0komentářů

Jak internetová síť ovládne vaše bydlení aneb Co zaznělo na konferenci Smart Home ve světě Internetu věcí

Jak internet pomáhá k pohodlnějšímu a levnějšímu bydlení? Budoucnost našich domovů poodhalila zajímavá konference "Smart Home ve světě Internetu věcí". Co na ní řečníci o chytrém bydlení, které dnes už běžně funguje, prozradili?
Vydáno: 26.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 612x

Těšíte se na chytré bydlení? Až budete svoji domácnost ovládat přes internet pomocí hodinek, vzdáleni třeba stovky kilometrů daleko? O tom, co všechno už dnes funguje a hlavně o tom, jaké možnosti vám dají moderní technologie v příštích letech, debatovali účastníci konference "Smart Home ve světě Internetu věcí".

Proč je internet pro budoucnost bydlení důležitý?

"Pořizujeme si chytré domy, protože nám přinášejí nejen pohodlí, ale hlavně spolehlivé zabezpečení, úspory energií a vzdálený dohled z chytrého telefonu, tabletu a nově také z chytrých hodinek," vysvětluje Jana Diatková z Asociace chytrého bydlení (ACHB). Ta setkání více než stovky architektů, projektantů a dalších odborníků pořádala.

Jak ovšem konference ukázala, svět Internetu věcí už pověstný práh našich domácností dávno překročil a vydal se do ulic. "Diskutující probrali i témata Smart Cities (chytrých městských aglomerací - pozn. red.), možnosti využití dotací při jejich výstavbě a dokonce i konkrétní představy o řízení hromadné dopravy v městech budoucnosti," doplňuje manažerka ACHB.

<p>Konference o chytrém bydlení propojeném s internetem přilákala přes stovku účastníků. Foto: ACHB</p>

Konference o chytrém bydlení propojeném s internetem přilákala přes stovku účastníků. Foto: ACHB

Úspory energií i bezpečný domov

Jeden z bloků konference byl kompletně zaměřený na praktické využití chytrých technologií při nakládání s energiemi. Dnes už nejde jen o dálkově ovládané topení, ale o to, aby se váš domov sám postaral o řízení všech zdrojů tepla i chlazení, o osvětlení, spínání spotřebičů či regulaci ohřevu vody v návaznosti na odlišné režimy v domácnosti. Počítačové srdce je pak schopné všechno toto optimalizovat podle počtu osob v domě i v jednotlivých místnostech, denní a noční doby a dalších skutečností v reálném čase.

Celosvětově nejvyužívanější moderní technikou pro bydlení jsou zabezpečovací a přístupové systémy nemovitostí. V našich zeměpisných šířkách si přeci jen podstatnou část roku musíme přitápět, tím pádem také víc řešíme hospodaření s teplem a energiemi. Zabezpečení domácností a objektů je ovšem podle průzkumu mezi zájemci o chytré bydlení hned na druhém místě jejich poptávky.

<p>Graf ukazuje předpokládaný nárůst počtu chytrých domácností v Evropě a zámoří. Zdroj: ACHB</p>

Graf ukazuje předpokládaný nárůst počtu chytrých domácností v Evropě a zámoří. Zdroj: ACHB

"Jsme přesvědčení, že setkávání architektů a projektantů s poskytovateli technologií, které tvoří smart home/space/office – zkrátka každou část našeho současného bytí, má smysl. Věříme, že si z Konference její účastníci odnesli praktické informace, další rozměr do své práce a chuť měnit a obnovovat svět kolem sebe k lepšímu se všemi prostředky, které nám naše doba poskytuje," říká Jana Diatková.

Navrhujete byty, domy, bydlení? Přihlaste se do soutěže

Protože jednou z hlavních činností Asociace Chytrého Bydlení je osvěta fungování smart home pro širokou veřejnost, připravuje sdružení také soutěž architektů. Zapojit se do ní budou moci autoři inovativních řešení využití chytrých zařízení v libovolných prostorách. ACHB nyní chystá podmínky a pravidla soutěže, zveřejní je na přelomu podzimu a zimy 2016.

Asociace Chytrého Bydlení

Adresa: Palackého 493; 769 01; Holešov – Všetuly
Kontaktní mail: info@achb.cz
Web: www.achb.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 54x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 102x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 112x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek