Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
32030
0komentářů

Dnes je Den gramotnosti. Vylepšete si pracovní stůl a prostor o drátěný program na zeď. Využijte hluché místo

Vylepšete sobě i dětem pracovní či studijní prostor nad psacím stolem v pokoji. Přimontujte na stěnu drátěnou síť. Vesměs se používají v kuchyni, koupelně či obchodě, ale mnohde už menší varianty pěkně zdobí i pracovní plochy.
Vydáno: 08.09.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 583x

Jedním ze základních stavebních kamenů inteligence národa je gramotnost. Čtení, psaní i počítání není žádný zbytečný luxus, naopak jsou tyto pro nás už samozřejmé dovednosti velmi důležité pro život. Země s nejnižší gramotností vedou ne náhodou i žebříčky mateřské a kojenecké úmrtnosti, dětské práce nebo obecně extrémní chudoby. Proto si UNESCO každoročně připomíná 8. září jako Mezinárodní den gramotnosti.

UNESCO: Na světě žilo ještě nedávno na 800 milionů negramotných lidí

Světová organizace eviduje na světě stále stamiliony lidí, jejichž děti nepocítí ve svém životě žádný pozitivní efekt vzdělání. Pokud nejste přímo zapojeni do některého z programů pomoci rozvojovým zemím, udělejte si drobnou inventuru ve své domácí pracovně, nebo u pracovního stolu vašich dětí. Vylepšete například „hluchý“ prostor nad stolem drátěnou sítí a vytvořte tím nová úložná místa.

<p>Prostor nad psacím stolem bývá hluchý. Využijte jej na odkládání věcí. Foto: ©Depositphotos.com/SectoR_2010</p>

Prostor nad psacím stolem bývá hluchý. Využijte jej na odkládání věcí. Foto: ©Depositphotos.com/SectoR_2010

Drátěné sítě k závěsu na stěnu pořídíte v e-shopech nebo obchodech s vybavením pro domácí dílny. Pozinkovaná síť o rozměrech 150 × 100 cm vás přijde zhruba na tisícovku, závěsný zásobník na dokumenty o velikosti A 4 stojí do pětistovky. Možná se vám do studentského pokoje bude spíše hodit bílá síť bez rámu, v tom případě si nachystejte 600 Kč za síť o rozměrech 100 × 100 cm.

Zkuste využít ramínko na drátěné sítě, má univerzální a všestranné parametry.

Aby plnila drátěná síť vámi zamýšlený účel, musíte samozřejmě koupit ještě nejrůznější příchytky a háčky. Systémů i výrobců jsou spousty, ale drátěný háček na cokoli stojí kolem 25 korun, za drátěný držák na květináč dáte asi 80 Kč a drátěný zásobník vás přijde na stovku. Zajímavým nápadem je ramínko na drátěné sítě s univerzálním využitím. Zaplatíte za něj nejčastěji 120 až 150 Kč.

<p>Pracovna Gladys. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Pracovna Gladys. Foto: MT-nábytek.cz

Na síť nad stolem můžete zavěsit jakoukoli drátěnou pomůcku, která vám v domácí pracovně či ve studentském pokoji usnadní život. Ať už se jedná o pochromovaný věšák v podobě rovného ramene za 95 korun, nebo držák na balón o průměru 15 centimetrů za 60 Kč. Pokud byste si chtěli třeba do výše očí odložit více nejrůznějších předmětů, máte k dispozici závěsný koš za 220 korun.

U pracovního stolu počítejte s minimální plochou 140 × 70 cm

Pracovní stůl je centrálním bodem každé domácí kanceláře a základní plochou. V každém případě tu musíte počítat s minimální stolní plochou 140 × 70 centimetrů. Před výběrem nábytku si dobře spočítejte, jak dlouho v domácí kanceláři strávíte a jaká práce vás bude většinu dne čekat. Můžete se při tvorbě domácí kanceláře víc rozmáchnout? Rozdělte některou z velkých místností na část pracovní a odpočinkovou. Řešením je nová příčka nebo alespoň její část.

<p>Studentský pokoj Oswaldo. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Studentský pokoj Oswaldo. Foto: MT-nábytek.cz

Při dobrém plánování uděláte pracovnu i z opravdu malé místnosti. Jen si dejte pozor na to, aby byla dostatečně světlá. Než se pustíte do nakupování, tak si dobře promyslete, co všechno potřebujete a co kam v místnosti postavíte. A hlavně, postupujte systematicky, ať na nic nezapomenete.

 Zařízení pracovny v pěti krocích:

 •    Výběr správné místnosti; ideálně chladnější místnost s oknem.
 •    Dostatečné osvětlení; kromě přirozeného světla z okna či světlíku nachystejte centrální svítidlo a lampičku na stůl.
 •    Výběr nábytku, podle stylu místnosti; vždy je potřeba kvalitní psací stůl, ergonomická pracovní židle a úložné prostory.
 •    Relaxační zóna; je-li místnost velká, pořiďte sem sedací vak, lenošku nebo křesílko.
 •    Zútulnění pracovny; zvolte decentní doplňky, ideální je fontánka na stůl nebo akvárium.

Správným vybavením a vhodným rozestavěním nábytku podle východního učení feng-shui můžete v domácí pracovně podpořit správný tok pozitivní energie. Měli byste v prvé řadě sedět zády k plné stěně, s výhledem do místnosti a na dveře. Elektrické přístroje pak umístěte dostatečně daleko od pracovního stolu, nejlépe na samostatné stolky či skříňky.

<p>Psací stůl Meryl dub kraft. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Psací stůl Meryl dub kraft. Foto: MT-nábytek.cz

Pokud je to možné, využijte k práci přirozené sluneční světlo. Zařiďte si také dostatek úložných prostor a udržíte si tak v místnosti žádoucí pořádek a dynamickou atmosféru. Aktivnější prostředí pro práci vám pomohou zajistit také zrcadla a květiny s ostrými listy. Oblíbenou rostlinou do pracoven je i bambus umístěný do vázy s čerstvou vodou.

Podívejte se také, jak řeší sítí prostor nad psacím stolem uživatelé sítě Pinterest.

Vzdělání a gramotnost je obecně motorem rozvoje jednotlivých regionů i celých zemí. Nejlepší investicí do budoucnosti je pak vzdělané dítě. Při příležitosti Mezinárodního dne gramotnosti UNESCO slavnostně udělí několik cen organizacím a programům, které výuku čtení, psaní a počtů spojují i s dalšími rozvojovými cíli. Dbejte na dobré vzdělání také svých dětí a vytvořte jim k tomu doma vhodné podmínky. Začněte nákupem kvalitního nábytku do dětského či studentského pokoje.

Vylepšili jste sobě i svým ratolestem prostor nad pracovním stolem drátěným programem? Napište do komentáře pod článkem, jak se novinka osvědčila, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 52x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 67x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 328x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek