Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
25375
0komentářů

Jak internetová síť ovládne vaše bydlení aneb Co zaznělo na konferenci Smart Home ve světě Internetu věcí

Jak internet pomáhá k pohodlnějšímu a levnějšímu bydlení? Budoucnost našich domovů poodhalila zajímavá konference "Smart Home ve světě Internetu věcí". Co na ní řečníci o chytrém bydlení, které dnes už běžně funguje, prozradili?
Vydáno: 26.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 295x

Těšíte se na chytré bydlení? Až budete svoji domácnost ovládat přes internet pomocí hodinek, vzdáleni třeba stovky kilometrů daleko? O tom, co všechno už dnes funguje a hlavně o tom, jaké možnosti vám dají moderní technologie v příštích letech, debatovali účastníci konference "Smart Home ve světě Internetu věcí".

Proč je internet pro budoucnost bydlení důležitý?

"Pořizujeme si chytré domy, protože nám přinášejí nejen pohodlí, ale hlavně spolehlivé zabezpečení, úspory energií a vzdálený dohled z chytrého telefonu, tabletu a nově také z chytrých hodinek," vysvětluje Jana Diatková z Asociace chytrého bydlení (ACHB). Ta setkání více než stovky architektů, projektantů a dalších odborníků pořádala.

Jak ovšem konference ukázala, svět Internetu věcí už pověstný práh našich domácností dávno překročil a vydal se do ulic. "Diskutující probrali i témata Smart Cities (chytrých městských aglomerací - pozn. red.), možnosti využití dotací při jejich výstavbě a dokonce i konkrétní představy o řízení hromadné dopravy v městech budoucnosti," doplňuje manažerka ACHB.

<p>Konference o chytrém bydlení propojeném s internetem přilákala přes stovku účastníků. Foto: ACHB</p>

Konference o chytrém bydlení propojeném s internetem přilákala přes stovku účastníků. Foto: ACHB

Úspory energií i bezpečný domov

Jeden z bloků konference byl kompletně zaměřený na praktické využití chytrých technologií při nakládání s energiemi. Dnes už nejde jen o dálkově ovládané topení, ale o to, aby se váš domov sám postaral o řízení všech zdrojů tepla i chlazení, o osvětlení, spínání spotřebičů či regulaci ohřevu vody v návaznosti na odlišné režimy v domácnosti. Počítačové srdce je pak schopné všechno toto optimalizovat podle počtu osob v domě i v jednotlivých místnostech, denní a noční doby a dalších skutečností v reálném čase.

Celosvětově nejvyužívanější moderní technikou pro bydlení jsou zabezpečovací a přístupové systémy nemovitostí. V našich zeměpisných šířkách si přeci jen podstatnou část roku musíme přitápět, tím pádem také víc řešíme hospodaření s teplem a energiemi. Zabezpečení domácností a objektů je ovšem podle průzkumu mezi zájemci o chytré bydlení hned na druhém místě jejich poptávky.

<p>Graf ukazuje předpokládaný nárůst počtu chytrých domácností v Evropě a zámoří. Zdroj: ACHB</p>

Graf ukazuje předpokládaný nárůst počtu chytrých domácností v Evropě a zámoří. Zdroj: ACHB

"Jsme přesvědčení, že setkávání architektů a projektantů s poskytovateli technologií, které tvoří smart home/space/office – zkrátka každou část našeho současného bytí, má smysl. Věříme, že si z Konference její účastníci odnesli praktické informace, další rozměr do své práce a chuť měnit a obnovovat svět kolem sebe k lepšímu se všemi prostředky, které nám naše doba poskytuje," říká Jana Diatková.

Navrhujete byty, domy, bydlení? Přihlaste se do soutěže

Protože jednou z hlavních činností Asociace Chytrého Bydlení je osvěta fungování smart home pro širokou veřejnost, připravuje sdružení také soutěž architektů. Zapojit se do ní budou moci autoři inovativních řešení využití chytrých zařízení v libovolných prostorách. ACHB nyní chystá podmínky a pravidla soutěže, zveřejní je na přelomu podzimu a zimy 2016.

Asociace Chytrého Bydlení

Adresa: Palackého 493; 769 01; Holešov – Všetuly
Kontaktní mail: info@achb.cz
Web: www.achb.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 42x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 53x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 113x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek