PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Obdivujete období první republiky? Oslavte 28. října Den vzniku ČSR. Pro potěchu duše si pořiďte umělecké dílo z té doby

28. října je výročí vzniku samostatného Československa. V roce 2016 je tomu už 98 let. Z dob první republiky existuje dost široký výběr uměleckých předmětů pro výzdobu interiéru. Čeští malíři a umění 20. století budou vždy žádaní.
Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 787x

28. října 1918 vzniklo Československo. Nedlouho poté prohlásilo Národní shromáždění na své první schůzi československý stát za republiku. Výkonné moci, tedy vládě, předsedal Karel Kramář, prezidentem zvolili zákonodárci Tomáše Garrigua Masaryka. Po vyhlášení samostatnosti lidé po celé zemi oslavovali, pořádali bohoslužby i průvody. Důvodem k jásotu byla jednak samostatnost, jednak konec 1. světové války.

Dýhovaný povrch ve vysokém lesku je typický prvek

V současnosti si okamžik vzniku samostatného státního útvaru připomínáme státním svátkem. Využijte jej nejen k odpočinku, ale zkuste se třeba podívat, jaký nábytek měli lidé tehdy doma. Design té doby má totiž své kouzlo a v interiérech vypadá skvěle. Jedním z dekoračních prvků nábytku se v prvorepublikovém období stal dýhovaný povrch ve vysokém lesku. Můžete se zde klidně inspirovat při vybavování či doplnění vašeho bytu.

<p>Ladné křivky, měkký sedák, krásné na pohled. No řekněte, nesedli byste si třeba hned? Foto: ©Depositphotos.com/CHRTKD</p>

Ladné křivky, měkký sedák, krásné na pohled. No řekněte, nesedli byste si třeba hned? Foto: ©Depositphotos.com/CHRTKD

S meziválečným obdobím se pojí vznik moderního architektonického stylu, který se promítl i do tvorby nábytku, funkcionalismu. Vznikl ve 20. letech 20. století a až do konce sedmdesátých let zůstal vedoucím architektonickým mezinárodním směrem evropské avantgardy. Vyznačuje se jednoduchostí tvarů, použitím betonu, železa, šarlatových cihel, a obecně funkčností. Typické jsou sloupy, střešní zahrady, propojení interiéru s exteriérem, pásová okna a volná průčelí.

Funkcionalismus se stal v období ČSR vedoucím směrem evropské avantgardy.

Funkcionalismus přerostl meze architektury a stal se novým způsobem myšlení. Styl našel své uplatnění na takzvaném Bauhausu, škole výtvarného umění a designu. Vznikla v roce 1919 ve Výmaru a později působila v německém Dessau. Škola usilovala o sloučení umění s průmyslovým návrhářstvím, strojní i hromadnou výrobou, a působila zde řada významných architektů a malířů.

<p>I tyto nábytkové kousky byste mohli najít v prvorepublikových interiérech. Foto: ©Depositphotos.com/anekoho</p>

I tyto nábytkové kousky byste mohli najít v prvorepublikových interiérech. Foto: ©Depositphotos.com/anekoho

Ale vraťme se zpět do českých končin. Kdybyste hledali nádhernou a vlídnou výtvarnou výzdobu obývacího pokoje, která se týká přímo první republiky, vsaďte na kresby a koláže Adolfa Hoffmeistera. Velmi známé jsou jeho karikatury předních českých umělců té doby. Recenze píší, že „…kresby na rozdíl od politické, či sociální karikatury postrádají pomstychtivý bodec nenávistné jízlivosti.“ Kreslíř tak zpodobnil bratry Čapkovy, Voskovce s Werichem, Jana Zrzavého, Václava Špálu či Josefa Gočára.

Vysoko v kurzu je dnes skvělý malíř a ilustrátor František Kupka

Mezi známé výtvarné směry nejen za první republiky patřil například kubismus. Díla Emila Filly, Bohumila Kubišty nebo Otto Guttfreunda zdobí nejednu soukromou sbírku, ale u vás doma byste si zřejmě museli pořídit kvalitní alarm. Velmi vysoko si šťastní majitelé cení také obrazy Františka Kupky. Tento vizionář a spiritista vytvářel na přelomu století ještě symbolicko-secesní malbu, pak byly v jeho dílech znát expresionistické tendence.

<p>Zkušení řemeslníci vyrábí světoznámý ohýbaný nábytek značky TON dodnes. Foto: katyelliott.com</p>

Zkušení řemeslníci vyrábí světoznámý ohýbaný nábytek značky TON dodnes. Foto: katyelliott.com

Pokud byste chtěli do bytu nábytek z období vzniku Československa, musíte se poohlédnout třeba u rodiče či prarodičů na půdě, nebo mrkněte na některý z aukčních portálů. Jednotlivé kousky skvěle využijete nejen v bytě zařízeném v retro či vintage stylu, ale i v čistě moderním interiéru. Starožitný a retro nábytek mívají i v prodejních galeriích různých restaurátorských firem.

Designéři postupně opouštěli dekorační prvky a přecházeli na dokonalý a hladký povrch.

Zřejmě nejznámější představitelkou nábytkové produkce prvorepublikové a pozdější doby je židle „Thonetka“ z ohýbaného dřeva. Nejen tento designově jedinečný typ vyrábí pod značkou TON zkušení řemeslníci dodnes. Designéři v prvorepublikové éře navrhovali střídmý, elegantní, funkční a pohodlný nábytek, hodně ovlivněný tvorbou Adolfa Loose. Postupně jej ale začali zjednodušovat od nadbytečných dekoračních prvků a využívali dokonalý, hladký a strojně zpracovaný povrch.

<p>Toto křesílko je krásná ukázka účelnosti, jednoduchosti a nevtíravého designu. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott</p>

Toto křesílko je krásná ukázka účelnosti, jednoduchosti a nevtíravého designu. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott

Oslavy první republiky si můžete se v hojné míře užít i dnes. Její atmosféru si připomenete třeba na hradě Křivoklát. Během dne tu potkáte vojáky, četníky, historická vozidla a nechybí ani ochutnávka tradičních českých piv. Dobové stánky vám nabídnou rozmanité zboží. Vrcholem celého programu je slavnostní akt k poctě Československé republiky.

Prvorepublikový streetfood v Plzni připomene jídla z počátků 20. století

Festival pouličního jídla se do Plzně vrátí na státní svátek. Prvorepublikový streetfood připomene hlavně jídla našich prababiček, ale i mezinárodní kuchyně. Navštívit můžete také výstavu Má plast, která je věnovaná umění z recyklovaného plastu. Vstupné na ni je za „svátečních“ 28 korun, akce se koná v Depu 2015.

Zaujaly vás nábytkové kousky nebo umělecká díla z období vzniku Československa? Napište do komentáře pod článkem, co byste chtěli mít doma a pochlubte se ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 145x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 95x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 204x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek