0komentářů

Podle astronomů končí horké léto a začíná chladnější podzim. Navíc si užijte 1. podzimní den a týden mobility bez aut

Začal astronomický podzim, vrcholí evropský týden mobility a je den bez aut. Vezměte rodinu a vyrazte na některou z mnoha akcí, které pořádá každoročně až 1 900 měst nejen v Evropě. První podzimní den oslavte pěšky nebo na kole.
Vydáno: 22.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 546x

I když má většina lidí v oblibě teplé a slunné dny, přírod se poručit nedá.  K ranním poklesům teplot se postupně přidalo čím dál častější smrákání a podzim se přihlásil i občasnou přeháňkou. Skončilo totiž astronomické léto a v 16:20 nastala podzimní rovnodennost. Slunce přecházelo přes rovník a tím byl pro všechna místa na zeměkouli den stejně dlouhý jako noc. Ode dneška se vám den začíná zkracovat a noc naopak prodlužovat. Z pohodlných měkkých postelí se vám nebude chtít vstávat.

První podzimní den aneb podzimní rovnodennost začíná obvykle 23. září

Tento úkaz zažijete v našich končinách dvakrát v roce, a to na jaře a na podzim. Na celé severní polokouli a tím i u nás, jde o podzimní rovnodennost. Na jižní polokouli je to rovnodennost jarní. Obvykle nastává 22. či 23. září, vzácně může být i 21. září, což bude nejblíže v roce 2092. Může být i 24. září, naposledy v roce 1931 a příště v roce 2303.

<p>Hlavním atributem Dne bez aut je jízdní kolo a doprava vlastní silou. I pěšky. Foto: ©Depositphotos.com/glowonconcept</p>

Hlavním atributem Dne bez aut je jízdní kolo a doprava vlastní silou. I pěšky. Foto: ©Depositphotos.com/glowonconcept

Ve stálém termínu 22. září se každoročně koná akce Evropský den bez aut. Iniciovala ji v roce 2000 Evropská komise a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. Jako hlavní záměr celé kampaně je upozornění na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech. Řešením je podle ekologů jednak podpora veřejné silniční i železniční dopravy, jednak budováni cyklostezek a také zkvalitňování prostranství pro pěší.

Můžete si buď vyjet na kole, zasoutěžit si s dětmi nebo pomoci přírodě.

Městská část Praha 8 například láká veřejnost na Pražské cyklozvonění. Je to celodenní rodinná akce na podporu bezpečné cyklistické dopravy ve městě. Nechte televizor v obývacím pokoji pro tentokrát vypnutý a běžte se na některou z akcí podívat. V Ústí nad Labem zajistili organizátoři na odpoledne úklid v údolí Dobětického potoka. Sraz zájemců je na zastávce MHD Dvojdomí.

<p>Řada tuzemských měst pořádá akce ke Dni bez aut. Najděte si nějakou a vyrazte. Foto: ©Depositphotos.com/j.dudzinski</p>

Řada tuzemských měst pořádá akce ke Dni bez aut. Najděte si nějakou a vyrazte. Foto: ©Depositphotos.com/j.dudzinski

V roce 2002 rozšířili organizátoři jednodenní Evropský den bez aut poprvé na celotýdenní Evropský týden mobility. Této kampaně se každoročně účastní až 1 900 měst z řady evropských zemí i států mimo Evropu. Zaměření každého ročníku souvisí s hlavním mottem akce a týká se hlavně tématu udržitelné dopravy. Jihomoravská metropole Brno se do kampaně letos zapojí počtrnácté. Veřejnost mohla využít celkem 22 akcí, které propagují veřejnou dopravu, chůzi či jízdu na kole.

V Brně dostanete jako cyklisté na náměstí zdarma kávu a reflexní pásky

Společnost KORDIS připravila pro všechny zájemce unikátní možnost nahlédnout do dispečinku, odkud řídí veřejnou dopravu v celém Jihomoravském kraji. Navíc všichni, kdo dnes přijedou na Moravské náměstí v Brně na kole či koloběžce, dostanou zdarma kávu včetně obalu na sedlo a reflexní pásky. Město Brno se ke Dni bez aut připojí prostřednictvím uzávěry prostoru před hlavním nádražím, kde se veřejnost bude moci seznámit s plány a záměry města v oblasti dopravy.Třebíčské Karlovo náměstí hostí celé dnešní odpoledne kampaň na podporu ekologických způsobů dopravy. Vyzkoušet si můžete jízdu v elektromobilu nebo na vozítku Segway. Řidiči mají možnost s pomocí „opileckých brýlí“ podívat se na svět optikou člověka pod vlivem alkoholu a zjisti, že to za volantem není zrovna ono. Městská doprava je po celý den zdarma, a kdo přijede na náměstí na kole, toho pořadatelé zařadí do slosování o ceny.

Města celý den nabízejí dopravu zdarma a celou řadu zábavných akcí pro veřejnost.

V Otrokovicích je po celý den městská hromadná doprava zdarma. V parku před poliklinikou se můžete zúčastnit zábavného odpoledne, na Sokolovně pak akce Bubnování pro starší děti a dospělé.  V Prachaticích si můžete odpoledne ve Starokasárenské ulici půjčit elektrokolo nebo koloběžku. V Uherském Brodě uzavřou na celý den Masarykovo náměstí, kde si můžete zasoutěžit, případně absolvovat cyklojízdu městem.

<p>Ať chceme či nechceme, je tu podzimní rovnodennost a dny se budou zkracovat. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy</p>

Ať chceme či nechceme, je tu podzimní rovnodennost a dny se budou zkracovat. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy

Město Říčany pořádá na Mezinárodní den bez aut velkou cyklojízdu. Jejím cíle je Street food festival, plný dobrého jídla, pití a muziky. Letos poprvé pořadatelé uzavřeli na odpoledne a večer ulici 17. listopadu mezi náměstím a Štefánikovou ulicí. Vznikne tu pěší zóna plná různých aktivit. Vytáhněte své potomky z dětského pokoje a těšte se na pouliční sporty, živou hudbu i program pro děti. Organizátoři slibují, že se možná z hlavní silnice na chvíli stane i řeka plná ryb.

Oslavili jste letošní nástup podzimu také tím, že jste protentokrát nechali auto doma? Napište do komentáře pod článkem, jaké jste měli zážitky a pochlubte se ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 58x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 105x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek