0komentářů

Víte, co je confidente, koutnice, či šamrle? Ani zaklínadlo, ani vulgarismus, ale nábytek. Oslavte Evropský den jazyků

Koncem září slavíme Evropský den jazyků. Asi 225 jazyků z tohoto světadílu tvoří 3 % celkového počtu jazyků na světě. Připomeňte si je 13 zajímavými nábytkářskými termíny, za nimiž se skrývají nejrůznější názvy nábytkových kousků.
Vydáno: 26.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2219x

Sednout si máte na židli, lehnout do postele a odpočívat v křesle. Všechno je jasné, veškeré tyto kousky nábytku znáte ve své mateřštině a dokonce i v cizích jazycích. Víte ale, jak a proč vznikla? Stejně jako řada ostatních oborů má i nábytkářství spoustu pojmů a odborných výrazů, kterým ale porozumí jenom lidé z oboru. „Confidente“ totiž nemusí být udavač a „koutnice“ zatím neznámý druh pavouka. U příležitosti Evropského dne jazyků si některá zajímavá slovíčka připomeneme.

<p>Rozkládací pohovka Helena je krásným příkladem sofa-bed z anglicky mluvících zemí. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Rozkládací pohovka Helena je krásným příkladem sofa-bed z anglicky mluvících zemí. Foto: MT-nábytek.cz

Evropský den jazyků se každoročně slaví 26. září, na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001. Svátek tehdy vznikl ke konci Evropského roku jazyků, který Rada Evropy pořádala společně s Evropskou unií. Cílem těchto aktivit je propagace jazykové rozmanitosti a nejlépe celoživotního studia jazyků v evropských zemích. Po celém světadílu najdou zájemci řadu akcí, třeba televizní a rozhlasové programy, hodiny výuky jazyků, či zábavu pro děti a s dětmi.

Lingvistika známá i neznámá, aneb kolik jazyků umíš…

Na světě existuje 6 000 až 7 000 jazyků, kterými mluví na 7 miliard lidí. Většina evropských jazyků je indoevropského původu, když od konce 18. století je tu nejrozšířenějším jazykem ruština. Tehdy v této roli vystřídala francouzštinu. Mnoho jazyků má 50 000 či více slov, ale mluvčí zpravidla znají a používají jen zlomek. V běžné konverzaci se používá jen několik stovek slov. Většina evropských jazyků patří do tří skupin, germánské, románské a slovanské. Do té poslední spadá i čeština.

<p>Pokud máte najít absac, podívejte se po psacím stole se šuplíky Raven. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Pokud máte najít absac, podívejte se po psacím stole se šuplíky Raven. Foto: MT-nábytek.cz

Znalost více jazyků je v dnešní době téměř nutností, nikdo by však neměl zapomínat na svůj rodný jazyk. Čeština je nádherná a rozmanitá, má na 300 000 slovních kořenů a v zatím nejrozsáhlejším Příručním slovníku jazyka českého zhruba 250 000 hesel. Konkrétně i v nábytkářství najdete řadu výrazů, o kterých si nemusíte být jisti významem. Vyhledejte si ho v našem Slovníku nábytkářských pojmů. Najdete v něm nejen vysvětlení konkrétního pojmu, ale i informace o daném materiálu.

Minimálně polovina celosvětové populace je bilingvní nebo plurilingvní, ovládá tedy dva či více jazyků. Dvojjazyčnost usnadňuje učení dalších jazyků a zlepšuje myšlenkové procesy. Dítě má v pěti letech slovní zásobu už několika tisíc slov.

Vedle současných, více či méně používaných výrazů, však v oboru můžete narazit i na různé typy spíše historického nábytku. S jejich identifikací by mohli mít potíže i truhláři a nábytkoví odborníci. Například bergére je typ křesla, které vzniklo v pozdním baroku. Poznáte jej podle odnímatelného polštáře sedáku. Absac je příruční či pracovní stůl se zásuvkami a vzpomínaná confidente pohovka s připojenými bočními křesílky, typická pro pozdně rokokové období.

<p>Pokud vás někdo pošle do obchodu pro fotel, chtějte čalouněné křeslo Olori. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Pokud vás někdo pošle do obchodu pro fotel, chtějte čalouněné křeslo Olori. Foto: MT-nábytek.cz

Zřejmě známějším pojmem je fotel nebo též lenoška, jinak vlastně křeslo s čalouněným sedákem i opěrkou zad, ale s nečalouněnými područkami. Cassapanca není latinskoamerický tanec, ale lavice kombinovaná s truhlou. Konstrukce se vyznačuje odklopným sedákem, převýšeným zdobeným opěradlem a bočními područkami. Skvěle vymyšlená je indiscret, čalouněná pohovka, složená ze tří spojených, ale stranově odvrácených křesílek. Sedící osoby si tak mohly vzájemně nerušeně šeptat do přivráceného ucha.

Koutnice není pavouk, ale typ skříně v rohu místnosti

Z úplně jiného oboru známý kabinet je v nábytkařině reprezentativní skříňka s velkým množstvím zásuvek, z nichž některé byly tajné. I nábytek do kuchyní měl své zajímavé názvy. Fachuvka byla truhla, která sloužila pro uskladnění mouky, misník zase skříň na hliněné nádobí. Skládal se ze dvou skříněk nad sebou, které byly odděleny zásuvkou na příbory. Koutnice opravdu nebyl neznámý druh pavouka, ale skříň v rohu místnosti, která sloužila k uložení rodinných cenností.

<p>Výborným chest of drawers bude u vás doma nejspíš prádelník German 16. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Výborným chest of drawers bude u vás doma nejspíš prádelník German 16. Foto: MT-nábytek.cz

Myslíte si, že při všeobecném rozšíření angličtiny zvládnete některá speciálnější nábytkářská slova? Věděli jste třeba, že sofa-bed je rozkládací pohovka a wall to wall celoplošný koberec? Prádelníku se v anglicky mluvících zemích říká chest of drawers a nočnímu stolku bedside table. V ložnici, neboli in bedroom, narazíte často také na wardrobe, neboli šatní skříň, blanket, čili přikrývku a pillow, tedy polštář. V kuchyních je teď už častěji k vidění příborník, neboli cupboard.

První zmínka o židli v češtině je poměrně nová, objevuje se v roce 1484.

Z historických údajů vyplývá, že například nejstarším pojmenováním nábytku určeného k sezení pro jednu osobu je v češtině už zastaralá stolice s deminutivem stolička, které se uchovalo i ve spisovné češtině. Původní význam je stolec pro významné hodnostáře. Užití sedadla pro jednu osobu totiž bylo vyhrazeno jen lidem s výlučným postavením. Zmínka o židli je v češtině poměrně nová, poprvé se objevuje v roce 1484 a byla přejata ze starohornoněmeckého sidel(e), kam přišlo z latinského sedile ’sedadlo, stolice’.

<p>V ložnici narazíte často na wardrobe, v tomto případě zrcadlovou šatní skříň Gerardo. Foto: MT-nábytek.cz</p>

V ložnici narazíte často na wardrobe, v tomto případě zrcadlovou šatní skříň Gerardo. Foto: MT-nábytek.cz

Naši jazykovou exkurzi po zajímavých pojmech ze světa nábytku můžeme zakončit šamrlí, což je stolička pod nohy a tabernáklem. Vzpomněl si na něj třeba Jaroslav Hašek ve svém nesmrtelném Švejkovi a jeho příhodách s feldkurátem Katzem. Je to prostý sekretář, druh barokního dřevěného nábytku. Většinou byl dýhovaný a intarzovaný, ve spodní části býval prádelník, uprostřed sklopná psací deska a nahoře dekorativní skříňka s množstvím přihrádek či zásuvek.

Líbí se vám netradiční názvy nábytku a doslechli jste se o některém novém pojmu? Napište nám jej do komentáře pod článkem a podělte se o něj s ostatními čtenáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 25x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 73x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 93x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek