0komentářů

Obdivujete období první republiky? Oslavte 28. října Den vzniku ČSR. Pro potěchu duše si pořiďte umělecké dílo z té doby

28. října je výročí vzniku samostatného Československa. V roce 2016 je tomu už 98 let. Z dob první republiky existuje dost široký výběr uměleckých předmětů pro výzdobu interiéru. Čeští malíři a umění 20. století budou vždy žádaní.
Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 607x

28. října 1918 vzniklo Československo. Nedlouho poté prohlásilo Národní shromáždění na své první schůzi československý stát za republiku. Výkonné moci, tedy vládě, předsedal Karel Kramář, prezidentem zvolili zákonodárci Tomáše Garrigua Masaryka. Po vyhlášení samostatnosti lidé po celé zemi oslavovali, pořádali bohoslužby i průvody. Důvodem k jásotu byla jednak samostatnost, jednak konec 1. světové války.

Dýhovaný povrch ve vysokém lesku je typický prvek

V současnosti si okamžik vzniku samostatného státního útvaru připomínáme státním svátkem. Využijte jej nejen k odpočinku, ale zkuste se třeba podívat, jaký nábytek měli lidé tehdy doma. Design té doby má totiž své kouzlo a v interiérech vypadá skvěle. Jedním z dekoračních prvků nábytku se v prvorepublikovém období stal dýhovaný povrch ve vysokém lesku. Můžete se zde klidně inspirovat při vybavování či doplnění vašeho bytu.

<p>Ladné křivky, měkký sedák, krásné na pohled. No řekněte, nesedli byste si třeba hned? Foto: ©Depositphotos.com/CHRTKD</p>

Ladné křivky, měkký sedák, krásné na pohled. No řekněte, nesedli byste si třeba hned? Foto: ©Depositphotos.com/CHRTKD

S meziválečným obdobím se pojí vznik moderního architektonického stylu, který se promítl i do tvorby nábytku, funkcionalismu. Vznikl ve 20. letech 20. století a až do konce sedmdesátých let zůstal vedoucím architektonickým mezinárodním směrem evropské avantgardy. Vyznačuje se jednoduchostí tvarů, použitím betonu, železa, šarlatových cihel, a obecně funkčností. Typické jsou sloupy, střešní zahrady, propojení interiéru s exteriérem, pásová okna a volná průčelí.

Funkcionalismus se stal v období ČSR vedoucím směrem evropské avantgardy.

Funkcionalismus přerostl meze architektury a stal se novým způsobem myšlení. Styl našel své uplatnění na takzvaném Bauhausu, škole výtvarného umění a designu. Vznikla v roce 1919 ve Výmaru a později působila v německém Dessau. Škola usilovala o sloučení umění s průmyslovým návrhářstvím, strojní i hromadnou výrobou, a působila zde řada významných architektů a malířů.

<p>I tyto nábytkové kousky byste mohli najít v prvorepublikových interiérech. Foto: ©Depositphotos.com/anekoho</p>

I tyto nábytkové kousky byste mohli najít v prvorepublikových interiérech. Foto: ©Depositphotos.com/anekoho

Ale vraťme se zpět do českých končin. Kdybyste hledali nádhernou a vlídnou výtvarnou výzdobu obývacího pokoje, která se týká přímo první republiky, vsaďte na kresby a koláže Adolfa Hoffmeistera. Velmi známé jsou jeho karikatury předních českých umělců té doby. Recenze píší, že „…kresby na rozdíl od politické, či sociální karikatury postrádají pomstychtivý bodec nenávistné jízlivosti.“ Kreslíř tak zpodobnil bratry Čapkovy, Voskovce s Werichem, Jana Zrzavého, Václava Špálu či Josefa Gočára.

Vysoko v kurzu je dnes skvělý malíř a ilustrátor František Kupka

Mezi známé výtvarné směry nejen za první republiky patřil například kubismus. Díla Emila Filly, Bohumila Kubišty nebo Otto Guttfreunda zdobí nejednu soukromou sbírku, ale u vás doma byste si zřejmě museli pořídit kvalitní alarm. Velmi vysoko si šťastní majitelé cení také obrazy Františka Kupky. Tento vizionář a spiritista vytvářel na přelomu století ještě symbolicko-secesní malbu, pak byly v jeho dílech znát expresionistické tendence.

<p>Zkušení řemeslníci vyrábí světoznámý ohýbaný nábytek značky TON dodnes. Foto: katyelliott.com</p>

Zkušení řemeslníci vyrábí světoznámý ohýbaný nábytek značky TON dodnes. Foto: katyelliott.com

Pokud byste chtěli do bytu nábytek z období vzniku Československa, musíte se poohlédnout třeba u rodiče či prarodičů na půdě, nebo mrkněte na některý z aukčních portálů. Jednotlivé kousky skvěle využijete nejen v bytě zařízeném v retro či vintage stylu, ale i v čistě moderním interiéru. Starožitný a retro nábytek mívají i v prodejních galeriích různých restaurátorských firem.

Designéři postupně opouštěli dekorační prvky a přecházeli na dokonalý a hladký povrch.

Zřejmě nejznámější představitelkou nábytkové produkce prvorepublikové a pozdější doby je židle „Thonetka“ z ohýbaného dřeva. Nejen tento designově jedinečný typ vyrábí pod značkou TON zkušení řemeslníci dodnes. Designéři v prvorepublikové éře navrhovali střídmý, elegantní, funkční a pohodlný nábytek, hodně ovlivněný tvorbou Adolfa Loose. Postupně jej ale začali zjednodušovat od nadbytečných dekoračních prvků a využívali dokonalý, hladký a strojně zpracovaný povrch.

<p>Toto křesílko je krásná ukázka účelnosti, jednoduchosti a nevtíravého designu. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott</p>

Toto křesílko je krásná ukázka účelnosti, jednoduchosti a nevtíravého designu. Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott

Oslavy první republiky si můžete se v hojné míře užít i dnes. Její atmosféru si připomenete třeba na hradě Křivoklát. Během dne tu potkáte vojáky, četníky, historická vozidla a nechybí ani ochutnávka tradičních českých piv. Dobové stánky vám nabídnou rozmanité zboží. Vrcholem celého programu je slavnostní akt k poctě Československé republiky.

Prvorepublikový streetfood v Plzni připomene jídla z počátků 20. století

Festival pouličního jídla se do Plzně vrátí na státní svátek. Prvorepublikový streetfood připomene hlavně jídla našich prababiček, ale i mezinárodní kuchyně. Navštívit můžete také výstavu Má plast, která je věnovaná umění z recyklovaného plastu. Vstupné na ni je za „svátečních“ 28 korun, akce se koná v Depu 2015.

Zaujaly vás nábytkové kousky nebo umělecká díla z období vzniku Československa? Napište do komentáře pod článkem, co byste chtěli mít doma a pochlubte se ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 91x

Na počátku stavby nebo přestavby domu či bytu je stavební projekt. Jak si vybrat správné materiály, postupy i dodavatelské firmy? Pomohou vám odborníci na stavební výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Přijďte se inspirovat.

Celý článek
Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 105x

Chcete si prohlédnout novinky ze světa staveb a bydlení nebo se jen potřebujete poradit s odborníky z oboru? Navštivte výstavu Stavíme Bydlíme, která se koná 24. a 25. února 2017 v Uherském Hradišti. Na co všechno se můžete těšit?

Celý článek
Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Vydáno: 14.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 171x

Chystáte se u vás doma přeměnit interiér? Přijďte v březnu na výstaviště do pražských Letňan. Pětice veletrhů For Habitat, For Furniture, For Garden, Design Shaker a Bydlení, Nové projekty vám nabídne veškerou potřebnou inspiraci.

Celý článek