytkářů zatímco další statistické údaje mluví o stagnaci spotřeby nábytku na tuzemském trhu a růstu spotřeby importovaného nábytku,“ sdělil Tomáš Lukeš z AČN. Podle jeho slov je dnes vývoz jedinou možností, jak se mohou tuzemští výrobci bránit krachu svých podniků. Další vývoj pak určí především situace na trzích ve velkých zemích Evropské unie.

Porotu letos zaujal netradiční němý sluha., Foto: AČN
Porotu letos zaujal netradiční němý sluha.
Foto: AČN
V soutěži bodovala nastavovací pohovka., Foto: AČN
V soutěži bodovala nastavovací pohovka.
Foto: AČN
Komisi se líbila i postel s velikým čelem., Foto: AČN
Komisi se líbila i postel s velikým čelem.
Foto: AČN

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zajímáte se o design a módní trendy? Zajeďte se podívat na pražský Designblok, Prague Design and Fashion Week

Zajímáte se o design a módní trendy? Zajeďte se podívat na pražský Designblok, Prague Design and Fashion Week

Vydáno: 25.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 56x

Poslední říjnový týden patří osmnáctému ročníku Designbloku, který se koná v Praze. Těšte se na různé designové přehlídky, výstavy a přednášky i slavné designéry. Jedním z hlavních hostů bude japonský designér Arihiro Miyake.

Celý článek
For Interior 2016 vidělo 28 tisíc lidí. Přidejte se k nim - bohatá fotogalerie z největší přehlídky bydlení uvnitř!

For Interior 2016 vidělo 28 tisíc lidí. Přidejte se k nim - bohatá fotogalerie z největší přehlídky bydlení uvnitř!

Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 89x

Nestihli jste se vypravit na For Interior, největší veletrh nábytku a interiérového designu u nás? Nevadí, projděte se přehlídkou moderních trendů pro bydlení v naší velké fotogalerii. Čeká vás nevšední zážitek z barev a tvarů.

Celý článek
Listopadové akce a veletrhy potěší nejen milovníky současného designu. Podívejte se, co všechno vás čeká

Listopadové akce a veletrhy potěší nejen milovníky současného designu. Podívejte se, co všechno vás čeká

Vydáno: 10.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 205x

Interiéry 2000, Bytová show, Czech Design Week, Dny pasivních domů a Meat Design. To vše vás čeká v listopadu. Na své si přijdou jak milovníci designu, tak i ti, kteří se zajímají o kvalitní bydlení. Kdy a kde se která akce koná?

Celý článek