0komentářů

Jak na Dušičky věnovat vzpomínku těm, kteří již nejsou mezi námi? Inspirujte se tradicemi Haloweenu a Svátku mrtvých

Na 2. listopadu připadá Svátek zesnulých neboli Dušičky. Jak zesnulým věnovat vzpomínku, a přitom se neutopit ve smutku? Vyzkoušejte některé z tradic a zvyků, které patří k Haloweenu a Dnu mrtvých. Z čeho tyto tradice vycházejí?
Vydáno: 02.11.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 561x

Na 2. listopadu připadá Vzpomínka na všechny věrné zesnulé (Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky). Pro věřící je to den liturgického roku, kdy se modlí za zemřelé. Dušičky se slaví od 10. století, jako katolický svátek pak od 12. století. Na Dušičky či během tohoto období je v zemích s křesťanskou tradicí zvykem navštívit hřbitov a rodinný hrob, očistit ho a rozsvítit na něm svíčku či položit na něj věnec nebo květiny. To má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že život smrtí nekončí.

Památka zesnulých a církevní tradice

Bývá zvykem, že se na Dušičky konají na hřbitovech v hřbitovních kaplích, kostelech či jen u hlavního hřbitovního kříže bohoslužby slova či mše svaté. Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici, zapálení svíčky je zase symbolickým aktem vztaženým ke vzpomínce a věčnému životu. Živá květina je pak znamením, že k zemřelému stále chováte nějaký vztah a úctu. Proto byste na hrob neměli pokládat umělé ani papírové květiny. Židé mají ve zvyku místo svíčky pokládat na hrob kamínky.

Jestliže už jste se postarali o uklizení hrobu a jeho výzdobu včetně zapálení svíčky, tak si udělejte vzpomínkový večer, vytáhněte staré fotografie a zavzpomínejte na své blízké. Ale netruchlete. Jestliže víte, že by vás samotné přepadla smutná nálada, tak se raději inspirujte zvyky a tradicemi Haloweenu a Svátku mrtvých, pozvěte rodinu či přátele na oslavu, v domě nachystejte strašidelnou výzdobu a připravte dobré jídlo a pití. Pokud se vám nechce moc vyvařovat, tak se domluvte, že každý návštěvník donese něco dobrého na zub. Na oslavě si můžete zatancovat, zahrát společenské hry, zazpívat si karaoke a v mezičase vzpomenout na ty, kteří se již oslavy nemohly zúčastnit.

<p>Na Dušičky je tradicí navštívit hřbitov a zapálit u hrobu svíčku. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders</p>

Na Dušičky je tradicí navštívit hřbitov a zapálit u hrobu svíčku. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders

Odkud pochází tradice Haloweenu?

V USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu a dalších zemích se slaví Haloween, který nevychází z křesťanských tradic, ale má původ spíše v keltských slavnostech. Keltové oslavovali v noci z 31. října na 1. listopad svátek Samhain, protože věřili, že v tuto dobu se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Tradice zapalovat ohně a svíčky pochází od Keltů a Slovanů, protože oheň podle nich očišťoval a světlo je chránilo před zlými a potměšilými duchy. Lidé uctívali svého boha mrtvých Anwinna a věřili, že se k nim té noci navracejí duše zemřelých, aby jim živí pomohli překročit hranici do Země mrtvých. Proto jim vyráběli svítilny z vydlabaných řep, aby jim posvítili na cestu.

Kromě výroby luceren se lidé strojili do starých hadrů a malovali si obličeje, aby se chránili před zlými duchy. Později se tyto tradice začaly prolínat s římskými oslavami žní, takže k ohňům a lampám přibylo i ovoce a obilí. All Hallows' Evening, tedy Večer všech blahoslavených, lidově Halloween, se začal slavit v 16. století a je směsí všech těchto zvyků. Lidé chystají strašidelnou výzdobu svých domovů i různé laskominy jako výslužku pro koledníky a vydlabávají dýně. Večer se děti převlékají do strašidelných kostýmů, vyrážejí na koledu a za písničku či jednoduchý akrobatický trik dostanou sladkosti či peníze. Do kostýmů se převlékají i dospělí, ale ti spíše vyrážejí na večírky.

<p>K Haloweenu patří strašidelné kostýmy a vydlabané dýně. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness</p>

K Haloweenu patří strašidelné kostýmy a vydlabané dýně. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness

V Mexiku se slaví Den mrtvých

V Jižní Americe (a především pak v Mexiku) se na počest mrtvých koná ve dnech 1. a 2. listopadu (někdy již 31. října) oslava Día de Muertos, tedy Den mrtvých. Podle aztécké mytologie odcházejí mrtví do jiného světa, který se jmenuje Mictlán, kde vládnou Pán a Paní smrti. Lidé však věřili, že jednou do roka se mrtví vracejí na zem, aby si trochu popovídali se svými příbuznými a přáteli, kteří tak pro ně nemusí tolik truchlit. Symbolem mexického Dne mrtvých se stala smrtka "Catrina", nazvaná podle kresby La Calavera Catrina (česky Elegantní lebka) mexického malíře a karikaturisty José Guadalupe Posady.

Pozůstalí pro zesnulé dopředu připravují ve svých domovech, na zahradě nebo u hrobu oltář ozdobený květinami, jejich fotkou a oblíbeným jídlem i pitím, svíčkami a barevnými vystřihovanými papíry, především oranžovými květinami, které zahánějí zlé duchy. V noci vyrážejí celé rodiny na oslavu na hřbitov, kde je připravená bohatá květinová výzdoba a na rozích hrobů hoří obrovské svíce. Pozůstalí se okolo půlnoci usadí u hrobu a hodují na přinesených nápojích a jídle. Veselí se, vzpomínají na mrtvého a zpívají až do rána, přičemž věří, že se během noci setkají a popovídají si se zesnulými. Součástí pohoštění jsou třeba malé cukrové lebky a sladký chléb s ruličkami těsta, které připomínají kosti.

<p>Na Den mrtvých připravují pozůstalí nazdobené oltáře pro zesnulé. Foto: ©Depositphotos.com/agcuesta1</p>

Na Den mrtvých připravují pozůstalí nazdobené oltáře pro zesnulé. Foto: ©Depositphotos.com/agcuesta1

Jaké tradice a zvyky dodržujete na Dušičky vy? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 28x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 75x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 94x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek