0komentářů

Slavíte 6. 7. jako Světový den polibku? Líbání podle expertů prospívá zdraví. Neváhejte a prodlužte si život

Světový den polibku je během roku dalším svátkem zamilovaných. Chcete jej patřičně oslavit? Udělejte si doma pohodlí, nachystejte si oblíbené jídlo i dobré víno a oslavám se věnujte s vervou. Snídaně je nejlepší v ratanové židli.
Vydáno: 04.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1135x

Vášnivý polibek podle řady odborných studií zvyšuje tep, do těla se vyplavují hormony, spalují se kilojouly a stoupá teplota těla. Vedle toho, že jsou polibky veskrze příjemné, mají také v životě i svou důležitost. Jejich významu odpovídá i svátek, který se každoročně slaví 6. 7. jako Světový den polibku.  Připadá na stejný den jako Mezinárodní den objetí a je druhým svátkem pro zamilované v pořadí po únorovém sv. Valentýnu.

Dnes máme v zásadě polibek na uvítanou, na rozloučenou a milostný

Kde se vlastně vzal rituál líbání a jak se měnil v průběhu věků? Podle vědců se dřív líbalo víc než dnes. Mezi ženami a muži jsou nicméně velké rozdíly ve vnímání a potřebě polibků. Neobejdou se bez nich především zamilovaní, přátelé se jimi vítají a loučí, papež jimi žehná zemi, a sportovci je věnují získaným medailím. Ještě ve středověku ale měl polibek mnohem víc významů.

<p>Polibek je podle všech vědeckých zjištění nejen příjemný, ale i mimořádně zdravý. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Polibek je podle všech vědeckých zjištění nejen příjemný, ale i mimořádně zdravý. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Dotek rtů byl totiž pevnou součástí právního řádu. Polibek na meč nebo prsten stvrzoval závislost poddaného na feudálovi a měl stejnou platnost jako podepsaná smlouva. Právní účinek měl také novomanželský polibek. Nyní se prý vědci shodují na tom, že obě pohlaví při líbání sledují odlišné strategie. Zjednodušeně se dá říct, že muži opravdu zahrnují ženu polibky jen kvůli tomu, aby ji dostali rychleji do postele. Pro ženy však polibek funguje jako „citlivá anténa“, která jim údajně pomáhá při volbě pravého partnera.

Jedním z nejznámějších symbolů polibku je luxusní saténové sofa Salvadora Dalího.

Polibky a ženy vůbec zcela určitě fascinovaly i známého umělce Salvadora Dalího. Múzy opačného pohlaví jej doprovázely celý život. Obdiv k americké umělkyni Mae West pak v duchu surrealismu přetvořil v luxusní saténové sofa, které znázorňovalo její rty. Existuje pětice vyrobených exemplářů, ale na nich byste doma mohli Den polibku slavit jen v tom případě, že byste za jeden z nich zaplatili sumu v řádu několika milionů korun.

<p>Sofa ve tvaru ženských rtů na motivy známého španělského surrealisty Salvadora Dalího. Foto: ©Depositphotos.com/sellingpix</p>

Sofa ve tvaru ženských rtů na motivy známého španělského surrealisty Salvadora Dalího. Foto: ©Depositphotos.com/sellingpix

Některé zvyklosti ve světě, spojené s líbáním, jsou pozoruhodné. Uvítací polibek na tvář vyvolává u Američanů prý zděšení. Již samotná představa toho, že by měli na tváři pocítit rty přátel, známých nebo dokonce cizích lidí, vede k úhybným manévrům. Novozélandští domorodí Maorové se k sobě při pozdravu zase přimáčknou čelem a nosem. Pozdrav se jmenuje Hongi a je skutečně intimním. Víte mimochodem, proč lidé při líbání zavírají oči?

Polibek u Máchova pomníku má přinést zdraví a plodnost

Obyčeje při líbání ve světě nechme světu. U nás je svátkem zamilovaných První máj, kdy se páry tradičně líbají pod rozkvetlou třešní. Především u pražské sochy romantického básníka Karla Hynka Máchy to prý má přinést zdraví a plodnost. Český skladatel Bedřich Smetana pak dokonce věnoval polibku hudební pomník v podobě dvouaktové opery Hubička. A jak jste na tom letos vy?

<p>Moderní rozkládací sofa City Life je ideální pro oslavu Světového dne polibku. Foto: MT-nábytek.cz</p>
<p> </p>

Moderní rozkládací sofa City Life je ideální pro oslavu Světového dne polibku. Foto: MT-nábytek.cz

 

Asi se pravděpodobně spolehnete na oblíbenou domácí večeři, s níž budete snoubit některé z vhodných víneček. Nastartujete tím dobrou náladu a pohodu, která patří ke všem svátkům zamilovaných i dnům polibku. Před vypuknutím oslav není vůbec na škodu mírně se uvolnit třeba na stylovém sofa, které můžete klidně rozložit a vyspíte se na komfortním lůžku.

Rty a ústa obsahují citlivá nervová zakončení, kterých je 100 × více než na bříškách prstů, proto polibky vyvolávají i řadu dalších „doprovodných“ reakcí. Věděli jste, že při vášnivém polibku spálíte dokonce 12 kalorií a zapojíte 34 obličejových svalů?

Tajemnou až mystickou atmosféru v interiéru vytvořte tlumeným osvětlením, svíčkami a připojte vonné tyčinky. Romantický večer vám tak může stylově nasvítit obývací stěna s LED osvětlením. Existují i varianty s regulací v několika barvách. Svátek je svým způsobem intimní, takže jej slavte nejlépe na luxusních pohovkách pro dva. Výrobci jej čalouní jemnými materiály, příjemnými na dotek. V kožené variantě je pořídíte zhruba od 9000 Kč.

<p>Elegantní dvoumístná pohovka Madeline se záhlavníky pro vaši komfortní domácí siestu. Foto: MT-nábytek.cz</p>

Elegantní dvoumístná pohovka Madeline se záhlavníky pro vaši komfortní domácí siestu. Foto: MT-nábytek.cz

Ať už je to s líbáním, jeho původem a zvyklosti jakkoli, panuje mezi experty shoda v tom, že líbání prospívá zdraví. Například německý Spolek přátel líbání zdůrazňuje, že při mazlení se uvolňují hormony štěstí, což zase posiluje imunitní systém. Lidé, kteří se často líbají, tak prý proto žijí déle. Co říkáte, nestojí za to často zkoušet, kolik je na tom pravdy?

Oslavili jste řádně Světový den polibku, nebo jste si udělali domácí dýchánek? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 60x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 106x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 119x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek