0komentářů

Připadáte si někdy jako mimozemšťan? Oslavte Den UFO třeba tím, že si pořídíte netradiční dům

2. července je Světový den UFO. Proč se slaví zrovna v tento den? Co a kde se stalo? Oslavte spolu s námi tento významný den a přijměte pozvání na prohlídku několika UFO domů postavených v ČR. Čím se liší od normálních staveb?
Vydáno: 01.07.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1296x

Na přelomu června a července roku 1947 našel farmář William Mac Brazel na svém ranči Foster u Roswellu v Novém Mexiku úlomky neznámého kovu. Dodnes není jasné, odkud pocházely, zda z havárie létajícího talíře, špionážního balonu nebo ze zbraně z utajovaného vojenského projektu. Nález však spustil vlnu ufománie a na výročí této události vyhlásil předseda "Výzkumného střediska vesmírných věd Sírius" Haktan Akdogan v roce 2001 Světový den UFO. Koná se 2. července a jeho cílem má být spojení všech světových ufologických aktivit k dosažení odtajnění údajné mimozemské aktivity na Zemi.

Ať už mimozemský život existuje nebo ne, i na zemi žije spousta lidí, kteří se chovají, jako by byli z jiné planety. Pokud patříte mezi ně (a nesnažíte se to skrývat), nebo se vám jen prostě líbí netradiční architektura, pořiďte si dům v UFO stylu. Vždy se však snažte o to, aby dům respektoval svoje okolí. Někdo vás sice i tak bude proklínat za to, že hyzdíte krajinu, jiní vás však budou naopak obdivovat za vaši odvahu a kreativitu. A nebojte se, architekty a architektonická studia, kteří by takovou netradiční stavbu zvládli navrhnout, najdete i v České republice, takže je nemusíte shánět v cizině. Schválně se podívejte na návrhy jen několika z nich.

<p>UFO domy nevznikají jen ve světě, ale i u nás. Foto: ©Depositphotos.com/Katkov</p>

UFO domy nevznikají jen ve světě, ale i u nás. Foto: ©Depositphotos.com/Katkov

Netradiční dům v Černošicích

Dům v Černošicích byste rozhodně nezařadili mezi klasické rodinné domy. Svým tvarem totiž připomíná krystal. Stavbu navrhli architekti Jan Studený a Martin Vojta z ateliéu David Kopecký a Jan Studený architekti/ksa. Dům vyhrál první cenu v kategorii Rodinný dům patnáctého ročníku Grand Prix architektů.

Dům stojí v prudkém svahu nad údolím Berounky a tvoří jej jednotlivé moduly (železobetonové kostky) doplněné posuvnými dřevěnými stěnami. Vnitřní uspořádání počítá s čtyřčlennou rodinou, místnosti však můžete libovolně spojovat či oddělovat. V nejnižší části domu je kotelna a technická místnost, po schodech pak vystoupáte do vstupní haly, galerie a poslechové místnosti. Ve stejné úrovni je i koupelna a záchod. O půl patra výše se nachází obytné patro s ložnicí a dětskými pokoji. Nechybí zde ani kuchyně, koupelna a záchod.

<p>Dům v Černošicích svým tvarem připomíná krystal. Foto: tyden.cz</p>

Dům v Černošicích svým tvarem připomíná krystal. Foto: tyden.cz

Dvojdům na Lipně

Rekreační dvojdům od studia Sync Architecture připomíná svým tvarem vesmírnou raketu. Stojí na svažitém pozemku v blízkosti vodní nádrže Lipno a v sezónním provozu se zde střídá několik rodin. K řešení dvojvily vedl architekty požadavek na oddělení společných a soukromých prostor (dialog sdíleného a soukromého prostoru). V úrovni ulice, tedy hlavního vstupu do domu, je viditelná pouze jednopatrová hmota domu s krytým parkovacím stáním. Nevytváří pohledovou bariéru, ale zachovává volný průhled na přehradu.

Dispoziční řešení obou domů je identické a vůči sobě zrcadlově obrácené. První patro (v úrovni hlavního vstupu) je čistě soukromým prostorem každé z rodin. Nachází se zde hlavní obytná část s kuchyní a jídelnou a ložnice s koupelnou. Přímé schodiště ústí o stupeň níže na úroveň zahrady. Toto podlaží je částečně zapuštěné do terénu. Přízemí domu je platformou vzájemného setkávání rodin a jejich interakce umožněné společnou zahradou a sdílenou terasou s jacuzzi a prostorem společné sauny. Na tuto terasu ústí i dvě ložnice s vlastní koupelnou.

<p>Dvojdům na Lipně připomíná vesmírnou raketu. Foto: sync-architecture.com</p>

Dvojdům na Lipně připomíná vesmírnou raketu. Foto: sync-architecture.com

Otáčecí dům ve Velkých Hamrech

Otáčecí dům ve Velkých Hamrech je unikátní nejen díky své prosklené kopuli, ale i díky celkovému technickému řešení. Bohumil Lhota ho začal stavět v roce 1981, a i když už jej prakticky dokončil, stále pokračuje v budování a vylepšování. Celkové řešení je přizpůsobené svažitému terénu. Spodní část domu je skrytá pod zemí a ukrývá se v ní sluncem vyhřívaný bazén a volný prostor pro pěstování rostlin. Uprostřed bazénu je pak válec, který umožňuje pohyb vrchní části domu.

Obytná část se nachází v kopuli nad bazénem. Kruhový půdorys má průměr devět metrů a všechny části prostoru jsou plně funkční, jedna přechází plynule v druhou. Úložné prostory jsou zabudované do dřevěných přepážek. Po točitých schodech pak můžete vystoupat do nejvyššího patra. Celá kopule se může natáčet o 180 ° do jednotlivých světových stran, a navíc je možné ji schovat až dva metry pod úroveň země.

Rodinný dům v Luhačovicích

Rodinný dům v Luhačovicích od OK PLAN ARCHITECTS připomíná spíše výzkumnou stanici než rodinný dům. Půdorys má tvar čtvrtkruhu a dům se svým obloukovitým tvarem maximálně otevírá směrem k jihozápadním výhledům do protilehlých kopců. Na straně do zahrady je navíc obehnaný ochozem z lešenářských trubek a dřevěných podlážek, který slouží jako terasa. Fasáda domu je dokončená trapézovým plechem.

Nástupní patro v úrovni komunikace je společenské s hlavní obytnou místností, kuchyní a centrální spíží. Z obytného prostoru je lehkým schodištěm přístupná pracovna pojednaná jako nadstavba elipsovitého půdorysu na střeše domu. Ve spodním patře jsou umístěny ložnice, dětské pokoje, centrální koupelna a technické zázemí domu. Pokoje mají výstup na ochoz propojený se zahradou.

<p>Rodinný dům v Luhačovicích vypadá jako výzkumná stanice. Foto: okplan.cz</p>

Rodinný dům v Luhačovicích vypadá jako výzkumná stanice. Foto: okplan.cz

Líbí se vám tyto netradiční stavby, nebo máte raději klasické domy? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 53x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 100x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 108x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek