Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
12130
0komentářů

Dnes je mlsání povolené, ba přímo povinné. Svátek totiž slaví jedna z nejoblíbenějších sladkých pochoutek, čokoláda

Oslavte Mezinárodní den čokolády. Jak? Zajděte si po práci na čokoládovou masáž, večer si uvařte hrnek horké čokolády, posaďte se do čokoládové pohovky a pusťte si svůj oblíbený film či hudbu. Od kdy vlastně lidé čokoládu mlsají?
Vydáno: 13.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 445x

Čokoláda nepochybně patří k nejoblíbenějším sladkým pochoutkám na světě. Kromě toho, že skvěle chutná, tak je podle vědeckých průzkumů i velice zdravá. Prospívá totiž srdci, mozku, působí proti stresu i depresím a má protirakovinové účinky. Navíc podporuje paměť, prospívá sexu, snižuje riziko mrtvice a pomáhá k hubnutí. Nejzdravější čokoláda je hořká se 70 % kakaa. Obsahuje totiž vlákninu, která zabraňuje ukládání tuků. Pokud chcete pocítit zdravé účinky čokolády, měli byste jí denně sníst 28 g, což jsou zhruba dvě kostičky z tabulky.

Krátká historie čokolády

Slovo čokoláda má původ v aztéckém výrazu xocolātl, který v překladu znamená "nápoj bohů". Na čokoládě si jako první pochutnávali původní obyvatelé střední Ameriky, tedy Mayové a Aztékové, kteří z ní vyráběli kakaové placky a kakaové nápoje. Ty však nebyly vůbec sladké. Evropané se s čokoládou seznámili až díky španělským mořeplavcům, kteří ji dovezli do Evropy. Zde se čokoláda stala velmi oblíbeným nápojem a módní záležitostí hlavně v bohatých kruzích.

"Čokoládová móda" se ze Španělska rychle rozšířila do dalších zemí, třeba Francie a Anglie. V roce 1580 vznikla první továrna na zpracování čokolády ve Španělsku, v polovině 17. století pak byly v Británii otevřeny první "čokoládové" kavárny. Do 19. století konzumovali lidé čokoládu v tekutém stavu, až v roce 1847 se objevila čokoláda tabulková. První tabulková mléčná čokoláda pak vznikla v roce 1879.

<p>Čokoládová pohovka, kterou navrhl italský designér Diego Maria Gugliermetto. Foto: gugliermettodiego.it</p>

Čokoládová pohovka, kterou navrhl italský designér Diego Maria Gugliermetto. Foto: gugliermettodiego.it

Čokoládový nábytek

Britská designérka Iris Koser navrhla pohovku, která připomíná velkou tabulku čokolády. Sedačka je čalouněná světle hnědou kůží, přičemž polstrování z líné pěny je rozdělené na části připomínající jednotlivé dílky čokolády. Pohovka má tajné skrýše na čokoládu a dá se rozložit na lůžko, na které pak můžete umístit odkládací stolek. Ten vypadá jako alobal, ve kterém je čokoláda zabalená. Zadní strana pohovky je navíc zrcadlová, takže se v ní můžete prohlížet.

Pohovku připomínající tabulku čokolády navrhl také italský designér Diego Maria Gugliermetto, který má na svědomí i další kousky nábytku ze světa sladkých dobrot. Sedačka se vyrábí ve třech barevných variantách, a to tmavé, světle hnědé a bílé a součástí jsou i dva polštářky, které vypadají jako dílky čokolády.

Prohlédněte si čokoládový nábytek na Pinterestu.

Další pohovku připomínající lahodnou čokoládu vyrobilo designérské duo Angelica Tcherassi a Jákob Vilató. Opěradlo připomínající tabulku čokolády je vyřezané z tmavě hnědého dřeva, sedací část je pak tvořena čtverci pěny o vysoké hustotě potažené kůží nebo textilií.

Michi Jung navrhl čokoládový taburet se zabudovanými reproduktory, ke kterému jednoduše připojíte iPod nebo MP3 přehrávač, a při sezení tak můžete poslouchat svou oblíbenou muziku. Stejný designér navrhl v podobném stylu i chaise lounge, který má reproduktor zabudovaný v polštáři.

Nechcete utrácet za drahé designové kousky? I v běžných eshopech najdete s trochou fantazie kousky připomínající čokoládu, třeba rozkládací pohovku Ruben. Ta je čalouněná hnědou látkou a prošívaná tak, že lehce připomíná tabulku mléčné čokolády. Anebo si pořiďte sedačku čalouněnou hnědou textilií, ekokůží nebo kůží, případně jiný nábytek v čokoládově hnědé barvě.

<p>Rozkládací pohovka Ruben v hnědé barvě vypadá trochu jako tabulka čokolády. Foto: mt-nabytek.cz</p>

Rozkládací pohovka Ruben v hnědé barvě vypadá trochu jako tabulka čokolády. Foto: mt-nabytek.cz

Jak se vám líbí čokoládový nábytek? Pořídili byste si ho domů? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 59x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek
Designéři soutěží ve 110 kategoriích o prestižní cenu Design Award Competition 2017

Designéři soutěží ve 110 kategoriích o prestižní cenu Design Award Competition 2017

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 365x

Zajímáte se o kvalitní design nábytku, inovace a technologie ve světě? Sledujte mezinárodní soutěž Design Award Competition 2017. Organizátoři na ni zvou účastníky z celého světa. Vítězové získají prestižní oborovou cenu v dubnu.

Celý článek
Předvánoční výprodeje jsou na obzoru. Na 25. listopad připadá černý pátek čili Black Friday. S ním startují řádné slevy

Předvánoční výprodeje jsou na obzoru. Na 25. listopad připadá černý pátek čili Black Friday. S ním startují řádné slevy

Vydáno: 22.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 312x

25. 11. vás čeká příchod pořádné cenové snižovačky. Říkejte si tomu černý pátek nebo Black Friday, jak je libo. Podstatné je, že ceny půjdou dolů a vaše koutky nahoru. Dárky ve výprodejích pořídíte o poznání lehčeji.

Celý článek