0komentářů

Slavíme světový den toalet – také váš záchod může být útulnější!

Věřte nebo ne, i záchody mají svůj svátek. Světový den toalet, bojující za lepší hygienu v chudých zemích, jsme si připomněli 19. listopadu. Pro nás je alespoň vhodnou příležitostí ke zkrášlení místnosti, bez níž se neobejdeme.
Vydáno: 19.11.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9454x

Vylepšení toalety? Hlavní slovo má velikost prostoru

Při zařizování toalety nás nejvíce omezuje její velikost., Foto: MT-nábytek.cz
Při zařizování toalety nás nejvíce omezuje její velikost.
Foto: MT-nábytek.cz
Při zkrášlování naší domácnosti nesmíme zapomínat na toaletu, která je neméně důležitou místností jako všechny ostatní. Hlavním kritériem je pro nás v tomto případě její velikost a případné propojení s koupelnou. Jinak se nám bude upravovat umakartové jádro v paneláku a jinak pochopitelně velkoryse pojatý prostor v rodinném domě.

V typizovaném záchodě panelákového bytu toho pravda moc nevykouzlíme. Největší uplatnění tady najdou různé police a poličky na uložení čistících potřeb a maximálně ještě tak stylový držák na toaletní papír. Vítanou změnu pak přináší čerstvá výmalba, která by měla být provedená ve světlejších barevných odstínech.

Zcela jiné starosti pak mají ti, kteří si mohou užívat prostorného WC, mnohdy více či méně prakticky spojeného i s koupelnou. Na trhu najdeme nepřeberné množství sad koupelnového nábytku, díky kterému může panovat v místech naší osobní hygieny lad a pořádek. Vhodně vybrané doplňky jako třeba další zrcadla na zeď nebo různé dekorační předměty pak jen podtrhnou osobitou tvář koupelny.

Obyčejný záchod si stále nemůže dovolit spousta lidí

Pro mnoho lidí je záchod stále, snem. Foto: Sustainable sanitation
Pro mnoho lidí je záchod stále
snem. Foto: Sustainable sanitation
Pohodlně se usadit, otevřít si noviny a v klidu a soukromí se zbavit tělesného odpadu. Pro Středoevropana běžná ranní rutina, ale pro dvě a půl miliardy lidí žijících v chudých zemích i v dnešní době stále nedostižný sen. V roce 2001 proto Světová záchodková organizace (WTO) vyhlásila 19. listopad Světovým dnem toalet, jehož prostřednictvím chce pomoci ke zlepšení hygienických podmínek v zemích takzvaného třetího světa. 

Zatímco běžný civilizovaný člověk je schopný denně spláchnout do záchodové mísy přes 20 litrů vody, obyčejní lidé v Etiopii, Keni nebo třeba Indonésii běžně kálí i v ulicích svých měst. To s sebou samozřejmě nese řadu problémů, od nepříjemného zápachu po šíření infekčních nemocí a s tím spojenou dětskou úmrtnost. Podle záchodkové organizace je potřeba do budoucna celosvětově omezit plýtvání vodou při splachování a rozšířit používání suchých záchodů nejen v chudých zemích.

Trocha historie nikoho nezabije

Záchodová mísa může být, uměním. Foto: richard winchell
Záchodová mísa může být
uměním. Foto: richard winchell
Splašky po sobě uklízeli už staří Egypťané a Římané, používající na svou dobu důmyslné kanalizační systémy. V Římě kálení dokonce povýšilo na jistou formu společenského setkání, při kterém se vesele debatovalo i obchodovalo. Následující doba středověku ovšem podobné zábavě příliš nepřála, a lidé si s exkrementy příliš hlavu nelámali. Cháska vylévala plné nočníky přímo na ulici a šlechta si na svých sídlech budovala takzvané prevéty, přizděné výklenky, ze kterých padalo všechno přímo dolů pod hrad.

Barney Smith z amerického Texasu už, přes 30 let sbírá záchodová prkénka., Foto: juliegomoll
Barney Smith z amerického Texasu už
přes 30 let sbírá záchodová prkénka.
Foto: juliegomoll
Objevitelem systému splachovacího záchodu v podobě, jaké ji s malými úpravami známe i dnes, byl anglický šlechtic John Harrington. Svůj vynález představil veřejnosti koncem 16. století, ale příliš nepochodil, lidé se mu vysmáli, dál chodili na latríny a splachování si doma užíval jen samotný jeho autor.

V českých zemích byl průkopníkem budování kanalizace už osvícený Otec vlasti Karel IV., ovšem ještě ani  v první polovině 20. století rozhodně nebylo pravidlem, že by každá domácnost měla splachovací záchod. Opravdový rozmach splachování nastal až se socialistickou výstavbou panelových domů, do nichž se montovala právě už zmíněná bytová jádra z umakartu.

 

Dnes už máme záchody inteligentní

Nejmodernější klozety ovládá mobilní telefon. Foto: Rojer
Nejmodernější klozety ovládá mobilní telefon. Foto: Rojer
Nejenom Karel IV. by bezpochyby nevycházel z údivu, kdyby spatřil, jak zařízení pro vykonání lidské potřeby vypadají dnes. Nejdále jsou v tomto ohledu jak jinak, než v Japonsku. Tam už mají takové záchody, které vám před a po změří krevní tlak, oznámí vám vaši váhu a proudem vody třeba udělají masáž pozadí. A to nemluvíme o vyhřívaných prkýnkách, hudbě, vůních a samočistících schopnostech takových toalet.

Ty nejmodernější už se dají dokonce dálkově ovládat pomocí chytrých mobilních telefonů, takže člověk na záchodě téměř nemusí hnout prstem. Mobil s mísou komunikuje pomocí bluetooth a nadiktuje jí, kdy zvednout či položit desku, jak teplou vodou omývat a jakou muziku pouštět. Ale pozor! Podle odborných časopisů se prostřednictvím telefonů mohou i chytré toalety stát terčem útoku hackerů, takže by leckdo mohl místo úlevy také přijít k pořádné nepříjemnosti.

Jak nám spočetli statistikové, věnuje průměrný jedinec pobytu na WC dohromady celé tři roky života (ti, co si tam čtou, pochopitelně více). Během každého kalendářního roku dva a půl tisíckrát spláchneme a spotřebujeme téměř tři tisíce útržků toaletního papíru.

Použité fotografie:

  1. MT-nábytek.cz
  2. Sustainable sanitation CC BY 2.0
  3. richard winchell CC BY 2.0
  4. juliegomoll CC BY 2.0
  5. Rojer CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 62x

Chcete si prohlédnout novinky ze světa staveb a bydlení nebo se jen potřebujete poradit s odborníky z oboru? Navštivte výstavu Stavíme Bydlíme, která se koná 24. a 25. února 2017 v Uherském Hradišti. Na co všechno se můžete těšit?

Celý článek
Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Vydáno: 14.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 128x

Chystáte se u vás doma přeměnit interiér? Přijďte v březnu na výstaviště do pražských Letňan. Pětice veletrhů For Habitat, For Furniture, For Garden, Design Shaker a Bydlení, Nové projekty vám nabídne veškerou potřebnou inspiraci.

Celý článek
Blíží se svátek zamilovaných. Myslete nejen na svého partnera či partnerku, ale i na ostatní lidi a zvířata

Blíží se svátek zamilovaných. Myslete nejen na svého partnera či partnerku, ale i na ostatní lidi a zvířata

Vydáno: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 107x

14. února má svátek Valentýn a s ním i všichni zamilovaní. Jak a kde tento svátek vznikl a kdy jej začali lidé slavit? Jak oslavit Valentýna tradičně i netradičně a jak udělat radost nejen svému partnerovi či partnerce?

Celý článek