PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

30. července je Mezinárodní den přátelství. Připravte jednohubky na oslavu, roztopte gril a pozvěte sobě milé hosty

Předposlední červencový den je Mezinárodním dnem přátelství. Pokud máte zahradu nebo terasu, uspořádejte garden party pro přátele i sousedy. Jednohubky na oslavu, maso i pití připravte předem a pozvěte hosty raději s předstihem.
Vydáno: 27.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1863x

Myslíte často na své přátele a hodně se s nimi vídáte? Překvapte je na Mezinárodní den přátelství, o kterém málokdo ví. Udělejte si doma na terase či na zahradě malou party, připravte si pohoštění i pití a pozvěte je na grilovačku. Společně zajděte třeba na koncert, do letního kina nebo na divadelní hry na hradech. Sáhněte do diáře nebo mobilu pro adresy a pozvěte všechny na fajn večer.

Správný host zvoní čelem, obě ruce má totiž plné

Vlastníte chalupu se zahradou, velký dům, nebo alespoň prostornou terasu? Ideální stav. Pozvěte co nejvíce lidí, protože zhruba polovina vám to stejně odřekne. Usaďte všechny na pohodlný zahradní nábytek a hned se pochlubte, co jste pro ně všechno připravili. Budete toho mít hodně, protože se říká, že správný host zvoní čelem. Obě ruce má totiž plné toho, co sám na oslavu nese.

<p>Gril, to je gastrostálice na zahradních party s přáteli. Dobrou chuť! Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Gril, to je gastrostálice na zahradních party s přáteli. Dobrou chuť! Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Mezinárodní den přátelství navrhli poprvé roku 1958 v Paraguayi. Organizace spojených národů jej vyhlásila v roce 2011 a stanovila na 30. července. Jinde se Den přátelství slavívá první srpnovou neděli. Lidé ve světě si svátek připomínají dárky, nebo se scházejí na společné večeři. Kdo by také neuvítal kapku nějakého drinku, sousto dobrého jídla a také možnost poklábosit si o čemkoliv.

Bohužel nejrozšířenějším způsobem je dnes kontakt s přáteli pomocí sociálních sítí.

Snad nikdo neláteří na pěkné a teplé počasí. Když je ale venku až úmorné vedro, je kumšt dokázat „uchladit“ všechny připravené nápoje. Velká lednička nemusí být všude, ale zkuste si vyrobit pro domácí použití zajímavý chladicí box. Pěnivý mok pro dospělé spolehlivě vychladíte i s malou pípou a chlaďáčkem pro party použití. Zavilým nepřátelům piva namíchejte nealkoholický drink.

Stravovací a pitný režim si alespoň mírně naplánujte, bude to beze zmatků

Obecné rady při pořádání večírků jsou různorodé. V každém případě naplánujte pitný a stravovací režim. Připravte pár jednoduchých, ale sytějších pokrmů. Přátelé zajásají nad slaným štrůdlem, nebo domácí nakouskovanou pizzou. Vynikající mňamkou jsou sušená domácí rajčata, nakládaná nejlépe do olivového oleje. Strávníky zpravidla dorazíte ohnivou tvarůžkovou pomazánkou na topinky.

<p>Nezapomeňte na pěknou výzdobu před pozváním přátel. Vynikne hlavně na terase. Foto: ©Depositphotos.com/Tinatin1</p>

Nezapomeňte na pěknou výzdobu před pozváním přátel. Vynikne hlavně na terase. Foto: ©Depositphotos.com/Tinatin1

S prázdným žaludkem se totiž špatně baví. Vedle obligátních brambůrků, oříšků a slaných pistácií připravte pro přátele jednohubky nebo chlebíčky. Nejlépe s vlastnoručně vyrobenou pomazánkou. Pro velké mlsouny roztopte gril a nebojte se ukuchtit nějakou specialitu. Oblíbeným překvápkem je ale i sýrové nebo masové fondue. Společná konzumace u kulatého kotlíčku spolehlivě stmeluje.

Grilujte klobásy, steaky, zeleninu nebo ryby. Nechte pracovat svou kulinářskou fantazii.

Laskominu na grilu uděláte ze všech druhů mas, tedy z hovězího, vepřového, kuřecího, krůtího, skopového, ale i z ryb nebo masa mletého. Jako přílohu zakousněte opečené brambory, houby nebo zeleninu. Novinkou jsou grily vodní, kde se maso nepřesuší. Porce pečete nad nádobou s vodou, pod níž topíte dřevem nejlépe z ovocných stromů. Maso se tak ve shora uzavřeném grilu současně udí, ale tuk a případně marináda z něj kape do vody. Vyhnete se tím nezdravému přepalování.Klasikou pro grilovací úpravu je třeba vepřová kotleta na tymiánu. Maso naklepejte, osolte a aspoň dvě hodiny jej marinujte ve směsi oleje, grilovacího koření, sójové omáčky, rozetřeného česneku a tymiánu. Na rozpáleném roštu nebudete kotletky dělat dlouho, po pár minutách je obraťte a dopečte v menší teplotě. Zeleninový salát a čerstvý chléb budou nejlepší přílohou.

Jestli se vám nechce sedět doma, zajeďte si za hudbou na festival

Nejste zrovna typ na společnou domácí či zahradní oslavu s posezením na netradičním nábytku? Nabídněte přátelům třeba společnou návštěvu některého z letních hudebních festivalů. Je jich celá řada, například Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Milovníci prima muziky mohou zajet na některou z akcí hudebního festivalu Hrady CZ, nebo na netradiční Pivobraní do Mikulova.

<p>Myslete na zdraví všech, zbytečně grilované potraviny nepřepalujte. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Myslete na zdraví všech, zbytečně grilované potraviny nepřepalujte. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Máte s přáteli rádi nejen zábavu, ale i poučení? Až do konce tohoto roku máte možnost navštívit v Brně na Špilberku novou expozici Vysílá studio Brno k 55. výročí založení zdejšího televizního studia. V pražském Domě U Černé Matky Boží instalovali kurátoři až do konce tohoto roku výstavu Český kubismus.

Před večírkem s přáteli dejte raději dopředu vědět sousedům, ocení to.

Přátele zpravidla nemusíte při zábavě nijak krotit, právě proto, že se dobře znáte. Vyplatí se ale dopředu informovat sousedy. Nejlépe s lahvinkou vína a prosbou o trpělivost. Rozjetá společnost se sice může výborně bavit, ale kousek vedle na to mohou mít úplně jiný názor. Do uzavřených prostor skliďte pro jistotu křehké věci, na nichž vám záleží a jejich ztráta by mohla zamrzet.Pokud budete mít doma reprodukovanou muziku, vyberte ze svých přátel jednoho „diskžokeje“. O hudbě nerozhodujte všichni, je to základ pro hádku. Co ale s dětmi, které „dospělácké“ rozhovory málokdy zajímají? Zabavit děti je sice trochu nevděčný úkol, ale když mají malí nezbedové náladu, vtáhnete je do her dokonale. Tady jsou 4 tipy na některé z nich:

•    Zrcadlo - Dvojice si stoupne proti sobě a určí si, kdo z nich bude zrcadlo. Druhý z dvojice je před zrcadlem a vymýšlí si různé pohyby, které ale samozřejmě musí zrcadlo napodobovat. Nemluví se, po vyzkoušení si děti role vymění.
•    Písmena - Utvořte dvojice a na papírek postupně pište písmena nebo ho dětem pošeptejte. Děti se pak snaží pomocí svých rukou, nohou a těla písmenko ztvárnit a ostatní hádají, jaké písmenko představují. Hru můžete i různě modifikovat.
•    Provazochodci - Na zem napněte dvě švihadla a děti rozdělte do dvou skupin. Před každé švihadlo postavte jedno družstvo. Nechte je jednotlivě přejít s rozpaženýma rukama jako provazochodci. Vyhrává to družstvo, které se dostane na druhý konec švihadla nejdříve.
•    Tanec s balónkem - Vzpomeňte si na svoje taneční a tanec s jablkem. Ovoce jen nahraďte balónkem. Děti rozdělte do samostatných dvojic a každé dvojici dejte nafouknutý balónek. Nejdříve jej nechejte děti mezi sebou držet bříšky, ale postupně polohu balónku měňte na čela, kolena, stehna, hrudník. Vyhrává ta dvojice, která vydrží tancovat nejdéle, aniž by jí balónek „utekl“ nebo praskl.

<p>Dětem se věnujte zvlášť, ocení nejrůznější hry, ale i dobrou mlsku a pití. Foto: ©Depositphotos.com/FamVeldman</p>

Dětem se věnujte zvlášť, ocení nejrůznější hry, ale i dobrou mlsku a pití. Foto: ©Depositphotos.com/FamVeldman

Rozhodně doma nezapomeňte na dostatek nealkoholických nápojů. Většinou dojdou v tu nejméně vhodnou dobu. Pro bytový večírek počítejte s maximálním počtem kolem deseti lidí. Udělejte pro ně pár litrů španělské sangrie. Je to ideální letní pití, pěkně vypadá, jednoduše je připravíte a z vaší peněženky nezmizí žádná horentní suma.

Podívejte se také na zahradní slavnosti, které si pořádají uživatelé sítě Pinterest.

Výborné a osvěžující jsou domácí limonády, připravit je zvládne takřka každý. Začněte s těmi nejjednoduššími. Skvělá je například okurková s mátou a citronem. Pokud najdete v kuchyňské spíži bezový sirup, máte základ pro domácí bezinku. Zkuste také uvařit levandulovou nebo tymiánovou limču. Vychlazené nápoje přelijte do karaf a džbánů, dozdobte snítkou máty nebo plátkem citronu.

<p>Koktejly nekoktejly, půllitr vychlazeného piva je na party vidět asi stejně často. Foto: ©Depositphotos.com/kb-photodesign</p>

Koktejly nekoktejly, půllitr vychlazeného piva je na party vidět asi stejně často. Foto: ©Depositphotos.com/kb-photodesign

Party ke Dni přátelství pomalu končí, někdo už odešel domů, ale někteří kamarádi to mají opravdu daleko. Když bude teplo, přespěte s nimi venku pod širákem a před usnutím třeba pozorujte hvězdy. Každý by měl najít na obloze alespoň souhvězdí Velkého a Malého vozu, Polárku a velice výraznou Kasiopeju. Když vás počasí zažene dovnitř, ustelte přátelům na rozkládacích křeslech.

Rozhodli jste se doma na terase uspořádat party k Mezinárodnímu dni přátelství? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám celý večírek povedl, a inspirujte ostatní čtenáře.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 187x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek