Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
32040
0komentářů

Máme čas duchů a mrtvých, je libo dát si do bytu rakev?

Naprostá většina z nás si rakev spojuje se smrtí a má z ní tak trošku hrůzu. Najdou se ale i takoví jedinci, kteří vyměnili rakev za svou postel a tráví v ní noci. A někteří si dokonce pro umocnění pocitu nad sebou zavřou i víko!
Vydáno: 31.10.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4656x

Přichází tajemný čas dušiček a zesnulých, kteří se na přelomu října a listopadu vracejí k nám živým z druhého břehu řeky. Dny, kdy mrtví vstávají z hrobů, mohou inspirovat k pořízení nového nábytku, stylově tvarovaného do podoby rakve. Přesto, že se nám může zdát podobná postel v ložnici poněkud morbidní, najdou se lidé, kteří v rakvi spí dlouhá léta a za jiné lůžko už by ji nevyměnili. Podobu rakve pak může mít i stolek, knihovna nebo polička na zdi a jeden německý hotel dokonce nabízí přenocování v truhlách pro mrtvé za peníze.

Brazilec se ukládá do rakve už čtvrt století

Známé přísloví říká, že každý si lehne tak, jak si ustele., Někteří z nás si rádi ustelou i v rakvi. Foto: affinity1
Známé přísloví říká, že každý si lehne tak, jak si ustele.
Někteří z nás si rádi ustelou i v rakvi. Foto: affinity1
Tak například Zelli Rossi z brazilského Sao Paula ulehá do rakve už celých 25 let. Začal s tím po smrti svého přítele, se kterým si kdysi slíbili, že když jeden z nich umře, ten druhý mu koupí rakev. Rossi v roce 1983 prodělal vážnou autonehodu a jeho kamarád dostal zprávu, že svým zraněním podlehl. Šel tedy koupit rakev, ale po několika dnech se dozvěděl, že je všechno jinak a Rossi havárii přežije. Truhla tak zůstala nepoužitá. Když pak v roce 1988 zemřel on sám, Rossi mu v duchu dávné úmluvy také pořídil rakev a tu původní, určenou pro něj samého, si nechal. A aby památku svého přítele náležitě uctil, udělal si z ní nevšední lůžko.

Zvěsti o tom, že spává v rakvi, se kdysi povídaly i o proslulém českém spisovateli Ladislavu Fuksovi, který se proslavil novelou Spalovač mrtvol. Vzhledem k Fuksově mysteriózní osobnosti obestřené tajemstvím, by se asi nebylo čemu divit, ovšem samotný mistr měl kdysi prohlásit, že v rakvi se pořádně spát nedá. Jak píše Jan Poláček v knize Příběh spalovače mrtvol, vydané u příležitosti Fuksových nedožitých devadesátých narozenin, zpochybnil tuhle zálibu slovy: „Tak ono se to stále ještě říká? Člověk se v rakvi nemůže ani pořádně obrátit, dá se v ní spát jedině na zádech nebo na boku, a to ještě naprosto klidně, bez házení a vrtění. Naše rakve jsou totiž poněkud nestabilní a snadno se zvrhávají, což právě uprostřed tiché noci není dvakrát příjemné. Inu, málo platné, výrobek je přece jenom určen k jinému účelu.“

Posmrtná truhla také jako stůl, polička i kuchyňská linka

Kuchyň inspirovanou rakvemi vyráběl, Bryan Schoening klientovi z Los Angeles., Foto: www.coffinitup.com
Kuchyň inspirovanou rakvemi vyráběl
Bryan Schoening klientovi z Los Angeles.
Foto: www.coffinitup.com
Doslova obklopený rakvemi žije truhlář Bryan Schoening ze Spojených států. Tenhle řemeslník vyrábí postele, noční stolky, skříně, stoly, police, šperkovnice, ale i kuchyňské linky inspirované jejich tvarem a nutno dodat, že jeho výtvory jsou opravdu nezaměnitelné. Některé z objednaných kusů dokonce slouží zákazníkům za života jako nábytek, ve kterém se po smrti nechají i pohřbít, čímž dřevěná truhla podle jejího autora dokonale splní svůj pozemský účel.

Podobného výrobce se nám bohužel v tuzemských luzích a hájích objevit nepodařilo, po zadání hesla "coffin furniture" do internetového vyhledávače je ovšem možné na zahraničních webech narazit na vskutku zajímavé kousky. Podobu rakve může mít prosklená chladící vitrína na víno, masivní kancelářský stůl, luxusní pohovka v obýváku, nástěnné hodiny a považte, i stůl na billiard.

Noc v rakvi? Za necelé tři tisícovky

Rakve v berlínském hotelu.<br/>Foto: www.propeller-island.de
Rakve v berlínském hotelu.
Foto: www.propeller-island.de
Jaký je to pocit, usínat v rakvi se zavřeným víkem nad hlavou, může zkusit každý, kdo zavítá do Berlína. V hotelu Proppeler Island City Lodge totiž mají pokoj, kde posmrtné truhly nahradily postele. Rakve mají funkční zavírací víko a v něm stylový otvor pro přísun čerstvého vzduchu ve tvaru kříže, aby ráno nebyla uvnitř z nocležníka rovnou mrtvola. O nevšední zážitek je mezi lidmi velký zájem, do hotelu především v tomto „halloweenském“ období míří dokonce i celé rodiny i s dětmi, které se pak před spolužáky vytahují s fotografiemi z výletu, stráveného v rakvi. Jedna taková noc stojí 115 euro, pro našince tedy necelé tři tisíce korun.

Kromě rakví nabízí berlínský hotel k přespání další tři desítky více či méně bizarních místností, jejichž autorem je muzikant a výtvarník Lars Stroschen. Ubytovat se tak můžete v pokoji vyloženém zrcadly, kde si připadáte jako uvnitř kaleidoskopu, ve vězeňské cele s dírou ve zdi nebo v klecích, připomínajících cirkusový zvířetník.

Použité fotografie:

1. affinity1 CC BY 2.0
2. www.coffinitup.com 
3. www.propeller-island.de

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 52x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 67x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 330x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek