Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
17990
0komentářů

Zkuste experimentovat a dělejte nějakou chvíli všechno levačkou. Oslavte stylově svátek levorukých

Mají leváci těžší život? Vyzkoušejte si v den jejich svátku na vlastní kůži jaké to je, používat věci každodenní potřeby jen levou rukou. V řadách leváků najdete mnoho géniů i celebrit. Ještě, že jim nestačili vycucnout intelekt.
Vydáno: 05.08.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 584x

Stejně jako před rokem, i dnes mají svůj Mezinárodní den levorucí lidé. I když se na tuto skupinu lidí dříve dívala pravoruká společnost „skrz prsty“, dnes už mají i své speciální obchody a běžně si koupí pro sebe uzpůsobené předměty denní spotřeby. Levorukost už není žádné stigma. Je to úplně pochopitelné, vždyť počet leváků v celé populaci statisticky tvoří 10 až 13 %.

Řada běžně používaných věcí už má úpravu pro levoruké

Levákem se člověk prostě narodí a nenadělá s tím nic. I když je naprostá většina věcí na světě vyrobená pro praváky, má řada věcí leváckou úpravu. Jsou to třeba počítačové klávesnice a joysticky, psací nebo rýsovací potřeby, kadeřnické i krejčovské nůžky, kobercový nůž s pojistkou, nebo takový loupač pomerančů. Neocenitelnou pomůckou je v pěkné kuchyni levoruká škrabka.

“Výhodou leváků je jejich všestrannost, vynalézavost a přizpůsobivost, se kterou od dětského věku překonávají obtíže, spojené s vyhraněným pravostranným světem,“ popsal už dříve pozitiva pro levoruké Mgr. Ivo Vodička, levák, pedagog, odborník na leváctví a autor obsáhlých internetových stránek pro leváky. Podle něj se leváci v případě potřeby naučí se vykonávat práce ve stejné pozici a ve stejné kvalitě jako praváci, může jim to však trvat déle při vynaložení většího úsilí.

<p>Zkuste na chvíli všechno dělat levačkou, ale ať vás neštípne krab. Foto: ©Depositphotos.com/ekapotfotothai</p>

Zkuste na chvíli všechno dělat levačkou, ale ať vás neštípne krab. Foto: ©Depositphotos.com/ekapotfotothai

Leváci neměli v dějinách lidské civilizace nikdy „na růžích ustláno“. Dříve je dokonce považovali za méněcenné lidi. Ještě ve druhé polovině 20. století se i v tehdejším Československu lékařsky převychovávali na praváky. Což však pro ně mělo fatální důsledky pro další život v podobě koktání, špatného soustředění, chyb při psaní a v nejhorších případech se negativně měnil vývoj i chování.
Jak žijí leváci dnes? V běžném životě nejsou omezení a nepotřebují samozřejmě zvláštní péči. Pro zjednodušení každodenních činností se zkrátka naučí používat nástroje pro pravoruké. Potíže jim ale může dělat třeba otvírák konzerv nebo obyčejná vývrtka na korkové zátky. Je vinutá opačně, levák proto při otevírání tekutého „kardioprotektiva“ z hroznů dělá hodně nepřirozený pohyb.
<p>Psaní levou už se dávno neodnaučuje, výsledkem jsou totiž jen velké problémy. Foto: ©Depositphotos.com/Yarochkins</p>

Psaní levou už se dávno neodnaučuje, výsledkem jsou totiž jen velké problémy. Foto: ©Depositphotos.com/Yarochkins

Žádný problém nedělá levákům používání běžného nábytku v domácnosti, jako jsou skříně nebo postele v ložnici. Jen psací stůl pro leváka musí mít velkou pracovní plochu a skříňky se zásuvkami i vše potřebné v levé polovině. Na pracovní stůl má dopadat přirozené i umělé světlo z čelní nebo pravé strany a především děti musí mít všechny pomůcky po ruce.

Noční stolek umístěte po pravé straně postele, aby se na něm dotyčnému levákovi přirozeně mnohem lépe manipulovalo se všemi věcmi.

V řadách leváků najdeme mnoho lidí, kteří ovlivnili chod světa, spoustu géniů i celebrit. Patří sem například panovník a vojevůdce Alexandr Veliký, římský imperátor Julius Caeasar, nebo geniální myslitel a umělec Leonardo da Vinci. Mezi světově proslulými leváky jsou i Isaac Newton či Albert Einstein, Michelangelo Buonarotti, Charlie Chaplin nebo průmyslník Henry Ford.

<p>Krájení zeleniny levačkou je dost obtížná dřina, schválně si to zkuste. Foto: ©Depositphotos.com/©GrashAlex</p>

Krájení zeleniny levačkou je dost obtížná dřina, schválně si to zkuste. Foto: ©Depositphotos.com/©GrashAlex

Většina společnosti postupem času přestala leváky „terorizovat“ a poté v roce 1976 vyhlásilo jejich mezinárodní sdružení Association of Lefthanders 13. srpen Dnem leváků. Od té doby se pro leváky vyrábějí i takové věci, jako jsou psací pera, golfové hole, upravené počítačové klávesnice i myši, ale i šicí stroje, elektrické kytary nebo bicí soupravy.

Některé výhody u levorukých lidí:
•    Umí prý psát rychleji na klávesnicích psacích strojů a počítačů
•    Mají výhodu ve sportech jako je tenis, baseball, box nebo šerm
•    Řeší lépe a rychleji matematické i logické úlohy

Dnes se mohou takzvaní left handers (z angličtiny) kromě nákupů ve specializovaných obchodech scházet i ve svých klubech nebo navštěvovat levácké internetové stránky. Beze strachu, že by na ně někdo dělal hony, nebo je přeučoval na praváky jako dřív. Svátek má v podstatě připomenout, že tady leváci jsou. A až budete někomu s posměchem říkat, že má obě ruce levé, pamatujte na to, že v některých případech vůbec nemusí jít o urážku.

Vyzkoušeli jste si jako klasičtí praváci něco dělat levou rukou? Napište do komentáře pod článkem, jak vám to šlo a pochlubte se ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Neutekl vám v listopadu nějaký zajímavý článek? Podívejte se, o čem všem jsme psali na blogu Můj byt

Vydáno: 04.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 20x

Jak vyrobit noční stolek z bedýnek, jak zjistit skutečnou cenu domu, jak se ochránit před CO nebo jak fungují infra panely. To vše a mnohem více jste mohli najít v listopadu na blogu Můj byt. O čem všem jste si mohli přečíst?

Celý článek
Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 81x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek
Designéři soutěží ve 110 kategoriích o prestižní cenu Design Award Competition 2017

Designéři soutěží ve 110 kategoriích o prestižní cenu Design Award Competition 2017

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 372x

Zajímáte se o kvalitní design nábytku, inovace a technologie ve světě? Sledujte mezinárodní soutěž Design Award Competition 2017. Organizátoři na ni zvou účastníky z celého světa. Vítězové získají prestižní oborovou cenu v dubnu.

Celý článek