0komentářů

Připadáte si někdy jako mimozemšťan? Oslavte Den UFO třeba tím, že si pořídíte netradiční dům

2. července je Světový den UFO. Proč se slaví zrovna v tento den? Co a kde se stalo? Oslavte spolu s námi tento významný den a přijměte pozvání na prohlídku několika UFO domů postavených v ČR. Čím se liší od normálních staveb?
Vydáno: 01.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1098x

Na přelomu června a července roku 1947 našel farmář William Mac Brazel na svém ranči Foster u Roswellu v Novém Mexiku úlomky neznámého kovu. Dodnes není jasné, odkud pocházely, zda z havárie létajícího talíře, špionážního balonu nebo ze zbraně z utajovaného vojenského projektu. Nález však spustil vlnu ufománie a na výročí této události vyhlásil předseda "Výzkumného střediska vesmírných věd Sírius" Haktan Akdogan v roce 2001 Světový den UFO. Koná se 2. července a jeho cílem má být spojení všech světových ufologických aktivit k dosažení odtajnění údajné mimozemské aktivity na Zemi.

Ať už mimozemský život existuje nebo ne, i na zemi žije spousta lidí, kteří se chovají, jako by byli z jiné planety. Pokud patříte mezi ně (a nesnažíte se to skrývat), nebo se vám jen prostě líbí netradiční architektura, pořiďte si dům v UFO stylu. Vždy se však snažte o to, aby dům respektoval svoje okolí. Někdo vás sice i tak bude proklínat za to, že hyzdíte krajinu, jiní vás však budou naopak obdivovat za vaši odvahu a kreativitu. A nebojte se, architekty a architektonická studia, kteří by takovou netradiční stavbu zvládli navrhnout, najdete i v České republice, takže je nemusíte shánět v cizině. Schválně se podívejte na návrhy jen několika z nich.

<p>UFO domy nevznikají jen ve světě, ale i u nás. Foto: ©Depositphotos.com/Katkov</p>

UFO domy nevznikají jen ve světě, ale i u nás. Foto: ©Depositphotos.com/Katkov

Netradiční dům v Černošicích

Dům v Černošicích byste rozhodně nezařadili mezi klasické rodinné domy. Svým tvarem totiž připomíná krystal. Stavbu navrhli architekti Jan Studený a Martin Vojta z ateliéu David Kopecký a Jan Studený architekti/ksa. Dům vyhrál první cenu v kategorii Rodinný dům patnáctého ročníku Grand Prix architektů.

Dům stojí v prudkém svahu nad údolím Berounky a tvoří jej jednotlivé moduly (železobetonové kostky) doplněné posuvnými dřevěnými stěnami. Vnitřní uspořádání počítá s čtyřčlennou rodinou, místnosti však můžete libovolně spojovat či oddělovat. V nejnižší části domu je kotelna a technická místnost, po schodech pak vystoupáte do vstupní haly, galerie a poslechové místnosti. Ve stejné úrovni je i koupelna a záchod. O půl patra výše se nachází obytné patro s ložnicí a dětskými pokoji. Nechybí zde ani kuchyně, koupelna a záchod.

<p>Dům v Černošicích svým tvarem připomíná krystal. Foto: tyden.cz</p>

Dům v Černošicích svým tvarem připomíná krystal. Foto: tyden.cz

Dvojdům na Lipně

Rekreační dvojdům od studia Sync Architecture připomíná svým tvarem vesmírnou raketu. Stojí na svažitém pozemku v blízkosti vodní nádrže Lipno a v sezónním provozu se zde střídá několik rodin. K řešení dvojvily vedl architekty požadavek na oddělení společných a soukromých prostor (dialog sdíleného a soukromého prostoru). V úrovni ulice, tedy hlavního vstupu do domu, je viditelná pouze jednopatrová hmota domu s krytým parkovacím stáním. Nevytváří pohledovou bariéru, ale zachovává volný průhled na přehradu.

Dispoziční řešení obou domů je identické a vůči sobě zrcadlově obrácené. První patro (v úrovni hlavního vstupu) je čistě soukromým prostorem každé z rodin. Nachází se zde hlavní obytná část s kuchyní a jídelnou a ložnice s koupelnou. Přímé schodiště ústí o stupeň níže na úroveň zahrady. Toto podlaží je částečně zapuštěné do terénu. Přízemí domu je platformou vzájemného setkávání rodin a jejich interakce umožněné společnou zahradou a sdílenou terasou s jacuzzi a prostorem společné sauny. Na tuto terasu ústí i dvě ložnice s vlastní koupelnou.

<p>Dvojdům na Lipně připomíná vesmírnou raketu. Foto: sync-architecture.com</p>

Dvojdům na Lipně připomíná vesmírnou raketu. Foto: sync-architecture.com

Otáčecí dům ve Velkých Hamrech

Otáčecí dům ve Velkých Hamrech je unikátní nejen díky své prosklené kopuli, ale i díky celkovému technickému řešení. Bohumil Lhota ho začal stavět v roce 1981, a i když už jej prakticky dokončil, stále pokračuje v budování a vylepšování. Celkové řešení je přizpůsobené svažitému terénu. Spodní část domu je skrytá pod zemí a ukrývá se v ní sluncem vyhřívaný bazén a volný prostor pro pěstování rostlin. Uprostřed bazénu je pak válec, který umožňuje pohyb vrchní části domu.

Obytná část se nachází v kopuli nad bazénem. Kruhový půdorys má průměr devět metrů a všechny části prostoru jsou plně funkční, jedna přechází plynule v druhou. Úložné prostory jsou zabudované do dřevěných přepážek. Po točitých schodech pak můžete vystoupat do nejvyššího patra. Celá kopule se může natáčet o 180 ° do jednotlivých světových stran, a navíc je možné ji schovat až dva metry pod úroveň země.

Rodinný dům v Luhačovicích

Rodinný dům v Luhačovicích od OK PLAN ARCHITECTS připomíná spíše výzkumnou stanici než rodinný dům. Půdorys má tvar čtvrtkruhu a dům se svým obloukovitým tvarem maximálně otevírá směrem k jihozápadním výhledům do protilehlých kopců. Na straně do zahrady je navíc obehnaný ochozem z lešenářských trubek a dřevěných podlážek, který slouží jako terasa. Fasáda domu je dokončená trapézovým plechem.

Nástupní patro v úrovni komunikace je společenské s hlavní obytnou místností, kuchyní a centrální spíží. Z obytného prostoru je lehkým schodištěm přístupná pracovna pojednaná jako nadstavba elipsovitého půdorysu na střeše domu. Ve spodním patře jsou umístěny ložnice, dětské pokoje, centrální koupelna a technické zázemí domu. Pokoje mají výstup na ochoz propojený se zahradou.

<p>Rodinný dům v Luhačovicích vypadá jako výzkumná stanice. Foto: okplan.cz</p>

Rodinný dům v Luhačovicích vypadá jako výzkumná stanice. Foto: okplan.cz

Líbí se vám tyto netradiční stavby, nebo máte raději klasické domy? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 453x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1943x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek
Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Vydáno: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 982x

Vánoce končí v neděli po svátku Tří králů. Co podle tradic následuje dál? Začíná masopust neboli fašank, období rozverných karnevalů, maskovaných průvodů, zábavy a plesů. Počínaje Popeleční středou pak začíná 40denní období půstu.

Celý článek