0komentářů

Chytré domy chrání obyvatele před katastrofickou záplavou

Bydlíte blízko řeky a musíte se pořád obávat katastrofální povodně, bezohledně ničící vše, co jí stojí v cestě? Strachu z velké vody vás může zbavit chytrý dům, vymyšlený tak, aby před velkou vodou ochránil vaši rodinu i majetek.
Vydáno: 04.10.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4691x

1. Protipovodňové domy jsou na příchod velké, vody připravené
1. Protipovodňové domy jsou na příchod velké
vody připravené
Krutá rána osudu v podobě další povodně postihla letos v červnu opět miliony lidí v celé střední Evropě. Velká voda nemilosrdně brala vše, co nešťastníci sotva stihli opravit po posledních záplavách, a řada zoufalých postižených tak byla nucená vyhledat pomoc odborníků z oboru psychiatrie. Pokud lidé žijící u vody svůj boj s živlem nevzdali a hodlají v zátopových oblastech žít dál, svítá jim teď nová naděje v podobě protipovodňových domů. Ty jsou postavené tak, aby majetek svého majitele před ničivou katastrofou účinně chránily.

Stojí kus nad stoletou vodou

Hlavní vtip je v tom, že dům stojí výš, než vystoupala voda za posledních sto let. „Rodinný dům po zpracování analýzy povodňových map naprojektujeme tak, aby úroveň čisté podlahy sahala minimálně 40 centimetrů nad hladinu stoleté vody,“ vysvětluje Jan Černý, výrobní ředitel společnosti Ekonomické stavby, která chytré protipovodňové domy v Čechách i na Slovensku staví. 

Zvednutím podlahy na speciální konstrukci, díky kterému nedojde k zatopení obytných prostor, získává dům ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Ve spodní části vznikne velkorysý prostor, vhodný pro parkování automobilu, případně k ukládání nejrozličnějších věcí. Jediná potíž je v tom, že v případě hrozící záplavy je nutné všechno vystěhovat nahoru do bezpečí, v porovnání se zachráněnými hodnotami jde však o banalitu.

Součástí jsou i úpravy pozemku

Ještě než voda vystoupá až k domu, je dobré ji trošku usměrnit, aby případné škody nebyly tak vysoké. I na tuhle záležitost chytré protipovodňové domy „myslí“ a mají na pozemku okolo zřízený systém zídek, valů a modelací terénu, bránící urychlenému zaplavení domu při příchodu povodňové vlny nebo při bleskové povodni. Ta je následkem silného lijáku při průtrži mračen a na rozdíl od záplavy obvykle zmizí stejně rychle, jako se přižene. 

Účty za nezkrotný živel neustále rostou

2. Extrémní projevy počasí můžeme podle, odborníků očekávat čím dál častěji.
2. Extrémní projevy počasí můžeme podle
odborníků očekávat čím dál častěji.
Letošní ničivé povodně zasáhly v červnu nejprve střední, severozápadní a severovýchodní Čechy, druhá vlna postihla jihočeské kraje a o několik dní později řádila velká voda také v Krkonoších, Jizerských horách a na Českomoravské vrchovině. Zemřelo 15 lidí a celkově bylo povodněmi zasaženo 970 měst a obcí. Bezmála 27 tisíc osob muselo opustit svůj domov kvůli vyhlášené evakuaci, na boj s živlem a likvidaci jeho následků bylo povoláno přes 28 tisíc profesionálních a dobrovolných hasičů, více než 20 tisíc policistů a deset tisíc příslušníků armády. Kromě českých krajů se povodňová vlna prohnala také Slovenskem, Polskem, Německem, Rakouskem, Maďarskem i Švýcarskem. Jen u nás se způsobené škody vyšplhaly do desítek miliard korun.

 

Přesto, že povodeň je poměrně běžnou přírodní katastrofou, která se krajinou zkrátka čas od času prožene, způsobuje nepřipraveným lidem pokaždé značné újmy. Škody na lidském majetku se podle statistiků od počátku 80. let minulého století neustále zvyšují, což, jak vysvětlují, je dáno odlišným využíváním krajiny člověkem, narůstajícím bohatstvím společnosti i pokračujícím rozvojem aktivit v oblastech ohrožených velkou vodou.

 

Zdroj fotografií: 
1. Ekonomické stavby
2. Hasičský záchranný sbor české republiky

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 90x

Na počátku stavby nebo přestavby domu či bytu je stavební projekt. Jak si vybrat správné materiály, postupy i dodavatelské firmy? Pomohou vám odborníci na stavební výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Přijďte se inspirovat.

Celý článek
Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 103x

Chcete si prohlédnout novinky ze světa staveb a bydlení nebo se jen potřebujete poradit s odborníky z oboru? Navštivte výstavu Stavíme Bydlíme, která se koná 24. a 25. února 2017 v Uherském Hradišti. Na co všechno se můžete těšit?

Celý článek
Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Vydáno: 14.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 170x

Chystáte se u vás doma přeměnit interiér? Přijďte v březnu na výstaviště do pražských Letňan. Pětice veletrhů For Habitat, For Furniture, For Garden, Design Shaker a Bydlení, Nové projekty vám nabídne veškerou potřebnou inspiraci.

Celý článek