Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
25365
0komentářů

Konec srpna patří Evropské noci pro netopýry. Vlétl k vám omylem některý z letounů oknem domů? 5 rad, co dělat

Netopýři začínají koncem léta hledat úkryty a omylem vlétají do bytů. Nebojte se jich a nechte je zase v klidu odletět. Při zranění těchto zajímavých savců kontaktujte odborníky. Netopýrovi nabídněte trochu vody a azyl v krabici.
Vydáno: 26.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1635x

Ke konci prázdnin a na sklonku léta začínají ve volné přírodě hledat úkryty netopýři. Při této misi vám mohou omylem vlétnout oknem do obývacího pokoje nebo ložnice. Bojíte se snad pověrčivě těchto zajímavých živočichů? Úplně zbytečně, spořádají totiž spoustu hmyzu, proto si zaslouží naši plnou ochranu. Vyvěšujte proto s ochranáři venku budky pro netopýry.

<p><span>V rámci Nocí pro netopýry se s nimi můžete setkat na řadě domácích lokalit jejich výskytu. Foto: ©Depositphotos.com/Pettys</span></p>

V rámci Nocí pro netopýry se s nimi můžete setkat na řadě domácích lokalit jejich výskytu. Foto: ©Depositphotos.com/Pettys

Podle zoologů bývá netopýr v místnosti silně stresovaný a vyděšený. Proto na ně nikdy nesahejte holýma rukama, mají ostré zoubky a neváhají je použít. Vezměte si pevnou rukavici nebo silný hadr. Klidně jej nechte zorientovat, zhasněte světlo, otevřete okno a sedněte si na zem. Pokud neodletí, dejte jej do lepenkové krabice se zmuchlaným hadrem a trochou vody ve víčku od PET lahve.

        Co dělat při nálezu netopýra v bytě?
        •    Otevřete okna, roztáhněte záclony, zhasněte a odejděte z místnosti, netopýr odletí
        •    Pokud zůstane, zkuste jej odchytit opatrně do papírové krabice s dýchacími otvory
        •    Nesahejte na netopýra holou rukou, použijte hadr nebo silnou rukavici
        •    Do krabice dejte kousek zmuchlaného hadru a na víčku trochu vody
        •    Kontaktujte odborníky z ochrany přírody, adresy například na www.zvirevnouzi.cz

Zapomeňte na pověry o zaplétání netopýrů do vlasů, případně ještě šťavnatější povídačky o sání krve. Tito pozoruhodní savci jsou nejen nenasytně hmyzožraví, ale jako typicky noční tvorové mají unikátní ústrojí pro orientaci a lov v úplné tmě. Pracuje na principu odrazu ultrazvukových vln, stejně jako klasický sonar. Netopýr vydává signál, pískot, pootevřenými ústy, ale zčásti i nosem.Většinou k vám do ložnice zabloudí omylem ještě nezkušený mladý netopýr. Upírů se bát nemusíte, původ známého románu Brama Stokera o hraběti Draculovi je až v daleké Transylvánii. I když… Upír rudý je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe (naštěstí), a živí se výhradně krví teplokrevných živočichů. Tu ale nesaje, olizuje ji jazykem po naříznutí kůže ostrými řezáky.

          Netopýři tu žijí v 1 100 druzích už desítky milionů let a patří mezi nejstarší obyvatele planety.

Krabici v noci dejte na otevřené okno a nechte vašeho chráněnce, ať si poradí sám. Pokud neodlétne do dvou hodin, potřebuje odbornou pomoc. Zavolejte na SOS netopýří linku 731 523 599, kde vám poradí, co a jak. Nenechávejte krabici jen tak na okně, na malém netopýrovi by si mohli smlsnout predátoři, kočka nebo kuna. Kontakty na záchranné stanice najdete také na www.zvirevnouzi.cz.

<p>Kolonie netopýrů je soudržná a svorně se zlobí, pokud ji nešetrně vyrušíte nasvícením. Foto: ©Depositphotos.com/grafxart</p>

Kolonie netopýrů je soudržná a svorně se zlobí, pokud ji nešetrně vyrušíte nasvícením. Foto: ©Depositphotos.com/grafxart

Netopýrů u nás žije na 25 druhů a vy se s nimi nejčastěji setkáte při turistických návštěvách jeskyní, nebo ve volné přírodě za soumraku, kdy vyletují za kořistí. Díky své potravní specializaci jsou jistě užiteční. Chcete se také podílet na jejich ochraně? Vyvěšujte pro netopýry speciální budky ze dřeva, polystyrenu nebo dřevocementové směsi, na stromy či štíty samot do výšky 3 až 6 m.

Netopýří budky koupíte už hotové, ale vyrobíte si je i sami

Počítejte s tím, že netopýři jsou konzervativní a budky často obsazují až po několika letech. Už hotové budky najdete například v e-shopu Zelená domácnost, ceny dřevocementových se pohybují kolem 900 Kč. Za polystyrenovou dáte do 800 Kč a za dřevěnou ještě o dvě stovky méně. Vyrobit netopýří bydlo ale můžete i vlastnoručně, podle následujícího instruktážního videa:Mezinárodních dnů k různým příležitostem je celá řada. Ale mezinárodní noc? Ano, existuje a každý rok připomíná nutnou globální ochranu netopýrů. Letos už 20. ročník nabízí v jednotlivých krajích republiky 51 dílčích akcí pro širokou veřejnost, děti i dospělé. V ČR je letošní netopýří noc na téma ochrany netopýrů v úkrytech na půdách hradů, zámků či kostelů.

Víte, že netopýři vynikají akrobatickým letem o rychlosti 20 až 50 km/h? Patří do řádu letouni a jejich nejvýznamnějším znakem jsou křídla, vyvinutá z předních končetin.

Seznamte se také se zajímavým životem tajuplných létajících nočních savců. Vyberte si přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, ukázky jejich odchytu do sítí, sledování s pomocí ultrazvukového detektoru, nebo promítání prezentací a filmů. Na některých lokalitách si můžete v noci i mimořádně prohlédnout hrady, zámky či jeskyně. Letos máte čas až do 30. září.Například v Praze nabízí hostivařské Ekocentrum Toulcův dvůr ve středu 31. srpna od 18:00 do 21:00 hodin přednášku s promítáním a ukázkou ochočených netopýrů, procházku kolem Botiče a sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Ukázku odchytu a kroužkování netopýrů najdete zase v sobotu 3. září od 19:00 do 23:00 hodin v Mariánských Lázních na kolonádě Ferdinandova pramene. Ve stejný den se můžete přijít podívat i na jednu z nejdéle sledovaných netopýřích lokalit v ČR, do jeskyně Na Turoldu v Mikulově. Ornitologové tu budou od 19:30 do 23:00 hodin.

Líbí se vám netopýři? Zkuste spát jako oni, ve speciální skříni

O netopýrech toho teď zase víte o něco více, než jste začali číst tento článek. Ale tušíte, že český kutil a vynálezce Vlasta Šlégr vymyslel speciální spací skříň? Odjakživa totiž obdivoval netopýry s jejich úžasnými schopnostmi, celou dobu mu ale nešlo na rozum, proč spí zavěšení a jak jim u toho asi je. Sestrojil proto skříň, kde spí “na stojáka”. Tedy s hlavou dole a nohama nahoře.

Viděli jste někdy netopýra téměř tváří v tvář, když se k vám omylem dostal do bytu? Napište do komentáře pod článkem, jaká byla u vás Noc pro netopýry, a poraďte ostatním čtenářům, jak se těchto zajímavých létajících savců přestat bát.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Byli jste hodní a umíte básničku? 5. 12. v podvečer chodí po domech Mikuláš, čerti a andělé

Vydáno: 05.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 42x

5. prosince, v podvečer svátku svatého Mikuláše, navštěvují domácnosti Večer přijdou Mikuláš, čerti a andělé. Nově však prý nestraší a obdarovávají jen děti, ale i dospělé. Dáreček dostává až polovina z nich, raději je pořiďte.

Celý článek
Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 53x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 113x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek